Zawartość strony
Testosteron to istotny hormon płciowy, który reguluje liczne procesy zachodzące w ludzkim organizmie. Jest to specjalny związek chemiczny, który zalicza się do grupy androgenów. Obecnie testosteron najbardziej jest kojarzony z mężczyznami, ale jego właściwy poziom odgrywa również istotną rolę w życiu kobiet.
Produkcja hormonu odbywa się w jądrach, jajnikach i łożysku. Największa ilość testosteronu jest jednak produkowana w jądrach. Niestety ostatnie badania pokazują, iż poziom testosteronu zaczął spadać na przestrzeni ostatnich lat i często powoduje to u takich osób niekorzystne objawy. W szczególności niekorzystne objawy spadku testosteronu można zaobserwować u mężczyzn, gdzie niektóre negatywne skutki są widoczne gołym okiem.
Niski poziom testosteronu może powodować powolne dojrzewanie płciowe i odpowiadać za brak odpowiedniego tonu głosu. U mężczyzn można zaobserwować charakterystyczny wygląd sylwetki i słabe owłosienie. Starsze osoby mające niedobór testosteronu w organizmie stają się ociężałe, powolne i mogą mieć problem z osiągnięciem wzwodu. Brak testosteronu odpowiada u takich osób za nieustanne uczucie zmęczenia i szybką utratę potrzebnej do działania energii. Wysoki poziom testosteronu dodaje energii oraz powoduje u mężczyzn pojawienie się gęstszego owłosienia w okolicy brzucha, nóg i klatki piersiowej.
[mc4wp_form id=”468″]
Darmowe Wiadomości o Zdrowiu, Treningu, Suplementacji i Diecie na Twoją Skrzynkę Email!
Warto tutaj wspomnieć, iż wysoki poziom testosteronu może jednak być niekorzystny, gdy u danej osoby występuje genetyczna skłonność do łysienia. Nadmierny poziom testosteronu w organizmie może powodować szybszą utratę, która jest spowodowana łysieniem androgenowym. Wspomniane łysienie androgenowe jest przypadłością, która często pojawia się u mężczyzn będących jeszcze w młodym wieku.
Mając niewłaściwy poziom testosteronu i charakterystyczne objawy związane z jego niedoborem, najlepiej zwrócić się do lekarza, który podejmie odpowiednie kroki. Kompleksowe badania powinny wykazać, czy dana osoba posiada odpowiedni poziom testosteronu w swoim organizmie. Najprostszym sposobem jest sprawdzenie poziomu testosteronu poprzez badanie krwi, które można wykonać w każdym laboratorium medycznym. Badanie może zostać zlecone przez lekarza lub zainteresowana osobą może wykonać je samodzielnie już wcześniej. Poziom testosteronu poprzez badanie jest sprawdzany rano, gdy jego stężenie w organizmie jest najwyższe.
Leczenie zlecone przez lekarza prowadzącego jest kluczowe, aby poprawić stężenie testosteronu i prawidłową pracę organizmu. Innym rozwiązaniem może być zmiana sposobu odżywiania, co również odbije się korzystnie na naszym zdrowiu. Niektóre produktu mogą znacząco podwyższyć poziom testosteronu w organizmie i poprawić jego wydzielanie. Zmianę codziennego jadłospisu najlepiej skonsultować z dietetykiem. Kilka produktów warto wrzucić jednak już na samym początku, aby odczuć korzystne zmiany zachodzące w swoim organizmie.
Poziom testosteronu w organizmie sposób naturalny zaczyna spadać u mężczyzn, którzy przekroczą trzydzieści lat. Organizm zaczyna produkować mniej testosteronu, co może wpłynąć na sposób funkcjonowania danej osoby. Ratunkiem może być zachowanie zdrowego stylu życia i właściwego odżywiania.
