Zawartość strony
Wątroba to jeden z najważniejszych organów, który odpowiada za liczne procesy zachodzące w organizmie człowieka. Jest to narząd, który spotykamy u wszystkich kręgowców i wybranych zwierząt. Organ ten stanowi nieodłączną część układu pokarmowego, a jego masa oscyluje w okolicy tysiąca pięciuset do tysiąca siedmiuset gram w przypadku mężczyzny i odrobinę mniej u kobiety.
W przypadku zwierząt wątroba potrafi mieć znacznie większe rozmiary i osiągnąć masę do kilku kilogramów. U koni spotyka się wątrobę osiągającą rozmiar ponad pięciu kilogramów, z kolei u świń normalnym rozmiarem jest wątroba ważąca nawet dwa kilogramy. Wątroba u ludzi jest zlokalizowana pod przeponą, a znaczna część tego narządu znajduje się pod prawym żebrem. Jednocześnie część wątroby zajmuje również miejsce pod lewym żebrem i górną częścią nadbrzusza. W przypadku zdrowych osób dorosłych wątroba nie powinna wystawać spod łuku żebrowego, co zdarza się u dzieci.
[mc4wp_form id=”468″]
Darmowe Wiadomości o Zdrowiu, Treningu, Suplementacji i Diecie na Twoją Skrzynkę Email!
Wątroba jest połączona z licznymi narządami lub pracuje w ich okolicy. Omawiany narząd graniczy z jelitami, żołądkiem i przeponą. Badania pokazują, iż narząd ten jest niebywale unerwiony i reguluję funkcjonowanie całego organizmu. Znajdujące się w wątrobie nerwy są połączone z układem współczulnym, a liczne gałązki czuciowe sięgają surowicówki. Wspomniana surowicówka to inaczej błona surowicza, czyli gładka błona zbudowana z cienkiej warstwy komórek. Wątroba pełni w organizmie liczne funkcje, które odpowiadają za ogólny stan zdrowia człowieka.
Zaburzenie tych funkcji w konsekwencji najczęściej prowadzi do licznych chorób i gwałtownego spadku odporności. Wśród najważniejszych funkcji pełnionych przez wątrobę należy zaliczyć wytwarzanie i magazynowanie enzymów, przekształcanie puryny w kwas moczowy, regulowanie metabolizmu, produkcję osocza krwi, wydzielanie żółci oraz spalanie węglowodanów, a następnie przekształcanie ich w glukozę.
Jeśli w organizmie powstanie nadmiar glukozy, to wątroba skutecznie zamienia je w tłuszcze. Liczba procesów zachodzących w wątrobie jest znacznie szersza, a każdy z nich posiada ogromny wpływ na naszą kondycję i samopoczucie. Warto tutaj wspomnieć, iż wątroba jest narządem zajmującym się usuwaniem z organizmu licznych toksyn. Sprawna wątroba skutecznie usuwa wszelkie toksyny, które wynikają ze spożycia alkoholu, przetworzonej żywności lub zażywania leków.
Przykładem takich leków są środki bazujące na barbituranach, czyli substancji pochodnej od kwasu barbiturowego, która wpływa na układ nerwowy. Ze wspomnianej substancji produkuje się leki nasenne, znieczulające lub uspokajające. Leki oparte o tę substancję były popularne w dawnych latach, ale obecnie również się je wykorzystuje. Wątroba jest w stanie poradzić sobie z czynnikami ubocznymi stosowania niektórych leków i oczyszcza organizm.
Do funkcji wątroby należy zaliczyć magazynowanie licznych witamin, takich jak B12, C, A, D lub K. W razie pojawienia się niedoboru którejś z witamin w organizmie wątroba natychmiastowo reaguje i próbuje zaspokoić ich brak. W wątrobie dochodzi także do rozkładania niepotrzebnych już erytrocytów i metabolizowania aminokwasów. Spożyte w pokarmie aminokwasy zmieniają się z pomocą wątroby w glukozę.
Współcześnie często pojawiają się u ludzi liczne choroby, które są następstwem zaburzeń związanych z działaniem wątroby. Niestety współcześnie istnieje wiele zagrożeń, które są w stanie zaszkodzić temu organowi i zaburzyć jego prawidłową pracę. Wśród takich zagrożeń należy wymienić przetworzoną żywność, siedzący tryb życia lub nadmierne przyjmowanie niektórych leków.
