Zawartość strony
Rwa kulszowa jest wyjątkowo bolesną dolegliwością, która może doprowadzić nawet do niemożliwości poruszania się. Objawia się ostrym bólem pleców dającym o sobie znać w odcinku lędźwiowym.
Ból może się nasilać nawet przy delikatnym ruchu. Zwykle promieniuje przy tym wzdłuż nogi, szczególnie silnie odczuwany w jej tylnej części.
Objawy rwy kulszowej są opisywane jako wyjątkowo dokuczliwe, a jednym z większych problemów, jakie generuje ta choroba, jest jej nawrotowy charakter. Warto poznać więc jej przyczyny, nauczyć się odróżniać ją od innych schorzeń i dowiedzieć się, jak można z nią skutecznie walczyć.
Rwa kulszowa znana też jako atak korzonków nerwowych jest zespołem przynajmniej kilku objawów, z jakimi mamy do czynienia, gdy dojdzie do ucisku, podrażnienia lub uszkodzenia nerwu kulszowego.
Tworzą go włókna, które odchodzą od dolnego odcinka rdzenia kręgowego. Te w pewnym momencie łączą się ze sobą przyczyniając się do stworzenia jednego, dużego nerwu schodzącego w kierunku miednicy, pośladka, a ostatecznie także uda. W okolicach uda nerw kulszowy ponownie się rozdziela i biegnie wzdłuż nogi.
To właśnie jego specyficzna budowa przyczynia się do tego, że objawy rwy kulszowej są tak rozległe. Co warte podkreślenia, choć rwę kulszową utożsamia się ze schorzeniem, które daje o sobie znać z jednej strony ciała, nie brakuje pacjentów uskarżających się na ból promieniujący ku obu nogom.
[mc4wp_form id=”468″]
Darmowe Wiadomości o Zdrowiu, Treningu, Suplementacji i Diecie na Twoją Skrzynkę Email!
Objawy rwy kulszowej są nieprzyjemne, są jednak na tyle charakterystyczne, że rozpoznanie tego schorzenia nie jest trudne. Przeważnie mamy do czynienia z dolegliwościami bólowymi. Charakteryzuje je nie tylko dotkliwość, ale i to, że pojawiają się niespodziewanie, choćby po zbyt gwałtownym pochyleniu pleców. Niektórzy pacjenci zmagają się z atakami jedynie dlatego, że zdarzyło się im dość gwałtownie wstać z łóżka.
Sam ból jest opisywany na co najmniej kilka sposobów. Przeważnie można jednak usłyszeć, że jest on ostry, kłujący, piekący i tępy. Ma różne nasilenie, nie brakuje więc pacjentów, którzy potwierdzają, że jest możliwy do zniesienia.
Równie często można jednak usłyszeć, że jest to odczucie paraliżujące, tym bardziej nieznośne, że nasila się przy najdrobniejszej nawet aktywności. Rwa kulszowa jest dolegliwością dotkliwą także dlatego, że nie mówimy o bólu, który trwa kilka lub kilkanaście godzin.
Normą jest atak trwający od trzech do pięciu dni, choć bywa i tak, że niepożądany stan trwa kilka tygodni. Szczególnie dotkliwa jest przewlekła postać choroby. Ta potrafi utrzymywać się latami.
To dolegliwości bólowe pozwalają na szybką diagnozę rwy kulszowej. Nie są one jednak jedynymi objawami, z jakimi należy się liczyć. Na liście tych, które pojawiają się dość często znajdują się także niedowłady. Pacjenci skarżą się też na osłabienie siły mięśniowej w nodze lub pośladku, mrowienie lub drętwienie uda oraz na problem z nietrzymaniem zwieraczy odbytu lub pęcherza.
Szukając przyczyn rwy kulszowej, w pierwszej kolejności należy wspomnieć o nacisku, z jakim mamy do czynienia na nerw kulszowy. Ten jest owocem licznych schorzeń, z jakimi pacjenci mają do czynienia w obrębie kręgosłupa. Rwa kulszowa jest również formą odpowiedzi organizmu na zespół mięśnia gruszkowatego.
Nerw kulszowy powinien przebiegać pod nim, w przypadku około 15 procent społeczeństwa biegnie jednak bezpośrednio przez mięsień gruszkowaty. W takim wypadku objawy rwy kulszowej dają o sobie znać niemal natychmiast, gdy dojdzie do jego urazu.
Rwa kulszowa może pojawić się też u ciężarnych, gdzie jest konsekwencją nadmiernego obciążania kręgosłupa, zwłaszcza gdy dodatkowo dochodzi do zaburzenia balansu ciała.
Niebezpieczne mogą być też obciążające kręgosłup ćwiczenia oraz niedostateczna aktywność fizyczna, wcale nie mniej szkodliwa dla kręgosłupa. Wśród przyczyn choroby wymienia się także otyłość oraz wady postawy – zarówno skrzywienia, jak i inne nieprawidłowości, do których dochodzi w budowie kręgosłupa oraz miednicy.
Już pierwsze objawy rwy kulszowej powinny skłonić pacjenta do możliwie jak najszybszego skontaktowania się z lekarzem, który postawi właściwą diagnozę. Tylko specjalista może stwierdzić, co jest przyczyną dolegliwości. Nawrotowy charakter choroby sprawia, że jest to jedyny sposób na jej skuteczne wyleczenie.
Gdy źródłem problemu jest poważny ucisk na nerw, zalecane jest leczenie operacyjne. W innych przypadkach można zdecydować się na leczenie zachowawcze. Lekarz koncentruje się przede wszystkim na niwelowaniu objawów. Pacjentowi proponowana jest jednak również rehabilitacja.
Ta jest podejmowana przede wszystkim po to, aby przeciwdziałać pogłębianiu się przyczyn choroby. Może być jednak na tyle skuteczna, że doprowadzi do zmniejszenia się intensywności objawów, a nawet do ich całkowitego ustąpienia. Ostry atak rwy kulszowej wymaga podawania leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Pacjentowi zaleca się także wypoczynek i przynajmniej kilka dni spędzonych w domu.
Najczęściej rwa kulszowa obejmuje zmiany zwyrodnieniowe krążków międzykręgowych i dyskopatie, więc w pierwszej kolejności leczenie rwy kulszowej polega na łagodzeniu bólu. W tym celu najczęściej stosujemy niesteroidowe leki przeciwzapalne, zastrzyki i maści przeciwbólowe, a także ćwiczenia i zabiegi fizjoteraputyczne.
Najczęstsze objawy rwy kulszowej to:
Cześć,
przygotowałem dla Ciebie fitness QUIZ!
Zobacz jaki plan najlepiej pasuje do Twojej sylwetki: quiz
Cześć,
przygotowałem dla Ciebie fitness QUIZ!
Zobacz jaki plan najlepiej pasuje do Twojej sylwetki: quiz