W dzisiejszych czasach coraz częściej mówi się, że środki nootropowe pozwalają wyzwolić nieznany dotąd nikomu potencjał mózgu i skupienie.
Ale czy jest to jedyna dostępna opcja?
Dzisiaj pokażę Ci zasady i techniki które zwiększają koncentrację i skupienie studentów przygotowujących się do sesji, zapewniają przewagę managerom korporacji.
Skupienie
Focus, inaczej skupienie
Jeśli pamiętacie film „Limitless”, w którym główny bohater używa inteligentnych tabletek, czyniących go genialnym, na pewno nie raz marzyliście, by osiągnąć identyczny efekt. Substancje nootropowe oraz ich szeroka gama, otwierają takie możliwości. I choć efekty nie będą tak spektakularne, jak w przypadku postaci z filmu, to jednak odczujecie, jak Wasza głowa „pracuje na szybszych obrotach”.
Skupienie- inaczej koncentracja. To procesy myślowe polegające na błyskawicznym zorientowaniu świadomości na danej myśli, bodźcu, czy przedmiocie. Skupienie może odbywać się nieświadomie, gdy umysł podsuwa nam różne myśli, lub świadome. Kiedy celowo skupiamy na czymś uwagę. Możemy wtedy działać na auto pilocie wykonując dane zadanie, poprzez koncentrację.
Pełne skupienie uwagi, co musisz wiedzieć:
Aby lepiej wyćwiczyć skupienie pomyśl o swoim umyśle jako mięśniu. Podobieństwa między wzmacnianiem ciała, a umacnianiem umysłu są w rzeczywistości tak bliskie, że tak naprawdę nie tyle jest to analogia, co opis rzeczywistości.
Twoje fizyczne mięśnie i Twój mięsień uwagi mają ograniczoną siłę w danym momencie, ich wytrzymałość i moc mogą albo zaniknąć z braku aktywności, albo wzmocnić się przez energiczne, celowe ćwiczenia. I tak jak wszystkie mięśnie wymagają odpoczynku i regeneracji po intensywnym wysiłku.
Ten artykuł to świetny trening, aby ćwiczyć skupienie . Mięsień koncentracji zostanie za chwilę wystawiony na próbę, gdyż przy tak długiej, pełnej informacji publikacji umysł będzie chciał wyjść i surfować do innej karty w przeglądarce. Jeśli wtedy powiesz sobie , że będziesz trenował skupienie ciężej, będziesz zaskoczony, o ile więcej siły i skupienia pozostało w Twojej rezerwie.
I chociaż wszyscy szukają fajnych nowych „tajemnic”, jak zbudować zarówno swoje ciało, jak i umysł - skróty i hacki dotychczas nieodkryte - prawda jest taka, że wzmocnienie naszych mięśni szkieletowych i umysłowych sprowadza się do zwykłej, staroświeckiej, wysoce nieatrakcyjnej "pracy". Uzyskanie siły w obu obszarach wiąże się ostatecznie z prawidłowym jedzeniem, wystarczającą ilością snu i trudnymi codziennymi ćwiczeniami.
Maksymalne skupienie i koncentracja
Twoje mięśnie nigdy nie urosną od siedzenia na kanapie cały dzień i nigdy nie będziesz rozwijać niesamowitej zdolność koncentracji i skupienia wyłącznie od czytania i oglądania telewizji. Twoje mięśnie umysłu, tak jak Twoje mięśnie szkieletowe, potrzebują oporu. Potrzebują wyzwań, które ograniczają ich granice, a tym samym rozwijają włókna skupienia. Poniżej przedstawiam Ci ćwiczenia, które wzmocnią Twoją uwagę, abyś mógł zacząć podnosić cięższe i dłuższe okresy skupienia.
Stopniowo zwiększaj siłę skupienia. Jeśli zdecydujesz, że chcesz fizycznie przybrać kilka kilogramów mięśni, ale zaczynasz od zera, najgorsze, co możesz zrobić, to rzucić się w program treningowy dla zaawansowanych - skończysz przetrenowany, zniechęcony, lub jedno i drugie. Zrezygnujesz nim naprawdę zaczniesz.