W przypadku odżywiania należy zmienić złe nawyki na dobre i wprowadzić do codziennej diety produktu dodające witalności. Idealnie sprawdzi się tutaj zbilansowana dieta, gdzie znajdziemy liczne prozdrowotne kwasy tłuszczowe. U mężczyzn cierpiących na niedobór testosteronu wskazane jest spożywanie tłuszczy nienasyconych i nasyconych, ale zachowując ich odpowiednią proporcję.
Odpowiednie proporcje spożywanych kwasów tłuszczowych korzystnie wpłyną na produkcję testosteronu. W przewadze powinny znaleźć się kwasy tłuszczowe jednonienasycone. Źródłem takich kwasów jest sezam, migdały, olej rzepakowy, oliwa z oliwek, awokado, orzechy, najróżniejsze nasiona i olej z pestek dyni. Migdały to produkt, który obowiązkowo powinien się znaleźć u osób, które mają niedobór testosteronu w swoim organizmie. Jedzenie migdałów ma znaczący wpływ na produkcję testosteronu.
Nasiona pozyskiwane z owoców migdałowca zwyczajnego dostarcza do organizmu duże ilości potrzebnych kwasów tłuszczowych. Wspomniane kwasy tłuszczowe regulują produkcję testosteronu i pomagają w zachowaniu właściwego stężenia hormonów w organizmie. Właściwe tłuszcze są podstawą diety u mężczyzn, gdzie ich brak może odbić się niekorzystnie na ich wyglądzie i poziomie energii życiowej.
Badania pokazują, iż mężczyźni spożywający mało tłuszczów w codziennej diecie mają niski poziom potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania męskich hormonów. Migdały to oprócz dużej ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych także źródło innych witamin i potrzebnych minerałów. W migdałach można znaleźć znaczne ilości białka, błonnika i minerałów, jak fosfor, cynk, potas, wapń, żelazo i magnez.
Z witamin znajdziemy w migdałach kwas foliowy, pirydoksynę i sterole roślinne. Zawarte w migdałach sterole roślinne wpływają korzystnie na poziom cholesterolu w organizmie i przyspieszają jego usuwanie z organizmu. Warto tutaj wspomnieć, iż migdały najlepiej spożywać na surowo, gdyż wtedy znajdziemy w nich najwięcej korzystnych substancji. Bezpieczna ilość spożywanych migdałów w ciągu dnia nie powinna przekraczać jednej garści. Należy pamiętać, aby migdałów nigdy nie jeść codziennie i nie przekraczać spożywania bezpiecznej ilości w ciągu dnia. Jedząc ich zbyt wiele możemy spowodować nieprzyjemne objawy, jak zaparcia, wzdęcia i inne problemy żołądkowo-jelitowe.
Kwasy tłuszczowe odgrywają znaczącą rolę w produkcji testosteronu. W codziennej diecie należy uwzględnić produkty, które mogą być źródłem takich kwasów i pomogą w powrocie do dobrej formy. W szczególności ważne są tutaj kwasy tłuszczowe omega-3, które możemy znaleźć w tłustych rybach morskich.
W codziennym jadłospisie należy umieścić takie ryby, jak łosoś, śledź lub makrela. Każda z wymienionych ryb jest źródłem kwasów omega-3 i łatwo przyswajalnego białka. Kwasy omega-3 regulują syntezę testosteronu w organizmie i wpływają na liczne reakcja chemiczne, które w nim zachodzą.
Największe bogactwo potrzebnych witamin i minerałów znajdziemy w łososiu. Pochodząca głównie z krajów skandynawskich ryba dostarczy nam w diecie liczne witaminy z grupy B. Na liście znajdzie się tiamina, ryboflawina, niacyna, pirydoksyna, kwas foliowy i kobalamina. Z minerałów należy uwzględnić potas, selen, żelazo, magnez, cynk, fluor i fosfor. Ryby morskie to nie jedyne źródło kwasów omega-3, które możemy znaleźć.