W przypadku żywności największy problem pojawia się w krajach, gdzie obserwuje się jej nadmiar. Kraje wysokorozwinięte umożliwiają ludziom łatwy dostęp do pokarmu, co zachęca ich do jego zwiększonego spożycia. Niestety produkowana obecnie żywność często jest słabej jakości lub zawiera liczne substancje dodatkowe szkodzące zdrowiu. Jedną z takich substancji dodawanych powszechnie do żywności jest cukier. W Europie najczęściej wykorzystuje się cukier biały, który pozyskuje się z buraka cukrowego lub rzadziej z trzciny cukrowej. Wspomniany cukier rafinowany jest tani i często używa się go przy produkcji żywności.
Często nawet z pozoru bezpieczny pokarm zawiera cukier, który ma podnieść jego walory smakowe. Niestety produkty zawierające duże ilości cukru białego są najczęściej szkodliwe i powodują liczne schorzenia. Cukier niekorzystnie oddziałuje na wątrobę i jej prawidłową pracę. W wyniku nadmiernej ilości tej substancji wątroba jest zmuszona magazynować ją w postaci tłuszczu. W konsekwencji u osób spożywających duże ilości cukru dochodzi do przetłuszczenia wątroby, otyłości lub cukrzycy.
Większość osób przez lata ignoruje nadmierną wagą i zaczyna reagować dopiero w przypadku pojawienia się stanu chorobowego. Cukier biały stanowi niebezpieczne zagrożenie dla wątroby, która jest nieprzyzwyczajona do nadmiernej ilości pustych kalorii. Żywność zawierająca puste kalorie to najczęściej słodycze, które u niektórych doprowadzają do uzależnienia i nie zawierają żadnych wartości odżywczych. Do najczęstszych czynników powodujących pojawienie się problemów z wątrobą należy spożywanie nadmiernej ilości alkoholu, niebezpieczne infekcje bakteryjne i wirusowe, pasożyty lub zatrucia organizmu.
W przypadku pasożytów niezwykle niebezpieczne dla zdrowia jest pojawienie się w wątrobie motylicy wątrobowej, czy przywry powodującej chorobę nazywaną fascjolozą. Dorosły pasożyt motylicy wątrobowej dociera do przewodów żółciowych, skąd czerpie energię do życia. Do zarażenia tym niebezpiecznym pasożytem najczęściej dochodzi w okresie letnim lub jesiennym. W przypadku człowieka najczęściej powodem zarażenia się takim pasożytem jest jedzenie surowych roślin, wypicie nieodpowiedniej wody lub spożycie niedogotowanego mięsa. Motylica wątrobowa nie przenosi się z organizmu jednego człowieka do drugiego.
W przypadku infekcji wirusowych, to najczęstszym problemem jest pojawienie się cytomegalii lub wirusowego zapalenia wątroby. Cytomegalia to choroba spowodowana wirusem CMV. Wspomniany wirus CMV kieruje swoje działanie w stronę gruczołów ślinowych. Najczęściej organizm człowieka jest w stanie samodzielnie poradzić sobie z tym wirusem, a objawy samoistnie z czasem znikają. Znacznie poważniejszą chorobą jest wirusowe zapalenie wątroby typu A, B lub C. Pojawienie się wirusowego zapalenia wątroby wymaga natychmiastowego podjęcia reakcji i wdrożenia odpowiedniego leczenia. Istnieje również szereg zaburzeń związanych z wątrobą, które mogą być wrodzone. Przykładem jest tutaj niedrożność wewnątrzwątrobowa lub zespół Gilberta.
W przypadku choroby Gilberta dochodzi do licznych nieprawidłowości w organizmie, które objawiają się poprzez zażółcenie oczu, spadkiem samopoczucia i nieprawidłowościami w wyglądzie skóry. Często takim objawom towarzyszą bóle brzucha, wymioty lub niestrawność. Zaniedbywanie problemów związanych z wątrobą w konsekwencji powoduje kolejne stany chorobowe. Do najczęstszych chorób spowodowanych ignorowaniem problemów związanych z tym narządem należy marskość wątroby.
