Zawartość strony
Witamina B1, czyli Tiamina, to niezwykle ważna dla organizmu substancja.
Co ciekawe, może ona być z powodzeniem dostarczana nie tylko poprzez pożywienie, lecz również za pośrednictwem różnego rodzaju suplementów diety.
Za co konkretnie odpowiada ta witamina, jakie jest jej znaczenie w organizmie, a przede wszystkim, jakie są skutki niedoboru?
Na sam koniec warto się jeszcze dowiedzieć, w jak najbardziej efektywny sposób można uzupełnić niedobór witaminy B1. Innymi słowy, wszystko, co trzeba wiedzieć o tej substancji.
Nazwa i dobowe zapotrzebowanie | Za co odpowiada, rola w organizmie człowieka | Źródła w pożywieniu | Skutki niedoboru | Dodatkowe informacje, uwagi |
Witamina B1 (tiamina, aneuryna) 1,5–2 mg | Pomaga w koncentracji i zachowaniu optymizmu. Wpływa na metabolizm węglowodanów, odgrywa główną rolę w uwalnianiu z nich energii, tłuszczów, a także aminokwasów. Jej aktywna forma (pirofosforan tiaminy) jest koenzymem dekarboksylaz i bierze udział w oddychaniu komórkowym (przekształcanie pirogronianu w acetylokoenzym A). Warunkuje właściwe funkcjonowanie przewodu pokarmowego, tkanki nerwowej i układu krążenia. | płatki owsiane, drożdże, pełne ziarna zbóż, wieprzowina, wątroba, fasola, warzywa liściaste, orzechy, jarzyny | Zanik otoczki mielinowej w nerwach ruchowych, zaburzenia układu pokarmowego i nerwowego, prowadzący do choroby beri-beri, dystrofie mięśniowe, drżenie i osłabienie mięśni, zapalenie i degeneracja stawów, bóle nóg, osłabienie i niewydolność serca, niewydolność krążenia, powiększenie prawej komory serca, brak łaknienia | Jej niedobór występuje często u alkoholików. Ulega rozpadowi pod wpływem wysokiej i niskiej temperatury. Jest syntezowana przez bakterie jelitowe. Niszczy ją także nikotyna, nadmiar cukrów oraz stres. |
Darmowe Wiadomości o Zdrowiu, Treningu, Suplementacji i Diecie na Twoją Skrzynkę Email!
Od czego powinno się zacząć zdobywanie informacji o tej witaminie? Rzecz jasna na samym początku warto poznać absolutne podstawy, czyli czym ona tak w ogóle jest.
Witamina B1, która często nazywana jest także Tiaminą, to rozpuszczalna w wodzie substancja, która pełni niezwykle ważną funkcję w metabolizmie ludzkiego organizmu.
Co prawda jest w niewielkim stopniu produkowana przez ludzkie ciało, a konkretniej mówiąc przez jelita, lecz nie są to ilości zdolne do zaspokojenia potrzeb organizmu. Z tego też powodu konieczne jest dostarczanie jej z zewnątrz.
Kolejną sprawą, o której należy się dowiedzieć w zakresie witaminy B1, jest przeanalizowanie jej znaczenia w ciele. Jakie ma ona zadania i za co konkretnie odpowiada?
Jak można się bez trudu domyślić, witamina B1 ma naprawdę ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu.
Po pierwsze bierze ona czynny udział w wielu zróżnicowanych procesach biologicznych, a także pełni funkcję koenzymu w reakcjach enzymatycznych. Co bardzo ważne, Tiamina bierze również udział w przemianach aminokwasowych, węglowodanowych oraz reguluje cykl kwasu cytrynowego.
Co to oznacza?
Jest ona w pewnym stopniu odpowiedzialna za rozwój i procesy związane ze wzrostem komórek. Na koniec warto się jeszcze dowiedzieć, że bardzo ważną funkcją tej witaminy jest neutralizowanie szkodliwego działania wolnych rodników, a także pozytywne oddziaływanie na procesy zachodzące w układzie nerwowym.
