Zawartość strony
Wiara w siebie pozwala ludziom sięgać po cele, które z pozoru są nieosiągalne. Gdyby nie wiara w swoje umiejętności, to prawdopodobnie Edmund Hillary wraz z szerpą Tenzingiem Norgayem, nigdy nie zdobyliby szczytu Mount Everestu.
Udało im się to w 1953 roku jako pierwszym na świecie. Brak wiary w siebie nie pozwoliłby, żeby Henry Ford wyprodukował pierwszy samochód napędzany silnikiem spalinowym, a Leif Eriksson nie założyłby pierwszej osady dla wikingów w Ameryce Północnej. Zupełnie nieświadomi wikingowie zmierzali na długich łodziach w stronę nieznanego kontynentu.
Nie mieli mapy, ale kochali odkrywać nowe lądy. Wiara w siebie prawdopodobnie pozwoliła im przemierzyć ocean i dopłynąć do Nowej Funlandii jeszcze kilkaset lat przed Krzysztofem Kolumbem. Wiara w swoje umiejętności jest podstawą ludzkiej egzystencji. Pozwala przekraczać granice, odkrywać nowe lądy i tworzyć niezwykłe wynalazki. Nie wierząc w siebie prawdopodobnie ludzka cywilizacja nie rozwinęłaby się tak szybko, jednocześnie zostawiając wszystkie gatunki żyjące na planecie daleko w tyle.
Darmowe Wiadomości o Zdrowiu, Treningu, Suplementacji i Diecie na Twoją Skrzynkę Email!
Wiara w siebie jest najczęściej definiowana jako świadomość własnej wartości. Ludzie wierzący w swoje umiejętności zdecydowanie częściej sięgają po wyznaczone cele. Brak naturalnej pewności siebie blokuje nas przed tym, by stawiać w życiu nowe wyzwania. Naturalna pewność siebie jest w społeczeństwie wyznacznikiem sukcesu. Jest to nieodłączony element rozwoju osobistego, gdzie jednostka pracuje nad swoimi wadami i nabywa nowe umiejętności w życiu.
Niektóre osoby wykazują wrodzoną pewność siebie, która nabywają podczas okresu dorastania. Olbrzymie znaczenie ma tutaj środowisko, gdzie wychowała się dana osoba oraz rodzice. Nieśmiałe osoby mogą mieć problem, by uwierzyć w siebie. W tym wypadku często potrzebne jest stopniowe przełamywanie barier i praca nad sobą. Brak pewności siebie powoduje u ludzi trudności w komunikowaniu się, domaganiu się swoich praw i sięganiu po nowe cele.
Osoby niepewne swoich umiejętności, które mają introwertyczne usposobienie wolą przebywać w bezpiecznej strefie komfortu. Wyjście ze swojej strefy komfortu powoduje u nich stres i uczucie lęku. Każdy człowiek może jednak podjąć walkę ze słabościami i pracować nad lepszą wersją samego siebie.
Naturalna pewność siebie niezwykle przydaje się w codziennym życiu. Osoby pewne siebie często przewodzą w grupie i zdecydowanie chętnie podejmują się nowych wyzwań. Cecha ta jest przydatna również w trudnych sytuacjach, które często przytrafiają się w życiu. Zdecydowanie lepiej poradzi sobie wówczas osoba pewna siebie, która będzie podejmowała stanowcze i odpowiedzialne decyzje. Wiara w siebie pozwala ludziom lepiej pokonywać słabości i radzić sobie z problemami. Osoby pewne siebie mają silniejszą psychikę, a przeciwności losu traktują jak wyzwanie.
Warto tutaj wspomnieć, że naturalna pewność siebie jest atrakcyjna dla płci przeciwnej. Kobiety zdecydowanie chętniej wybierają mężczyzn, którzy są pewni swojej wartości. W przypadku mężczyzn pewność siebie jest oznaką ich zaradności w życiu. Należy jednak pamiętać, że niekiedy nadmierna pewność siebie potrafi być zgubna. Jeśli będziemy nieobiektywni w ocenie swoich umiejętności, to otaczający nas ludzie nie będą przepadali za naszym towarzystwem. Naturalnej pewności siebie nie należy mylić z byciem nadętym i zadufanym.