Jest to choroba, którą wywołuje nadmierne spożycie alkoholu lub pojawienie się przewlekłych infekcji jak omawiane wcześniej wirusowe zapalenie wątroby. W tym wypadku olbrzymie znaczenie posiada czas, gdyż poważne problemy przez lata potrafią nie dawać intensywnych sygnałów. Osoby nadużywające alkoholu często zapominają, iż wątroba przez lata potrafi nie dawać wyraźnych objawów, ale przez ten czas substancja będzie siała spustoszenie w organizmie. Warto tutaj wspomnieć, iż alkohol jest toksyczny dla wątroby, która musi włożyć ogromny wysiłek do usunięcia go z organizmu.
Charakterystycznymi objawami dla marskości wątroby jest ogólne osłabienie, nieustanne zmęczenie, utrata apetytu i wagi, problemy z koncentracją i gorączka. Bagatelizowanie tych sygnałów potrafi doprowadzić do marskości, która wywołuje trwałe uszkodzenia w wątrobie. Niestety odwrócenie takich uszkodzeń jest niemożliwe i znacząco skraca życie.
Pojawienie się marskości wątroby to niebezpieczny stan chorobowy, który jest zagrożeniem dla ludzkiego życia. Najczęściej marskość wątroby jest wywołana latami zaniedbań, które w konsekwencji niszczą ten niezwykle potrzebny organ. Zmiany zachodzące na przestrzeni lat są trwałe i obecnie nie istnieje sposób umożliwiający ich naprawę. Uszkodzenie wątroby jest kolejnym etapem do pojawienia się niewydolności, co wymaga poważnego leczenia i nieustannej obserwacji.
Aktualnie jedyną formą umożliwiającą pełny powrót do zdrowia pacjenta jest przeszczep chorego narządu. Niestety lista oczekujących na taki zabieg jest ogromna, a pacjenci często nie są w stanie dotrwać do tego czasu. Pacjenci chorujący na marskość wątroby powinni starać się maksymalnie poprawić swój styl życia i sposób odżywiania. W przypadku pacjentów prowadzących przemyślany tryb życia przeżycie z marskością wątroby sięga dwunastu lat. Dane w tym wypadku są statystyczne i zależą od licznych czynników. Sytuacja zależy od aktualnego stanu pacjenta i ewentualnych komplikacji, które mogą wystąpić w trakcie przebiegu choroby. Warto tutaj wspomnieć, iż wątroba to wspaniały narząd, który posiada możliwości regeneracyjne.
Niestety w tym wypadku wątroba nie jest w stanie się zregenerować i cofnąć zaawansowanych uszkodzeń wywołanych długim czasem zaniedbywania. Warto tutaj pamiętać, aby regularnie monitorować stan swojego zdrowia poprzez odpowiednie badania i pilnować, aby prowadzić należyty styl życia. Prowadząc zdrowy styl życia oparty o zbilansowaną dietę i aktywność ruchową często unikniemy na starość poważnych problemów wywołanych przez nieprawidłowe funkcjonowanie wątroby. W innym wypadku zaniedbując te kwestie możemy narazić się na żółtaczkę, niewydolność wątroby lub raka. Aktualnie choroby związane z wątrobą stanowią plagę na świecie i znacząco wzrosła liczba osób cierpiących na powiązane schorzenia z tym narządem.
W wielu krajach obywatele nie wykonują regularnych badań i często żyją w nieświadomości o złym stanie zdrowia. Bagatelizowanie tych kwestii jest zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia w przypadku pojawienia się zaawansowanego stadium choroby.
Wątroba to narząd, który posiada zdolności do tego, aby samodzielnie się regenerować. Aktualnie nieustannie prowadzone są badania, które mają na celu ocenić możliwości regeneracyjne wątroby. Przeprowadzenie tych badań ma wspomóc leczenie chorych i wykonywanie zabiegów polegających na przeszczepie uszkodzonego narządu. Warto tutaj wspomnieć, iż umiejętności regeneracyjne wątroby nie są jednoznacznym przyzwoleniem na to, aby zaniedbywać ten organ.
Zaniedbywanie wątroby i nieustanne obciążanie tego narządu w konsekwencji prowadzi do niebezpiecznych powikłań. W wyniku zaburzeń związanych z pracą wątroby dochodzi do rozregulowania organizmu. W najgorszym wypadku na wątrobie pojawią się zwłóknienia, które są oznaką niebezpiecznego stanu chorobowego. Uszkodzona tkanka na wątrobie to pierwszy symptom do tego, że prawdopodobnie wątroba przestaje wykonywać swoje obowiązki. Najczęściej jest to oznaka marskości wątroby, która stanowi zagrożenia dla życia.
