Pielęgnacja włosów i skóry jest nieodzowna do utrzymania ich odpowiedniego wyglądu. Wiele kobiet poświęca naprawdę mnóstwo czasu, odpowiednio dbając o swoją cerę i włosy – stosując specjalne maseczki, napary, toniki, odżywki.
Jednak skoro już działamy nie tylko od zewnątrz, ale i od wewnątrz – żeby już na poziomie komórkowym poradzić sobie z problemami i zapobiec pojawieniu się niektórych kłopotów – to może warto zastanowić się również nad wdrożeniem w życie zasad specjalnej diety, która pomoże w utrzymaniu lub uzyskaniu zdrowej cery i włosów.
Naprawdę jesteśmy tym co jemy i jeśli nasze jedzenie jest śmieciowe, a w dodatku pochłaniamy je w dużej ilości i często, to bardzo szybko wszystko odbije się na naszym wyglądzie.
Być może czytasz ten artykuł właśnie dlatego, że uświadomiłaś sobie jak bardzo pożywienie wpływa nie tylko na nasze samopoczucie oraz skłonność do tycia czy chudnięcia, ale też na ogólny stan poszczególnych elementów ciała – w tym włosów, paznokci i skóry.
A może już to wiesz i szukasz porad dotyczących odżywiania – żeby wreszcie przestawić się na składniki odżywcze, które zadbają o wygląd? Oto najważniejsze informacje na ten temat!
Mówi się, że z twarzy można wyczytać charakter człowieka, a oczy są zwierciadłem jego duszy.
Być może to prawda, ale z twarzy można wyczytać o wiele więcej – na przykład to, czy człowiek jest ogólnie zdrowy i czy jego ciało nie cierpi na przykład z niedoboru jakichś pierwiastków. Wszystko to odbija się bowiem na stanie skóry, a zatem wprawne oko potrafi błyskawicznie ocenić czego nam brakuje i jakie pożywienie może poprawić nasz wygląd!
Oczywiście, istotne są dla niego zarówno witaminy, jak i minerały. Przede wszystkim jest to: cynk, krzem, siarka, magnez i żelazo. W przypadku witamin najbardziej powinno nam zależeć na przyswojeniu witaminy A i witaminy E, jak również witamin z grupy B. Których? To witamina B3 (niacyna), B5 (kwas pantotenowy), B6 (pirydoksyna) oraz B11 (kwas foliowy). Kto sam nie zna się na właściwych proporcjach, może spytać o poradę specjalistę, albo wykonać odpowiednie testy w kierunku niedoboru pierwiastków.
Niedobór pewnych pierwiastków może doprowadzić do naprawdę dużych problemów z cerą.
Może pojawić się trądzik i ogólne, szybsze przetłuszczanie skóry. Jeśli chodzi o włosy, mogą one nawet zacząć wypadać!
Jeśli więc ktoś nie chce zmagać się z kłopotami wynikłymi z niedoboru cennych dla zdrowia pierwiastków (przecież wpływają nie tylko na wygląd, ale i na układ nerwowy, krwionośny itp.), powinien zapoznać się z danymi dotyczącymi prawidłowej ilości poszczególnych składników mineralnych w diecie i przestrzegać przyjmowania ich właściwej ilości.
Wymienimy wszystkie niezbędne elementy wraz z danymi dotyczącymi rozpoznania ich niedoboru – i informacjami gdzie można je znaleźć w pożywieniu. W ten sposób czytelnicy szybko dowiedzą się co jeść, żeby zachować skórę i włosy w dobrej formie!
1. Cynk – szybkie przetłuszczanie włosów i skóry może świadczyć o jego zbyt niskim poziomie. Włosy stają się również matowe, pozbawione blasku i miękkości – a do tego mogą wypadać! Jeśli ktoś zaobserwuje u siebie podobne objawy, powinien jak najszybciej wprowadzić do diety produkty, które pomogą w uzupełnieniu niedoboru. To ryby, czerwone mięso, owoce cytrusowe, pomidory, a także otręby pszenne, nasiona słonecznika oraz dyni.
