Zawartość strony
Tłuszcze pełnią ważną rolę w organizmie człowieka. Ich zadaniem jest wspieranie prawidłowej pracy układu nerwowego, krwionośnego i redukcja poziomu cholesterolu. Zdrowe tłuszcze są potrzebne człowiekowi do normalnego funkcjonowania i należy je dostarczyć w pożywieniu. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie tłuszcze są dobre dla organizmu.
Niektóre należy ograniczyć, a wręcz unikać ich spożywania. Wymienić można tutaj tłuszcze nasycone, które powinno spożywać się w małych ilościach. Nasycone kwasy tłuszczowe zawierają kwas palmitynowy. Działanie tego kwasu niekorzystnie oddziałuje lipidy w organizmie, które mogą przyczynić się do wzrostu poziomu złego cholesterolu we krwi.
Osoby mające problem z wysokim cholesterolem powinny w codziennej diecie ograniczyć spożycie nasyconych kwasów tłuszczowych. Wśród produktów zawierających duże ilości tłuszczów nasyconych zalicza się smalec, śmietanę, olej palmowy, masło lub mleko.
[mc4wp_form id=”468″]
Darmowe Wiadomości o Zdrowiu, Treningu, Suplementacji i Diecie na Twoją Skrzynkę Email!
Dietetycy jako zdrowe tłuszcze wymieniają te, które są pochodzenia roślinnego. Nie należy jednak przekreślać tłuszczów, które pochodzą z produktów mięsnych. Wśród produktów bogatych w potrzebne kwasy tłuszczowe pochodzenia roślinnego należy wymienić oliwę z oliwek, awokado i niektóre orzechy.
Oliwa z oliwek jest charakterystycznym produktem dla diety śródziemnomorskiej, która jest uważana za jedną z najzdrowszych na świecie. Oliwa zawiera liczne witaminy, które pomagają przy niektórych chorobach, jak kamica lub miażdżyca. Stosując oliwę z oliwek dostarczamy do organizmu potrzebną witaminę A, K i D.
Witamina D jest powszechnie stosowana w leczeniu problemów z osteoporozą. Lekarze zalecają również suplementację witaminą D w sytuacji, gdy chory cierpi na depresję. Witamina D pomaga osobom przebywającym na diecie odchudzającej oraz cukrzykom. Oliwa z oliwek posiada bogactwo dobroczynnych składników, które mogą oczyścić organizm i sprawią, że człowiek dłużej będzie cieszyć się młodością. Witaminy i minerały to jednak nie jedyne, co otrzymamy spożywając oliwę w swojej diecie. Znajdziemy w niej także zdrowe tłuszcze, które są potrzebne ludzkiemu organizmowi.
Wśród tłuszczy należy wymienić kwas oleinowy, który dominuje w tłuszczach jednonienasyconych. Niewielką część stanowią tłuszcze nasycone, które są jednak w mniejszości. Najwięcej w oliwie dostarczymy do organizmu nienasyconych kwasów tłuszczowych, które zawierają omega-3 i omega-6. Dietetycy uważają te tłuszcze za zdrowe i bezpieczne dla człowieka. Ich zawartość w pożywieniu znacząco przyczynia się do zmniejszenia ryzyka zachorowania na nowotwór.
Omawiając zdrowe tłuszcze warto nawiązać również do ryb, które posiadają ich duże ilości. Szczególnie cenione są tutaj ryby morskie, które dostarczają do organizmu najwięcej zdrowych kwasów tłuszczowych. Jedną z ryb bogatych w potrzebne tłuszcze jest łosoś. Jest to tłusta ryba, która jednak powinna znaleźć się w naszej diecie. Jego spożywanie dostarczy do organizmu wielonienasycone kwasy tłuszczowe, gdzie znajduje się omega-3.