Ogromne ilości kwasów tłuszczowych omega-3 można znaleźć w oleju lnianym, rzepakowym, z pachnotki i oliwie z oliwek. Olej z pachnotki dostarczy do organizmu kwasy omega-3, kwas linolowy (omega-6) i omega-9. Kwasy tłuszczowe omega-9, czyli zawarty w pachnotce kwas olejowy pomaga w zapobiegnięciu miażdżycy i wspomaga prawidłową pracę serca. Olej rzepakowy to kolejny na liście produkt, który posiada olbrzymią ilość kwasów tłuszczowych z grupy omega-3 i omega-6. W tym wypadku wypadku mamy do czynienia z niebywale korzystnym stosunkiem tych kwasów względem ich proporcji. Warto tutaj wspomnieć, iż ilość kwasów omega-3 w oleju rzepakowym jest znacznie większa, niż w popularnej oliwie z oliwek.
Olej rzepakowy należy jednak spożywać na zimno, aby nie spowodować utraty jego wartości odżywczych. W Polsce olej rzepakowy często używa się do smażenia, co może doprowadzić do utraty jego prozdrowotnych właściwości. Dopuszczalna jest jedynie niewielka obróbka termiczna, a najlepiej używać olej jedząc go na surowo dodając do różnych potraw. Osoby chcące wspomóc w organizmie wydzielanie testosteronu nie powinny zapomnieć również o jedzeniu jajek. W jajkach znajdziemy liczne fosfolipidy, które dostarczymy jedząc ich żółtko. Inną składnikiem żółtka jest zawarty w nich cholesterol, który przyczynia się do lepszej syntezy testosteronu.
Jedząc regularnie żółtka od jajek można liczyć na poprawą libido. Mężczyźni często spożywający jajka mogą się pochwalić znacznie lepszą kondycją i poprawą ich erekcji. Wśród innych korzystnych substancji w jajkach należy wymienić białko, witaminę, A, E, D, K i liczne minerały. Przydatny może okazać się selen i cynk, który podnosi poziom testosteronu w organizmie. Cynk to ważny pierwiastek, który wpływa na prawidłowe stężenie testosteronu we krwi poprawia życie seksualne u mężczyzn.
Potrzebny cynk do zwiększenia poziomu testosteronu można znaleźć w wołowinie, tofu, niektórych nasionach i roślinach strączkowych. Z roślin strączkowych bogatych w cynk należy wymienić ciecierzycę, soczewicę i fasolę. Cennym źródłem cynku są również ostrygi, które traktowane są jako afrodyzjak. Ilość cynku znajdującego się w stu gramach tego produktu znacząco przekracza jego dzienne zapotrzebowanie.
Dieta na testosteron powinna być bogata w warzywa. Spożywając regularnie warzywa można odnieść liczne korzyści dla swojego zdrowia i produkcji testosteronu. W przypadku mężczyzn w szczególności zaleca się spożywanie warzyw, które zaliczane są do grupy kapustnych.
Lista warzyw kapustnych jest naprawdę długa i można tutaj wymienić jarmuż, brukselkę, brokuł, kalafior, kapustę pekińską, kalarepę, kapustę włoską, czerwoną i białą. Warzywa należące do grupy kapustnych mają w swoim składzie naturalny bloker, które powoduje zatrzymanie testosteronu w organizmie.
Bloker nosi nazwę I3C, czyli indolo-3-karbinol, który jest heterocyklicznym związkiem organicznym znajdującym się w wymienionych wyżej warzywach kapustowatych. Omawiany bloker działa w ten sposób, że hamuje przemianę potrzebnego u mężczyzn testosteronu w estrogen, który jest hormonem charakterystycznym dla kobiet. Z wymienionych warzyw w diecie bezwzględnie powinien znaleźć się jarmuż, który jest uważany za niezwykle zdrowe warzywo.
Jarmuż posiada w swoim składzie błonnik, witaminy z grupy B i niewielką ilość białka. Z witamin najwięcej w jarmużu znajdziemy C i K, gdzie ich zawartość korzystnie odbije się na układzie immunologicznym. Z minerałów jarmuż zawiera potrzebny dla mężczyzn cynk, który odpowiada za ich potencję i wpływa na stężenie testosteronu. Warto tutaj wspomnieć, iż w warzywie tym można znaleźć związek chemiczny o nazwie sulforafan.
