Zawartość strony
Na rynku urządzeń medycznych znaleźć można ogromną liczbę różnego rodzaju bardzo ciekawych sprzętów. Oczywiście standardem jest ciśnieniomierz, który pozwala zmierzyć wartość ciśnienia krwi czy też zwykły termometr, który wskazuje aktualną temperaturę ciała.
Jak się jednak okazuje, jeszcze innym równie ciekawym i bardzo potrzebnym sprzętem jest pulsoksymetr. Czym jest to urządzenie, jakie ma zastosowanie, a przede wszystkim jak należy interpretować jego wyniki?
Jak należy zareagować, gdy wskazane przez ten sprzęt wynik nie będzie odpowiedni?
Od czego powinno się zacząć zdobywanie informacji na temat tego urządzenia? Zdecydowanie najlepiej od samego początku, czyli czym on tak w ogóle jest. Czym zatem jest pulsoksymetr i do czego jest wykorzystywany?
Najprościej mówiąc, pulsoksymetr to niewielkich rozmiarów urządzenie elektroniczne, które wykorzystywane jest do pomiaru tętna, lecz przede wszystkim saturacji. Jak to działa i na jakiej zasadzie dokonywany jest pomiar?
W urządzeniu umieszczone są dwie diody LED, które emitują światło podczerwone o niezwykle precyzyjnie dobranej długości fali. Światło przepuszczane jest przez tkanki i odbierane jest po drugiej stronie. Z tego też powodu z założenia pulsoksymetr zakłada się na palec. Przechodzące przez niego światło pozwala urządzeniu dokonać pomiaru saturacji, czyli innymi słowa jest w stanie pokazać stopień wysycenia krwi tlenem.
Możliwe jest dzięki funkcji, która opiera się na pomiarze światła pochłanianego przez obecną we krwi hemoglobinę. Oczywiście możliwe jest w tym wypadku także precyzyjne wykonanie pomiaru tętna.
Pulsoksymetr na palcowy jest urządzeniem dość prostym, które nie daje zbyt precyzyjnego pomiaru, lecz potrafi wskazać moment, w którym nasycenie krwi tlenem będzie zbyt niskie. Na rynku dostępne są również o wiele lepsze i znacznie precyzyjniejsze urządzenia stacjonarne, które powszechnie używane są w szpitalach. Pomimo jednak lepszej precyzji pomiaru, w warunkach domowych zupełnie wystarczający będzie miały model na palcowy.
Skoro już wiadomo, czym jest to urządzenia i jak pokrótce wygląda jego zasada działania, warto się teraz dowiedzieć, z jakiego powodu jest on tak ważny. Każdy doskonale wie, w jakich okolicznościach mierzy się temperaturę czy też, z jakiego powodu pomiar ciśnienia tętniczego jest istotny.
Co jednak sprawia, że powinno się mieć w domu pulsoksymetr i z niego aktywnie korzystać? Jakie przypadłości i choroby powodują, że nie powinno się bez tego urządzenia wychodzić z domu i z nim rozstawać?
Jak się okazuje, pulsoksymetr to jeden z najpowszechniej wykorzystywanych w medycynie sprzętów. Nie tylko jest na wyposażeniu każdego szpitala, lecz także standardowo wykorzystuje się go w karetkach, gabinetach lekarskich czy też podczas operacji lub na oddziałach ratunkowych. Może być stosowany bez względu na płeć czy też wiek pacjenta, a także jego stan zdrowia i różne przypadłości.
Dlaczego jest on tak szeroko wykorzystywany?
Jest to urządzenie, które w najprostszy możliwy sposób jest w stanie ocenić stan zdrowia pacjenta. Za zupełnie poprawny i zgodny z normami wynik uznaje się nasycenie hemoglobiny tlenem na poziomie 95-99%. Jeśli wartość ta będzie niższa, ma się do czynienia z sytuacją bardzo niebezpieczną. Niedotlenienie organizmu może bowiem oznaczać powstawanie w organizmie nieodwracalnych zmian. Nie tylko w poszczególnych narządach, lecz przede wszystkim w mózgu. W takiej sytuacji skończyć się to może znacznym pogorszeniem stanu zdrowia, kalectwem, a często nawet śmiercią.
Kolejną sprawą, o której należy się dowiedzieć to, kto powinien z takiego sprzętu na co dzień korzystać. Zdrowa i sprawna osoba nie musi być świadoma, że ma 99% nasycenie hemoglobiny tlenem.
Są jednak takie przypadłości, które wymagają stałego lub przynajmniej okresowego monitorowania tej wartości, aby w razie pojawiających się problemów można było zawczasu zareagować i wezwać pomoc. Jeśli się nie zareaguje dostatecznie szybko, może dojść do utraty przytomności, a w efekcie tego do powstawania krytycznie niebezpiecznej sytuacji.
Jakie zatem przypadłości zdrowotne predysponują do tego, aby korzystać z pulsoksymetru?
W pierwszej kolejności wymienić tu trzeba choroby układ oddechowego, czyli tego, który dostarcza do organizmu tlen.
Co więcej, z tego sprzętu korzystać powinni także wszyscy pacjenci zmagający się z chorobami układu krążeniowego. Oczywiście pulsoksymetr powinien być na wyposażeniu osób chorujących na nadciśnienie, cukrzyce, a także liczne choroby przewlekłe. Co więcej, poleca się często, aby kobiety w ciąży również dla własnego i dziecka bezpieczeństwa miały w pobliżu siebie taki sprzęt.
Jak więc widać, jest to urządzenie naprawdę przydatne, które może nawet uratować komuś życie. Na sam koniec warto się jeszcze zastanowić nad tym, ile taki sprzęt kosztuje. Czy jest to duży wydatek?
Najprostszy model, który będzie w stanie wykryć niebezpieczną dla zdrowia sytuację, to wydatek około 100 złotych, więc naprawdę bardzo niski. Urządzenia profesjonalne, które wykorzystywane są przez służby medyczne, kosztują przeciętnie około 500 złotych.
Cześć,
przygotowałem dla Ciebie fitness QUIZ!
Zobacz jaki plan najlepiej pasuje do Twojej sylwetki: quiz
Cześć,
przygotowałem dla Ciebie fitness QUIZ!
Zobacz jaki plan najlepiej pasuje do Twojej sylwetki: quiz