Podobnie, jeśli Twoje skupienie uwagi jest obecnie dość słabe, najlepiej powoli zwiększać masę, czyli czas i ilość uwagi. Wypróbuj metodę „Pomodoro”, w której pracujesz przez, powiedzmy, 30 minut, a następnie pozwalasz sobie na 5-minutową przerwę. Ale dla wielu z nas te 30 minut równie dobrze może być zbyt dużą ilością. Może użyć też innych zasad opisanych w artykule jak zwiększyć produktywność.
Zacznij więc od całkiem łatwego celu. Ustaw stoper na 5 minut i skup się całkowicie na pracy, czytaniu, czy nauki na pamięć w tym okresie. Następnie zrób 2-minutową przerwę przed ponownym interwałem na kolejne 5 minut. Każdego dnia dodaj kolejne 5 minut do czasu pracy wraz z dodatkowymi 2 minutami do czasu przerwy. W ciągu 9 dni powinieneś być w stanie pracować przez 45 minut, zanim pozwolisz sobie na 18-minutową przerwę. Gdy poczujesz się komfortowo dzięki tej konfiguracji, możesz trochę wydłużyć sesje koncentracji, skracając czas przerwy.
Ponieważ Internet sprawił, że jakakolwiek informacja stała się natychmiast dostępna, mamy tendencję do szukania czegoś w momencie, gdy przychodzi nam do głowy. „Zastanawiam się, jaka będzie pogoda jutro?” „W którym roku ukazał się ten film?” „Zastanawiam się, co nowego na moim instagramie?” W związku z tym odchodzimy od tego, nad czym teraz pracujemy. Pytania lub myśli pojawiają się w naszych umysłach. Problem polega na tym, że gdy już się rozproszymy, powrót do naszego pierwotnego zadania zajmuje średnio 26 Minut! Plus, przesuwając naszą uwagę w tę i z powrotem, wyczerpuje jej siłę.
Tak więc, kiedy coś pojawia się w Twojej głowie, a Ty chcesz to sprawdzić, to aby pozostać w trakcie wykonywania zadaniu, po prostu zapisz myśli na kartce papieru obok Ciebie i obiecaj sobie, że będziesz w stanie sprawdzić, kiedy sesja koncentracji się skończy i nadejdzie czas przerwy.
Dobrowolna uwaga i siła woli są ze sobą ściśle powiązane. Nasza siła woli pozwala nam celowo ignorować rozrywki, pozostając skupionym na zadaniu. Dobrze by było, gdybyś sprawdził ciekawy artykuł na temat jak osiągnąć cel.
Medytacja nie tylko pomaga w utrzymaniu chłodnego umysłu i spokoju, ale badania pokazują, że medytacja uważności może znacznie zwiększyć Twoją uwagę.
Liczne badania potwierdzają, że po kilku tygodniach wszyscy badani wykazują wymierną poprawę w zakresie koncentracji uwagi, a także inne funkcje umysłowe odpowiedzialne za koncentrację i skupienie .
Nie musisz spędzać dni na medytacji w klasztorze, aby skorzystać z jego mocy, która zwiększa uwagę. Badania wykazały, że wystarczy 10 do 20 minut medytacji dziennie. Co więcej, zauważysz nawet poprawę swojej uwagi już po trzech dniach.
Więc jeśli chcesz skupić się na swoich badaniach przez wiele godzin, rozpocznij poranki po prostu koncentrując się na oddechu przez kilka minut.
Oprócz poświęcenia 10 do 20 minut dziennie na medytację, badacze zalecają znalezienie okazji do praktykowania uważności przez cały dzień. Uważność polega po prostu na całkowitym skupieniu się na tym, co robisz, zwalnianiu i obserwowaniu wszystkich fizycznych i emocjonalnych doznań, jakich doświadczasz w tym momencie.
