Zawartość strony
Kwasy tłuszczowe omega-3 są bardzo ważne dla twojego zdrowia.
Spożywanie pełnowartościowych pokarmów bogatych w kwasy omega-3, takich jak tłuste ryby (popularna makrela i łosoś), jest najlepszym sposobem na uzyskanie wystarczającej ilości.
Jeśli niestety nie jesz dużo tłustych ryb, możesz zastąpić je poprzez przyjmowanie suplementu.
Dostępne są jednak setki różnych firm oferujących omega-3. Nie wszystkie z nich mają takie same korzyści zdrowotne i różnią się zawartością EPA i DHA.
Ten szczegółowy artykuł wyjaśni Ci wszystko, co musisz wiedzieć o suplementach omega-3.
[mc4wp_form id=”468″]
Darmowe Wiadomości o Zdrowiu, Treningu, Suplementacji i Diecie na Twoją Skrzynkę Email!
Olej rybny występuje zarówno w postaci naturalnej, jak i przetworzonej.
Przetwarzanie może wpływać na formę kwasów tłuszczowych. Jest to ważne, ponieważ niektóre formy wchłaniają się lepiej niż inne.
Wszystkie te formy mają korzyści zdrowotne, ale badania wskazują, że wchłanianie omega-3 z estrów etylowych nie jest tak dobre, jak z innych form.
Po prostu teraz zapamiętaj, że Omega-3 występują w kilku formach, najczęściej jako trójglicerydy. Niektóre oleje rybne, które są bardziej przetworzone, mogą zawierać estry etylowe omega-3, które mogą nie być zbyt dobrze wchłaniane.
Jest to olej, który pochodzi z tkanek tłustych ryb, głównie w postaci trójglicerydów. To najbardziej zbliżona forma do tłuszczu z prawdziwej ryby.
Naturalny olej rybny zawiera kilka ważnych składników odżywczych.
Ilość kwasów omega-3 w oleju rybnym – w tym zarówno EPA, jak i DHA – waha się od 15 do 30%, ale ilość ta różni się w zależności od gatunku ryb. Dla przykładu zawartość EPA/DHA w śledziu norweskim jest bardzo wysoka: wynosi 2,1 g na 100 g ryby.
Dodatkowo naturalny olej rybi zawiera witaminy A i D.
Dodatkowo łosoś, sardynki, śledź, wątroba z dorsza to jedne z najczęstszych źródeł wysokiej ilości naturalnego oleju rybnego.
Naturalny olej rybi zawiera kwasy tłuszczowe omega-3 EPA i DHA. Dostarcza również witaminy A i D.
Przetworzony olej rybny jest oczyszczany i najczęściej zagęszczany. Składa się z estrów etylowych lub triglicerydów.
Oczyszczanie usuwa z oleju zanieczyszczenia, takie jak rtęć i PCB (polichlorowane bifenyle). Koncentracja oleju może również zwiększyć poziom EPA i DHA.
Przetworzone oleje rybne stanowią zdecydowaną większość rynku olejów rybnych, ponieważ są one tanie i zwykle występują w kapsułkach, które są popularne wśród osób je zażywających. Chyba nikt nie lubi przecież naturalnego smaku tranu.
Niestety nasze ciało nie wchłania przetworzonego oleju rybnego, a także naturalnego oleju rybiego, gdy jest on w postaci estrów etylowych. Estry etylowe również wydają się być bardziej podatne na utlenianie i jełczenie niż triglicerydy (https://link.springer.com/article/10.1007/s11746-015-2612-9).
Przetworzone oleje rybne są oczyszczane i często zagęszczane. Niestety są bardziej podatne na utlenianie i gorzej wchłaniane przez organizm, chyba że zostaną z powrotem przekształcone w trójglicerydy w procesie syntetycznym.
Olej z kryla jest pozyskiwany z kryla antarktycznego. Jest to zwierzę podobne do krewetki. Olej z kryla zawiera kwasy omega-3 zarówno w postaci triglicerydów, jak i fosfolipidów.
Liczne badania wykazały, że kwasy omega-3 są wchłaniane tak samo dobrze z fosfolipidów w oleju z kryla, jak z trójglicerydów w oleju rybim.
