Zawartość strony
Jak każdy doskonale wie, do poprawnego funkcjonowania ludzkiego organizmu niezbędne jest dostarczanie do niego witamin. Pełnią one bardzo ważne funkcje, pomagając organizmowi efektywnie funkcjonować.
Nie da się ukryć, że jedną z ważniejszych pozycji jest witamina A.
Czym ona jest, jaką odgrywa rolę w organizmie, a przede wszystkim, jakie mogą być skutki jej niedoboru? Innymi słowy, wszystko, co powinno się wiedzieć o witaminie A.
Nazwa i dobowe zapotrzebowanie | Za co odpowiada, rola w organizmie człowieka | Źródła w pożywieniu | Skutki niedoboru | Dodatkowe informacje, uwagi |
Witamina A -(retinol, akseroftol) 1–2 mg | Uczestniczy w procesie widzenia. Zamienia się w retinal, który wchodzi w skład rodopsyny (purpura wzrokowa). Utrzymuje ona wrażliwość pręcików siatkówki oka na przyćmione światło. Stymuluje błony śluzowe do produkcji śluzu. Jest ważnym przeciwutleniaczem. Odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie nabłonka: skóry, rogówki, przewodu pokarmowego i oddechowego (chroni nabłonek przed zakażeniami ropnymi). Wpływa na właściwy wzrost i rozwój kości, wzmacnia żuchwę i zapobiega tworzeniu się krzywego zgryzu. | pełne mleko, żółtko jaj, ser, masło, wątroba, warzywa i owoce bogate w karoteny (marchew, pomidory, papryka, dynia, brokuły), tran | Częste infekcje. Rogowacenie i łuszczenie się naskórka. Ślepota zmierzchowa (kurza ślepota), wynika z zahamowania regeneracji rodopsyny. Kseroftalmia (nadmierna suchość rogówki, prowadzi przy dużych niedoborach do ślepoty). Zaburzenia, albo zahamowanie) wzrostu. | Kontakt z żelazem i miedzią powoduje jej zanik. Jest odporna na działanie wysokiej temperatury. W organizmie syntezowana jest z β-karotenu. |
Darmowe Wiadomości o Zdrowiu, Treningu, Suplementacji i Diecie na Twoją Skrzynkę Email!
Być może nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, lecz termin witamina A odnosi się nie do jednej substancji, lecz do kilku. Wymienić tu więc można przede wszystkim retinol, lecz także beta-karoten.
Co ciekawe, witamina A podobnie jak D, E i K, zaliczana jest do tych, które rozpuszczają się w tłuszczach, a nie w wodzie jak np. witamina B1. Co więcej, witamina A odkładana jest przez organizm w wątrobie oraz oczywiście w tkance tłuszczowej. Powoduje to, że jest ona bardzo skutecznie magazynowana i bardzo trudno doprowadzić do jej niedoboru. O wiele łatwiej natomiast spowodować, że w organizmie będzie jej po prostu za dużo.
Skoro poznaliśmy już podstawy o witaminie A, warto się teraz dowiedzieć, jakie są jej konkretne właściwości. Za co odpowiada ona w ciele i jakie pełni funkcje?
Przede wszystkim wiedzieć trzeba to, że witamin A odpowiedzialna jest za przemianę tłuszczy, a także bierze udział w syntezie białek.
Co więcej, bardzo pozytywnie wpływa na zdolności regeneracyjne komórek, pozytywnie oddziałuje na zachodzące w organizmie procesy wzrostowe, jest w stanie poprawić zdolność widzenia, a także jak twierdzi wielu specjalistów, ma ona silne działanie antynowotworowe.
Co ciekawe, witamina A ma także ogromne znaczenie dla skóry, przez co wiele dostępnych na rynku kosmetyków ma ją w składzie. Warto tu więc wymienić zdolność do regeneracji naskórka, działanie przeciwzmarszczkowe, poprawianie elastyczności skóry, a także zmniejszanie jej wrażliwości na szkodliwe działanie promieni UV.