W celu uniknięcia problemów z wątrobą najlepiej dbać o to, aby maksymalnie ułatwić wykonywanie swoich obowiązków temu narządowi. Wskazane jest, aby do swojego życia wprowadzić odpowiednie zmiany, które wpłyną pozytywnie na nasz organizm. W przypadku osób cierpiących na otyłość najlepiej zacząć od zbijania nadmiernych kilogramów. Niestety nadmierne kilogramy w konsekwencji prowadzą do stłuszczenia wątroby i kolejnych problemów. Nie odpowiednia waga to pierwszy sygnał do tego, iż nasz organizm nie działa prawidłowo.
Najlepiej w celu znalezienia problemu wykonać szereg badań, które wykluczą otyłość spowodowaną otyłością, nieprawidłową pracą tarczycy lub nadciśnienie tętnicze. Jeśli badania wyjdą poprawnie, to w większości przypadków za nieodpowiednią wagę będzie odpowiadać nasz aktualny styl życia i codzienne dieta. Redukcję nadmiernych kilogramów najlepiej zacząć od wizyty u dietetyka, który przepisze nam odpowiednią dietę i uwzględniać preferencje przy wyborze określonych produktów.
W pierwszej kolejności będziemy zmuszeni zrezygnować z produktów, które są bogate w cukier rafinowany, szkodliwe konserwanty i tłuszcze. Aktualnie duże zagrożenie dla zdrowia stanowi przetworzona żywność, którą powszechnie znajdziemy na półkach w sklepie. Wybierając się do sklepu spożywczego powinniśmy dokonywać świadomych wyborów i patrzeć na etykiety przylepione do wybranych produktów.
W ten sposób unikniemy tych produktów, które zawierają szkodliwe substancje, cukier i różne ulepszacze. Warto tutaj pamiętać, iż szkodliwy cukier często występuje pod różnymi postaciami. W sklepach spożywczych nierzadko trafimy na produkty, które zawierają syrop glukozowo-fruktozowy, aspartam lub sacharynian sodu.
Zamienniki również nie pomogą nam zrzucić nadmiernych kilogramów i uwolnić naszą wątrobę do tłuszczu. Szukając zamienników dla cukru najlepiej postawić na ksylitol lub naturalną stewię. Zamiast niezdrowych produktów w naszej lodówce powinny pojawić się warzywa, ryby i chude mięso. Wspomniane produkty najlepiej kupować u zaufanych osób lub sklepach ze zdrową żywnością. Jedząc takie produkty dostarczymy do organizmu niezbędne składniki odżywcze i mikroelementy.
Niestety współcześnie produkowana żywność często jest uboga w składnik odżywcze, co utrudnia nam utrzymanie dobrego zdrowia. Kupując jednak u sprawdzonych dostawców produkty będą znacznie wyższej jakości i znajdziemy w nich więcej potrzebnych witamin. Zmieniając dietę nie możemy zapomnieć o odpowiednim stylu życia i codziennej aktywności. Współcześnie często zapominamy o tym, aby każdego dnia wykonać określoną liczbę kroków i zapewnić sobie porządną dawkę aktywności.
Zbijając kilogramy powinniśmy regularnie ćwiczyć, co przełoży się na utrzymanie wagi i ładną sylwetkę. Szczupłe osoby znacznie rzadziej chorują, a ich wątroba jest mniej obciążona. Walka z otyłością to pierwszy krok do tego, aby zachować zdrową wątrobę, która poradzi sobie z usuwaniem toksyn z organizmu i przetwarzaniem substancji uzyskanych z pokarmu.
Choroby powiązane z nieprawidłowym funkcjonowaniem wątroby dotyczą ogromnej części społeczeństwa. Osoby cierpiące na zaburzenia związane z tym narządem często zastanawiają się, jak szybko zregenerować wątrobę i powrócić do dawnej formy. Niestety zaniedbując wątrobę przez lata będziemy mieli utrudnioną drogę do tego, aby w pełni zregenerować ten narząd.
