Zawartość strony
Postępujący wiek może przyczynić się do pogorszenia pamięci. Gorsza pamięć może być spowodowana różnymi czynnikami, a niekiedy są to objawy poważniejszych problemów zdrowotnych. Jeśli jednak pogorszona pamięć nie jest spowodowana poważniejszymi czynnikami zdrowotnymi, to można ją skutecznie poprawić.
Często nieoceniona w przypadku problemów z pamięcią jest dieta. Niektóre produkty w diecie mają zbawienny wpływ na koncentrację, pracę mózgu i jego zapamiętywanie informacji. Wśród czynników poprawiających pamięć jest także aktywność fizyczna. Osoby często przebywające na świeżym powietrzu mogą się pochwalić lepsza pamięcią i koncentracją w ciągu dnia.
Każdego dnia warto zadbać o dłuższy spacer na świeżym powietrzu lub wyjście do własnego ogrodu, jeśli go posiadamy. W mieście idealnym miejscem do spacerów są parki lub niekiedy możemy wybrać się na wypad do lasu, gdzie dodatkowo uspokoi nas bliska obecność przyrody. Sporadycznie w tygodniu możemy wybrać się na siłownie lub basen, gdzie porządna dawka aktywności pobudzi nas mózg. Zdecydowanie lepiej starzeją się osoby, które dbają o swoją aktywność. U osób uprawiających regularnie jakiś sport na świeżym powietrzu można zaobserwować lepszy stan fizyczny i psychiczny.
Mózg będzie potrzebował również kontaktu z innymi ludźmi, gdzie podczas rozmowy będzie odpowiednio stymulowany. Zaleca się, aby starsze osoby w miarę możliwości wychodziły do ludzi i nawiązywały z nimi rozmowę. Jest to idealna okazja do tego, aby zadbać o swoje relacje z bliskimi i dalszymi znajomymi. Zamykanie się w sobie i duszenie problemów może jedynie pogorszyć stan psychiczny danej osoby, co niekorzystnie odbije się także na jej pamięci.
[mc4wp_form id=”468″]
Darmowe Wiadomości o Zdrowiu, Treningu, Suplementacji i Diecie na Twoją Skrzynkę Email!
Osoby mające problem z pamięcią muszą w pierwszej kolejności zadbać o odpoczynek. Często dotyczy to w szczególności młodych osób, które nadmiernie nadwyrężają swój organizm w pracy. Odpoczynek jest kluczowy do tego, aby mózg mógł odpocząć i należycie się zregenerować.
Zdecydowanie nie jest wskazana nieustanna praca za biurkiem, gdzie mózg ciągle jest w stanie napięcia. Każda osoba chcąca zadbać o swój mózg powinna pozwolić sobie na relaks i zadbać o dobrą jakość snu. Niewysypianie się w nocy jedynie pogorszy nasz stan i utrudni utrzymanie koncentracji w pracy. Każdy człowiek powinien znać możliwości swojego organizmu i nie nadwyrężać je bez potrzeby.
Poprawa pamięci może nastąpić po odpowiedniej suplementacji. Niektóre witaminy znacząco poprawiają pracę mózgu i jego umiejętności poznawcze. Niezwykle korzystnie na mózg działa suplementacja witaminami z grupy B, C i E. W przypadku wszystkich tych witamin możemy je dostarczyć poprzez stosowanie odpowiedniej diety. Niekiedy dieta w zupełności wystarczy i nie będzie konieczne zażywanie dodatkowych tabletek.
Zdecydowanie lepiej dla naszego zdrowia zadbać o dostarczenie potrzebnych składników odżywczych w pożywieniu. Dobre na pamięć są też niektóre minerały, jak cynk, potas lub magnez. Wspomniany magnez powoduje w organizmie aktywację połączeń w układzie nerwowym. Połączenia te są powiązane z mózgiem i mogą wpływać na lepszą pamięć oraz zwiększenie koncentracji. Magnez zaleca się osobom, które pracują intensywnie w biurze.
Jego działanie powoduje poprawę funkcji w mózgu i szybszą pracę. Niektóre osoby dla poprawy pamięci decydują się na picie kawy. W kawie znajduje się substancja o nazwie kofeina, która działa na organizm pobudzająco. Substancja ta może poprawić sprawność mózgu i jego prawidłowe funkcjonowanie.
