Zawartość strony
Kompulsywne jedzenie to objaw, który jest charakterystyczny dla osób uzależnionych od nieustannego jedzenia. Zaburzenie to charakteryzuje się ciągłym uczuciem głodu, które zmusza daną osobę do nieustannego podjadania.
Jest to zaburzenie na tle psychicznym, które jednak prowadzi do problemów ze zdrowiem. Ciągłe obżeranie się powoduje u osoby nadwagę, która w końcu prowadzi do otyłości. Stłuszczenie narządów w organizmie staje się czynnikiem zapalnych dla niebezpiecznych chorób.
Niekontrolowane jedzenie można jednak skutecznie leczyć, gdy podejmiemy walkę z problemem. Musimy jednak sami zauważyć problem, który jest dla nas uciążliwy i wpływa negatywnie na jakość życia.
Jednym z charakterystycznych objawów dla osób z uzależnieniem od jedzenia jest pośpiech. Osoby kompulsywnie objadające się jedzą w pośpiechu i źle przeżuwają pokarm.
Darmowe Wiadomości o Zdrowiu, Treningu, Suplementacji i Diecie na Twoją Skrzynkę Email!
Zbyt szybkie jedzenie negatywnie oddziałuje na układ pokarmowy i powoduje problemy z trawieniem. Badania pokazują, że osoby szybko przeżuwające pokarm mogą częściej mieć problemy z otyłością. Kolejnym objawem charakterystycznym dla osób cierpiących na kompulsywne objadanie się jest jedzenie do momenty, gdy czujemy już nieprzyjemną sytość. Człowiek jedzący za dużo czuje się ociężały i jego brzuch staje się nadmiernie pełny. Zdecydowanie lepiej czujemy się, gdy jemy mniej. Najbardziej niebezpieczne jest tutaj podjadanie, gdzie pomiędzy posiłkami szukamy dodatkowych przekąsek. W ten sposób dostarczamy do organizmu kolejne kalorie i pobudzamy ponownie jelita do pracy.
Uzależnienie od jedzenia to także wstyd i ukrywanie się przed innymi, gdy spożywamy pokarm. Osoby otyłe często kryją się przed innymi gdy po raz kolejny sięgają po posiłek. Częstym objawem u takich osób jest również jedzenie nawet wtedy, gdy nie czują głodu. Jeśli zauważymy problem z ciągłym podjadaniem, to należy niezwłocznie udać się do odpowiedniego specjalisty.
Łatwy dostęp do produktów spożywczych sprawił, że ludzie często jedzą więcej, niż powinni. Niestety nadmierne objadanie może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. U niektórych osób problem rozwija się dalej i prowadzi do uzależnienia od jedzenia. Wśród lekarzy istnieje termin określany kompulsywnym jedzeniem. Jest to poważne zaburzenie odżywiania się, gdzie jemy nawet nie czując głodu.
Niektóre osoby jedząc poprawiają swój humor, gdyż jedzenie chwilowo może wpływać na samopoczucie. Syty posiłek dostarcza do mózgu dopaminę, która jest hormonem szczęścia. Najprzyjemniejsze uczucie człowiek odczuwa po zjedzeniu tłustych lub bogatych w cukier posiłków. Osoby cierpiące na uzależnienie od jedzenia często w przerwie między posiłkami zajadają się słodyczami, co jest niebezpieczne dla zdrowia.
Cukier w pożywieniu dostarcza jedynie pustych kalorii, które powodują odkładanie się tłuszczu w organizmie. Często cierpi na tym serce, wątroba i jelita. Mając poważne problemy w życiu zdecydowanie niewskazane jest zagryzanie ich jedzeniem. W ten sposób spowodujemy jedynie nawarstwienie się kolejnych problemów oraz pogorszyć stan swojego zdrowia fizycznego i psychicznego.
Uzależnienie od jedzenia należy leczyć u lekarza pierwszego kontaktu, psychologa lub dietetyka. Niekiedy konieczne może się okazać odwiedzenie psychoterapeuty, które pomoże nam przepracować problemy. Kompulsywne objadanie się jest często spowodowane problemami na tle psychicznym. Niejednokrotnie przyczyną objadania się jest zagryzanie smutku lub jakiegoś traumatycznego przeżycia. W przypadku takiej osoby zwyczajnie będzie brakowało odpowiedniej motywacji do tego, by podjąć walkę z uzależnieniem. Psychoterapeuta może pomóc przepracować problemy i odpowiednie ukierunkować taką osobę. Dietetyk pomoże z kolei w zaplanowaniu odpowiedniej diety na każdy dzień. Jadłospis jest niezwykle ważny dla osób, które poprzez kompulsywne jedzenie doprowadziły się do otyłości. W tym wypadku będzie wskazane przejście na zdrowe produkty, które raczej wspomogą proces odchudzania. Jeśli sytuacja jest poważna, to oprócz psychoterapii lekarz może zalecić farmakoterapię. Połączenie tych wszystkich rzeczy przynosi najlepszy efekt dla osoby uzależnionej od jedzenia. Pomoc psychologa jest kluczowa do tego, by osoba mogła zacząć na nowa kontrolować spożywanie posiłków o stałych porach. Mając problem nigdy nie powinniśmy bać się zwrócić o pomoc do innych ludzi, która będzie nam potrzebna w uzależnieniu.
Osoby cierpiące na uzależnienie od jedzenia często mają myśli, które namawiają je do sięgnięcia o pokarm. Jeśli nie jedzą przez dłuższy czas, to zaczynają być podenerwowane i może im pogarszać się samopoczucie. Myśl o jedzeniu wprawia ich w lepszy humor i automatycznie powoduje euforię. Sięgając po jedzenie często poprawiają swoje samopoczucie i uciekają w ten sposób od zmartwień. W efekcie mogą powodować w ten sposób uzależnienie, które jest ciężkie do wyleczenia. Z czasem osoby mogą odczuwać niekontrolowane spadki nastroju i energii do życia.
Po sięgnięciu po kolejną przekąskę czuje się na siebie złe. Pojawienie się poczucia winy w tym wypadku jednak nie pomaga i może jedynie jeszcze mocniej pogorszyć nastrój. Pojawienie się objawów kompulsywnego jedzenia należy leczyć. Zwrócenie się po pomoc do specjalisty nie jest ujmą, gdyż każdy może w swoim życiu mieć gorszy czas.
Co myślisz o dzisiejszym wpisie? Może chcesz coś dodać od siebie?
Napisz w komentarzu!
Cześć,
przygotowałem dla Ciebie fitness QUIZ!
Zobacz jaki plan najlepiej pasuje do Twojej sylwetki: quiz
Cześć,
przygotowałem dla Ciebie fitness QUIZ!
Zobacz jaki plan najlepiej pasuje do Twojej sylwetki: quiz