Zawartość strony
Każde pożywienie składa się w wielu elementów. W jedzeniu można znaleźć różnorodne składniki mineralne odżywcze, jak również specjalne jednostki energetyczne, z których pozyskiwana jest siła do życia i funkcjonowania poszczególnych narządów znajdujących się w ciele człowieka. Wśród ważnych składników odżywczych można wyróżnić białka, węglowodany oraz tłuszcze. Każda z tych wartości odpowiada za co innego, jak również jest potrzebna do produkcji tkanek, ich prawidłowego działania czy regulacji.
[mc4wp_form id=”468″]
Darmowe Wiadomości o Zdrowiu, Treningu, Suplementacji i Diecie na Twoją Skrzynkę Email!
Przyglądając się elementom jakim są białka, warto najpierw opisać ich budowę, funkcje czy zastosowanie. Określić co ma dużo białka oraz w których produktach go nie znajdziemy.
Białko to niezbędny oraz bardzo pożądany składnik jedzenia, dzięki któremu w organizmie człowieka może zachodzić wiele ważnych procesów. Element ten nazywany jest również proteinami i może być suplementowany w postaci koktajli czy rozpuszczalnych w wodzie drinków. Jednak największą wartość posiada białko pozyskane ze świeżych produktów. Proteiny to cząsteczki, które zbudowane są z pojedynczych aminokwasów, te zaś podzielone są na dwie grupy: egzogenne i endogenne. Pierwsze z nich to takie, których organizm nie jest w stanie sam łączyć, wytwarzać i skupiać. Dlatego też tak ważne jest dostarczanie go razem z pokarmem. Druga grupa charakteryzuje się organizm syntetyzuje samodzielnie, dzięki czemu sam jest w stanie zapewnić sobie odpowiednie środowisko do funkcjonowania.
Zatem za co odpowiada tego rodzaju składnik odżywczy? Dlaczego jest tak ważny? Dlaczego i kiedy warto wybierać jedzenie co ma dużo białka?
Proteiny są bardzo ważnym składnikiem, który odpowiada za wiele procesów bez, których organizm nie byłby w stanie przeżyć. Najważniejszą ich rolą jest funkcja budulcowa. Ma ona szczególne znaczenie podczas rozwoju organizmu. Tak więc produkty z dużą ilością białek powinny być dostarczane w szczególności osobom młodym tym, które dorastają a ich kościec oraz tkanka mięśniowa ulega szybkim zmianom oraz wzrostowi. Często one wykorzystywane są również w treningu ciężarowców oraz aktywnych sportowców. Dzięki odpowiedniej diecie możliwe jest nadbudowanie mięśni, zdobycie siły, ja również wyrzeźbienie własnej sylwetki. Odpowiednia ilość białka pomaga także zrastać się uszkodzonym kościom, regenerować wszelkiego rodzaju złamania i ubytki czy przyśpieszyć gojenie ran i tworzenie się blizn.
Kolejna ważna funkcja tego rodzaju aminokwasów jest regulowanie procesów życiowych. Co to znaczy? Otóż każdy organizm powinien posiadać zdolność do bronienia się przed różnego rodzaju wirusami czy innym nieprzyjacielem. Dlatego też w ciele człowieka wytwarzane są np. przeciwciała. to właśnie za ich produkcję oraz odpowiednią ilość odpowiadają proteiny. Innym procesem życiowym, za który odpowiedzialny jest między innymi omawiany składnik odżywczy jest regulacja hormonalna.
Białko pełni także rolę utrzymania odpowiedniej regulacji i gospodarki kwasowo zasadowej oraz wodnej.
Znając już funkcje protein warto wspomnieć o ich zapotrzebowaniu, jak również zastosowaniu.
Każdy człowiek posiada nieco inne zapotrzebowanie na ten składnik. Jest ono zależne od wielu czynników. Zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Co wpływa w takim razie na potrzeby organizmu? Odpowiednią ilość protein, którą należy dostarczyć można wyliczyć. Jest to proces łatwy do wykonania, tak więc niemalże każdy z nas może spożywać tyle białka ile powinien.
Pierwszym wyznacznikiem jest stan zdrowia orgazmu. Warto też uwzględnić płeć, masę czy indywidualne preferencje. Mężczyźni oraz dorosłe kobiety powinni spożywać około 0,9 g białka na 1 kg własnej masy. Tak więc dokładną wagę człowieka należy pomnożyć przez wspomniany czynnik. Takim sposobem dowiemy się, że zdrowa dorosła kobieta – ważąca 55 kg powinna codzienne jeść pokarmy, które zawierają w sobie łącznie około 49-50 g biała. Idąc tym samym tropem dla zdrowego mężczyzny przelicznik jest następujący. Dorosły, w dobrym stanie pan ważący przeciętnie 85 kg musi dostarczyć organizmowi oko 76-77 g białka.
Inne normy przyjęte są dla dzieci, jak również kobiet w ciąży. Tabela przedstawia się następująco:
Dostosowując dietę do własnych potrzeb należy dokładnie przeanalizować wszystkie czynniki. Warto również zasięgnąć informacji i porad od osób, które znają się na dietetyce. Bowiem przekroczenie norm, jak również nie dostosowanie się do zaleceń może upośledzić pracę organizmu czy doprowadzić do wszelki zaburzeń i chorób.
Białko można podzielić ze względu na jego pochodzenie. Warto tu wyróżnić proteiny wydobyte z roślin, jak również pochodzenia zwierzęcego.