Kawę należy jednak pić z umiarem i najlepiej przygotowywać ją bez żadnych dodatków. Nie zaleca się picia kawy z mlekiem lub dodatkiem cukru. Najlepiej pić samą kawę, która dostarczy nam najwięcej potrzebnej kofeiny bez dodatków działających niekorzystnie na organizm. Pracę mózgu można również poprawić poprzez stosowanie farmakoterapii. Jest to jednak poważniejszy problem, gdzie konieczna będzie wizyta u lekarza. Wówczas specjalista określi złożoność naszego problemu i zdecyduje o ewentualnym leczeniu.
Starsze osoby często skarżą się na problemy z ich pamięcią, które mogą utrudniać im codzienne funkcjonowanie. Często wraz z pogorszeniem pamięci pojawia się problem z koncentracją. Jest to najczęściej spowodowane niewłaściwą pracą mózgu i stylem życia danej osoby. Pracę mózgu można znacząco poprawić poprzez włączenie do codziennego jadłospisu niektórych produktów bogatych w potrzebne składniki odżywcze. Niezwykle potrzebne dla mózgu są kwasy omega-3, które wpływają na poprawną pracę mózgu.
Dużą ilość kwasów omega-3 można znaleźć w rybach morskich. Dietetycy zalecają spożywanie takich ryb, jak halibut, łosoś, tuńczyk, śledź lub makrela. Każda z wymienionych ryb dostarczy nam do organizmu potrzebne kwasy omega-3. Omawiane kwasy znajdują się też w produktach roślinnych. Zawartość kwasów jest wysoka w niektórych orzechach, oliwie z oliwek lub oleju rzepakowym. Stosując w codziennej diecie omawiane oleje należy pamiętać, że pod wpływem temperatury mogą one stracić swoje wartości odżywcze. Nigdy nie powinniśmy używać oliwy z oliwek do smażenia potraw, gdyż jej działanie może być wręcz niekorzystne dla zdrowia. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku oleju rzepakowego, który może być jedynie nieznacznie podgrzany, a wysoka temperatura powoduje wydzielanie szkodliwych związków.
Jeśli będziemy mieli możliwość, to warto wybrać się do doświadczonego dietetyka, który zaplanuje nam odpowiednio zbilansowaną dietę. Osoby dorosłe powinny mieć na uwadze też potrzeby swojego mózgu, który nie lubi być nieużywany. W utrzymaniu dobrej pamięci mogą pomóc najróżniejsze ćwiczenia pamięciowe. Pamięć człowieka często jest pobudzana podczas gry w szachy lub w momencie, gdy układamy kostkę Rubika. Człowiek jest wówczas zmuszony do tego, aby jego mózg wytężył się i zaczął myśleć w logiczny sposób. Osoby regularnie grające w szachy charakteryzują się często wyższym IQ od średniej. Gra w szachy może u takich osób poprawić ich zdolności analityczne i umiejętności planowania. Warto tutaj wspomnieć, iż procentowo osoby grające w szachy rzadziej doczekają się problemów demencją. Jest to częsty problem u starzejących się ludzi, gdzie mózg już traci swoją dawną sprawność.
Poprawa pamięci często pojawia się u osób, które regularnie uprawiają sport. Wysiłek fizyczny powinien być wykonywany na świeżym powietrzu, aby dodatkowo pobudzić pracę swojego mózgu i odpowiednio go dotlenić. Świetnym pomysłem może być kupienie butów do biegania i rozpoczęcie treningów regularnie w tygodniu. Bieganie dotlenia organizm i dodatkowo pozwoli nam utrzymać prawidłową wagę. Idealnym miejscem do uprawiania biegów będzie pobliski stadion, leśna ścieżka lub miejski park. Mózg z pewnością polubi również, gdy zaczniemy medytować. Medytacja często jest niedoceniana i zapomina się o jej pozytywnym wpływie na odpoczynek mózgu. W czasie medytacji człowiek odpręża swoje ciało i mózg od negatywnych myśli.
Jest to niezwykle potrzebne osobom, które są zestresowane codziennym życiem. W udanej medytacji dodatkowo mogą pomóc świece zapachowe, które są stosowane aromaterapii. Niektóre osoby używają także do medytacji kadzideł zapachowych. Dbając o pamięć i szukając naturalnych sposobów na jej poprawę, należy swoje zainteresowanie skierować w stronę diety. W codziennej diecie nie mogą znaleźć się produkty przetworzone i bogate w cukier. Nadmierna ilość spożytego cukru może niewłaściwie oddziaływać na mózg i jego pracę.