Nie każda osoba posiada wrodzoną pewność siebie. W niektórych przypadkach pewność siebie jest budowana stopniowo. Najczęściej dotyczy to ludzi nieśmiałych, które mają spokojne usposobienie.
Niestety życie często brutalnie to weryfikuje i osoby o takim podejściu nie mogą przebić się przez innych. Bycie w tle nie jest jednak fajne i warto wówczas zacząć pracować nad samym sobą. W pierwszej kolejności musimy zrozumieć co osiągniemy, gdy otworzymy się na świat i innych ludzi. Dostaniemy w ten sposób znacznie więcej możliwości, które będziemy mogli wykorzystać do osiągnięcia życiowego sukcesu.
Otwierając się na ludzi będziemy mogli czerpać od nich życiowe doświadczenie i cenna wiedzę. Najlepiej oceniać się osobami, które dążą do wyznaczonych celów i mogą być dla nas inspiracją. Pozwoli to nam wzbić się wyżej i brać właściwy przykład. Budując wiarę w siebie pracować nad umiejętnościami interpersonalnymi. Komunikacja międzyludzka jest niezwykle ważna w tym procesie. Musimy pamiętać, by nie oceniać innych zbyć wcześnie, a zauważać w ludziach jak najwięcej pozytywnych cech. Budując swoją wartość należy jednak pamiętać, że nikt nie jest idealny. Nie możemy kierować się jedynie logiką, a czasem warto zaufać temu, co czujemy we własnym sercu. Budowanie wartości to nie wyścig, gdzie wspinamy się po szczeblach bez rozglądania na boki.
Czasem warto docenić chwile obecną i docenić to, co już mamy. Każdego dnia musimy powtarzać sobie przed lustrem wyznaczone cele i pozytywnie podchodzić do codziennych obowiązków. Podczas budowania pewności siebie niezwykle ważna jest konsekwencja we wszystkich działaniach. Najlepiej dokładnie określić swoje cele, a następnie stopniowo je osiągać.
Jeśli będziemy chcieli zacząć trenować lub zmienimy dietę, to konsekwencja w działaniu będzie kluczem do sukcesu.
Wiara w siebie może zostać zaburzona, gdy w życiu pojawią się trudne sytuacje. Przeciwności losu wymagają odpowiedniego podejścia i najczęściej cierpliwości. W trudnych chwilach warto wrócić myślami do sytuacji, gdy byliśmy z siebie dumni. Pozytywne wspomnienia z życia działają dobrze na mózg i relaksują.
Człowiek odzyskuje wiarę, że po jakimś czasie ponownie wrócić do etapu, gdzie jest szczęśliwy. Jeśli tracimy pewność siebie to nieocenieni bywają dobrzy przyjaciele i bliska rodzina. W trudnych chwilach to właśnie oni często są najbliżej nas i potrafią podbudować dobrym słowem. Warto zawsze o tym pamiętać, aby pielęgnować swoje relacje z innymi ludźmi. Niezależnie od problemów zawsze należy uczyć się i rozwijać umiejętności.
Czytając książki często znajdziemy odpowiedzi na nurtujące nas pytania, a niekiedy również łatwiej rozwiążemy swoje problemy. Czasami musimy jednak zrozumieć, że pewnych problemów nie będziemy w stanie przeskoczyć. Wówczas warto szukać pozytywnych aspektów w życiu i nowych wyzwań. Niezależnie od sytuacji nigdy nie możemy się poddać i zawsze musimy podejmować walkę z przeciwnościami. Olbrzymie znaczenie w budowaniu pewności siebie odegra nasze myślenie, które jedynie my sami możemy odpowiednio ukształtować.
W codziennym życiu często trafimy na osoby, którym będzie brakowało wiary w samego siebie. Czasami przyczyną będą kompleksy na tle wyglądu, a innym razem trudne przeżycia. W większości przypadków nie będziemy jednak w stanie zmienić podejścia takiej osoby, która często będzie potrzebowała sama nauczyć się wielu rzeczy na własnych błędach.
