Zawartość strony
Jeśli często dokucza nam złe samopoczucie, łatwo się męczymy, brakuje nam energii i chęci do wykonywania codziennych czynności, nie zrzucajmy wszystkiego na karb zmęczenia i braku czasu na odpoczynek.
Być może to anemia, która jest stosunkowo często występującym i zaczynającym się niewinnie zaburzeniem pracy organizmu, które po pewnym czasie przeradza się w bardzo poważny problem.
Sprawdź czym jest ta choroba, jakie są jej objawy i przyczyny oraz jaka jest profilaktyka!
[mc4wp_form id=”468″]
Darmowe Wiadomości o Zdrowiu, Treningu, Suplementacji i Diecie na Twoją Skrzynkę Email!
Chociaż dzięki wieloletnim badaniom anemia jest chorobą dość dobrze poznaną, jeśli chodzi o przyczyny, to przebieg i leczenie, wciąż stanowią duże wyzwanie dla lekarzy na całym świecie.
Inaczej nazywana też niedokrwistością, jest patologicznym stanem organizmu, spowodowanym zbyt małą ilością erytrocytów w krwi lub zbyt niskim poziomem zawartości hemoglobiny właśnie w czerwonych krwinkach.
Prowadzi to do upośledzenia zdolności krwi do rozprowadzania życiodajnego tlenu po całym organizmie, ponieważ to właśnie hemoglobina odpowiedzialna jest za transportowanie tego pierwiastka do wszystkich tkanek naszego ustroju, a także za transport zwrotny dwutlenku węgla, który powinien zostać wydalony z organizmu.
W zależności od poziomu hemoglobiny znajdującej się w erytrocytach, anemię możemy podzielić na łagodną, umiarkowaną, ciężką lub zagrażającą życiu. Normy diagnostyczne dla poziomu hemoglobiny są zróżnicowane ze względu na wiek, płeć oraz aktualny stan badanego, a wszystkie odstępstwa od przyjętych norm powinny być przyczynkiem do dalszej diagnostyki.
Przyczyny anemii mogą być bardzo zróżnicowane, a skuteczne leczenie warunkowane jest, między innymi, dokładnym poznaniem etiologii jej wystąpienia w konkretnym przypadku.
Najczęściej spotkać możemy się z niedokrwistością związaną z niedoborem żelaza, którą statystycznie częściej spotkamy u kobiet, co związane jest ze stratą krwi podczas cyklu menstruacyjnego.
Inną przyczyną może być duży ubytek krwi – nagły, jak w przypadku urazów lub przewlekły, jak przy wewnętrznym krwawieniu z układu pokarmowego.
Anemia może powstać też na skutek chorób przewlekłych, takich jak nowotwory, zakażenia czy choroby układu autoimmunologicznego i szpiku kości.
Innym źródłem tego zaburzenia mogą być niedobory witaminy B12 oraz kwasu foliowego, prowadzące do zaburzeń wytwarzania erytrocytów, a także nieprawidłowości w produkowania hemu w organizmie oraz zaburzenia związane z zbyt szybkim usuwaniem czerwonych krwinek z naszego ustroju.
Widzimy więc, że przyczyn tego schorzenia jest wiele, ale częstym powodem powstawania anemii, jest niedobór żelaza.
Najczęściej wiąże się to z brakiem, dobrze przyswajalnego, wspomnianego wyżej pierwiastka, w codziennej diecie, a także z wypłukiwaniem go z organizmu, poprzez spożywanie dużej ilości używek, takich jak kawa, czarna herbata czy alkohol, które dodatkowo mogą utrudniać jego wchłanianie.
Jak wspomniano już w początkowej części tego tekstu, pierwszymi objawami anemii może być uogólnione złe samopoczucie, brak energii, ospałość czy trudności z koncentracją.
Bardzo często zdarza się jednak, że w natłoku codziennych spraw i szybkiego tempa życia, lekceważymy te sygnały, tłumacząc je właśnie intensywnym trybem pracy i spędzania czasu po niej czy brakiem możliwości zafundowania sobie należytego odpoczynku.
W miarę długotrwałego zmniejszania się ilości hemoglobiny we krwi, pojawiają się jednak coraz to bardziej dokuczliwe objawy, takie jak zawroty głowy i omdlenia, kołatanie serca, problemy ze złym stanem cery, łamliwością włosów i paznokci.
Charakterystyczny jest również blady odcień skóry, która bardzo łatwo pokrywa się siniakami, a także jasny kolor błon śluzowych, co zauważyć można na powiekach, spojówkach czy ustach – w kącikach tych ostatnich często pojawiają się też bolesne i nieestetyczne zajady.
Nieleczona anemia może mieć bardzo poważne konsekwencje, do których zaliczyć można zaburzenia pracy serca, komplikacje ciąży czy depresję.
Widzimy więc, że anemia to choroba, która tak naprawdę może grozić każdemu z nas. I o ile niedokrwistości spowodowanej nagłymi urazami czy czynnikami genetycznymi raczej bardzo trudno zapobiec, to sprawa z anemią nabytą, spowodowaną brakiem żelaza, witaminy B12 czy kwasu foliowego wygląda już nieco lepiej. Dzięki odpowiedniej diecie i higienicznemu stylowi życia, możemy zminimalizować ryzyko jej wystąpienia.
Ważna jest przede wszystkim zbilansowana dieta, która obfituje w naturalne i dobrze przyswajalne źródła żelaza, takie jak czerwone mięso, wątróbka, zielona pietruszka czy rośliny strączkowe.
Nie można zapominać również o dostarczaniu sobie witaminy C, która ułatwia wchłanianie żelaza. Natomiast witaminę B12 i kwas foliowy możemy znaleźć w takich posiłkach jak produkty z pełnego przemiału, żółtko jaja czy naturalny sok pomarańczowy.
Ważne jest również unikania używek, takich jak alkohol, mocna kawa i herbata lub napoje energetyczne, które wypłukują z naszych organizmów cenne składniki. Warto postawić również na profilaktykę w postaci regularnego wykonywania badań krwi, właśnie pod kątem hemoglobiny czy poziomu żelaza.
Cześć,
przygotowałem dla Ciebie fitness QUIZ!
Zobacz jaki plan najlepiej pasuje do Twojej sylwetki: quiz
Cześć,
przygotowałem dla Ciebie fitness QUIZ!
Zobacz jaki plan najlepiej pasuje do Twojej sylwetki: quiz