Ze słodyczy bezpieczna będzie ciemna czekolada, która nie zawiera substancji słodzących. Jeśli lubimy słodkości, to powinniśmy stawiać na bezpieczne zamienniki dla cukru. Dobrym pomysłem będzie zamiana cukru rafinowanego na ksylitol lub erytrytol. Obie substancje słodzące są bezpieczne, a ich spożycie może wiązać się nawet z dobroczynnym działaniem. Ksylitol to cukier, który naturalnie pozyskuje się z kory brzozy. Cukier brzozowy nie powoduje gwałtownego skoku cukru we krwi, co nie działa źle na mózg. Dbając o swój mózg musimy ograniczyć spożycie tłustych potraw. Jeśli nie chcemy mieć problemów z pamięcią, to zdecydowanie nie powinniśmy odwiedzać restauracji typu fast-food. Przetworzona i tłusta żywność może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, które niekiedy dotyczą mózgu.
Mózg człowieka zdecydowanie nie przepada za śmieciowym jedzeniem, które w obecnych czasach często możemy spotkać na sklepowych półkach. Z tego powodu niezwykle ważna jest samoświadomość i wybieranie naturalnych produktów, które są zdrowe. Możemy dla zdrowia zainteresować się wprowadzeniem w życie diety, która będzie bazowała na produktach zawierających potrzebne witaminy i kwasy tłuszczowe dla mózgu. W pierwszej kolejności musimy jednak usunąć z diety produkty bogate w cukier biały i słodzone napoje.
Omawiając produkty bogate w cukier musimy zwracać uwagę na szkodliwe zamienniki dla popularnego cukru białego. Niebezpieczny dla mózgu jest także aspartam lub syrop glukozowo-fruktozowy. Niektóre substancje mogą także powodować uszkodzenia w mózgu. Niebezpieczna dla naszego mózgu jest rtęć, którą możemy znaleźć w rybach. Szczególnie powinniśmy unikać kupowania ryb, które znajdują się w metalowych opakowaniach. Opakowanie te mogą zawierać bisfenol A, który jest szkodliwy dla zdrowia. Ryby często są już jednak zanieczyszczone rtęcią podczas ich połowu, gdyż odpowiadają za to zanieczyszczone wody.
Ryby powinny się jednak znaleźć w naszej diecie, gdyż dostarczają potrzebne dla mózgu kwasy omega-3. W rybach znajdziemy najwięcej zwierzęcych kwasów omega-3, które są korzystne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Omawiając niezdrowe substancje powodujące uszkodzenie mózgu lub wpływające na pamięć, nie można pominąć niektórych używek. Niebezpieczne dla mózgu jest zażywanie narkotyków lub częste picie alkoholu. Obie substancje nigdy nie powinny być stosowane.
Osoby niemające umiaru w piciu alkoholu mogą sobie zaszkodzić. Ucierpi nie tylko mózg, ale także wątroba. Picie alkoholu może doprowadzić u takich osób do stłuszczenia wątroby, a następnie do kolejnych problemów. Niekiedy alkohol może doprowadzić do pojawienia się poważnej otyłości lub marskości wątroby. Będąc uzależnionym od narkotyków lub mając problem z alkoholem należy niezwłocznie podjąć leczenie. W Polsce istnieje wiele grup wsparcie, gdzie takie osoby mogą otrzymać pomoc w walce z niebezpiecznym nałogiem.
Pracę mózgu mogą poprawić niektóre zioła, które wykazują korzystne właściwości. Ziołolecznictwo od wieków było stosowane w łagodzeniu najróżniejszych dolegliwości. W przypadku mózgu dobrze na jego pracę działa żeń-szeń. Roślina ta jest znana już od wielu lat i pochodzi z Azji. Zioło to pomaga w przypadku dolegliwości sercowych, działa przeciwzakrzepowo i skutecznie redukuje poziom cholesterolu. Stosowanie żeń-szenia w postaci suplementu zaleca się osobom, które pracują w biurze i muszą wykazywać się dużą koncentracją.
Żeń-szeń może poprawić koncentracją i usprawnić pracę mózgu. Innymi roślinami, które mogą korzystnie oddziaływać na mózg jest różeniec górski, kozieradka pospolita, kwiat granatu, muira puama, korzeń maca lub bertram. Niektóre z ziół można bezpiecznie stosować w postaci tabletek, które zakupimy jako suplement.
Suszony kwiat granatu najlepiej jednak stosować w postaci herbaty, gdzie będziemy mogli poczuć jego intensywny smak.
Co myślisz o dzisiejszym wpisie? Może chcesz coś dodać od siebie?
Napisz w komentarzu!
Cześć,
przygotowałem dla Ciebie fitness QUIZ!
Zobacz jaki plan najlepiej pasuje do Twojej sylwetki: quiz
Cześć,
przygotowałem dla Ciebie fitness QUIZ!
Zobacz jaki plan najlepiej pasuje do Twojej sylwetki: quiz