Czy mewing może zmienić kształt Twojej twarzy? 30 day challenge + dokładny PLAN

Czy mewing może zmienić kształt Twojej twarzy? 30 day challenge + dokładny PLAN

Czy mewing może zmienić kształt Twojej twarzy? 30 day challenge + dokładny PLAN

Niezwykła technika wpływająca pozytywnie na zdrowie? Czy może pseudo nauka?

Jej twórcy twierdzą, że mewing zmienia kształt szczęki bez operacji, a w ostatnich latach zyskała znacząco na popularności w Internecie.

Żucie pokarmu przez małe dzieci

W Stanach Zjednoczonych, królestwie fast foodów i produktów z puszki, coraz więcej dzieci ma problemy ze zbyt wąską szczęką, a w konsekwencji – ze stłoczeniem zębów. W opinii ortodontów do rozwoju tej poważnej wady zgryzu w dużym stopniu przyczynia się niewłaściwy sposób karmienia dzieci po ukończeniu przez nie około 8-9 miesiąca życia.

W tym okresie do diety dziecka należy stopniowo wprowadzać produkty mniej rozdrobnione, o bardziej twardej i grudkowatej konsystencji.

Dzieciom, którym rodzice “ułatwiają” jedzenie, podając zupki i kaszki ze słoiczków, grozi, że będą miały zbyt wąskie łuki zębowe.

Gryzienie i żucie pokarmu stymuluje bowiem rozwój kości szczęki, a także pozwala na prawidłowe kształtowanie się zgryzu.

Kiedy łuk zębowy górny lub/i dolny jest zbyt wąski, zęby – mimo że rozwijają się prawidłowo – nie znajdują dla siebie miejsca i ulegają stłoczeniu. Efektem tego zaburzenia są między innymi: kły wystające poza łuk zębowy, zmiana położenia zębów siecznych, zęby przedtrzonowe wyrzynające się po stronie języka.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że stłoczenie zębów może również powodować choroby dziąseł i przyzębia oraz sprzyjać rozwojowi próchnicy (trudniej jest wtedy usunąć z przestrzeni międzyzębowych zalegające resztki pokarmu).

Szczęki i zęby u naszych przodków.

Nasi przodkowie żuli pokarm około 4 godzin dziennie.

Pomyśl, jeśli język pracuje za każdym razem, gdy połykamy, mówimy, przeżuwamy to za każdym razem, gdy połykamy to mocno naciska na górne podniebienie.

Jeśli ta siła nacisku i połykanie powtarza się setki razy dziennie przez całe życie, to zdecydowanie może wpłynąć i zmienić sposób jak Twoja twarz rośnie i rozwija się, ponieważ to wpłynie na kształt i położenie szczęki.

W przypadku niewłaściwego utrzymywania szczęki i języka w stanie spoczynku górny łuk,nie jest obsługiwany, więc zacznie się zawężać i będzie mniej miejsca na zęby, które będą krzywe co po prostu ortodonta nazwie wadą zgryzu.

Jeśli spojrzysz na naszych ostatnich przodków, którzy wiedli tryb życia jako łowca-zbieracz około dziesięciu tysięcy lat temu i spojrzysz na ich czaszki, możesz zobaczyć, że wszyscy z nich mieli ogólnie zęby proste z zębami mądrości,a trzecie zęby trzonowe są nadal nienaruszone.

meiwng, szczęki ludzi pierwotnych

Richard Klein, który jest bardzo znanym ewolucjonistą z Uniwersytetu Stanforda powiedział, że nigdy nie widział starożytnej czaszki z krzywymi zębami. Pochodzi to z książki Jaws: The Story of a Hidden Epidemic, czyli po polsku szczęki.

W zachodniej cywilizacji panuje cicha epidemia, która jest tuż pod naszymi nosami. Szczęki stają się coraz mniejsze, a zęby krzywe i stłoczone, co stwarza nie tylko wyzwania estetyczne, ale także trudności w oddychaniu. Współczesna ortodoncja przekonała nas, że aparaty ortodontyczne i aparaty ustne mogą rozwiązać te problemy. Chociaż zęby z pewnością można wyprostować, co z podstawowymi przyczynami tej szybkiej zmiany w ewolucji jamy ustnej i zagrożeniami dla zdrowia związanymi z zatkanymi drogami oddechowymi?Sandra Kahn i Paul R. Ehrlich, ortodonci światowej sławy i ewolucjoniści, przedstawiają zmiany biologiczne, dietetyczne i kulturowe, które doprowadziły nas do tego poważnego wyzwania zdrowotnego.