Witamina B1 odgrywa naprawdę ogromną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu całego organizmu. Z tego też powodu warto dowiedzieć się, jakie są objawy jej niedoboru, a przede wszystkim, jakie mogą być przyczyny tego zjawiska. Pomoże to po pierwsze uniknąć sytuacji związanych z deficytem Tiaminy, a także odpowiednio szybko zareagować, gdy pojawią się pierwsze problemy.
Zdecydowanie najczęstszym powodem niedoboru tej witaminy jest uprawianie wyczynowego sportu. Duży wysiłek fizyczny może doprowadzić do wypłukiwania witaminy B1 z organizmu, czego efektem będą niebezpieczne dla zdrowia objawy. Co ciekawe, deficyt tej witaminy może być spowodowany także przez silny stres, zbyt dużą ilość alkoholu kawy lub herbaty, a także oczywiście nieprawidłową dietę.
Skoro już wiadomo, co może spowodować powstawanie niedoboru tej witaminy, warto się teraz dowiedzieć, jakie konkretnie będą tego zjawiska objawy.
Przede wszystkim na samym początku pojawić się mogą skurcze mięśniowe i silne bóle, a także różnego rodzaju zaburzenia funkcjonowania układu nerwowego. Wymienić tu trzeba przede wszystkim problemy z pamięcią, kłopoty z koncentracją, oczopląs czy też problemy z zachowaniem równowagi emocjonalnej.
Co bardzo ważne, niedobór tej witaminy może objawiać się także od strony układu pokarmowego w postaci nudności, niestrawności, biegunki i wymiotów. Często osoby z deficytem Tiaminy cierpią również na sine zmęczenie.
Co ciekawe, nie tylko niedobory witaminy B1 niekorzystnie odbijają się na zdrowiu. Równie niebezpieczne jest także posiadanie jej za dużej ilości. W takiej sytuacji pacjent może skarżyć się na drżenie mięśni, arytmie serca czy też zawroty głowy.
Jak już wcześniej zostało to wspomniane, wysoce narażone na niedobór tej witaminy są te osoby, które nadużywają alkoholu, kawy czy też prowadzą nieodpowiedni styl życia. Jak się jednak okazuje, istnieje wiele chorób, lecz również diet, które mogą predysponować do takiego stanu.
Zdecydowanie najbardziej narażeni na niedobór Tiaminy są cukrzycy, wegetarianie, alkoholicy, osoby poddawane dializom czy też te, które przyjmują leki moczopędne.
Na koniec warto sobie jeszcze zadać najważniejsze pytanie, czyli w jaki sposób można walczyć z niedoborem tej witaminy. Jakie konkretnie działania mogą przynieść pozytywne rezultaty?
Rzecz jasna najważniejsze w tym wypadku jest to, aby zmienić swój tryb życia, czyli wprowadzić odpowiednią dietę, zmniejszyć ilość spożywanego alkoholu lub kawy, a także zacząć uprawiać w bezpiecznej ilości sport.
Bardzo dobrym sposobem na to, aby szybko zwiększyć i ustabilizować poziom Tiaminy jest przyjmowanie odpowiednich suplementów diety, które będą posiadały w swoim składzie zwiększoną jej ilość.
Takie środki są zalecane nawet w sytuacji, gdy nie ma się jeszcze problemu z niedoborem, lecz jest się w zagrożonej grupie, czyli np. jest się wegetarianinem.
Cześć,
przygotowałem dla Ciebie fitness QUIZ!
Zobacz jaki plan najlepiej pasuje do Twojej sylwetki: quiz
Cześć,
przygotowałem dla Ciebie fitness QUIZ!
Zobacz jaki plan najlepiej pasuje do Twojej sylwetki: quiz