Chyba wszyscy mamy jakieś złe nawyki, które praktykujemy codziennie.
Dobre nawyki to na przykład: codzienne śniadanie wyłącznie ze zdrowych produktów, picie wody wyłącznie z cytryną lub zakładanie skarpetek bezpośrednio po obudzeniu się. Złe to na przykład obsesyjnie sprawdzanie zamkniętych na trzy zamki drzwi.
Nawyki szkodliwe dla zdrowia. Inaczej szkodliwe nawyki lub niezdrowe.
Jak zwalczyć złe nawyki
Jak każda aktywność także nawyki mogą być przydatne i prowadzić do poprawy naszego życia lub też być szkodliwe i powodować, że wszelkie nasze starania, zmierzające ku temu, żeby żyć zdrowiej i lepiej, przestają mieć znaczenie. W tym wpisie przybliżę pięć najczęstszych nawyków, które powodują, że żyjemy niezdrowo.
Same niezdrowe nawyki nie przyczyniają się bezpośrednio do pogorszenia stanu zdrowia, czy utraty sylwetki. To raczej takie kamyczki do ogródka, które jeśli są wrzucane zbyt często, potrafią wpłynąć na nasz ogólny stan zdrowia. Z ich znaczenia i samego byt, czasami zresztą nie zdajemy sobie sprawy. Jednak jeśli chcemy być zdrowi i szczupli to musimy z nimi podjąć bezwzględną walkę.
Złe nawyki. Zaniedbanie
Teoretycznie wszystko jest w porządku. Przecież ćwiczymy, jemy zdrowe produkty, czyli dbamy o siebie.
Niestety nie. Zaniedbanie to nie tylko brak dbałości o zdrowie w sensie fizycznym, to także dbanie o nasze samopoczucie, zapewnienie sobie odpoczynku i braku kłopotów. W świecie, który przyśpiesza nieustannie i tych wszystkich zmartwień i problemów, musimy co jakiś czas zatrzymać się i odpocząć.
Dlatego tak ważne jest zachowanie niezbędnej równowagi, która jest gwarancją zdrowia. Jeśli w naszym organizmie panuje stres, to ma on wpływ na zdrowie, wagę oraz odporność organizmu. Potrzebujemy odpoczynku, bo po prostu nie jesteśmy maszynami, które nie muszą się wyciszać ani znajdować czasu dla siebie.
Sen jest czynnością niezwykle ważną, można powiedzieć, że wręcz kluczową dla naszego zdrowia.
Nie chodzi jednak o to, że w ogóle śpimy, ale ważne jest to, jak długo śpimy i jak to robimy.
Bardzo często co bardziej zapracowane osoby zdecydowanie wybierają pracę zamiast odpoczynku i snu. O ile jednak jedna czy nawet dwie nieprzespane nocy, to jeszcze nie jest powód do paniki, to kiedy regularnie nie wysypiamy się i chodzimy przez to zmęczeni, to mamy pewność, że cała nasza dieta oraz ćwiczenia idą po prostu do kosza.
Powód takiego stanu rzeczy jest bardzo prosty. Nasz organizm musi się regenerować. Jest to tyle istotniejsze, że kiedy trenujemy, to dochodzi do mikro uszkodzeń włókien mięśniowych, które jeśli nie zostaną zregenerowane, to będą zagrażać bezpośrednio naszemu zdrowiu. Brak regeneracji, która ma miejsce właśnie w trakcie odpoczynku, to narażanie się na kontuzje podczas treningów.
Dodatkowo, jeśli nasz sen jest zbyt krótki, to dochodzi do podwyższenia poziomu hormonu, który jest odpowiedzialny za poziom stresu. Wytwarza się także hormon głodu. Pierwszy utrudnia redukcje tkanki tłuszczowej, a drugi sprawia, że mamy większy apetyt.
