Zawartość strony
Chrom jest niezwykle ważnym pierwiastkiem, którego nie może zabraknąć w organizmie. Jeśli się tak stanie, to niestety trzeba liczyć się z wystąpieniem szeregu nieprzyjemnych dolegliwości zdrowotnych.
Oczywiście nie tylko niedobór chromu stanowi problem, jego nadmiar również może być niebezpieczny.
Nic więc dziwnego, że wszędzie mówi się o tym, aby dieta była dobrze zbilansowana. Służy to utrzymaniu homeostazy, a to jest niezbędne do cieszenia się zdrowiem.
Minerały i witaminy oddziałują na siebie, mogą wzmagać swoje działanie lub je osłabiać. Niedobory pokarmowe to jedna z najczęstszych przyczyn chorób, dlatego należy temu przeciwdziałać.
Za wobec tego odpowiada chrom?
Odpowiednie stężenie chromu w organizmie stoi na straży właściwego poziomu cukru we krwi. Można też liczyć na zmniejszenie ryzyka rozwoju cukrzycy.
Chrom odpowiada za doprowadzenie glukozy do komórek. Bierze udział w metabolizowania różnych składników odżywczych. Poprawia przyswajalność węglowodanów, tłuszczów i białek.
Chrom obniża również wysoki poziom cholesterolu we krwi, stoi na straży zdrowych tętnic. Zmniejsza ryzyko rozwoju miażdżycy oraz chorób sercowo-naczyniowych. Na tym jednak zalety się nie kończą, chrom stoi także na straży smukłej sylwetki.
Pomaga schudnąć, zapobiega wzrostowi masy ciała i przejadaniu się. Mając odpowiednie stężenie chromu w organizmie, łatwiej zredukować tkankę tłuszczową.
Pierwiastek tym pomaga również zachować piękną skórę, przeciwdziała trądzikowi, spowalnia starzenie się skóry.
Można liczyć także na lepszy metabolizm, zwiększenie wydolności mięśniowej. Chrom chroni przed zaburzeniami oczu, zapobiega osłabieniu kości i osteoporozie.
Darmowe Wiadomości o Zdrowiu, Treningu, Suplementacji i Diecie na Twoją Skrzynkę Email!
Niedobór chromu objawia się problemami z metabolizowaniem insuliny. Dochodzi do nadmiernego obniżenia jej aktywności, co oczywiście skutkuje wystąpieniem szeregu nieprzyjemnych dolegliwości zdrowotnych.
Osoby mające zbyt mało chromu w krwiobiegu często borykają się z hiperinsulinemią i insulinoopornością.
Na tym jednak nie koniec problemów. Kolejnym będzie niższa tolerancja glukozy. Można też mówić o wzroście stężenia trójglicerydów we krwi i stężenia złego cholesterolu.
Jak wiadomo, jest to bardzo niekorzystne dla organizmu. Następuje zwiększenie ryzyka rozwoju chorób sercowo-naczyniowych.
Przy niedoborze chromu często można zaobserwować rozwój miażdżycy, szczególnie jeśli stan ten utrzymuje się przez długi czas.
Bez odpowiedniej ilości tego pierwiastka zaburzona zostaje gospodarka zarówno lipidowa, jakiej węglowodanowa. Nic więc dziwnego, że trzeba liczyć się z wystąpieniem szeregu schorzeń. Możliwe jest nawet pojawienie się neuropatii.
Niedobór chromu bardzo często Stwierdza się u osób przemęczonych, nadmiernie zestresowanych, bo wszystko to wzmaga wydalanie go z moczem. O deficycie tego pierwiastka można mówić także u kobiet ciężarnych i karmiących piersią.
Intensywny wysiłek fizyczny, stosowanie diety bogatej w węglowodany, urazy fizyczne i psychiczne także są często przyczyną niedoboru chromu.
Jeśli ktoś ma problemy z wchłanianiem substancji obecnych pokarmach, to bardzo często występują u niego niedobory witamin i minerałów.
Najczęściej stwierdza się niedobór chromu, ale u niektórych osób jest tego pierwiastka aż w nadmiarze. Dotyczy to przede wszystkim pacjentów, którzy źle się odżywiają.
Wiele osób wdraża na własną rękę nieprzemyślaną suplementację, sięga po preparaty multiwitaminowe i to bez wykonywania wcześniejszych badań. Łatwo o wystąpienie nadmiaru niektórych składników, w tym chromu.
Trzeba pamiętać o tym, że zbyt duże ilości chromu są bardzo niebezpieczne, wręcz toksyczne dla organizmu. Przyczynia się to do powstania mutacji genetycznych.
Zwiększa się ryzyko wystąpienia rozmaitych zmian skórnych i narządowych. Jeśli wysokie stężenie tego pierwiastka utrzymuje się przez dłuższy czas, to niestety może dojść nawet do uszkodzenia wątroby, nerek lub płuc.
Zbyt dużo chromu we krwi ma niekorzystny wpływ na układ oddechowy, pokarmowy. Może doprowadzić do uszkodzenia żołądka, jelit, nosa, gardła.
Chrom to pierwiastek który jest konieczny do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Wpływa na przemiany węglowodanów, białek i tłuszczów. Pełni także bardzo ważną rolę w procesach działania insuliny i wywiera duży wpływ na metabolizm glukozy i regulację jej poziomu we krwi.
Cześć,
przygotowałem dla Ciebie fitness QUIZ!
Zobacz jaki plan najlepiej pasuje do Twojej sylwetki: quiz
Cześć,
przygotowałem dla Ciebie fitness QUIZ!
Zobacz jaki plan najlepiej pasuje do Twojej sylwetki: quiz