Zawartość strony
Paski ketonowe służą do pomiaru ciał ketonowych we krwi lub moczu człowieka. Częste stosowanie umożliwia wykryć podwyższony ich poziom, co znacząco pozwoli uchronić przed bardzo poważnymi konsekwencjami dla zdrowia ludzi walczących z cukrzycą. Paski ketonowe pierwotnie zostały stworzone dla ludzi cierpiących na cukrzycę typu 1 w celu ustalenia, czy są one podatne na kwasicę ketonową, stanem, który potencjalnie zagraża życiu. Pomiar ciała ketonowego polega na oznaczeniu we krwi stężeń, takich związków jak m.in kwas acetooctowy, kwas β-hydroksymasłowy oraz aceton.
Darmowe Wiadomości o Zdrowiu, Treningu, Suplementacji i Diecie na Twoją Skrzynkę Email!
Zgodnie z zaleceniem osoby, które chorują na cukrzycę powinny regularnie badać stężenie ciał ketonowych w następujących przypadkach: gdy poziom glukozy we krwi przekroczy 240 mg/dl, podczas ciąży wraz z zdiagnozowaną cukrzycą, pojawienia się nudności, wymiotów, bólów żołądka, w czasie choroby takich jak przeziębienia czy wirusy grypy, ciągłego uczucia pragnienia czy suchości w ustach, poczucia ciągłego zmęczenia oraz wyczerpania, trudności z oddychaniem i kilka innych objawów.
Zdrowe ludzkie ciało nieustannie wytwarza niewielkie ilości ketonów, które będą wykorzystywane przez organizm w celu wytwarzania energii. Gdy zapasy węglowodanów znacznie się pomniejszą lub stężenie kwasu tłuszczowego w ciele wzrośnie, następują wzrosty regulacji szlaku ketogennego, co w efekcie powoduje zwiększoną produkcje ciał ketonowych. Zaobserwujemy to w stanach, takich jak np. cukrzyca typu1, głód lub alkoholizm. Duża liczba narządów oraz tkanek wykorzystuje ciała ketonowe jako alternatywne źródło energii.
Mózg człowieka korzysta z nich jako głównego źródła energii w okresie, gdy glukoza nie jest łatwo dostępna. Jest to wynikiem tego, że w przeciwieństwie do wielu innych narządów w ciele, mózg posiada absolutnie minimalne zapotrzebowanie na właśnie glukozę.
Nadprodukcja ciała ketonowego przez powiększoną ketogeneze może powodować problem ze względu na kwaśny charakter. Cukrzycowa kwasica ketonowa będzie świetnym tego przykładem.
Zbyt duże stężenie ciał ketonowych w organizmie ludzkim stanowić będzie obciążenie dla wątroby oraz nerek. Warto też dodać, że istotnie zaburzy to równowagę kwasowo-zasadową. Paski służące oznaczania oraz mierzenia ciał ketonowych powinny byś zastosowane tak, by móc wcześnie zdiagnozować takowy stan. Paski do badania ciał ketonowych dostępne są w dwóch rodzajach, pierwszy do wykonywania badania z krwi, a drugi z moczu. Oba rozwiązania będą dostępne bez recepty we wszystkich aptekach.
Cena takowych pasków służących do pomiaru ciał ketonowych w moczu jest bardzo niska i wynosić może około dwadzieścia złotych. Osoby ze zdiagnozowaną cukrzycą produkty takie będą wydawane na receptę z odpłatnością w wysokości trzydziestu procent. Paski do wykonywania badania z krwi niestety nie są refundowane. Pacjenci za opakowanie dziesięciu sztuk zapłacić muszą ponad sto złotych. Jeśli mowa o samym wykonywaniu badania, czy z moczu, czy z krwi jest banalnie proste. Jedyne co trzeba, to zebrać mocz do małych pojemników, a następnie zanurzyć w nim końcówkę paska ketonowego.
Następnie trzeba poczekać troszkę, by pasek zmienił stosownie kolor.
Uzyskaną barwę trzeba porównać ze skalą zamieszczoną na opakowaniu. Im kolor będzie ciemniejszy, tym stężenie owych ciał ketonowych w moczu będzie wyższe. Pomiar najlepiej zrobić o tej samej porze dnia, by można było odpowiednio porównać wyniki i właściwie ocenić aktualną sytuację. Warto dodać, że pomiar ciał ketonowych we krwi będzie zdecydowanie bardziej skomplikowaną i droższą opcją. By go przeprowadzić, trzeba mieć glukometr, a także specjalne paski do mierzenia ketozy.
Warto nadmienić, że tuż przed przystąpieniem do tego badania, trzeba tylko skalibrować urządzenie do pomiaru.
Warto tutaj podkreślić, że nie ma uniwersalnego paska do miernika ciał ketonowych. Jedynie nieliczni producenci posiadają w swoich ofertach takie produkty lecznicze. Wielką zaletą wykonywania pomiaru z krwi jest jej spora dokładność. Przeprowadzając pomiar z krwi czy moczu nie można się posługiwać taką samą skalą. Ciało ketonowego stworzone podczas ketogenezy może być zmierzone w czasie analizy moczu czy krwi. Paski różnych rodzajów mierzą stężenie wszelakich ciał ketonowych. Jeśli mowa o przeznaczonych do moczu zakresów wyników, wynoszą one od 0( nie wykryto) do +4 (wykryta znaczna ilość).
Owe wyniki odczytywane będą na podstawie pól barwnych – jako te negatywne bądź w różnych stopniach pozytywne w zależności od poziomu ciał ketonowych w badanym moczu.
Acetony wytwarzane w wyniku ketogenezy można zmierzyć w surowicy badanej krwi, a normalny poziom uważany jest za poniżej 0.6 mmol/ml. Paski testowe, które zawierają nitroprysydek, często poddają fałszywy wynik dodatki przy obecności różnych grup sulfhydrylowych np. podczas stosowania leków hipotensyjnych. Wyniki, które są fałszywie ujemne, często występują podczas dłuższych ekspozycji pasków na wszelkie działanie powietrza bądź gdy próbki moczu są silnie zakwaszone, np. podczas spożywania dużych ilości kwasu askorbinowego.
Cześć,
przygotowałem dla Ciebie fitness QUIZ!
Zobacz jaki plan najlepiej pasuje do Twojej sylwetki: quiz
Cześć,
przygotowałem dla Ciebie fitness QUIZ!
Zobacz jaki plan najlepiej pasuje do Twojej sylwetki: quiz