Zawartość strony
Sól kuchenna jest powszechnie wykorzystywana do produkcji żywności i przyprawiania potraw. Jest to artykuł spożywczy, które bazuje na chlorku sodu.
Sól stołową stosuje się jako konserwant, który może wydłużać datę spożycia produktu. Warto tutaj wspomnieć, że sól najczęściej jest dodatkowo wzbogacona jodkiem potasu. W Polsce sól wzbogaconą o ten pierwiastek sprzedaje się od lat dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku.
W ten sposób znacząco ograniczono występowanie niektórych chorób cywilizacyjnych. Już kilkaset lat temu zauważono niepokojące objawy występujące u osób, które nie dostarczały do organizmu potrzebny jod. Sprawą zajęła się Światowa Organizacja Zdrowia, która zaleciła dodawanie jodu do soli kuchennej. Proces ten nazywa się jodowaniem soli spożywczej. Dzienne spożycie soli powinno dla osoby dorosłej nie powinno przekroczyć sześciu gramów. Niestety obecnie spożycie soli kuchennej jest zaskakująco wysokie. Koncerny żywnościowe stosują sól powszechnie do produkcji.
Sól jest traktowana jako wzmacniacz smaku, który pobudza kubki smakowe człowieka. Nadmierne spożycie soli kuchennej może negatywnie odbić się na zdrowiu. Szczególnie jest to niebezpieczne u dzieci, które są narażone na niektóre choroby spowodowane nadmiernym spożyciem soli.
[mc4wp_form id=”468″]
Darmowe Wiadomości o Zdrowiu, Treningu, Suplementacji i Diecie na Twoją Skrzynkę Email!
Nadmierne spożycie soli kuchennej może doprowadzić do niebezpiecznych chorób. Jednym z popularnych schorzeń występujących u osób jest nadciśnienie tętnicze.
Wysokie ciśnienie krwi w najgorszym wypadku może doprowadzić nawet do zawału serca. Związek pomiędzy problemem z ciśnieniem krwi a spożyciem soli został udokumentowany w licznych badaniach naukowych. Jednocześnie zmniejszając jedzenie słonych produktów może poprawić stan zdrowia. Należy tutaj pilnować tego, by nie przekraczać zalecanej ilości spożycia soli stołowej w ciągu dnia. Najbezpieczniej jest dostosować się do maksymalnie jednej małej łyżeczki soli zjedzonej w ciągu dnia. W przypadku dzieci i osób młodszych ilość ta powinna być jeszcze mniejsza.
Najlepiej kwestię spożycia soli skonsultować ze swoim dietetykiem lub lekarzem. Najnowsze badania pokazują także, że nadmierne spożycie soli może być powodem niektórych nowotworów. Wymienić należy tutaj raka żołądka, gdzie sól może być czynnikiem zapalnym dla pojawienia się choroby.
Niektóre osoby uważają, że lepiej na zdrowie oddziałuje sól himalajska a zwykła zdecydowanie gorzej. W tym stwierdzeniu jest jednak jedynie część prawy. Prawdą jest, że sól himalajska jest zdrowsza od zwykłej, gdyż podczas jej produkcji nie zostaje ona poddana chemicznego oczyszczaniu.
W przypadku soli kuchennej proces jej produkcji wygląda inaczej. Kolejną kwestią, która przemawia za solą himalajską jest fakt, że zawiera ona więcej minerałów dobroczynnie oddziałujących na zdrowe człowieka. W soli himalajskiej znajdziemy potrzebny chrom, cynk, wapń, mangan i żelazo. Sól himalajska jest wydobywana w miejscach, gdzie nie znajdują się niebezpieczne zanieczyszczenia. Najczęściej wydobywa się ją jedynie w wysokich partiach niektórych gór. Jednym z krajów, gdzie wydobywa się sól himalajską jest Pakistan. Olbrzymia popularność sól himalajska zyskała dopiero stosunkowo niedawno.
Warto jednak pamiętać, że pomimo lepszych właściwości nie należy przekraczać dozwolonej ilości soli do spożycia w ciągu dnia. Zarówno w przypadku soli himalajskiej i morskiej należy pilnować, by w ciągu dnia jeść ilość zalecaną przez Światową Organizację Zdrowia. Nadmierne spożycie soli może doprowadzić do problemów ze zdrowiem. Sól himalajska nie jest tutaj wyjątkiem. Zamieniając jednak różową sól himalajską na zwykła może być to uzasadnione i korzystne dla zdrowia.
Różową sól himalajską można bezpieczne używać podczas przyprawiania najróżniejszych dań. Sól idealnie sprawdzi się do doprawiania mięs, ziemniaków i sałatek. Trzymając jednak sól himalajską przez dłuższy czas na półce musimy liczyć się z tym, że może ona ulec skrystalizowaniu.
Oprócz soli himalajskiej warto w kuchni trzymać także sól morską. Produkuje się ją z wody morskiej wykorzystując w tym proces odparowania. Razem z solą himalajską traktuje się ją jako jedną z najzdrowszych. Wybierając sól himalajską zawsze należy sprawdzić, czy jest ona dobrej jakości i pochodzi od sprawdzonego producenta. Istotny jest tutaj kolor soli, który jest intensywnie różowy. Sól himalajska zawdzięcza swój kolor znajdującym się w niej żelazie.
