Zawartość strony
Dna moczanowa, nazywana w literaturze podagrą lub artretyzmem, jest chorobą, której pochodzenie nadal jest tajemnicą. Pomimo rozwoju medycyny i technologii diagnostycznych, ten rodzaj przypadłości wciąż nie został do końca opisany.
Co można powiedzieć na temat dny moczanowej i w jaki sposób objawią się u pacjentów?
Dna zaliczana jest do chorób przewlekłych, gdyż może rozwijać się przez wiele lat bez żadnych znaczących symptomów. Dlatego też osoby cierpiące na tę przypadłość mogą być tego kompletnie nieświadome, aż do momentu, w którym z jakiegoś powodu zostanie przebadana ich krew surowicza w celu sprawdzenia poziomu kwasu moczowego.
Na chwilę obecną wiadomo, iż dna moczanowa jest chorobą metaboliczną. Niegdyś uważano, że zapadają na nią wyłącznie osoby bardzo zamożne, lecz okazało się to mitem.
Choroba może dosięgnąć niemal każdego, choć najczęściej dotyczy mężczyzn w średnim lub podeszłym wieku. Niektóre kobiety zaczynają chorować na nią w okresie menopauzy. Dna może być związana z bardzo bolesnym zapaleniem stawów.
Wyróżnia się dwie postacie dny moczanowej. W pierwotnej odmianie jest ona chorobą dziedziczną. Oznacza to, iż ryzyko zachorowania jest większe, jeśli w rodzinie pojawiały się już przypadki takiej choroby.
Związana jest wówczas z nadmierną produkcją kwasu moczowego, którego organizm nie jest w stanie efektywnie usunąć. Wtórna postać dny moczanowej nabywana jest w różnych etapach życia człowieka. Jej pojawienie się może być zdeterminowane przez inne przewlekłe choroby lub lata zaniedbań.
Niezdrowy tryb życia, zbyt mało ruchu oraz tłusta dieta mogą bowiem prowadzić do rażącej nierównowagi kwasu moczowego w ciele człowieka. Niezależnie od tego, czy ma się do czynienia z pierwotną, czy też z wtórną wersją podagry, może ona znacznie komplikować codzienne życie i powodować przykre dolegliwości bólowe.
Główną przyczyną artretyzmu jest zbyt duża produkcja kwasu moczowego, którego organizm nie jest w stanie przetworzyć i wydalić we własnym zakresie. Kwas moczowy w ograniczonym zakresie jest potrzebny a jego przetwarzanie odbywa się w sposób naturalny.
Jeśli natomiast kwasu moczowego jest zbyt dużo krystalizuje się on w tzw. moczany i zaczyna odkładać w tkankach, oraz stawach. Stąd towarzyszący chorym ból stawów o sporym natężeniu.
Produkcja kwasu moczowego w organizmie odbywa się poprzez procesy obumierania tkanek, które wchodzą w reakcję. Jednak kwas może pochodzić także bezpośrednio z tzw. puryn, które z kolei pojawiają się w ciele, gdy stosuje się na co dzień niezdrowy sposób odżywiania.
Objawy choroby w jej początkowej fazie mogą w ogóle nie występować. Wtedy chory czuje się dobrze i nawet nie podejrzewa u siebie poważnych problemów zdrowotnych. Pierwszym swoistym symptomem, który jednoznacznie może wskazywać na dnę moczanową jest silny ból stawu znajdującego się u podstawy dużego palca u stopy.
Wówczas pojawia się obrzęk i zaczerwienienie, którym towarzyszy nieznośny ból. Dolegliwości nasilają się zwłaszcza w porze nocnej oraz wczesnym rankiem.
Zdecydowanie nie należy ich ignorować, lecz trzeba natychmiast zwrócić się po pomoc medyczną. Nie można bowiem dopuścić do rozwijania się choroby.
Dna moczanowa na chwilę obecną nie jest całkowicie uleczalna. Nie wymyślono jeszcze sposobu na kompletne pozbycie się schorzenia, lecz można ulżyć pacjentom w bólu oraz radzić sobie z chorobą w sposób doraźny.
W pierwszej kolejności lekarz zaleca zmianę diety i trybu życia. Przede wszystkim trzeba jeść zdrowiej i unikać szkodliwych dla chorego puryn. Bardzo dużą ilość puryn zawierają niektóre mięsa i ryby, owoce morza oraz drożdże.
W przypadku silnego bólu oraz zapaleń stawów stosuje się środki farmakologiczne, które mają uśmierzyć te negatywne odczucia. Jednak jest to wyłącznie leczenie objawowe. Jeśli dna moczanowa rozwinęła się już do bardzo niebezpiecznego poziomu, można dodatkowo wprowadzić lekarstwa, których zadaniem będzie redukowanie zawartości kwasu moczowego we krwi.
Farmakologia w połączeniu z prawidłowym odżywianiem mogą przynieść zadowalające efekty i pozwolić pacjentowi w miarę normalnie funkcjonować na co dzień, pomimo choroby.
Nie da się jednak pozbyć jej zupełnie, przynajmniej w obecnym stanie medycznym nie wymyślono na to sposobu.
Osoby cierpiące na dnę moczanową muszą przede wszystkim spożywać spore ilości wody każdego dnia. Woda ma właściwości dobroczynne, ponieważ rozrzedza skrystalizowany kwas moczowy i pomaga w usuwaniu go z organizmu. Powinno się pić co najmniej 2 litry płynów dziennie, oprócz wody także w postaci herbatek ziołowych.
Pacjenci chorzy na podagrę muszą również wzbogacić swą dietę o świeże warzywa i owoce, z wyłączeniem warzyw strączkowych. Korzystne będzie spożywanie nabiału, orzechów, grzybów, kasz i makaronów. By odpowiednio dobrać dietę dla siebie, warto skonsultować się z profesjonalnym dietetykiem, który podpowie, jakie pokarmy będą korzystnie wpływały na stan pacjenta.
Cześć,
przygotowałem dla Ciebie fitness QUIZ!
Zobacz jaki plan najlepiej pasuje do Twojej sylwetki: quiz
Cześć,
przygotowałem dla Ciebie fitness QUIZ!
Zobacz jaki plan najlepiej pasuje do Twojej sylwetki: quiz