Olej z kryla jest wysoce odporny na utlenianie, ponieważ naturalnie zawiera silny przeciwutleniacz zwany astaksantyną.
Olej z kryla jest naturalnie ubogi w zanieczyszczenia i zawiera silny przeciwutleniacz. Dostarcza omega-3 zarówno w postaci triglicerydów, jak i fosfolipidów, które są dobrze przyswajalne.
Dodatkowo kryle są bardzo małe i mają krótką żywotność, dzięki czemu nie kumulują wielu zanieczyszczeń, czy rtęci w ciągu swojego życia. Dlatego ich olej nie wymaga oczyszczania i rzadko występuje w postaci estrów etylowych.
Oleje ALA są wytwarzane ze źródeł roślinnych i zawierają zarówno kwasy omega-3, jak i omega-6. Nie zawierają EPA ani DHA, rodzajów kwasów omega-3, które są aktywne w naszym ciele.
ALA jest skrótem od kwasu alfa-linolenowego. To roślinna forma kwasów omega-3.
Znajduje się w szczególnie dużych ilościach w nasionach lnu, nasionach chia i nasionach konopi.
Nasze ciało może przekształcić je w EPA lub DHA, ale taki proces konwersji jest bardzo nieefektywny. Większość olejów roślinnych zawiera również więcej kwasów omega-6 niż omega-3.
Kwasy tłuszczowe omega-3 pomagają zapobiegać licznym chorobom. Istnieją pewne badania, które mówią, że mogą poprawiać nastrój. Dzięki dobrze dobranemu dawkowaniu kwasów tłuszczowych omega-3 możesz uniknąć choroby Alzheimera, zwyrodnienia plamki żółtej, chorób serca, czy nawet alergii.
Kwasy tłuszczowe omega 3-6-9 razem z witaminą E działają bardzo korzystnie wpływając na ludzki organizm. Stabilizują ciśnienie krwi, wspierają pracę mózgu, wspomagają wzrok, obniżają poziom cholesterolu.
Oleje omega-3 powszechnie występują w kapsułkach żelowych.
Są popularne wśród konsumentów, ponieważ nie mają smaku i są łatwe do przełknięcia.
Kapsułki są zwykle wykonane z miękkiej warstwy żelatyny.
Kupując suplement omega-3, zawsze uważnie czytaj etykietę.
Sprawdź również:
Regularna suplementacja olejem rybim jest prawdopodobnie najlepszym wyborem dla większości osób, które chcą poprawić swoje samopoczucie, a nie dostarczają omega 3 z diety.
Należy jednak pamiętać, że naturalny olej rybi zwykle składa się z nie więcej niż 30% EPA i DHA, co oznacza, że 70% to inne tłuszcze.
Suplementy, natomiast mogą zawierać nawet 90%.
Większości ludzi prawdopodobnie wystarczy regularne uzupełnianie oleju rybiego.
Upewnij się jednak, że suplement zawiera to, co jest napisane na froncie etykiety, i zwróć szczególną uwagę na zawartość EPA i DHA.
EPA i DHA najczęściej znajdują się w produktach omega-3 pochodzenia zwierzęcego. Dostępne są opcje dla wegetarian jak popularny olej lniany, ale takie produkty zwykle zawierają tylko ALA.
Wyjątkiem jest olej z alg, który jest doskonałym źródłem wysokiej jakości kwasów omega-3 i jest odpowiedni dla większości z nas.
Pamiętaj też, że najlepiej przyjmować suplementy z posiłkiem zawierającym tłuszcz, ponieważ tłuszcz zwiększa wchłanianie kwasów omega-3.
Na koniec pamiętaj, że kwasy omega-3 psują się, podobnie jak ryby, więc kupowanie na zapas i trzymanie w cieple to zły pomysł.
Cześć,
przygotowałem dla Ciebie fitness QUIZ!
Zobacz jaki plan najlepiej pasuje do Twojej sylwetki: quiz
Cześć,
przygotowałem dla Ciebie fitness QUIZ!
Zobacz jaki plan najlepiej pasuje do Twojej sylwetki: quiz