Zawartość strony
Olejek z oregano uzyskuje się z rośliny o nazwie lebiodka pospolita. Roślina występuje na kilku kontynentach – Azji, Europie i Afryce. W Polsce klimat sprzyja uprawie lebiodki pospolitej, która często pojawia się w ogrodach i jest wykorzystywana do najróżniejszych celów.
Często roślina nazywana jest dzikim majerankiem lub oregano. Lebiodka pospolita znajduje zastosowanie w lecznictwie, kosmetologii lub jako przyprawa. Z oregano produkuje się olejki eteryczne, które znajdują zastosowanie w aromaterapii. Olejek z oregano posiada liczne właściwości, które działają dobroczynnie na organizm człowieka. W jego składzie znajdziemy garbniki, kwas kawowy, fitosterole i flawonoidy.
Darmowe Wiadomości o Zdrowiu, Treningu, Suplementacji i Diecie na Twoją Skrzynkę Email!
Olejkowi z oregano przypisuje się działanie dezynfekujące, przeciwskurczowe, odtruwające i wykrztuśne. Wykorzystuje się go do płukania jamy ustnej lub dodaje do kąpieli, aby załagodzić problemy skórne. Świeże liście z oregano idealnie sprawdzą się jako dodatek do najróżniejszych potraw. Roślina może służyć jako przyprawa, która wzmacnia smak niektórych potraw. Oregano idealnie komponuje się z innymi ziołami, jak majeranek lub bazylia. Jako przyprawę lebiodkę pospolitą możemy dodać do dań mięsnych, potraw z sera, pizzy, sosów, zup lub sałatek warzywnych. Przyprawa będzie świetnie smakować z pomidorami, fasolą lub bakłażanem.
Oregano często spotyka się w daniach charakterystycznych dla kuchni włoskiej. Świeże oregano możemy dodać do dań bazujących na makaronie. Ciekawostką jest, że lebiodka pospolita jest niekiedy dodawana do alkoholi. Roślinę możemy spotkać w niektórych winach, likierach lub nawet wódkach.
Olejek oregano stosowany jest często jako lek na grzybicę. Pokonanie grzybicy jest ciężkie, ale olejek wykazuje właściwości przeciwgrzybiczne, które mogą sobie efektywnie poradzić z problemem. Olejek można smarować bezpośrednio w miejscu, gdzie występuje grzybica lub korzystać z kosmetyków, które bazują na lebiodce pospolitej. W ciągu dnia możemy dwukrotnie posmarować miejsce, gdzie pojawiła się grzybica. Warto tutaj wspomnieć, iż olejek z oregano wykazuje znacznie więcej prozdrowotnych właściwości.
Często stosuje się go do odtruwania organizmu i usuwania z niego pasożytów. Przypisuje się mu działanie przeciwpasożytnicze, przeciwzapalne i przeciwbólowe. Należy jednak pamiętać, że olejek produkowany z lebiodki pospolitej jest niezwykle intensywny i powinniśmy go stosować z umiarem. Przed zastosowaniem powinniśmy upewnić się odnośnie bezpiecznej ilości do stosowania lub ewentualnych przeciwwskazaniach. Niestety przedawkowanie olejku może spowodować niepożądane objawy. U niektórych osób mogą się pojawić objawy alergiczne. Jednym z najczęstszych objawów występujących po spożyciu olejku z oregano jest niestrawność. Zdecydowanie odradza się stosowanie olejku u dzieci. Osoby dorosłe mogą jednak bezpiecznie stosować olejek w celach leczniczych pod warunkiem, że nie przedawkują dopuszczalnej ilości w ciągu dnia.
Olejek z oregano można bezpiecznie stosować pod warunkiem, że będziemy to robić z umiarem. Roślina o nazwie lebiodka pospolita często jest wykorzystywana w kuchni. Z tego powodu nie musimy ograniczać się jedynie do stosowania samego olejku. Istnieje wiele sposobów na to, aby wykorzystać dobroczynne właściwości lebiodki pospolitej. Olejek z oregano posiada niezwykle intensywny zapach i smak, co niekoniecznie będzie przyjemne przy jego spożyciu. Jeśli będziemy chcieli go jednak zastosować, to najlepiej połączyć go z sokiem pomidorowym, który zakamufluje nieprzyjemny smak olejku.
Olejek oregano może skutecznie leczyć niektóre problemy zdrowotne. Badania analizujące właściwości olejku z oregano wykazały, że pomaga on osobą, które cierpią na często biegunki lub choroby skórne. Niezwykle dobre może okazać się dodanie olejku do ciepłej kąpieli, gdzie korzystnie będzie działał na cerę. Związku znajdujące się w olejku z oregano działają również bakteriobójczo. Zawarte w olejku związki fenolowe usuwają z organizmu niebezpieczne bakterie. Stosując olejek będziemy mogli skutecznie walczyć z bakteriami typu pałeczki okrężnicy, gronkowiec złocisty lub salmonella. Niekiedy jego działanie może być skuteczniejsze niż wybranych antybiotyków. Używanie olejku może przyczynić się do znaczącej poprawy naszej odporności. Olejek z oregano potrafi być jednak podrażniający dla układu trawiennego, gdy stosujemy go zbyt często.
Jedną z największych zalet olejku z oregano jest jego działanie przeciwpasożytnicze. Stosując olejek skutecznie pozbędziemy się wszelkich nieprzyjemnych pasożytów, które mogą pojawić się w jelitach lub żołądku. Jego skutecznie działanie w walce z pasożytami przypisuje się substancji o nazwie karwakrol. Jest to organiczny związek chemiczny, który występuje w niektórych roślinach i wykazuje działanie farmakologiczne. Karwakrol można znaleźć w lebiodce pospolitej, tymianku i macierzance. W walce z pasożytami mogą także pomóc inne zioła, które powszechnie są znane w Polsce. Warto tutaj wspomnieć o koprze włoskim lub rumianku, który działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie.
Co myślisz o dzisiejszym wpisie? Może chcesz coś dodać od siebie?
Napisz w komentarzu!
Cześć,
przygotowałem dla Ciebie fitness QUIZ!
Zobacz jaki plan najlepiej pasuje do Twojej sylwetki: quiz
Cześć,
przygotowałem dla Ciebie fitness QUIZ!
Zobacz jaki plan najlepiej pasuje do Twojej sylwetki: quiz