Obecnie związek ten może wspomagać usuwanie najróżniejszych toksyn w organizmie i wspierać leczenie niektórych chorób. Jarmuż zalicza się obecnie do silnych antyoksydantów, czyli grupy specjalnych przeciwutleniaczy mających za zadanie niszczyć wolne rodniki. Większość z wymienionych warzyw pomoże nam w zachowaniu dobrego zdrowia i utrzymaniu prawidłowego poziomu testosteronu.
Najważniejsze jest tutaj zahamowanie przemiany testosteronu w estrogen, który jest potrzebny mężczyznom do ich normalnego funkcjonowania. Dieta na testosteron może pomóc w zachowaniu stężenia tego hormonu, który będzie systematycznie malał po przekroczeniu bariery trzydziestu lat. Każdego dnia można spożywać wymienione warzywa w postaci gotowanej lub jako dodatek do najróżniejszych dań. Wspomniany jarmuż idealnie sprawdzi się jako dodatek do przepysznych koktajli, które można przygotować z dodatkiem banana, malin lub innych owoców. Delikatnie podsmażony jarmuż świetnie komponuje się z daniami na bazie kaszy, ryżu lub makaronu.
Brokuł idealnie sprawdzi się jako podstawa dla zupy, która można przygotować w kilku krokach. Zupę można przygotować na bazie pietruszki, marchwi, selera, cebuli i ziemniaków. Wymienione warzywa należy delikatnie podsmażyć, aby następnie dodać je do gotującej się wody. Całość należy przyprawić odrobiną soli i zabielić śmietaną. Wiele z omawianych warzyw można podawać z daniami, gdzie będą znajdowały się ryby. Takie połączenie będzie miało jeszcze lepszy efekt dla naszego zdrowia i poprawy poziomu testosteronu we krwi.
Cynamon to popularna przyprawa stosowana w kuchni, którą produkuje się z kory cynamonowca. Najczęściej wykorzystuje się tę roślinę w postaci sproszkowanej lub kawałkach, które przypominają rulonik. Przyprawa jest powszechnie wykorzystywana w kuchni, ale cynamon można spotkać także pod postacią olejku cynamonowego. Roślinę ceni się na całym świecie ze względu na jej charakterystyczny smak i aromat, który idealnie komponuje się w przypadku domowych wypieków.
Przyprawa wykazuje liczne prozdrowotne właściwości, które korzystnie wpływają na ludzki organizm. Jedząc cynamon korzystnie wpłyniemy tym na trawienie i pracę układu pokarmowego. Wśród innych właściwości cynamonu należy wymienić jego działanie antyseptyczne. Warto tutaj wspomnieć, iż cynamon to przyprawa, która powinna znaleźć się na liście produktów poprawiających poziom testosteronu. Szczególnie zaleca się używanie cynamonu przez mężczyzn, gdzie już pół łyżeczki tej przyprawy może przynieść korzystne efekty. W cynamonie znajduje się która korzystnie oddziałuje także na kobiety.
Dobroczynne dla organizmu może być regularne picie herbaty z zawartością cynamonu. Herbatę cynamonową może przygotować w kilka minut, gdzie wystarczy do garnka włożyć wszystkie potrzebne składniki i zagotować. Podstawowym składnikiem jest cynamon i dodawane następnie mleko. Pita w ten sposób herbata wpływa na krążenie krwi, co przekłada się na potencję u mężczyzn.
