Zawartość strony
Bez trudu można zauważyć to, że poszczególne osoby charakteryzują się zupełnie inną budową ciała.
Na świecie są ludzie niscy, wysocy, chudzi i otyli.
Jak się jednak okazuje, masa ciała często nie zależy od tego, jaką ma się dietę czy też styl życia, ale od samego typu budowy.
Analizę tego zjawiska i opracowanie charakterystyki poszczególnych typów budowy ciała przygotował William Sheldon.
Jednym z wyszczególnionych przez niego w latach 40 XX wieku typów ciała była budowa endomorficzna.
Czym się ona charakteryzuje? Czy endomorfik może jakimiś działaniami walczyć z naturalnymi predyspozycjami do określonych zjawisk?
[mc4wp_form id=”468″]
Darmowe Wiadomości o Zdrowiu, Treningu, Suplementacji i Diecie na Twoją Skrzynkę Email!
Zanim przejdzie się do tego, jak powinien żyć endomorfik, aby jego ciało mogło wyglądać ładnie i atrakcyjnie, należy dowiedzieć się tego, czym się budowa ciała takiej osoby w ogóle charakteryzuje.
Jakie są cechy szczególne endomorfika i kiedy ma się do czynienia z takim właśnie rodzajem ciała?
Endomorficzna budowa jest bardzo charakterystyczna – jest to osoba, która posiada stosunkowo niski wzrost, a także zbyt dużą wagę. Zaokrąglony kształt ciała nie wynika jednak z obżarstwa, lecz z naturalnej skłonności do budowania masy tłuszczowej.
Co jednak ciekawe, endomorficy posiadają także umiejętność łatwego budowania masy mięśniowej.
Dużym utrudnieniem są jednak dla takich osób ograniczenia w uprawianiu sportu, co wynika z krótkich kończyn.
Czym jednak bardziej szczegółowo charakteryzuje się budowa ciała endomorfika?
Na wstępie pamiętać trzeba o tym, że nie każdy endomorfik będzie miał wszystkie poniżej wymienione cechy. Skumulowanie ich w jednym organizmie jest bardzo rzadko spotykane.
Przyjmuje się jednak, że na ogół osoby o tej budowie ciała posiadają ich większość.
Jakie są to więc cechy? Endomorfik to osoba, która jest niska, ma krótkie kończyny, duże stawy i grube kości, szeroką talię, stopy i biodra, a także zaokrąglony zarys ciała.
Cechą charakterystyczną osób o takiej budowie ciała jest wolna przemiana materii, która sprzyja przybieraniu na wadze, najczęściej na gromadzeniu tkanki tłuszczowej.
Powoduje to, że wielu endomorfików ma nadwagę, ich ciało źle się prezentuje, a także pojawia się ogromne ryzyko różnych chorób, przykładowo cukrzycy.
Z tego też powodu wielu endomorfików myśli o diecie i ćwiczeniach, aby zmniejszyć tkankę tłuszczową. Jak można to zrobić i o czym warto pamiętać?
Na czym więc powinna polegać dieta endomorfika? Absolutną podstawą w tym wypadku jest to, aby codzienny jadłospis został tak skonstruowany, żeby w ciele powstawał deficyt kaloryczny. Jest to tzw. dieta redukcyjna.
Co jednak krytycznie ważne dla sukcesu takiej diety, wraz z nią konieczne jest wprowadzenie odpowiedniej aktywności fizycznej.
Liczy się bowiem to, aby nie tylko zredukować dostarczane do ciała kalorie, lecz również, aby je dodatkowo spalać, wykonując określonego rodzaju ćwiczenia.
Jakie są więc główne założenia diety endomorfika?
Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby ustalony został z dietetykiem odpowiedni deficyt kaloryczny dla danej osoby. Zredukowana musi zostać liczba dostarczanych do ciała węglowodanów prostych, a także zmniejszona musi zostać ilość dostarczanych do ciała tłuszczów. Dieta powinna opierać się na warzywach i owocach, zwiększonej podaży białka, a także odpowiedniej ilości produktów zbożowych.
Jak już wcześniej zostało to wspomniane, każdy endomorfik oprócz diety musi wprowadzić do swojego życia aktywność fizyczną. Dopiero sport i odpowiednie ćwiczenia są w stanie przynieść pożądane rezultaty.
Na czym zatem powinny polegać ćwiczenia w tym wypadku? Kluczową sprawą dla każdego endomorfika są ćwiczenia typu cardio.
Charakteryzują się one ogromnym spalaniem energii, a także pozwalają w bardzo szybkim czasie pozbywać się tkanki tłuszczowej. Dodatkowo pozytywnie wpływają na działanie układu krążeniowego i oddechowego.
Rzecz jasna polecane są także ćwiczenia siłowe, do których endomorfik ma naturalne predyspozycje. Odpowiednie połączenie tych dwóch zakresów ćwiczeń pozwoli nie tylko zrzucić zbędną tkankę tłuszczową, lecz dodatkowo zbudować masę mięśniową.
Endomorfik to osoba, którą posiada raczej niski wzrost i jest otyła.Nie znaczy to, że endomorficy nie mogą mieć być szczupli i posiadać wysportowanej sylwetki. O tym ile mamy tłuszczu w organizmie decyduje deficyt kaloryczny. Więc dzięki diecie i treningowi endomorfik może mieć umięśnione i zarazem szczupłe ciało.
Somatotyp to innymi słowy typ budowy ciała. Rozróżniamy trzy główne somatotypy:
Na diecie redukcyjnej ważne jest, aby posiłki były duże objętościowo i posiadały błonnik co pozwoli zachować uczucie sytości na dłużej. Dodatkowo poleca się jak najmniej przetworzone jedzenie i unikanie węglowodanów prostych ponieważ gwałtowny spadek cukru we krwi może zachęcać do podjadania.
Ponieważ endomorfik posiada duży nadmiar tkanki tłuszczowej a tłuszcz to kalorie i energia, to treningi takiej osoby mogą być dłuższe i bardziej intensywne niż na przykład treningi ektomorfika, czy mezomorfika.
Cześć,
przygotowałem dla Ciebie fitness QUIZ!
Zobacz jaki plan najlepiej pasuje do Twojej sylwetki: quiz
Cześć,
przygotowałem dla Ciebie fitness QUIZ!
Zobacz jaki plan najlepiej pasuje do Twojej sylwetki: quiz