Możesz ćwiczyć uważność, kiedy jesz, poświęcając trochę czasu na żucie jedzenia i skoncentrowanie się na smakach i konsystencji. Możesz ćwiczyć uważność podczas golenia; Gdy poczujesz zapach kremu do golenia, zwróć uwagę na przyjemność stosowania ciepłej piany na twarzy i powoli przeciągnij maszynkę po twarzy.
Włączenie krótkich sesji uważności przez cały dzień wzmocni i rozszerzy zakres uwagi.
Uważność może również pomóc Ci odepchnąć się od rozproszenia, gdy się pojawi. Jeśli pracujesz nad zadaniem i czujesz to niespokojne uczucie i chęć, by zrobić coś innego, pomyśl sobie: „ Bądź tutaj teraz ”. W tym momencie sprowadź swoją świadomość do ciała i oddechu. Po kilku sekundach skupiania się na oddechu zauważysz, że rozproszenie nie jest już obecne i że jesteś gotowy, aby wrócić do pracy.
Nie tylko możesz porównać wysiłek umysłu z ćwiczeniem swojego ciała, ale to drugie przynosi bezpośrednie korzyści temu pierwszemu. Naukowcy odkryli, że uczniowie, którzy wykonywali umiarkowane ćwiczenia fizyczne przed przystąpieniem do testu, który mierzył koncentrację uwagi, działali lepiej niż uczniowie, którzy nie ćwiczyli. Naukowcy odkryli, że ćwiczenia fizyczne przede wszystkim pomagają naszemu mózgowi w ignorowaniu czynników rozpraszających, chociaż nie są do końca pewni dlaczego. Zaryzykowałbym stwierdzenie, że dyscyplina potrzebna do pokonania bólu podczas treningu wzmacnia tę samą siłę woli, której używamy, aby zignorować swędzenie rozproszenia, aby kontynuować pracę / skupienie. I to jest właśnie psychologia sportu.
Dosłownie chodzi mi o zapamiętywanie. Jeśli stoisz w długiej kolejce i nie wiesz co ze sobą zrobić zacznij coś zapamiętywać, np wiersz. To doskonały sposób na ćwiczenia mięśni umysłu. Postaraj się zapamiętywać wiersz lub werset każdego tygodnia.
Skupienie i koncentracja uwagi
Wraz z rozwojem tabletów, e-czytników i smartfonów niektóre badania wskazują, że odczyt treści elektronicznych ogólnie wzrósł o prawie 40%. To dobra rzecz, prawda? Można by pomyśleć tak, z wyjątkiem tego, według wielu badań tylko 5% czytelników, którzy rozpoczynają artykuł online, rzeczywiście go ukończy. Co więcej, 39% czytelników nigdy nie przewija poza pierwszymi kilkoma akapitami. Powiedzieć, że odsetek czytających poszedł w górę byłby błędnym stwierdzeniem. Natomiast ludzie raczej przewijają i skaczą wzrokiem po fragmentach strony www.
Jednocześnie czytamy mniej książek; ostatnie badania wykazały, że ta liczba jest bardzo mała.
To naprawdę wstyd. Choć na pewno nie jest to łatwiejsze, czasem pomysły, artykuły, historie it. wymagają długi tekstów. Wstyd, że obecny czytelnik tylko pobieżnie się z nimi zaznajamia. A jest to doskonały sposób na doskonalenie się.
Jeśli od dłuższego czasu nie przeczytałeś książki, rzucam Ci wyzwanie, żebyś ją wybrał dziś wieczorem i przeczytał pierwsze 30 stron. Naprawdę staraj się w to zagłębić. Przeczytaj tę książkę prawidłowo; przyswajanie detali tekstu zmieni Twoje życie.
Oprócz książek, staraj się czytać jeden lub dwa długie artykuły w tygodniu. Jeśli zależy Ci na rozwoju zawodowym niech to będą artykuły branżowe. Jeśli chcesz dać swojemu umysłowi odpocząć wybierz czasopisma popularnonaukowe. Opcji jest multum.