Dieta człowieka powinna być odpowiednio dobrana, pełnowartościowa, posiadać odpowiednią kaloryczność, Posiłki powinny być przede wszystkim spożywane regularnie, o odpowiednich porach i w dostosowanej wielkości porcji. Jednocześnie warto dostosować obecność i ilość składników odżywczych. Aby były one dostarczane prawidłowo warto urozmaicać i wzbogacać dietę o różnego rodzaju produkty.
Białka dzielą się na kilka grup. Proteiny pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Uznaje się, że białko, które pochodzi z mięsa jest najbardziej wartościowe. W drobiu można znaleźć bardzo wiele gramów tego składnika.
Kolejnym rodzajem są mikroelementy pochodzące z roślin. Choć są one uznawane za niepełnowartościowe, również stanowią ważną cześć diety. Oprócz białek w roślinach znajdują się różne, inne ważne składniki.
Ważnym i bardzo polecanym źródłem białka są produkty mleczne i nabiał. Spore ilości tego rodzaju produktów zalecane są w szczególności osobom starszym, jak również dzieciom, które przechodzą przez proces rozwoju i dorastania. Pożywienie to powinno być stałym elementem naszych przyzwyczajeń i diety.
Zatem co ma dużo białka? Które składniki warto wdrożyć do swojego codziennego jadłospisu?
Choć wielu osobom może kojarzyć się, że aby dostarczyć do organizmu proteiny należy jeść tylko kurczaka z ryżem. Taki stereotyp dotyczy kulturystów, jak i osoby, które chcą wyrzeźbić swoją sylwetkę. Owszem, produkty te posiadają stosunkowo dużą ilość białka, jednocześnie sycąc oraz spełniając oczekiwania sportowców. Jednak w diecie nie może zabraknąć innych produktów. Które składniki są bogatym źródłem protein? Do najważniejszych należą:
Jak zatem stworzyć odpowiedni jadłospis? Powinien on z pewnością uwzględniać posiłki takie jak: śniadanie, II śniadanie, obiad, podwieczorek oraz kolację. Każda z potraw musi posiadać odpowiednią kaloryczność oraz ilość dobranych składników odżywczych i mikroelementów. Proporcja białek zawartych w diecie u normalnego człowieka powinna wynosić do 15% całego pożywienie U osób będące na diecie redukcyjnej zapotrzebowanie to rośnie do 25%.
Osoby chore, które zmagają się z różnego rodzaju dolegliwościami, są przypadkiem, w którym często zalecana jest specjalna dieta. I tak u wielu pacjentów wdraża się dietę niskobiałkową, której główna zasadą jest znacznie – jednak nie całkowite – obniżenie ilości dostarczanych białek. W takich przypadka należy spożywać około 0,6g białek na jeden kg masy ciała. Skrajne przypadki wymagają całkowitego odstawienia tego rodzaju składnika odżywczego z diety.
Dieta niskobiałkowa zaleca jest w szczególności pacjentom zmagającym się z niewydolnością nerek, uszkodzoną wątrobą czy problemami metabolicznymi.
Dania przygotowywane podczas diety niskobiałkowej powinny być gotowane na parze, duszone lub pieczone.
Przeciwieństwem tej diety jest tworzenie posiłków wysokobiałkowych.
W których sytuacjach jest ono zalecane?
Ten sposób żywienia dotyczy zarówno sportowców, jak i osób, które borykają się z różnego rodzaju kontuzjami czy urazami. Często wykorzystywana jest w procesie odchudzania, gdyż dzięki niej możliwe jest przyśpieszenie trawienia i spalania tkanki tłuszczowej. Taki sposób żywienia wzmacnia również mięśnie. Dostarczanie do organizmu sporej ilości białek ogranicza również apetyt , a więc produkty w nie bogate są syte i zaspokajają głód.
Dietę tą należy stosować bardzo rozsądnie oraz w porozumienia z lekarzem, dietetykiem czy innym fachowcem. Istnieje bowiem wiele zagrożeń, które wiążą się z nadmiernym dostarczaniem do organizmu protein. Zazwyczaj na tego rodzaju diecie można szybko schudnąć, jednak sam efekt utraty masy ciała może wywołać wiele innych zaburzeń. Tego rodzaju żywienie znacznie ogranicza dostarczanie innych minerałów i składników. Najczęściej pomija się spożywanie błonnika, który odpowiada za wydalanie i regulację metaboliczną. Stan ten może wywoływać zaparcia, jak również przyczynić się do rozwoju nowotworu jelita grubego.
Wiedząc już, co ma dużo białka, można stworzyć odpowiednio dobraną dietę do własnych potrzeb czy trybu życia. Różnego rodzaju niedobory można uzupełnić również stosując specjalne odzywki dla sportowców i spożywając odpowiednio dobrane suplementy diety. Proteiny należy spożywać w ciągu całego dnia. Jednak najważniejsza dzienną porcją jest dostarczanie ich ze śniadaniem i podczas obiadu. Dzięki nim organizm będzie najedzony, jak również gotowy do pracy przez cały dzień.
Cześć,
przygotowałem dla Ciebie fitness QUIZ!
Zobacz jaki plan najlepiej pasuje do Twojej sylwetki: quiz
Cześć,
przygotowałem dla Ciebie fitness QUIZ!
Zobacz jaki plan najlepiej pasuje do Twojej sylwetki: quiz