Zawartość strony
Dlaczego powinniśmy znać ostropest plamisty?
Głównym składnikiem aktywnym rośliny jest sylimaryna, która jest najczęściej stosowanym ziołowym suplementem na problemy z wątrobą. Sylimaryna zapobiega uszkodzeniom komórek tak ważnego dla naszego funkcjonowania organu. Chroni miąższ wątroby i nerek przed szkodliwym działaniem toksyn, takich jak alkohol, dwusiarczek węgla, pestycydy. Redukuje stężenie bilirubiny we krwi oraz normalizuje parametry AST, ALT i GGT. Łagodzi stres oksydacyjny, przywraca równowagę wewnętrzną organizmu i zapobiega nadmiernemu namnażaniu się wolnych rodników. Ostropest jest pomocny w leczeniu kamicy żółciowej. Sprawdza się także w przypadkach stanów zapalnych dróg żółciowych i woreczka żółciowego.
[mc4wp_form id=”468″]
Darmowe Wiadomości o Zdrowiu, Treningu, Suplementacji i Diecie na Twoją Skrzynkę Email!
Roślina znana jest od czasów starożytnych Greków i Rzymian. Jej łacińska nazwa to Sillybum marianum. Pierwsza człon pochodzi od greckiego słowa sillybon lub silybos, co oznacza „chwost” lub „pęczek”. Druga część to marianum pochodzi z łaciny. Nawiązuje do legendy, że białe plamki na liściach tego gatunku pochodziły z mleka Matki Boskiej karmiącej swoje dziecko podczas ucieczki do Egiptu. Opis Sillybum pojawia się już u Pliniusza. Sam autor docenia lecznicze właściwości rośliny, która przypomina z wyglądu oset. Następnie nazwę ostropestu spotkamy w wielkim dziele Materia Medica Dioscoridesa. W swojej księdze ziół z 1679 roku nad sillybum rozpisywał się również Lonicerus. To tu można było przeczytać, że roślina jest „dobra na stan zapalny wątroby”.
Ostropest plamisty pochodzi z regionu Morza Śródziemnego. Występuje dziko na Półwyspie Iberyjskim, w południowej Francji, Włoszech i na Bałkanach. Rośnie również na obszarach Afryki Północnej i Azji Mniejszej. Ostropest plamisty preferuje słoneczne, suche, skaliste obszary. Jest inwazyjny, potrafi na stałe rozgościć się na pastwiskach. Nie pogardzi nawet wysypiskami śmieci. W ostatnich latach, wraz z rosnącą popularnością, pojawiły się plantacje roślin. Tak więc ostropest plamisty trafił do katalogu roślin uprawnych.
Ostropest plamisty to roślina jednoroczna lub dwuletnia dorastająca do 1,5 metra wysokości. Ma rzucające się w oczy faliste liście. Są zielone z białymi żyłkami, ząbkowane na brzegach i lekko błyszczące. Na wierzchołkowo rozgałęzionych szypułkach osadzone są fioletowe kwiaty w zagiętych, ciernistych liściach łuskowych. Owoce ostropestu przypominają ciemnobrązowe jajko z jedwabistymi, białymi kępkami włosów. Ta część rośliny posiada również oryginalną nazwę- pappus, co z greckiego oznacza siwego mężczyznę.
To właśnie główki kwiatów są najczęściej zbierane w celu pozyskania nasion. Ze zmiażdżonych nasion produkuje się mączkę i olej, które trafiają do preparatów leczniczych.
Ostropest plamisty jest uważany za bardzo łatwy w uprawie i toleruje każdy rodzaj gleby. Bez obaw możemy spróbować go wyhodować w polskim klimacie. Dobrze znosi okresy suszy, ale jest ciepłolubny. Jeśli zdecydujemy się na uprawę w ogródku, wybierzmy mu nasłonecznione miejsce. Uważajmy jednak na sąsiedztwo z wybiegiem dla naszych czworonożnych pupili. Okazuje się bowiem, że te rośliny mogą być toksyczne dla wielu zwierząt. Jeśli trafią na pastwiska, mogą narobić szkód i przyczynić się do kłopotów z kondycją zwierząt gospodarskich.
Możemy również podjąć się próby nasadzenia rośliny w pojemnikach. Jest to dobra opcja, gdy obawiamy się, że roślina zagłuszy nam stanowiska kwiatów ozdobnych lub warzyw. Nasiona ostropestu plamistego można sadzić w pojemnikach i doniczkach wypełnionych ziemią. Należy je przykryć lekką warstwą ziemi. Nasiona dobrze kiełkują w temperaturze pokojowej i nie wymagają dodatkowych zabiegów oprócz regularnego podlewania. Same nasiona możemy przechowywać aż przez 10 lat. Tak więc długo zachowują swoją żywotność.
Za najbardziej cenne uważa się wysuszone nasiona, uwolnione z pappusu. Owoce zbiera się w sierpniu lub wrześniu, tuż przed osiągnięciem pełnej dojrzałości. Po dojrzeniu nasiona są młócone i segregowane. Choć tu należy zauważyć, że wszystkie części tej wysokiej, ciernistej, dwuletniej roślin mogą być spożywane. Można zbierać nie tylko nasiona, do spożycia nadają się również liście. Okazuje się, że we Francji to właśnie młode liście, nieotwarte główki kwiatowe i korzeń palowy są bardzo popularne jako przysmak.
Główki kwiatów można przycinać nożyczkami, gdy nie są jeszcze w pełni rozwinięte, a następnie gotować, aż staną się wystarczająco miękkie, aby je zjeść. Proces parzenia wymaga przynajmniej 10 minut.
Jeśli szukasz frazy- ostropest plamisty odchudzanie, znajdziesz wiele wskazówek. Okazuje się, że preparaty zawierające wyciąg z tej rośliny są naturalnymi sprzymierzeńcami w kontrolowaniu wagi. Oto kilka naszych podpowiedzi:
Wiele osób uważa, że stosowanie naturalnych, ziołowych środków nie podlega limitom i ograniczeniom. Nic bardziej mylnego. Istnieją przesłanki, które należy uwzględnić przy planowanej terapii preparatami ziołoleczniczymi, w tym ostropestu plamistego.
Oto sytuacje, w których należy zrezygnować z przyjmowania preparatu:
Obecnie produkty z ostropestem plamistym są dostępne w postaci kapsułek, proszków i ekstraktów.
Wielu fitoterapeutów potwierdza skuteczność tej rośliny leczniczej w odchudzaniu. Pamiętajmy jednak, że opisany tu ostropest plamisty nie jest cudownym panaceum na nasze problemem z nadwagą. Produkty naturalne to tylko leki pomocnicze, które pomogą zredukować wagę.
Cześć,
przygotowałem dla Ciebie fitness QUIZ!
Zobacz jaki plan najlepiej pasuje do Twojej sylwetki: quiz
Cześć,
przygotowałem dla Ciebie fitness QUIZ!
Zobacz jaki plan najlepiej pasuje do Twojej sylwetki: quiz