Ponadto podczas dnia, w trakcie zwyczajnych zajęć, a także przy treningu, obciążamy układ nerwowy. Jeśli podczas odpoczynku ten się nie zregeneruje, znaczy nasz mózg, po prostu nie odpocznie, to także możemy sobie zrobić krzywdę podczas treningu.
Co jednak zrobić, kiedy po prostu nie mamy czasu na sen w zakresie siedmiu – ośmiu godzin?
W takim przypadku powinniśmy szczególną uwagę zwrócić na jakość naszego snu. Doskonałym sposobem jest na przykład wyłączenie ekranu komputera lub telewizora na trzydzieści minut przed zaśnięciem. Starajmy się po prostu wyciszyć.
Sam sen powinien nas zastać w ciemnym pokoju, gdzie temperatura jest nieco niższa niż w całym domu. Lekkie rozciąganie ciała lub rollowanie, powinno nam wydatnie pomóc w zaśnięciu. Nie myślmy też przy zasypianiu o problemach, czy wyzwaniach następnego dnia. Dobrze jest też zapewnić sobie dwudziestominutową drzemkę w trakcie dnia.
Bardzo wiele osób lekceważy lub zapomina o regularnych badaniach organizmu. To poważny błąd, bo regularnie badanie zdrowia, pozwala nam w najlepszym przypadku upewnić się, że wszystko jest w porządku lub odpowiednio wcześnie wykryć ewentualne choroby i nieprawidłowości,
Dzięki temu jesteśmy w stanie szybciej i efektywniej podjąć leczenie. Morfologia pozwoli nam też odkryć źródło naszych problemów z utratą wagi czy brakiem energii na treningach. Samo badanie trwa trzydzieści minut zatem bardzo krótko, jednak wielu z nas tłumaczy swoje zaniedbanie, brakiem czasu i zabieganiem.
Jeśli trenujemy, np. regularnie ćwiczymy z rana, to warto też wykonać EKG serca. Kobiety zaś powinny wykonywać regularnie badania cytologiczne, a także samodzielnie badać piersi. Być może niektórych z was zniechęcają złe doświadczenia z Polską służbą zdrowia, czy długie kolejki, ale kwestia zdrowa jest zbyt poważną sprawą, aby rezygnować z dbałości o nią.
Pamiętajmy też, że nie każdy lekarz jest niemiły i niegrzeczny. Warto zatem wyplenić u siebie zły nawyk, unikania lekarzy. Musimy bowiem pamiętać, że pozornie błahe i nieistotne badanie może nam uratować życie lub zagwarantować, że unikniemy poważnych problemów zdrowotnych. Powinniśmy zatem przygotować sobie kalendarz, który będzie nam przypominał o niezbędnych badaniach organizmu.
Przede wszystkim musimy sobie zapewnić odpowiednie nawodnienie.
Nie znaczy to oczywiście, że musimy na raz wypijać kilka litrów wody. Zasadne jest jednak regularne nawadnianie organizmu, odpowiednimi dawkami wody.
Największe grzechy, które popełniamy przy okazji nawadniania to picie zbyt małej ilości płynów. Fakt ten wpływa na brak efektów odchudzania i treningu. W niektórych przypadkach może też być groźne dla naszego zdrowia. Dlatego warto wyrobić w sobie nawyk, który pozwoli nam wypijać więcej wody. I choć na początku możemy odczuwać niechęć do spożywania nadmiaru wody, to po pewnym czasu zarówno nasz organizm, jak i umysł przestawi się i picie wody stanie się dla nas normalnością.
Kolejnym błędem, który popełnia wiele osób zarówno tych trenujących, jak i tylko stosujących dietę jest picie słodkich napojów, zamiast wody lub herbat ziołowych.
W ten sposób do naszego organizmu przedostają się dodatkowe kalorię, które są nam niepotrzebne. Te wpływają na naszą sylwetkę, ale jeszcze groźniejszy jest cukier, który jest zawsze obecny w tego typu napojach.