Pierwiastek ten jest potrzebny człowiekowi do prawidłowego transportu tlenu do mięśni. Żelazo wspiera także pracę narządów w organizmie człowieka. Najczęściej producentem soli himalajskiej jest Pakistan, gdzie lokalni pracownicy wydobywają ją ręcznie. Wpływa to na jej jakość i brak niebezpiecznych dla zdrowia zanieczyszczeń. Musimy jednak liczyć się z tym, że sól himalajska jest zdecydowanie droższa od zwykłej. Niekiedy różnica w cenie może być nawet dziesięciokrotnie. Sprawdzoną sól możemy kupić w sklepach ze zdrową żywnością lub zamówić w internecie na portalach aukcyjnych.
Sól himalajską ciężko zastąpić, ale jeśli potrzebujemy ograniczyć jej spożycie, to znajdziemy kilka ciekawych zamienników. Jeśli zależy nam na doprawieniu potraw, to zamiast soli możemy użyć niektórych ziół. Aromatyczne zioła dodadzą przygotowanym potrawą odpowiedniego smaku. W Polsce z łatwością kupimy suszoną bazylię, oregano lub kolendrę. W sezonie nie będzie problemem kupienie świeżych ziół lub posadzenie ich na parapecie. Niektóre osoby z powodzeniem uprawiają zioła na balkonie w mieszkaniu. Należy jedynie upewnić się, które zioła dobrze znoszą domowe warunki i temperaturę. Mając posadzone zioła w domu będziemy mogli się nimi cieszyć każdego dnia. Zerwane świeżo liście bazylii lub majeranku będą miały zdecydowanie intensywniejszy smak. Dodatkowo dostarczymy do organizmu witaminy i mikroelementy, które znajdują się w ziołach.
Historia soli himalajskiej sięga milionów lat w przeszłość, gdy na świecie istniał jeszcze ocean Tetydy. Ogromny obszar zalany wodą z czasem uległ wyschnięciu, co w rezultacie doprowadziło do pozostawienia złóż soli. Obecnie ludzie zyskali dostęp do tych pokładów soli i wydobywają je za pomocą dostępnej technologii.
Najwięcej złóż soli himalajskiej znajduje się Pakistanie. Z wydobycia różowej soli zasłynął region Pendżab, który znajduje się blisko granicy Indii. Mieszkańcy tego regiony odpowiadają za wydobycie i dostarczanie soli himalajskiej na cały świat. W ostatnich latach sól ta została doceniona i zwiększyło się na nią zapotrzebowanie.
Zawdzięcza to swoim właściwością, które wydają się korzystniejsza niż w zwykłej soli kuchennej. Przede wszystkim sól kuchenna posiada zdecydowanie więcej minerałów. Mieszkańcy wyżej wymienionego regionu przy wydobyciu używają jedynie w minimalnym stopniu dostępnej technologii, co sprawia, że sól jest krystalicznie czysta. Warto tutaj jednak wspomnieć, że bogate regiony w sól znajdują się także w Polsce.
Na uwagę zasługuje szczególnie sól cechsztyńska. Jest to sól biała, czasami szara lub podobna kolorem do soli himalajskiej. Największe wydobycie tej soli znajduje się w miejscowości Kłodawa w województwie Wielkopolskim.
Sól przemysłowa wykorzystywana jest powszechnie do posypywania nią śliskiej nawierzchni drogowej. Mowa tutaj o soli drogowej, która jest wykorzystywana podczas nagłych opadów śniegu i pojawieniu się lodu na drodze. W ten sposób zwiększa się bezpieczeństwo samochodów, które poruszają się po nawierzchni.
Samochody mogą sprawniej się przemieszczać i lepiej manewrują na drodze. Solą droga posypuje się również chodniki, by usprawnić poruszanie się ludzi podczas mroźnej pogody. Śliska nawierzchnia na chodniku może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Sól wysypana na chodnik znacząco zwiększa poziom bezpieczeństwa przechodniów.
Sól himalajska wykazuje kilka dobroczynnych właściwości, które zdecydowanie warto wymienić. Jedną z tych korzystnych właściwości jest łagodzenie problemów jelitowych. Różowa sól pomaga w usunięciu złogów pokarmowych, które mogą się zbierać w jelitach po jedzeniu.
Sól wykorzystywana jest również w kosmetologii. Warto tutaj wspomnieć, że poprawia ona jędrność skóry i nawilżaj ją. Udowodniono, że sól himalajska potrafi leczyć problemy z trądzikiem i pojawiającą się łuszczycę skóry. U kobiet sól wydobywana w górach na terenie Pakistanu zmniejszy ich cellulit. Do dobroczynnych właściwości soli himalajskiej należy jednak podchodzić z umiarem. Bezwzględnie należy przestrzegać dozwolonej ilości do spożycia w ciągu dnia.
W małych ilościach sól jest jednak potrzebna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Soli zdecydowanie nie należy się bać lub od niej stronić. Obecnie jednak wykorzystanie soli jest powszechne i często nadmiernie używa się jej do produkcji żywności.
Co myślisz o dzisiejszym wpisie? Może chcesz coś dodać od siebie?
Napisz w komentarzu!
Cześć,
przygotowałem dla Ciebie fitness QUIZ!
Zobacz jaki plan najlepiej pasuje do Twojej sylwetki: quiz
Cześć,
przygotowałem dla Ciebie fitness QUIZ!
Zobacz jaki plan najlepiej pasuje do Twojej sylwetki: quiz