Najważniejsze jest tutaj korzystny wpływ herbaty na poziom testosteronu, który może zacząć z czasem wzrastać. Należy jednak pamiętać, aby nigdy nie przesadzać z używaniem cynamonu w swojej kuchni. Pomimo dobroczynnych właściwości znajdziemy w cynamonie również takie, które działają na człowieka w zły sposób. Zawarta w cynamonie kumaryna może działać toksycznie na niektóre organy, jak nerki lub wątrobę. Kumaryna jest szczególnie niebezpieczna w momencie, gdy dojdzie do jej przedawkowania. W nadmiernej ilości cynamon może doprowadzić do sytuacji, gdy nawet uszkodzimy swoją wątrobę lub wpłyniemy na rozwój nowotworu. Stosowanie jednak cynamonu z rozwagę jest bezpieczne i wpłynie na nasz organizm pozytywnie.
Dieta na testosteron nie może pominąć owoców, które mogą poprawić poziom tego hormonu w organizmie. Jednym z owoców działających korzystnie na poziom testosteronu jest awokado.
Jest to owoc, który zawiera liczne kwasy tłuszczowe i witaminy. Najwięcej sprzyjających kwasów tłuszczowych znajdziemy z grupy jednonienasyconych. Zdecydowanie mniejszą ilość w tym owocu zajmują kwasy tłuszczowe nienasycone z grupy omega-6. Miąższ tego owocu zawiera najwięcej omega-3, czyli kwasów wspierających produkcję testosteronu i dodatkowo niewielkie ilości kwasów z grupy omega-9. Awokado to idealny owoc, aby spożywać go praktycznie każdego dnia. W składzie owocu znajduje się witamina C, K, H, E, tiamina i ryboflawina.
Witamina H zawarta w awokado, czyli biotyna wpływa dobroczynnie na prawidłowe działanie układu nerwowego. Warto tutaj wspomnieć, iż witamina H reguluję pracę jąder, które odpowiadają za znaczą część produkcji testosteronu w przypadku mężczyzn. Wśród innych owoców polecanych w diecie wspierającej produkcję testosteronu znajduje się granat. Owoc granatu sprzyja produkcji testosteronu i może znacząco podnieść jego stężenie we krwi. Wspomniany owoc granatu można spożywać w postaci surowej lub pić z niego sok. Badania pokazują, iż granat to wyjątkowy owoc, który może przyczynić się do zachowania młodego wyglądu i zachowanie swojego zdrowia w nienagannym stanie. Jedną z substancji, która znajduje się w granacie są fitoestrogeny.
Jest to organiczny związek, który znajduje się w niektórych roślinach. Zawartość fitoestrogenów w owocach z granatu działa pozytywnie na kobiety. U kobiet owoc granatu przyczynia się do ochrony przed rozwojem osteoporozy, pojawieniem się chorób związanych z sercem i ciśnieniem.
[mc4wp_form id=”468″]
Darmowe Wiadomości o Zdrowiu, Treningu, Suplementacji i Diecie na Twoją Skrzynkę Email!
Zioła od wieków leczyły najróżniejsze przypadłości i działały dobroczynnie dla zdrowia. Niektóre z ziół mogą również znaleźć zastosowanie przy leczeniu zaburzeń związanych z właściwą produkcją testosteronu. Jedną z roślin, która może pomóc z tym problemem jest szczodrak krokoszowaty.
Jest to roślina, która naturalnie występuje w regionach górskich. Jej najczęstszym obszarem występowania jest Syberia i niektóre regiony Azji środkowej, które są na odpowiedniej wysokości. Roślina jest używana do produkcji suplementów, które mogą wspierać produkcję testosteronu i szybszy rozwój masy mięśniowej. Inną rośliną sprzyjającą produkcji testosteronu jest fadogia agrestis, która powszechnie występuje w Afryce.
Najczęściej możemy spotkać tę roślinę w formie suplementów diety lub pociętego korzenia sprzedawanego na gramy w specjalnych opakowaniach. Warto tutaj wspomnieć, iż korzystny wpływ na zdrowie i stężenie testosteronu we krwi może mieć zielona herbata. Dobroczynne właściwości zielonej herbaty były już opisywane od dawna, gdzie do dzisiaj przypisuje się tej roślinie zbawienny wpływ na najróżniejsze dolegliwości. Pijąc zieloną herbatę można sprawić, że organizm będzie wydalał mniejszą ilość testosteronu wraz z moczem.
