Zawartość strony
Poniższy artykuł dotyczy jednego z najbezpieczniejszych leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych, który dostępny jest bez recepty. Sprawia to, że jest on bardzo popularny podczas leczenia dzieci i dorosłych.
Z poniższego artykułu dowiesz się, czym jest paracetamol, jak działa oraz jak go bezpiecznie przyjmować.
Paracetamol jest lekiem, który działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Po raz pierwszy w Polsce można było go zakupić w latach 90.
Można go stosować zarówno na słaby, jak i umiarkowany ból. Paracetamol jest również czasami elementem składowym leków, które są stosunkowo silniejsze i zapewniają kompleksowe leczenie.
Mowa tu na przykład o lekach stosowanych na migrenę. Paracetamol jest uniwersalnym lekiem – może być stosowany zarówno przez dorosłych jak i dzieci. Wspomaga on leczenie i zwalcza ból. Jest również bardzo łatwo dostępny, ponieważ kupimy go nawet na stacji benzynowej, czy w żabce.
Tak jak przed zażyciem każdego leku powinniśmy zapoznać się z ulotką paracetamolu. Lek ten występuje w formie czopków doodbytniczych, tabletek, doustnej zawiesiny oraz syropów.
[mc4wp_form id=”468″]
Darmowe Wiadomości o Zdrowiu, Treningu, Suplementacji i Diecie na Twoją Skrzynkę Email!
Oczywiście lekarz, czy pielęgniarka może również podać paracetamol w formie kroplówki, czy zastrzyku. Powoduje to, że można go zaaplikować na różne sposoby. Dzięki temu paracetamol jest tak popularny.
Leki, w których skład wchodzi paracetamol, działają od razu bezpośrednio na układ nerwowy (mózg i rdzeń kręgowy). Są one odpowiedzialne za hamowanie cyklooksygenazę, który rozpoczyna odczuwanie bólu.
Paracetamol jednak nie wpływa na hamowanie cyklooksygenazy w tkankach obwodowych czy na proces krzepnięcia krwi. Jednak ma to swoje plusy, ponieważ jest to lek, który mogą zażywać osoby z zaburzeniami krzepnięcia krwi czy z nadciśnieniem tętniczym. Efekty działania paracetamolu można zauważyć już po 30 minutach.
Jednak może się to wydłużyć do 120 minut. Wszystko zależy od formy podania leku. Paracetamol działa od 6 do 8 godzin w przypadku gorączki, a od 4 do 6 godzin w przypadku bólu.
Przy wysokiej gorączce warto uzupełnić paracetamol lekiem z ibuprofenem. Może się to okazać bardzo pomocne.
Paracetamol może być stosowany, gdy: mamy bóle migrenowe, bóle zęba, bóle pooperacyjne, bóle urazowe, bóle menstruacyjne, bóle stawów i mięśni oraz, gdy mamy gorączkę.
Co więcej paracetamol świetnie sprawdzi się przy bólach poporodowych oraz gdy występują objawy grypy i przeziębienia, a także zapalenia oskrzeli.
Przy stosowaniu każdego leku niezwykle istotne i ważne jest jego odpowiednie dawkowanie. Jest ona zależna od wieku, płci czy masy ciała. W każdym opakowaniu znajduję się ulotka, w której opisane jest, jak dawkować każdy lek.
Jest to często zależne od formy podania paracetamolu – może być podane w ilościach tabletek, w gramach czy w ilości saszetek rozpuszczonych w konkretnej ilości wody oraz w ilościach łyżek jeśli chodzi o syropy. Jeżeli pacjent leczy się na coś stale lub ma poważne objawy chorobowe niezwłocznie powinien udać się do lekarza, który ustali odpowiednią dawkę leku.
Ogólnie przyjęte jest jednak, że osoba dorosła nie może przyjąć więcej niż 4g paracetamolu w ciągu doby. U dzieci są to 2g mniej w ciągu 24 godzin.
Warto nadmienić, że stosowanie paracetamolu jest wskazane dopiero po 3 miesiącu życia. Jednak i w tym przypadku koniecznie trzeba skonsultować się z lekarzem.
Małe dzieci najczęściej przyjmują paracetamol w postaci syropu ze względu na łatwość podania. Rodzice równie często wybierają czopki, gdy dzieci zwracają inne postaci paracetamolu.
Dawkując paracetamol koniecznie trzeba sprawdzić ile jego gram znajduję się w produkcie, który zamierzamy zaaplikować.
Na rynku dostępne są takie opcje jak: paracetamol 100, paracetamol 300, paracetamol 500 oraz większe. Warto wspomnieć, że nie powinno się używać paracetamolu zbyt często i ograniczyć to do minimum.
Ten artykuł dostarczył informacji na temat tego, czym jest paracetamol, jak działa oraz jak poprawnie go dawkować.
Producenci leku zalecają pojedynczą dawkę od 500 do 1000 mg, którą powtarzać można co 4-6 godzin. Maksymalnie w ciągu doby, nie powinniśmy przyjmować więcej jak 4000 mg paracetamolu. W przypadku osób, które stosują go przez dłuższy czas, maksymalna dawka dobowa jest jeszcze mniejsza i wynosi około 2,5 g paracetamolu.
Cześć,
przygotowałem dla Ciebie fitness QUIZ!
Zobacz jaki plan najlepiej pasuje do Twojej sylwetki: quiz
Cześć,
przygotowałem dla Ciebie fitness QUIZ!
Zobacz jaki plan najlepiej pasuje do Twojej sylwetki: quiz