2. Krzem – włosy przy jego niedoborze są osłabione, kruche i łamliwe, a ciało zdecydowanie ma większą skłonność do powstawania cellulitu i żylaków. Oczywiście, wpływ na to ma nie tylko dieta, ale również i ona. Dlatego przy zaobserwowaniu podobnych objawów warto szukać ratunku w chlebie razowym, otrębach pszennych, pokrzywie i skrzypie polnym.
3. Siarka – jej niedobór odpowiada za błyszczenie skóry, rozszerzone pory, zbyt szybko przetłuszczające się włosy i ich wypadanie. Również w niedoborze siarki można czasem upatrywać przyczyn łupieżu. Dlatego warto szybko wdrożyć odpowiednią, dietetyczną strategię działania i wprowadzić do swojego menu rośliny strączkowe, produkty zbożowe i sojowe, mięso, jaja, brukselkę, szpinak, paprykę i morele.
4. Magnez – choć o suplementacji magnezu mówi się najwięcej, najwięcej też osób cierpi z powodu jego niedoboru. Skóra jest poszarzała, włosy wolniej rosną, są łamliwe, rozdwajają się – może to być świadectwo zbyt niskiego poziomu magnezu w organizmie. Sposobem na to będzie kasza gryczana, orzechy (zwłaszcza włoskie), migdały, rodzynki, pieczywo razowe i produkty sojowe.
5. Żelazo – blada skóra, wypadające włosy… To może być oznaka niedoboru żelaza. Szczególnie kobiety mogą cierpieć z powodu jego zbyt niskiego poziomu, ponieważ regularnie tracimy ów pierwiastek podczas miesiączki, wraz z krwią. Najbogatszym źródłem żelaza jest mięso czerwone, ale także wątroba i w mniejszej ilości drób. Jeśli ktoś nie je mięsa, może też zdecydować się na rośliny – fasolę, warzywa liściaste i cebulę. Jednak wraz z nimi warto spożywać witaminę C, ponieważ wówczas żelazo będzie lepiej przyswajalne.
W celu uzyskania piękniejszych włosów i ładniejszej cery powinniśmy sięgać nie tylko po witaminy – choć pełnia one bardzo istotną rolę w utrzymaniu ich w zdrowiu.
Ważne są też między innymi kwasy omega-3, które znajdzie się w tłustych rybach morskich. To w nich tkwi dobre źródło antyoksydantów, które opóźniają procesy starzenia skóry – staje się więc ona bardziej jędrna i zdrowiej, młodziej się prezentuje.
Witamina E również jest jednak nazywana witaminą młodości. Ona także jest silnym przeciwutleniaczem, który odpowiada za jej ochronę przed wolnymi rodnikami. To właśnie wolne rodniki prowadzą do negatywnych przemian komórkowych – między innymi w kierunku powstania raka.
Dlatego warto sięgać po produkty, które zawierają dużą ilość witaminy E – z korzyścią dla wyglądu naszej skóry oraz zdrowia całego ciała. Witaminę E znajdziemy w olejach roślinnych, jajkach, mące, migdałach i zielonych warzywach.
Najwięcej mówi się jeszcze o beta-karotenie. Jest świetnie znany – również z tego, że w dużych ilościach występuje w marchewce. Rzeczywiście, powinniśmy sięgać po beta-karoten, jeśli chcemy by nasza skóra nabrała ładnego, zdrowego odcienia. Przy okazji możemy ustrzec się przed trądzikiem oraz wesprzeć własny wzrok.
Witamina ta znajduje się nie tylko w marchewce, ale też w pomidorach, papryce czerwonej, suszonych morelach i brzoskwiniach, jak też w szpinaku, sałacie, dyni, jarmużu i mango.
ROZPOCZNIJ I ZAMÓW NA JEDEN Z DWÓCH SPOSOBÓW
DIETA, TRENING:
+48 790-768-482
info@rafalszrajnert.pl
[mc4wp_form id=”468″]
Darmowe Wiadomości o Zdrowiu, Treningu, Suplementacji i Diecie na Twoją Skrzynkę Email!
Cześć,
przygotowałem dla Ciebie fitness QUIZ!
Zobacz jaki plan najlepiej pasuje do Twojej sylwetki: quiz
Cześć,
przygotowałem dla Ciebie fitness QUIZ!
Zobacz jaki plan najlepiej pasuje do Twojej sylwetki: quiz