Organizm zatrzyma wyprodukowany testosteron we krwi, co jest niebywale istotne w przypadku mężczyzn. Aktualne badania pokazują, iż regularne picie zielonej herbaty jest wskazane szczególnie w przypadku mężczyzn. Z licznych zalet picia tej herbaty należy wymienić jej działanie przeciwko miażdżycy. W walce z zapobieganiem miażdżycy pomagają flawonole. Inne związki, jak polifenole działają z kolei przeciwnowotworowo.
Picie zielonej herbaty to jeden z najlepszych sposobów na długowieczność i zachowanie dobrej formy. Roślina poprawia metabolizm, wspiera wydzielanie testosteronu, obniża poziom cukru w krwi, oczyszcza organizm z niepotrzebnych toksyn i sprzyja spalaniu nadmiernej tkanki tłuszczowej.
Produkcję testosteronu można także pobudzić poprzez zastosowanie odpowiedniej suplementacji do swojej codziennej diety. Rozwiązaniem może być zastosowanie suplementów, które w swoim składzie mają kwas D-asparaginowy. Jest to organiczny związek chemiczny, który należy do grupy aminokwasów białkowych. Kwas asparaginowy może być niebywale efektowny przy procesie podnoszenia poziomu testosteronu we krwi.
Odbywa się to poprzez zwiększenie aktywności podwzgórza, a następnie uwolnieniu hormonu do organizmu. Suplementy działające w ten sposób określa się mianem boosterów. Działanie omawianych boosterów w przypadku mężczyzn wpływa na ich jądra i przysadkę w mózgu. Warto tutaj wspomnieć, iż wszelkie suplementy diety stosowane w zwiększeniu ilości testosteronu w organizmie należy traktować z rozwagę. Obecnie testosteron najczęściej jest kojarzony ze sportowcami, którzy chcą poprzez jego stosowanie wzmocnić swój organizm, poprawić kondycję fizyczną i wygląd sylwetki. Niestety zbyt wysoki poziom testosteronu może działać niekorzystnie i spowodować niepożądane objawy dla zdrowia. Jednym z najczęściej pojawiających się problemów jest nieprawidłowa praca nerek, układu krążenia lub serca.
Znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem jest wprowadzenie odpowiednich produktów do swojej diety, które wpłyną korzystnie na poziom testosteronu. Większość z wymienionych produktów jest naturalna i wspiera prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Produkty zwiększające poziom testosteronu we krwi można znaleźć wśród mięsa, warzyw, owoców i roślin strączkowych. Mając wątpliwości odnośnie swojej diety najlepiej skonsultować ją z profesjonalnym dietetykiem. Wybrane osoby mogą mieć nietolerancję na niektóre rodzaje pokarmu lub alergię.
Chcąc wesprzeć swoją dietę na testosteron można rozważyć suplementację bazującą na wybranych minerałach i witaminach. Wskazana jest tutaj suplementacja takimi minerałami jak cynk, selen, magnez lub kwas D-asparaginowy, który jest obecny w niektórych roślinach. Obecnie popularny jest kwas D-asparaginowy, który produkuje się z kozieradki pospolitej lub buzdyganka naziemnego. Wspomniany buzdyganek naziemny stosuje się, aby wspomóc gospodarkę hormonalną. Suplementy na bazie tej rośliny są traktowane jako idealny afrodyzjak dla mężczyzn.
Co myślisz o dzisiejszym wpisie? Może chcesz coś dodać od siebie?
Napisz w komentarzu!
Cześć,
przygotowałem dla Ciebie fitness QUIZ!
Zobacz jaki plan najlepiej pasuje do Twojej sylwetki: quiz
Cześć,
przygotowałem dla Ciebie fitness QUIZ!
Zobacz jaki plan najlepiej pasuje do Twojej sylwetki: quiz