Zawartość strony
Tłusty Czwartek to dzień, na który ogromna liczba osób czeka z prawdziwym utęsknieniem. Jest to czas, w którym bez liczenia kalorii można objadać się różnego rodzaju słodkimi wypiekami.
Jeśli chodzi o Polskę, to najbardziej popularne są faworki, pączki oraz w ostatnich latach – donuty. Jest to naprawdę wyjątkowa okazja, by zjeść wszystko to, no co ma się ochotę, a czego odmawia się sobie na co dzień. Warto wiedzieć, skąd wzięła się tradycja Tłustego Czwartku.
Na początku Tłusty Czwartek był dniem, który oznaczał koniec zimy i rozpoczęcie sezonu wiosennego. Świętowanie tego wyjątkowego czasu polegało na spożywaniu napojów alkoholowych oraz dużej ilości tłustych produktów. W dawnych czasach były to przede wszystkim tłuste mięsa, wino, a także specjalne wypieki, które przygotowywało się na bazie ciasta chlebowego i słoniny.
Jeśli chodzi o Tłusty Czwartek, to szczególnie ciekawie był on świętowany w rejonie Małopolski. Legenda głosi, że swego czasu Krakowem rządził wyjątkowo okrutny burmistrz.
Według przekazów był on niezwykle surowy, jeśli chodzi o kobiety zajmujące się handlem na rynku w Krakowie. Legenda twierdzi, że burmistrz umarł w czwartek, a co roku o tej porze kramarki świętują jego śmierć hucznymi obchodami. Z tej okazji na rynku krakowskim odbywały się uczty i tańce.
[mc4wp_form id=”468″]
Darmowe Wiadomości o Zdrowiu, Treningu, Suplementacji i Diecie na Twoją Skrzynkę Email!
Trzeba pamiętać o tym, że Tłusty Czwartek to święto ruchome, co oznacza, że w każdym roku świętowany jest on w inny dzień. Zazwyczaj obchodzi się go pomiędzy 29 stycznia a 4 marca. Tradycja tego święta wywodzi się z pogaństwa, niemniej jednak dokładna data wyznaczona jest przez kalendarz chrześcijański.
Tłusty Czwartek zawsze wypada 52 dni przed Wielkanocą i jest on jednocześnie ostatnim dniem karnawału dla chrześcijan. Przykładowo, w kolejnym, 2023 roku, Tłusty Czwartek będzie świętowany 16 lutego.
Chyba każdy pamięta o tym, że świętowanie Tłustego Czwartku w Polsce związane jest z jedzeniem tłustych i słodkich przysmaków.
Jeśli chodzi o tradycję jedzenia pączków, to bez wątpienia słyszał o niej każdy. Jest ona najpowszechniej przestrzegana. Wiele osób urządza sobie coroczne swoiste zawody w tym, komu uda się zjeść więcej pączków.
Jeśli chodzi o najczęściej spotykane pączki, to w cukierniach niepodzielnie królują pączki z lukrem wypełnione nadzieniem z konfiturą różaną. W ostatnich latach jednak cukiernie szczególnie dbają o potrzeby swoich klientów, oferując im pączki z różnego rodzaju ciekawymi nadzieniami. Mowa tutaj między innymi o czekoladzie, budyniu, twarogu, a nawet adwokacie.
W miarę tego, jak do Polski zaczęła napływać kultura zachodnia, w polskich cukierniach coraz częściej można spotkać także donuty, czyli specyficzne pączki posiadające dziurkę w środku.
W dzień Tłustego Czwartku dużą popularnością cieszą się także faworki, które w niektórych regionach Polski funkcjonują pod nazwą chrusty. Smaży się je z bardzo cienkich kawałków ciasta śmietanowo – pszennego. Faworki po usmażeniu obficie posypuje się cukrem pudrem.
W dzisiejszych czasach w Tłusty Czwartek do cukierni ustawiają się naprawdę długie kolejki. Jeszcze kilkanaście lat temu żadna gospodyni domowa nie wyobrażała sobie Tłustego Czwartku bez własnoręcznego przygotowania różnego rodzaju wypieków.
Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że stanowi to nie lada wyzwanie. Zarówno faworki, jak i pączki są bardzo pracochłonne, a ogromne znaczenie ma zastosowany do ich wypieku przepis.
Dla wielu osób ogromnym zaskoczeniem jest pogańskie pochodzenie Tłustego Czwartku. Warto także wspomnieć o tym, że Tłusty Czwartek związany jest ze słodkim jedzeniem zaledwie od kilku wieków.
W przeszłości tradycyjnymi przysmakami w ten dzień były tłuste mięsa i pączki ze słoniną, które zapijało się mocnymi alkoholami. Jeśli chodzi o dawną Polskę, to na stołach podczas Tłustego Czwartku niepodzielnie królowały wódka i słonina.
Słodkie pączki zagościły na polskich stołach dopiero około XVI wieku. Przypuszcza się, że zmiana ta była zaprowadzona przez polską królową o południowych korzeniach – Bonę Sforzę. To ona dała początek wielu zmianom, jeśli chodzi o tradycyjną kuchnię polską.
W dawnych czasach zima była kojarzona z okresem postu i głodu. Stąd też jej zakończenie było powodem do ogromnej radości, którą należało w odpowiedni sposób celebrować.
Świętowanie Tłustego Czwartku miało zapewnić ludziom powodzenie i dostatek, a także uchronić ich przed głodem. Jeśli chodzi o tradycję chrześcijańską, Tłusty Czwartek ma za zadanie przygotować świętujących do okresu Wielkiego Postu.
Niezależnie od tego, jaka była historia Tłustego Czwartku i w jakie legendy wierzą ludzie, w ten dzień warto odpuścić sobie dietę i do woli korzystać z pysznych słodkości.
Warto jednak zachować zdrowy rozsądek pamiętając, że jeden pączek potrafi zawierać nawet kilkaset kilokalorii, co nierzadko potrafi zrujnować efekty codziennej diety.
Cześć,
przygotowałem dla Ciebie fitness QUIZ!
Zobacz jaki plan najlepiej pasuje do Twojej sylwetki: quiz
Cześć,
przygotowałem dla Ciebie fitness QUIZ!
Zobacz jaki plan najlepiej pasuje do Twojej sylwetki: quiz