Niektóre osoby będą stopniowo pracować nad sobą same i budować pewność. Jeśli jednak problemy będą sięgać głębiej, to niekiedy nieoceniona okaże się pomoc doświadczonego psychologa lub psychoterapeuty. Przejście psychoterapii pozwoli odkryć swoje słabości, zrozumieć je i na nowo zbudować naturalną pewność siebie. Sytuacja jest jednak ciężka, gdy widzimy problemy w życiu bliskich nam osób. Wówczas nie chcemy przyglądać się obojętnie i zależy nam na działaniu.
Możemy pomóc takiej osobie poprzez rozmowę, podkreślenie jej atutów i chwalenia za nawet niewielkie sukcesy. Istotne jest tutaj, by odbywało się to całkowicie naturalnie. Warto jednak pamiętać, że nie możemy na siłę kogoś zmieniać i próbować go wyciągać ze swojej strefy komfortu.
Każdy kto pragnie osiągnąć życiowy sukces powinien pracować nad wiarą w siebie. Pewność siebie pozwala przekraczać granice własnych możliwości i sięgać po sukces. Dotyczy to życia prywatnego, zawodowego i pasji, które kochamy. Ludzie pewni siebie inspirują innych i sprawiają, że ci drudzy łatwiej przełamują swoje bariery i lęki.
Życie każdemu daje określoną liczbę szans i od nas zależy, czy je wykorzystamy. Pójście naprzód pozwoli nam przeżyć życie tak, jak my tego chcemy. Nie będziemy poddawali się nieuzasadnionej krytyce i podcinaniu skrzydeł w dążeniu do celu.
Niska samoocena jest najczęściej wynikiem kilku czynników, które nałożyły się na siebie. Brak wiary w siebie może być spowodowany ciężkimi przeżyciami, które przytrafiły nam się jeszcze w dzieciństwie. Niekiedy mogliśmy nie mieć wpływu na te sytuacje i utkwiło to w naszej głowie. Przyczyną braku wiary w siebie mogą też być życiowe porażki, jak rozwód, utrata pracy lub ciężka choroba. Problemy życiowe skutecznie niszczą wiarę w siebie, która ciężko na nowo odbudować.
Warto tutaj wspomnieć, że nie zawsze możemy wszystko kontrolować w swoim życiu. Najważniejsze jest to, by nigdy nie tracić wiary w wartości, które wyznajemy i przekonania. Jeśli przytrafi nam się ciężki okres w życiu, to dajmy sobie czas na to, by smutek samoistnie ucichł. Nigdy nie możemy także zrezygnować z towarzystwa innych ludzi. W trudnych sytuacjach z pewnością pomogą nam przyjaciele, rodzina lub życiowy partner. Możemy także skorzystać z pomocy psychologa, który pomoże nam przepracować przeżyte traumy z czasów dzieciństwa, szkoły lub innych sytuacji.
W życiu ważne jest to, by pamiętać także o sobie samym. Musimy zawsze zachować odrobinę zdrowego egoizmu i dbać o swoje potrzeby. Nigdy nie będziemy potrafili być szczęśliwi, jeśli nie zaakceptujemy samych siebie. Uszczęśliwianie innych na siłę również nam nie pomoże. Czasami należy pamiętać, że nie musimy się we wszystkim zgadzać z innymi ludźmi. Sztuka odmawiania innym jest tutaj kluczowa, by zachować równowagę w swoim życiu.
Warto też pamiętać, by nigdy nie porównywać się do innych ludzi. Często możemy w ten sposób niepotrzebnie wywoływać stres i szkodliwą presję. Ludzie kreują często wizerunek sielankowego życia, które nie musi być prawdą. Warto w tym celu ograniczyć korzystanie z mediów społecznościowych, która nie zawsze pokazują prawdę o innych.
Co myślisz o dzisiejszym wpisie? Może chcesz coś dodać od siebie?
Napisz w komentarzu!
Cześć,
przygotowałem dla Ciebie fitness QUIZ!
Zobacz jaki plan najlepiej pasuje do Twojej sylwetki: quiz
Cześć,
przygotowałem dla Ciebie fitness QUIZ!
Zobacz jaki plan najlepiej pasuje do Twojej sylwetki: quiz