Najlepszym rozwiązaniem jest już wcześniejsze usunięcie czynników, które są w stanie nam zaszkodzić i naszej wątrobie. Alkohol to jeden z najczęstszych czynników, który odpowiada za problemy związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem wątroby. W najgorszej sytuacji znajdują się osoby pijące bez umiaru, które latami spożywają alkohol w dużych ilościach. U osób regularnie spożywających alkohol często po latach pojawiają się na wątrobie uszkodzenia, które prowadzą do marskości. Charakterystyczne objawy pojawiające się na początku w przypadku tej choroby to mdłości, brak apetytu, bóle w okolicy brzucha, żółtaczka i wymioty. Zdając sobie świadomość z problemu najlepiej najszybciej udać się na terapię, która pomoże w walce z uzależnieniem od alkoholu.
Czekanie do momentu, gdy problem nabierze na sile jest niewłaściwe i najczęściej dana osoba ma mniejsze szanse na powrót do zdrowia. Warto tutaj wspomnieć, iż nawet mniejsze ilości alkoholu spożywane regularnie powodują uszkodzenia wątroby. Alkohol jest traktowany przez wątrobę jak toksyna, która zatruwa nasz organizm. Wątroba próbuje usunąć tę substancję z organizmu, co kosztuje ten organ dużo wysiłku. Niestety pijąc alkohol oprócz wątroby uszkodzimy również inne narządy. Na piciu regularnie alkoholu ucierpi trzustka, serce i nasza skóra. U osób regularnie pijących po latach często są widoczne efekty tego nałogu na skórze.
Unikanie alkoholu to pierwszy krok to tego, aby wątroba była w pełni sprawna. Dodatkowo skorzysta cały nasz organizm, który będzie pełen energii i alkohol nie zaburzy jego funkcjonowania. Kolejną kwestią są inne produkty, które niekorzystnie wpływają na stan wątroby. Do takich szkodliwych produktów zalicza się sól, wspomniany wcześniej cukier i intensywna kawę. Przeprowadzone przez naukowców badania potwierdziły, iż nadmierne spożywanie soli nie sprzyja wątrobie w dłuższej perspektywie czasu.
Sól odpowiada za zjawisko proliferacji, czyli zmniejszonego poziomu namnażania się komórek. W przypadku kawy zdania są podzielone i niektóre osoby wręcz zalecają jej picie. Miłośnicy kawy powinni jednak zadbać o to, aby pić swój ulubiony napój z umiarem. O ile pijąc mniejsze ilości kawy nie zaszkodzimy swojej wątrobie, to decydując się na większe ilości efekt może być niesprzyjający zdrowiu. Warto tutaj wspomnieć, iż niektóre badania sugerują picie kawy, aby zapobiec pojawieniu się raka wątroby. W przypadku kawy najlepiej samemu wyrobić sobie zdanie lub skonsultować się z lekarzem, który poinformuje nas o ewentualnych przeciwwskazaniach.
Odpowiednie nawodnienie organizmu jest kluczowe do tego, aby zachować zdrowie i umożliwić właściwe funkcjonowanie wszystkich narządów. Przy oczyszczaniu wątroby istotne jest picie odpowiednich płynów, które wspomogą ten proces. Jeśli chcemy dowiedzieć się jak szybko zregenerować wątrobę, to rozwiązaniem może być picie wybranych soków owocowych. Dobroczynnie na wątrobę oddziałuje sok z żurawiny. Sok z żurawiny to bogate źródło najróżniejszych witamin, jak C, E, ryboflawiny, tiaminy i taniny.
Bijąc sok z żurawiny dostarczymy do organizmu potrzebny błonnik, który wspiera pracę wątroby. Z minerałów w soku znajduje się fosfor, potas, żelazo i magnez. Warto tutaj wspomnieć, iż sok z żurawiny pomaga także w łagodzeniu objawów zapalenia cewki moczowej lub pęcherza. W tym wypadku wykorzystuje się jego działanie moczopędna, co przyśpiesza regenerację. Soki na wątrobę powinny być jednak stosowane jako wsparcie, a nie sposób na pełną regenerację i powrót do zdrowia. Warto picie soków połączyć z innymi rozwiązaniami, które przyspieszają naprawę wątroby. Czas regeneracji wątroby jest zróżnicowany i zależy od wielu czynników. Należy pamiętać, iż wątroba regeneruje się powoli i powinniśmy uzbroić się w cierpliwość. W zależności od zastosowanych metod przy próbie jej naprawienia, proces regeneracji będzie krótszy lub dłuższy.