Mewing- co to jest? Ćwiczenia na szczękę i język czy coś jeszcze?

Mewing jest to technika, która obiecuje pomóc „uzyskać pełny potencjał genetyczny” w rysach twarzy poprzez zmianę pozycji języka i zębów.

Dlatego dzisiaj omówię mewing- praktykę, która twierdzi, że aby zmienić strukturę twarzy ćwiczenie mięśni szczęki i języka działa w ten sam sposób, jak przy ćwiczeniu mięśni.

Idea pochodzi od brytyjskiego ortodonty dr. John Mew, który wraz z synem dr. Mike Mew pomogli w popularyzacji tego trendu za pośrednictwem swojego kanału YouTube i według mojej najlepszej wiedzynie nie istnieje żadne niezależne badanie, które bada skutki tego typu ćwiczeń. Jeśli z czasem coś się pojawi, albo znajdziecie dodatkowe źródła to linki możecie wkleić w komentarzach, jako referencje dla innych osób oglądających ten film.

Mewing, w najlepszym przypadku hipoteza i w najgorszym przypadku pusta pseudonauka jako praktyka rozprzestrzeniła się w YouTube i na Instagramie poprzez vlogowe poradniki, historie z transformacji zgłaszane przez ludzi i zdjęcia przed i po od osób które mówią, że próbowali mewing i wyniki są naprawdę imponujące.

Dlatego robię ten 30 dniowy challenge. Chcę spróbować i przetestować go tak obiektywnie, jak tylko potrafię.

Zobaczycie, czy są jakieś pozytywne skutki w moim wyglądzie w ciągu 30 dni.

No to ruszamy…

Główna technika mewing polega na lekkim miażdżeniu warg i języka. Umieść czubek języka tuż za,ale nie dotykając przednich górnych zębów. Dobrym ćwiczeniem jest wydawanie dźwięku „ng”,myśląc o przykryciu całego podniebienia językiem.

Ważne jest również, aby upewnić się, że aktywnie działa tutaj tylna część języka, czyli pcha w górę Twoje podniebienie.

W tym celu pomoże ci podbródek. Wepchnij do tyłu głowę i szyję. Niech Twoja głowa i szyja będą proste i wyrównane z kręgosłupem.

Krótki opis jak wykonać mewing (ćwiczenia na szczękę):

 1.     zamknij usta i delikatnie dotykaj językiem zębów.
 2.     przesuń język do podniebienia i lekko go naciśnij, dźwięk “ng”, jak np angielskie słowo sing.
 3.     powinieneś poczuć lekki nacisk na szczękę
 4.     pamiętaj, aby nie blokować dróg oddechowych podczas oddychania
 5.     utrzymuj to pchanie na podniebienie kiedy tylko możesz w ciągu dnia

Korzyści z mewing według jej twórców.

Oprócz poprawy struktury twarzy, zwolennicy twierdzą, że pomaga w:

 •     zaburzeniach mowy
 •     bezdechu
 •     problemach z oddychaniem
 •     problemy z połykaniem
 •     zapalenie zatok

Wydaje się, że przyczyny zdrowotne są trudniejsze do ustalenia, ale głównym powodem, dla którego ludzie zaczynają mewing, wydaje się być zwiększona koncentracja na poprawie linii szczęki.

Mój dokładny plan na 30 dniowy mewing challenge:

 1. Chin tuck, czyli szyja i głowa do tyłu. Następnie nie zmieniając pozycji po 30 ruchów na tak/nie, lewo/prawo.
 2. Guma do żucia przez minimum 20 minut.
 3. Wypełnianie ust gumą do żucia przez kolejne 20 minut.
 4. General body posture, czyli praca nad tym aby w ciągu dnia trzymać szyję, głowę i kręgosłup w jednej linii.
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert jest założycielem FITaktiv.pl. Kiedy nie trenuje ze swoimi klientami to układa dla nich diety i sprawia, że osiągają wymarzoną sylwetkę. Jako Twój trener personalny online możesz kontaktować się z nim poprzez zakładkę KONTAKT.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *