Zawartość strony
Refluks żołądkowo-przełykowy to choroba spowodowana niepoprawnym działaniem układu pokarmowego. Najczęstszą przyczynę powstania choroby upatruje się w nieodpowiedniej diecie, otyłości, stosowaniu używek, cukrzycy i astmie. W przypadku używek należy tu wymienić alkohol i papierosy.
Choroba refluksowa przełyku powoduje zarzucanie pokarmu w żołądku. Jest to spowodowane niesprawnym zwieraczem, który umiejscowiony jest w dolnym przełyku. Szacuje się, że jest to jednak a najczęściej występujących chorób w krajach wysokorozwiniętych. Większość ludzi odczuwa niekorzystne objawy wywołane przez chorobę refluksową przełyku w postaci uciążliwej zgagi, kaszlu, bólu w klatce piersiowej lub nieprzyjemnego zapachu z ust.
Nieleczony refluks żołądkowo-przełykowy może przerodzić się nie poważny problem zdrowotny. Warto tu wspomnieć, iż u osób z tym schorzeniem zdecydowanie częściej pojawia się rak gruczołu przełyku, płaskonabłonkowy przełyku i połączenia przełykowo-żołądkowego.
Jest to niezwykle niebezpieczne dla zdrowia i należy nie bagatelizować nawet wczesnych objawów choroby refluksowo przełykowej. Zdecydowane kroki na wczesnym etapie mogą nam pomóc w odzyskaniu zdrowia i leczeniu stanu zapalnego w organizmie.
Darmowe Wiadomości o Zdrowiu, Treningu, Suplementacji i Diecie na Twoją Skrzynkę Email!
Refluks żołądkowo-przełykowy polega na zarzucaniu spożytego pokarmu w żołądku z powrotem do przełyku. Jest to z reguły długotrwały proces, który zaostrza się przez nieodpowiednie nawyki żywieniowe i styl życia. Dolny zwieracz przełyku nie działa jak powinien i przepuszcza trawiony pokarm w żołądku.
Niekiedy niekorzystne objawy refluksu żołądkowo-przełykowego mogą się pojawić po sytym posiłku lub imprezie zakrapianej alkoholem. Problem jednak pojawia się wówczas, gdy będziemy odczuwać nieprzyjemny objawy każdego dnia. Z czasem objawy będą się nasilać i powstaną kolejne powikłania dla zdrowia. Jeśli zauważymy objawy w postaci zgagi, kaszlu lub bólu w klatce piersiowej, to należy niezwłocznie udać się do lekarza.
Specjalista przeprowadzi z nami wywiad lekarski i oceni, gdzie może tkwić przyczyna problemu. Najczęściej otrzymamy skierowanie do gastrologa, który zajmuje się leczeniem chorób związanych z układem trawiennym. Ból w klatce piersiowej może być objawem innych niebezpiecznych dla zdrowia chorób.
Pakiet badań pozwala lepiej określić przyczynę i podjąć kolejne kroki w leczeniu refluksu. Najczęstsze badania wykonywane w przypadku refluksu żołądkowo-przełykowego to gastroskopia i manometria przełyku. Badania te nie należą do przyjemnych, ale wykonanie ich często jest niezbędne do podjęcia leczenia.
Możemy wykonać je w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia lub prywatnie. Wykonując wybrane badanie na własny koszt unikniemy często długiego czasu oczekiwania. Będąc u gastrologa warto przedyskutować także kwestie związaną z badaniem krwi. Gastrolog może zalecić wykonanie morfologii krwi, sprawdzenia poziomu glukozy i CRP.
Ostatnie badanie pozwoli lekarzowi sprawdzić, czy w naszym organizmie przebiega stan zapalny. Jest to cenna wskazówka podczas leczenia choroby refluksowej przełyku.
Choroba refluksowa przełyku objawia się licznymi objawami, które są niezwykle dokuczliwe w codziennym życiu. Niekiedy pojawiające się objawy uniemożliwiają normalną egzystencję.
Najczęstszym objawem jest zgaga, która potrafi ujawnić się o najróżniejszych porach w ciągu dnia. Kładąc się do łóżka możemy odczuwać zgagę, co uniemożliwi nam spokojne zaśnięcie. Objawów jest jednak zdecydowanie więcej i należy tu wymienić także, ślinotok, kaszel, pieczenie, nudności, bóle brzucha, nadkwasota, odczuwanie bólu w okolicy klatki piersiowej i nieprzyjemny zapach z ust. Początkowe objawy mogą wydawać się niegroźne, ale nie należy tego ignorować.
Jeśli objawy nie będą ustępowały przez trzy miesiące, to powinniśmy udać się do gastrologa. Osoby ignorujące objawy i nieleczące refluksu znacznie częściej cierpią na nowotwory dotyczące układu pokarmowego. Ryzyko jest na tyle wysokie, że warto już przy wczesnych objawach podjąć pewne zmiany dotyczące nawyków żywieniowych i codziennego stylu życia. Musimy pamiętać, że refluks żołądkowo-przełykowy lubi nawracać.
Decydując się na zmiany w życiu odnośnie żywienia nie możemy rezygnować, gdy choroba nagle się wycofa. Osoby cierpiące na to schorzenie często zauważają nawroty.
Ignorowanie choroby refluksowo przełykwej niesie za sobą szereg konsekwencji dla zdrowia. Osoby cierpiące na dolegliwości bagatelizują je lub stosują doraźne leki bez recepty. Przełyk Barretta to jeden z poważniejszych skutków ignorowania refluksu. Jest to niebezpieczny stan chorobowy, który pojawia się przy długim nie leczeniu refluksu żołądkowo-przełykowego. Dolna część przełyku jest wówczas uszkodzona i toczy się tam stan chorobowy. Przełyk Barretta najczęściej jest już stanem, gdy w następnej kolejności pojawia się rak przełyku.
Leczenie refluksu żołądkowo-przełykowego to długotrwały proces, gdzie nie możemy oprzeć go jedynie o stosowanie leków. Najczęściej należy połączyć tutaj leczenie niefarmakologiczne i farmakoterapię. Dokładne działanie ustali nasz lekarz prowadzący. Gastrolog wykona stosowne badania, przypisze leki i omówi zalecenia dotyczące odpowiedniej diety. W poważnych sytuacjach gastrolog może zlecić leczenie operacyjne.
W większości wypadków wystarczy odpowiednie leki, dieta lekkostrawna i aktywny tryb życia powinny pomóc nam w tej przypadłości. Uprawiając sport musimy jednak rozważnie podchodzić do aktywności fizycznej. Niektóre aktywności nie będą nam sprzyjać w złagodzeniu dolegliwości. Szczególnie należy wymienić tu ćwiczenia powodujące gwałtowny wzrost ciśnienia w okolicy brzucha. Ćwiczenia obciążające okolice brzucha i powodujące wzrost ciśnienia najczęściej wykonujemy na siłowni. W całym procesie leczenia niezwykle ważne jest, by zrezygnować używek.
W przypadku choroby refluksowej przełyku musimy definitywnie skończyć z paleniem papierosów i piciem alkoholu. Celem każdej osoby mającej nadwagę powinno być także zmniejszenie masy ciała. Nadmierne kilogramy są jedną z przyczyn, które wywołują chorobę. Zdecydowanie rzadziej zapadają na nią osoby szczupłe i uprawiające regularnie sport. W procesie chudnięcia może pomóc odpowiednio zbilansowana dieta. Lekarze zalecają stosowanie diety lekkostrawnej, która opiera się o produkty niewywołujące niekorzystnych objawów choroby refluksowej przełyku.
W diecie lekkostrawnej będziemy musieli zrezygnować ze spożywania tłustych mięs, picia kawy, fast-foodów, potraw smażonych na głębokim tłuszczu i niektórych przypraw. Zdecydowanie więcej powinno znaleźć się w naszej diecie zdrowych warzyw i owoców, które zawierają błonnik. Najlepiej spożywać owoce gotowane lub w postaci rozcieńczonych kompotów. Bezpieczne do spożycia są jabłka, gruszki, arbuzy, melony i banany. Owoce możemy jeść także w ich surowej formie. Należy jednak pamiętać, że spożywane owoce powinny być dojrzałe.