Najczęściej regeneracja wątroby trwa do kilku tygodnia, a nierzadko nawet miesięcy. Osoby decydujące się na naprawę swojej wątroby powinny trzymać się zaleceń i wykazać dużą motywacją. W trakcie regeneracji wątroby musimy nieustannie pilnować diety, dbać o aktywność ruchową, uzupełniać płyny i pić herbaty ziołowe. Z herbat ziołowych znajdziemy bogaty wybór roślin, które sprawdzą się przy regeneracji wątroby. Jedną z takich roślin sprzyjających wątrobie jest ostropest. Wspomniany ostropest plamisty to popularny gatunek rośliny, który należy do grupy astrowatych. Roślina rozprzestrzeniła się w wielu miejscach na całym świecie, a lokalna ludność chętnie korzysta z jej dobroczynnych właściwości.
Ostropest plamisty spotkamy również w Polsce, gdzie roślina potrafi rosnąć dziko i jest często uprawiana. Ostropest plamisty wykazuje właściwości detoksykujące i skutecznie chroni wątrobę przed potencjalnym uszkodzeniem. Roślina tworzy rodzaj osłony przed czynnikami, które są w stanie uszkodzić miąższ wątroby. Jednocześnie w razie uszkodzenia składniki znajdujące się w ostropeście plamistym pomagają w szybszej regeneracji wątroby. Warto tutaj wspomnieć, iż specjaliści zalecają stosowanie tej rośliny nie tylko w formie herbaty, ale również w formie tabletek. W wypadku tabletek z ostropestu plamistego uzyskuje się substancję o nazwie sylimaryna.
Wspomniana sylimaryna to specjalny związek, który pozyskuje się z nasion tej niezwykłej rośliny. W sylimarynie znajdują się liczne flawonoidy i flawonolignany, czyli związki chroniące wątrobę. Stosowanie sylimaryny najlepiej przedyskutować z dietetykiem, aby połączyć odpowiednią suplementację tym związkiem ze swoją dietą. Innym ziołem, które pomaga w regeneracji wątroby i skutecznie wspomaga jej pracę jest rumianek pospolity.
Jest to roślina, która występuje powszechnie w Europie, Azji mniejszej, Ameryce Północnej, Indiach i Australii. W Polsce rumianek pospolity jest zaliczany do grona roślin leczniczych, które wykazują właściwości prozdrowotne. W rumianku znajduje się substancja o nazwie spiroeter, który pomaga w zwalczaniu różnych stanów zapalnych toczących się w organizmie. Jednocześnie rumianek wspiera układ trawienny i poprawia jego pracę. Z najbardziej znaczących związków znajdujących się w rumianku pospolitym należy wymienić flawonoidy, fitosterole, poliacetyleny, fenolokwasy, związki kumarynowe, garbniki i wspomniany wcześniej spiroeter.
Ziołolecznictwo potrafi przynieść liczne korzyści w leczeniu wątroby i polepszeniu jej funkcjonowania. Lista ziół jest długa i każde z nich warto przeanalizować. Herbaty ziołowe przy rozsądnym stosowaniu nie wywołują efektów ubocznych, co zachęca do ich stosowania.
Oprócz wymienionych ziół pomagających przy regeneracji wątroby korzystny wpływ na ten narząd posiada również karczoch zwyczajny, mniszek lekarski oraz ziele dziurawca.
Wątroba to dzielny narząd, który często długo nie daje sygnału o tym, że potrzebuje pilnej pomocy. Z tego powodu należy pamiętać o tym, aby regularnie wykonywać badania, które są w stanie zweryfikować aktualny stan zdrowia. Wykonując często niedrogie badania będziemy w stanie szybko zareagować i podjąć odpowiednie działania. Najlepszym rozwiązaniem jest wybranie się do lekarza pierwszego kontaktu, który zleci wykonanie określonych badań. Najczęściej na liście znajdziemy takie badania, jak ALT, GGTP lub ALP.