Choć jak już wspomniane to zostało na początku, niedobór witaminy A zdarza się stosunkowo rzadko, to jednak nie oznacza to wcale tego, że jest to zjawisko niemożliwe do zaistnienia. Jakie są więc powody powstawania niedoboru tej witaminy, a przede wszystkim, jakie są w takiej sytuacji objawy?
Witaminy A może być w organizmie za mało przede wszystkim z powodu nieprawidłowej diety, w której obecne będą niedobory białka i tłuszczów. Co więcej, często jej nieodpowiednia ilość spowodowana jest paleniem tytoniu, nadmiernym spożywaniem alkoholu, a także problemami z jej wchłanialnością przez organizm.
Skoro już wiadomo, z jakiego powodu w organizmie może być zbyt mało witaminy A, warto się teraz dowiedzieć, jakie będą tego objawy. Jak można rozpoznać sytuacje, gdy będzie się miało niedobór witaminy A? Wbrew pozorom jest to bardzo ważne, ponieważ pozwoli to szybko zareagować i zastosować odpowiednie środki zaradcze mające na celu poprawienie ilość tej witaminy w organizmie.
Zdecydowanie najczęściej występującym objawem niedoboru witaminy A jest pogorszenie się stanu skóry. Stanie się ona przesuszona i szorstka. Co bardzo ważne, brak witaminy A dotknie dość szybko zmysł wzroku. Cierpieć się będzie na tzw. kurzą ślepotę, czyli problemy z widzeniem w nocy i o zmierzchu, a także występować będzie suchość gałki ocznej. Dodatkowo pojawi się zmniejszona odporność na zachorowania i infekcje, problemy z miesiączkowaniem czy też zaburzenia płodności.
Choć niedobór witaminy A jest stosunkowo rzadko spotykanym zjawiskiem, to już jednak jej nadmiar pojawia się dość często. Spowodowane jest to zażywaniem suplementów diety bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.
Wiedzieć trzeba, że witamina A w zbyt dużej ilości może być substancją silnie toksyczną. Powodować będzie drażliwość, zmiany zabarwienia na skórze, świąd skóry, powiększenie śledziony, problemy z włosami i paznokciami, a także ból głowy i problemy żołądkowe.
Jak więc widać, zarówno niedobór, jak i nadmiar witaminy A może być naprawdę bardzo niebezpieczny dla organizmu. Warto więc wiedzieć, co należy w obu sytuacjach zrobić.
Bez względu na to, czy witaminy A ma się z dużo, czy też za mało, warto przeanalizować swoją dietę. W przypadku niedoboru należy wprowadzić do diety produkty, które będą zawierały jej większą ilość, natomiast przy nadmiarze trzeba je za wszelką cenę z diety wykluczyć. Co więcej, jeśli ma się zbyt duży poziom witaminy A, należy bezwzględnie zaprzestać spożywanie witaminowych suplementów diety.
Jak jednak można się domyślić, samodzielne działania na tym polu mogą być bardzo trudne. Wiele osób zupełnie nie wie, jak się za to zabrać i jak stworzyć odpowiednią dla siebie dietę. Z tego też powodu, jeśli ma się wątpliwości i problemy z poziomem witaminy A, warto udać się do dietetyka, który będzie w stanie ułożyć odpowiedni plan leczenia i dietę, aby ustabilizować poziom tej witaminy. Skutecznie wyeliminuje to wszystkie nieprzyjemne objawy.
Cześć,
przygotowałem dla Ciebie fitness QUIZ!
Zobacz jaki plan najlepiej pasuje do Twojej sylwetki: quiz
Cześć,
przygotowałem dla Ciebie fitness QUIZ!
Zobacz jaki plan najlepiej pasuje do Twojej sylwetki: quiz