Tłuszcze nienasycone najczęściej znajdują się w naturalnych produktach pochodzenia roślinnego. Najwięcej nienasyconych kwasów tłuszczowych można znaleźć w świeżej oliwie z oliwek lub oleju rzepakowym. Należy jednak pamiętać, aby wspomnianych produktów nie podgrzewać, gdyż tracą one wówczas swoje cenne właściwości.
Podgrzanie oliwy z oliwek może powodować w niej wyzwalanie substancji rakotwórczych. Zdecydowanie powinniśmy tego unikać i najlepiej oliwę dodawać do świeżo przygotowanych sałatek i dań. Nienasycone kwasy tłuszczowe znajdują się także w pestkach i nasionach. Wymienić można tutaj nasiona lnu, które służą do produkcji oleju lnianego. W Polsce olej lniany często jest stosowany do polewania nim sałatek lub jako suplement diety.
Dostarczając do organizmu potrzebne nienasycone kwasy tłuszczowe znacząco poprawimy stan naszego zdrowia. Badania pokazują, że tłuszcze nienasycone przyczyniają się do poprawy pamięci i opóźniają procesy starzenia się. Osoby będące na diecie bogatej w dobroczynne tłuszcze nienasycone mają lepsza pamięć i koncentrację. Organizm staje się zdrowszy, a układ odpornościowy zaczyna lepiej funkcjonować.
Warto tutaj wspomnieć, iż nienasycone kwasy tłuszczowe wpływają także korzystnie na poprawę widzenia. Musimy jednak pamiętać, że nienasycone tłuszcze to nie tylko produkty roślinne. Wiele z nich znajdziemy w rybach i owocach morza. Warto do codziennej diety dołączyć takie ryby, jak śledź, makrela lub łosoś. Śledzia z łatwością kupimy w większości sklepach spożywczych. Jedząc śledzie dostarczymy do organizmu nie tylko wartościowe tłuszcze, ale jednocześnie liczne minerały. W śledziach znajduje się witamina A, E, D, białko, błonnik, ryboflawina i tiamina, czyli witamina B1.
Tiamina sprawia, że układ immunologiczny jest wydajniejszy i lepiej chroni człowieka przed wirusami. Zawarta w śledziach witamina B1 przyczynia się do lepszego działania organizmu i układu nerwowego.
Wśród tłuszczy, których należy unikać znajdą się zwierzęce i roślinne. Niebezpieczne dla zdrowia mogą być tłuszcze, które znajdują się w smalcu. Tłuszcze znajdujące w smalcu są zaliczane do grupy trans, które działają niekorzystnie dla zdrowia.
Najgorszy pod względem tłuszczy trans jest smalec pochodzący z supermarketów, który niekoniecznie zaliczany jest do ekologicznych produktów. Warto tutaj wspomnieć, iż w smalcu znajdują się dobroczynne tłuszcze nienasycone. Niestety ilość tłuszczy nasyconych w stosunku do nienasyconych jest zbyt wysoka. Podobna sytuacja jest w przypadku śmietany i masła.
Jedząc tłuszcze roślinne powinniśmy unikać oleju palmowego. Obecnie w produkcji żywności olej palmowy jest często wykorzystywany ze względu na jego korzystną cenę. Nadmierne spożycie tego oleju może przyczynić się do podwyższenia poziomu cholesterolu. Osoby jedzące produkty zawierające olej palmowy częściej cierpią na otyłość i zwiększają ryzyko na pojawienie się zawału serca. Najlepiej wybierać produkty, które mają przewagę nienasyconych kwasów tłuszczowych, które są bezpieczne i działają dobroczynnie dla zdrowia.
Co myślisz o dzisiejszym wpisie? Może chcesz coś dodać od siebie?
Napisz w komentarzu!
Cześć,
przygotowałem dla Ciebie fitness QUIZ!
Zobacz jaki plan najlepiej pasuje do Twojej sylwetki: quiz
Cześć,
przygotowałem dla Ciebie fitness QUIZ!
Zobacz jaki plan najlepiej pasuje do Twojej sylwetki: quiz