Efektem, nawet jeśli na co dzień odmawiamy sobie słodyczy i staramy się ich unikać, to i tak podtrzymujemy w sobie nałóg cukrowy, który ma negatywny wpływ na całą naszą dietę i oczywiście zdrowie. Co więcej, teoretycznie pozbawione cukru, dietetyczne napoje nie są lepsze. W tych zawarto bowiem słodziki, które źle wpływają na gospodarkę cukrową.
Fatalnym przyzwyczajeniem jest też picie na raz. Często zdarza nam się nie znajdować czasu na nawodnienie organizmu. Kiedy wracamy do domu, wydaję nam się, że teraz po prostu wypijemy dwie butelki wody i nadrobimy za cały dzień. Niestety to zupełnie tak nie działa.
Jedynym efektem będą nieustanne podróże do łazienki. Efektywne nawadnianie bowiem polega na dostarczaniu wody do organizmu nieustannie, przez cały dzień. Warto więc do pracy lub nawet gdy jesteśmy w domu przygotować sobie dzbanek z wodą, gdzie dodatkowo znajdzie się też sok z cytryny, lub limonki oraz mięta i pokrojone owoce albo ogórek. Tak wyprodukowany napój możemy postawić sobie na biurku, gdzie pracujemy.
Zapewne znacie takie osoby z najbliższego otoczenia. Informują was one o wszystkich wyczytanych sposobach na zdrową skórę czy w zakresie odchudzania, ale w ich przypadku wszystko kończy się właśnie na czytaniu. Musimy mieć świadomość, że nawet jeśli dowiemy się wszystkiego o zdrowym trybie życia, to na niewiele nam się to zda, jeśli nie będziemy w stanie wykorzystać tej wiedzy w praktyce.
Zamiast praktykować swój nawyk czytania wszelkich artykułów o zdrowiu i odchudzaniu, wprowadźmy choć jedną zmianę, jeden fragment, który w nich został zawarty. Pamiętajmy, nigdy nie jest za późno na zmianę złych nawyków i pracę nad formą i stanem zdrowia. Potrzebujemy jedynie nieco chęci i działania. Najgorsza natomiast jest bierność.
Warto też uznać za oczywiste, że jeśli coś zostało zrobione w kierunku zdrowego trybu życia, to i tak jest to lepsze niż doskonała czynność, która nie została nigdy wykonania.
Zamiast zatem ciągle opracowywać plan treningowy i dodawać do niego nowe punkty, zacznijmy po prostu ten plan realizować. Idźmy na trening, a zamiast planować menu, zjedźmy choć jeden zdrowy posiłek, który może nie musi być najpiękniejszy i nie nada się na facebooka, ale będzie nasz i będzie zjedzony. Nie starajmy się zatem robić wszystkiego na sto procent. Czasami wystarczy połowa tego, co zaplanowaliśmy, jeśli oczywiście została zrobiona.
Podsumowując rola nawyków i ich znaczenie jest często niedoceniane. Kiedy tak naprawdę to z nich składa się każdy nasz dzień. To wybory, często mechaniczne i intuicyjne, które wpływają na zdrowie i naszą sylwetkę. Dlatego przyjrzyjmy się temu, co robimy na co dzień. Naszemu zachowaniu i nawykom. To one bowiem decydują często o tym kim jesteśmy.
ROZPOCZNIJ I ZAMÓW NA JEDEN Z DWÓCH SPOSOBÓW
DIETA, TRENING:
+48 790-768-482
info@rafalszrajnert.pl
Złe nawyki, co jeszcze dodasz do tej listy? Napisz w komentarzu
[mc4wp_form id=”468″]
Darmowe Wiadomości o Zdrowiu, Treningu, Suplementacji i Diecie na Twoją Skrzynkę Email!
Cześć,
przygotowałem dla Ciebie fitness QUIZ!
Zobacz jaki plan najlepiej pasuje do Twojej sylwetki: quiz
Cześć,
przygotowałem dla Ciebie fitness QUIZ!
Zobacz jaki plan najlepiej pasuje do Twojej sylwetki: quiz