Możemy także jeść każdego dnia warzywa, które nie zwiększają dolegliwości. Mając refluks żołądkowo-przełykowy najlepiej spożywać szpinak, cukinię, szparagi, marchewki, buraki, brokuły lub kalafior. Dobry dla zdrowia będzie też groszek, seler lub świeża sałata. Marchewki zawierają potrzebny dla organizmu kwas foliowy, witaminę A, K, E i liczne minerały. Wśród minerałów niezwykle cenny jest wapń, sód, fosfor, cynk, potas i żelazo. Warto tutaj wspomnieć, iż marchewki są bogatym źródłem błonnika, które wspiera pracę jelit i żołądka.
Refluks żołądkowo-przełykowy jest schorzeniem ciężkim do leczenia i wymaga cierpliwości od chorego. Wiele zależy tutaj od tego na jakim etapie jest nasza choroba. W przypadku początkowych dolegliwości możemy szybko podjąć odpowiednie kroki, które załagodzą sytuację. Leczenie refluksu jest jednak ciężkie z powodu częstych nawrotów choroby, które pojawiają się niespodziewanie nawet po latach. Pilnując jednak odpowiedniej diety i stylu życia możemy liczyć na to, że choroba nie będzie się rozwijać. Jeśli kiedykolwiek poczujemy nieprzyjemny objawy tej choroby, to należy podjąć odpowiednie kroki i zapisać się do lekarza.
W przypadku osób cierpiących na refluks niezwykle istotne jest odpowiednie nawadnianie w ciągu dnia. Należy jednak pilnować, aby nie pić słodzonych napojów, które zawierają szkodliwe dodatki dla zdrowia. Niebezpieczny jest tutaj zwykły cukier buraczany, jak i jego gorsze zamienniki w postaci syropu glukozowo-fruktozowego. Należy również unikać picia alkoholu. Najlepiej w ciągu dnia pić głównie zwykłą wodę niegazowaną.
Najzdrowsza jest woda mineralna. Woda gazowana może niestety wzmagać objawy refluksu i powodować nieprzyjemną zgagę. Dobre dla złagodzenia nieprzyjemnych objawów jest picie ziołowych herbatek. Niektóre zioła wykazują działania lecznicze i łagodzące stany zapalne. Należy wymienić tu rumianek, lukrecję lub melisę. Rumianek zawiera w sobie cenne flawonoidy, śluzy, fitosterole i cholinę. Ziele to jest także bogate w witaminę C i sole mineralne.
Wspomniane wyżej zioła wykazują działanie przeciwzapalne i uspokajające.
Chorując na refluks nie należy jeść produktów bogatych w cukier, tłustych i przetworzonych. Kaloryczne produkty powodują otyłość, która jest czynnikiem zapalnym dla refluksu żołądkowo-przełykowego. Niekorzystnie na refluks działają niektóre warzywa. Należy wymienić tu cebulę, pomidory, czosnek i pikantne przyprawy.
Wśród owoców uczucie zgagi może powodować cytryna, która nawet w niewielkich ilościach bywa podrażniająca. Podczas stosowania diety należy wybierać produkty lekkie, delikatne i bogate w potrzebne składniki odżywcze. Nie musimy jednak całkowicie rezygnować ze wszystkiego, co lubimy.
Sporadycznie możemy zjeść ulubioną galaretkę lub kawałek ciasta drożdżowego. Możemy także rozważyć stosowanie zamienników dla cukru rafinowanego. Najlepszym słodzikiem w codziennym zastosowaniu będzie ksylitol, czy cukier produkowany z kory brzozy lub kukurydzy.
Co myślisz o dzisiejszym wpisie? Może chcesz coś dodać od siebie?
Napisz w komentarzu!
Cześć,
przygotowałem dla Ciebie fitness QUIZ!
Zobacz jaki plan najlepiej pasuje do Twojej sylwetki: quiz
Cześć,
przygotowałem dla Ciebie fitness QUIZ!
Zobacz jaki plan najlepiej pasuje do Twojej sylwetki: quiz