Im bardziej interesujesz się światem, tym większa będzie Twoja koncentracja i skupienie jeśli chodzi o jakiekolwiek przedsięwzięcie. William James sugeruje prosty eksperyment, aby sprawdzić, w jaki sposób zaciekawienie obiektem uwagi może przedłużyć zdolność skupienia się na nim:
Staraj się trwać patrzeć na kropkę na papierze lub na ścianie. Zaraz wydarzy się jedna z dwóch rzeczy: albo Twoje pole widzenia stanie się zamazane, tak że teraz nie widzisz niczego zupełnie innego, albo mimowolnie przestałeś patrzeć na tę kropkę i patrzysz na coś innego. Ale jeśli zadasz sobie pytania o kropkę, - jak duża jest, jak daleko, w jakim kształcie, w jakim odcieniu, itp .; innymi słowy, jeśli odwrócisz goniące myśli za czymś innym, jeśli pomyślisz o tym na różne sposoby i razem z różnymi rodzajami współpracowników, to możesz utrzymywać swój umysł w skupieniu przez stosunkowo długi czas. Tak robi geniusz, który poświęca się danemu tematowi.
Karol Darwin był mistrzem tej koncepcji. Współcześni podziwiali jego zdolność do spędzenia całego dnia na gapieniu się na zwierzęta i rośliny. Sekretem Darwina była jego niesłabnącą ciekawość - mógł odkrywać coraz więcej o jednym przedmiocie, opierając się na różnych szczegółach, badając je na różne sposoby, zadając nowe pytania. Kawałek po kawałku ujawnia swoje warstwy.
Skupieniejest nie tylko przydatne w intelektualnych przedsięwzięciach. To także podstawowa umiejętność interpersonalna. Możliwość bycia w pełni obecnym z ukochaną osobą lub przyjacielem buduje Twoją więź, bliskość i zaufanie. Jednocześnie podejmowanie wysiłku, aby skupić całą swoją energię na kimś innym, wzmacnia ogólnie Twoje siły koncentracji. To sytuacja win-win, wygrana-wygrana. Więc następnym razem, gdy rozmawiasz ze swoim przyjacielem, czy partnerem, odłóż telefon i słuchaj tak uważnie, jak to możliwe.
Ćwiczenia nie tylko zwiększają koncentrację, ale także oferują inne korzyści. Więc co jakiś czas dobrze jest wykonywać ćwiczenia, które mają na celu wyłącznie zwiększenie koncentracji i skupienie.
Substancje nootropowe choć faktycznie wykazują świetne rezultaty, to ich działanie nie jest jednorodne dla każdego organizmu – wiele zależy od indywidualnych predyspozycji takich jak np. geny, metabolizm. Jak pokazują badania – na przykład piracetam jako inteligentny stymulant, oddziałuje pozytywnie na funkcje poznawcze mózgu i stosowany przez zdrowe osoby, w większości przypadków przynosi satysfakcjonujące efekty.
Do niewątpliwych zalet, płynących z jego zażywania zaliczamy:
-poprawę pamięci i łatwiejsze przyswajanie wiedzy,
-wzrost energii,
-wyostrzenie czujności i koncentracji,
-wzmocnienie zdolności poznawczych,
-lepsze skupienie,
-zwiększenie produktywności,
-napływ kreatywności
Piracetam to dziś jeden z najstarszych wzmacniaczy kognitywnych i pionier kolejnych generacji leków z rodziny „nootropy”. Pomimo jego bezpieczeństwa, nie został on zatwierdzony przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) jako suplement diety. Wynika to głównie z braku dostatecznej ilości testów klinicznych. Piracetam można zakupić w postaci kapsułek lub proszku, którego efekty po zażyciu zauważalne są szybciej niż w przypadku przyjęcia pigułki.