Często potrzebne będzie sprawdzenie również bilirubiny całkowitej. Jeśli w organizmie będzie znajdował się podwyższony poziom bilirubiny całkowitej, to prawdopodobnie będzie to zły znak świadczący o uszkodzeniu wątroby. Jednocześnie podwyższony poziom bilirubiny całkowitej może odpowiadać za problemy z innymi narządami, jak trzustka. Badania z krwi są w stanie zweryfikować nasz aktualny stan zdrowia i wykazać liczne problemy w razie ich pojawienia się. Jest to najlepszy sposób do tego, aby sprawdzić stan swojej wątroby i jej aktywność.
Chora wątroba wysyła nam z czasem coraz więcej sygnałów, które powinniśmy przeanalizować i podjąć odpowiednie kroki. Na szczególną uwagę zasługuje pojawienie się krwawienia z przewodu pokarmowego, głowa meduzy lub silne obrzęki. Z mniej zauważalnych objawów mogą pojawić się charakterystyczne zmiany na skórze, ból w okolicy prawego żebra, a u kobiet powiększone piersi. Nierzadko problemy z wątrobą wpływają na nasz układ neurologiczny i stan psychiczny. Warto tutaj wspomnieć, iż o problemach z wątrobą może świadczyć nieodpowiedni stolec. U osób cierpiących na problemy z wątrobą stolec najczęściej przyjmuje jasno-żółtą barwę lub jest całkowicie odbarwiony.
Owoce to kolejny punkt na liście produktów, które powinny znaleźć się w naszej lodówce. W szczególności powinniśmy wybrać te owoce, które są świeże i kupione prosto od rolnika. Najlepiej wybierać owoce, które występują sezonowo, gdyż wtedy znajdziemy w nich więcej składników odżywczych, minerałów i witamin. W przypadku diety sprzyjającej wątrobie najlepiej postawić na owoce, które zawierają duże ilości witaminy C.
Wspomniana witamina C pełni liczne funkcje w naszym organizmie i wspiera układ immunologiczny. Odpowiednia ilość witaminy C w organizmie jest potrzebna również dla wątroby. W ten sposób wątroba lepiej usuwa szkodliwe substancje i rozkłada przyjmowane leki w trakcie infekcji. Owoce zawierające duże stężenie witaminy C, to skuteczny sposób na detoksykację organizmu. Człowiek lepiej chroni się przed sezonowymi infekcjami i działaniem wolnych rodników. Chroniąc się przed infekcjami wspieramy stan naszej wątroby, którą obciążają nie tylko przyjmowane leki, ale także sama infekcja.
Kolejną substancją potrzebną wątrobie jest błonnik, który korzystnie oddziałuje na układ pokarmowy. Błonnik skutecznie chroni przed pojawieniem się biegunek i wspiera usuwanie toksycznych substancji, które dostają się do organizmu. Warto tutaj zaznaczyć, iż błonnik chroni organizm przed pojawieniem się hemoroidów i nowotworu jelita grubego. Wśród owoców najlepiej postawić na te, które zawierają mniejszą ilość naturalnego cukru i węglowodanów. Przykładem są tutaj owoce jagodowe, cytrusowe, opuncję figową, żurawinę i winogrona. W mniejszej ilości możemy pokusić się o jabłka, banany lub morele.
Z cytrusów świetnym pomysłem może być przygotowanie soku z cytryny. Woda z cytryną potrafi przynieść ulgę wątrobie i dostarczy do organizmu dużą ilość potrzebnego kwasu askorbinowego. Pijąc taki sok poprawimy oczyszczanie wątroby i pomożemy jej w spalaniu nadmiernej ilości tłuszczu. Sok z cytryny wykazuje także działanie moczopędne, co dodatkowo przyspiesza usuwanie szkodliwych substancji z organizmu. Warto tutaj wspomnieć, iż jednym ze zdrowych nawyków jest regularne picie dużej ilości wody mineralnej. Regularne nawadnianie to najlepszy sposób na przyspieszenie pracy wielu narządów i spalania tłuszczu.
W przypadku mężczyzn zaleca się picie przynajmniej dwóch i pół litra wody mineralnej w ciągu dnia. U kobiet organizm wykazuje zapotrzebowanie na mniejszą ilość płynów. W przypadku kobiet zaleca się wypijanie w okolicy dwóch litrów wody mineralnej. Należy tutaj pamiętać, aby w przypadku intensywnego wysiłku zadbać o większą ilość płynów. Pozostając przy piciu należy nadmienić, iż wiele dobroczynnych mikroelementów znajdziemy w zielonej herbacie. Wspomniana zielona herbata to idealny zamiennik dla kawy, która według niektórych źródeł w większej ilości nie sprzyja naszej wątrobie. Zielona herbata zawiera liczne flawonole, polifenole i katechiny.
