Zawartość strony
Współczesne igrzyska olimpijskie lub potocznie nazywane jako olimpiada to wiodące międzynarodowe imprezy sportowe, na których odbywają się zawody sportów letnich i zimowych. Biorą w nich udział tysiące sportowców z całego świata w różnych zawodach i dyscyplinach.
Igrzyska Olimpijskie są uważane za najważniejsze zawody sportowe na świecie, w których bierze udział ponad 200 krajów.
Igrzyska Olimpijskie odbywają się zwykle co cztery lata, naprzemiennie z Letnimi i Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi co dwa lata w okresie czteroletnim.
[mc4wp_form id=”468″]
Darmowe Wiadomości o Zdrowiu, Treningu, Suplementacji i Diecie na Twoją Skrzynkę Email!
Starożytne igrzyska olimpijskie były przede wszystkim częścią święta religijnego ku czci Zeusa, ojca greckich bogów i bogiń. Festiwal i igrzyska odbywały się w Olimpii, wiejskim sanktuarium na zachodnim Peloponezie.
Grecy, którzy przybywali do Sanktuarium Zeusa w Olimpii, wierzyli w te same bóstwa i mówili tym samym językiem. Wszyscy sportowcy byli męskimi obywatelami miast-państw z każdego zakątka greckiego świata, pochodzącymi z tak odległych miejsc, jak Morze Czarne (Turcja) na wschodzie i Iberia (Hiszpania) na zachodzie.
Sanktuarium zostało nazwane w starożytności ku czci góry Olimp (najwyższa góra w Grecji kontynentalnej). W mitologii greckiej góra Olimp była domem greckich bogów i bogiń.
Starożytne igrzyska olimpijskie rozpoczęły się w roku 776 pne, kiedy Koroibos, wygrał wyścig.
Według niektórych tradycji literackich była to jedyna sportowa impreza igrzysk w ciągu pierwszych 13 festiwali olimpijskich lub do 724 pne. Od 776 pne igrzyska odbywały się w Olimpii co cztery lata przez prawie 12 wieków.
Jako ciekawostka maraton nie był dyscypliną starożytnych igrzysk olimpijskich. Maraton jest nowoczesnym wydarzeniem, które po raz pierwszy zostało wprowadzone podczas Igrzysk Olimpijskich w 1896 roku w Atenach, z miejscowości Maratonu na północny wschód od Aten do Stadionu Olimpijskiego, na dystansie 40 kilometrów.
Wyścig upamiętnia bieg Pheidippidesa, starożytnego „biegacza dziennego”, który niósł wiadomość o ataku Persów w Maratonie w 490 r. p.n.e. do Sparty (dystans 149 mil) w celu pozyskania pomocy w bitwie. Według starożytnego greckiego historyka Herodota z V wieku p.n.e. Fidypides następnego dnia przekazał wiadomość Spartanom.
Dystans współczesnego maratonu ustandaryzowano jako 26 mil 385 jardów lub 42,195 km. w 1908 roku, kiedy w Londynie odbyły się igrzyska olimpijskie. Odległość była dokładnym pomiarem pomiędzy zamkiem Windsor, początkiem wyścigu, a metą na stadionie White City.
Chociaż starożytne igrzyska odbywały się w Olimpii w Grecji od 776 pne do 393 ne, powrót igrzysk trwał aż 1503 lata. Pierwsze nowoczesne igrzyska olimpijskie odbyły się w Atenach w Grecji w 1896 roku. Człowiekiem odpowiedzialnym za ich odrodzenie był Francuz nazwiskiem Baron Pierre de Coubertin, który postanowił je reaktywować. Mówi się, że zaczął je propagować w 1894 roku.
Pomysł znicza olimpijskiego lub olimpijskiego płomienia został po raz pierwszy zainaugurowany podczas Igrzysk Olimpijskich w Amsterdamie w 1928 roku.
W starożytnych igrzyskach olimpijskich nie było sztafety. Znane były jednak sztafety z pochodniami w innych starożytnych greckich festiwalach sportowych, w tym w Atenach.
Nowoczesna sztafeta ze zniczem olimpijskim została po raz pierwszy ustanowiona na Igrzyskach Olimpijskich w Berlinie w 1936 roku.
Dawniej w igrzyskach mogli brać udział tylko Grecy, dziś jednoczą one sportowców z całego świata. W starożytności składało się przysięgę Zeusowi, natomiast w obecnych czasach została ona zmodyfikowana i jest nazwaną jako przysięga olimpijska, która zobowiązuje do uczciwej rywalizacji.
Po kilkudziesięciu stuleciach bez igrzysk Baron Pierre de Coubertin został inicjatorem powstania MKOl i nowożytnych igrzysk.
Pierwsze udokumentowane Igrzyska Olimpijski odbyły się w 776 roku przed naszą erą w greckim mieście Olimpii. Odbywały się w nim aż do 393 roku naszej ery. W tym roku niestety zostały zniesione przez rzymskiego cesarza Teodozjusza I Wielkiego ze względu na rzekomy pogański charakter.
Organizatorem każdych następnych igrzysk jest miasto (miasto-gospodarz) wybrane przez MKOl na podstawie zgłoszonej kandydatury. MKOI to Międzynarodowy Komitet Olimpijski, (ang. International Olympic Committee, IOC; fr. Comité International Olympique, CIO).
Cześć,
przygotowałem dla Ciebie fitness QUIZ!
Zobacz jaki plan najlepiej pasuje do Twojej sylwetki: quiz
Cześć,
przygotowałem dla Ciebie fitness QUIZ!
Zobacz jaki plan najlepiej pasuje do Twojej sylwetki: quiz