Piracetam nazywany jest prekursorem całej rodziny preparatów z grupy racetamy. Opracowany został ponad 50 lat temu przez rumuńskiego psychologa i chemika – dr. Corneliu E Giurgea, a do dziś zaliczany jest do grona pierwszych i najchętniej wybieranych nootropów. Stanowi zamiennik preparatów typu Ginko Biloba czy żeńszeń, bo środki nootropowe wykazują nieporównywalnie lepsze efekty niż suplementy apteczne.
To także zdrowsza alternatywa dla stymulantów takich jak energy drinki, mocna kawa czy herbata. Chętnie sięgają po niego osoby, które nie wiedzą, jak się skupić, szukają sposobu na poprawę motywacji, kreatywności, zapału do pracy czy nauki oraz pamięci.
Choć mechanizmy działania piracetamu nie są do końca zbadane, to naukowcy są zgodni, że nootropy z grupy racematów powodują m.in. wzrost zużycia tlenu, glukozy oraz poprawę przepływu krwi w mózgu, co automatycznie przekłada się na poprawę funkcji poznawczych (wykorzystano to w terapii osób np. z chorobą Alzheimera).
Dodatkowo, piracetam wykazuje zdolności neuroprotekcyjne tj. ochrony mózgu przez utratą neuronów, a proces ten postępuje wraz z wiekiem. Co ciekawe – zapobiega też neurodegeneracji w przypadku choroby alkoholowej. Pobudza receptory glutaminianowe – główne neuroprzekaźniki, które wzmagają m.in. czujność, koncentrację, uwagę, pamięć i uczenie się. Nootropy przetestowano również u pacjentów z depresją, którzy wskazali po ich zażywaniu polepszenie ogólnego samopoczucia, wzrost energii i witalności.
Piracetam służy także osobom z epilepsją, zaburzeniami słuchu, a nawet ma działanie przeciwzapalne. Chętnie korzystają z niego sportowcy czy kulturyści, bo podnosi wydolność organizmu.
Substancje nootropowe (z naciskiem na piracetam) wpływają poza tym na wydolność organizmu i są wykorzystywane w badaniach u osób cierpiących na dysleksję (polepszają zdolność rozumienia i szybkość czytania). Jednym słowem – piracetam odżywia i dotlenia mózg, pomagając temu narządowi osiągnąć wyższe osiągi i skupienie.
Generalnie, nootropy zaliczane są do substancji nietoksycznych, dobrze tolerowanych przez organizm i nie przynoszących skutków ubocznych. Nie powodują również efektu uzależnienia.
U niewielkiej grupy użytkowników wywołały jedynie uczucie pobudzenia, bólu głowy, niewielkiej senności czy niepokoju. Zaleca się, by piracetam przyjmować w dawce od 1200- 4800 miligramów na dobę (najlepsze efekty wykazuje jednak dawkowanie 1600 mg, podzielone na dwie lub trzy porcje w ciągu całego dnia). Badania wykazały, że piracetam można efektywnie łączyć wraz z suplementami choliny, wpływając tym samym na lepsze skupienie.
Cholina bowiem, jako element acetylocholiny, odgrywa istotną rolę w procesach myślenia, zapamiętywania i przyswajania nowej wiedzy. Pamiętajmy jednak, że substancje nootropowe, jak wszystkie inne farmaceutyki, nie powinny być łączone z alkoholem.
Nowoczesność dała nam wiele wygód i udogodnień, ale wywołała także strumień bodźców rywalizujących o nasze skupieniei uwagę. Aby żyć szczęśliwie wśród wszystkich tych rozpraszaczy opanowanie skupienia jest kluczowe.
ROZPOCZNIJ I ZAMÓW NA JEDEN Z DWÓCH SPOSOBÓW:
- trener personalny online
, lub
- trener personalny Łódź
+48 790-768-482
info@rafalszrajnert.pl
Cześć,
przygotowałem dla Ciebie fitness QUIZ!
Zobacz jaki plan najlepiej pasuje do Twojej sylwetki: quiz
Cześć,
przygotowałem dla Ciebie fitness QUIZ!
Zobacz jaki plan najlepiej pasuje do Twojej sylwetki: quiz