Wymienione substancje działają antynowotworowe i przeciwmiażdżycowo. Jednocześnie zielona herbata znacząco przyspiesza pracę wątroby i jej cały metabolizm. W ten sposób wątroba łatwiej się oczyszcza, a tkanka tłuszczowa lepiej się redukuje. Pijąc zieloną herbatę zmniejszamy również poziom cukru we krwi.
Przyśpieszenie procesu regeneracji wątroby najskuteczniej uzyskać poprzez wprowadzenie do codziennej diety produktów zawierających większą ilość białka. W szczególności na uwagę zasługuje tutaj białko zwierzęce, które zawiera najwięcej potrzebnych substancji dla prawidłowej pracy wątroby. Wśród produktów zawierających większą ilość białka znajduje się mleko, chude mięso, jaja kurze, twaróg lub kefir.
W przypadku spożywania kefiru oprócz białka dostarczymy do organizmu cenne bakterie probiotyczne, które wspierają pracę jelit. Białko zawarte w pokarmie jest niezwykle ważne w codziennej diecie i stymuluje pracę wątroby. Zawarte w pożywieniu białko przyczynia się do szybszej odbudowy komórek i pomaga w regeneracji mięśni. Jednocześnie białko wspiera regenerację wątroby, które komórki szybciej wracają do pierwotnego stanu. Kolejną kwestią jest tutaj synteza albumin osocza, gdzie białko bierze udział i wspiera ten proces. Albuminy to specjalne białka, które występują w osoczu krwi i tkankach zwierząt. Wątroba reguluje stężenie albumin poprzez ich regularną produkcję. Dbając o swoją wątrobę już po kilku dniach powinniśmy dostrzec pozytywne efekty.
Decydując się na regenerację musimy dbać o wybierane produkty, które mają ogromny wpływ na prawidłową pracę tego narządu. Warto tutaj wspomnieć, iż w trakcie problemów z wątrobą większość ludzi decyduje się na dietę wątrobową. Jest to dieta, która jest zalecana w takiej sytuacji i bazuje na lekkostrawnych produktach. Zdecydowaną większość tej diety stanowią produkty mięsne, ryby, chudy nabiał, jaja i warzywa. Z mięsa zaleca się spożywanie tego chudego, które pochodzi od królika lub drobiu. W przypadku ryb najlepiej spożywać te, które zaliczane są do grupy morskich. Zawarte w rybach przyjazne kwasy tłuszczowe z grupy omega-3 pomogą w regeneracji wątroby.
Z przypraw świetnie sprawdzi się kurkuma, która pobudza wątrobę i przyśpiesza produkcję żółci. Dieta wątrobowa to skuteczny sposób na wspieranie procesu regeneracji, ale nigdy nie możemy zapominać o czynnikach wywołujących stan chorobowy. Współcześnie w pożywieniu znajdziemy liczne substancje toksyczne, które dostają się do niego na różnym etapie produkcji. Takie substancje są zagrożeniem dla wątroby, która jest głównym narządem próbującym usunąć je z organizmu. Przykładem takiej substancji jest randap, czyli popularny środek stosowany do zwalczania chwastów. Niestety wspomniany środek często pozostaje na żywności, a badania potwierdzają jego negatywny wpływ na ludzkie zdrowie.
Z tego powodu jakość spożywanych produktów odgrywa niebagatelną rolę w całym procesie regeneracji. Leczenie wątroby polega na licznych zmianach, które powinniśmy starać się nierzadko utrzymać przez dłuższy czas. Wprowadzone zmiany przyniosą jednak wymierne korzyści nie tylko dla naszej wątroby, ale całego ciała.
Co myślisz o dzisiejszym wpisie? Może chcesz coś dodać od siebie?
Napisz w komentarzu!
Cześć,
przygotowałem dla Ciebie fitness QUIZ!
Zobacz jaki plan najlepiej pasuje do Twojej sylwetki: quiz
Cześć,
przygotowałem dla Ciebie fitness QUIZ!
Zobacz jaki plan najlepiej pasuje do Twojej sylwetki: quiz