Zawartość strony
Nawilżacz powietrza to bardzo przydatne urządzenie w każdym domu, które skutecznie zwiększa wilgotność powietrza w pomieszczeniach. To dzięki niemu może znacznie zwiększyć się komfort i jakość snu domowników, a także zmniejszyć się nieprzyjemne uczucie suchości w drogach oddechowych.
Co więcej, nawilżacz powietrza przy dłuższym stosowaniu pozytywnie wpływa na wygląd i poziom nawilżenia skóry.
Istnieje wiele pozytywnych opinii na temat nawilżaczy powietrza. Niemniej, czy każdy może korzystać z dobroci płynących z posiadana nawilżacza w domu? Jak właściwie działa nawilżacz i kiedy powinno się go stosować?
Nawilżacz powietrza jest stosowany głównie podczas sezonu grzewczego, który przypada na jesień, zimę oraz wczesną wiosnę. W tym czasie za sprawą nieustannie pracujących kaloryferów powietrze w domach jest bardzo suche, co niekorzystnie wpływa na codzienne funkcjonowanie.
Co więcej, zbyt suche, tak samo, jak i zbyt wilgotne powietrze nie jest korzystne dla organizmu człowieka, ponieważ powoduje wiele dolegliwości. Osoby niekorzystające z nawilżaczy powietrza najczęściej skarżą się na problemy z oddychaniem, suchą skórą, a nawet na chrapanie, przez co dodatkowo pogarsza się jakość snu, co może prowadzić do bezsenności.
Suche powietrze w sypialni może doprowadzić również do poważniejszych problemów, które mogą przyczynić się do nieodwracalnych schorzeń układu oddechowego lub obniżenia odporności.
Dlatego jednymi z najważniejszych wskazań do korzystania z nawilżacza powietrza jest właśnie sucha skóra, alergia, częsty kaszel, bóle głowy, popękane usta oraz suchość w gardle lub drogach oddechowych. To te powodu najczęściej skłaniają do zakupu nawilżacza powietrza, który powinien być zamontowany w tych pomieszczeniach, w których najczęściej spędzany jest czas.
[mc4wp_form id=”468″]
Darmowe Wiadomości o Zdrowiu, Treningu, Suplementacji i Diecie na Twoją Skrzynkę Email!
Nawilżacz powietrza powinien być regularnie napełniany wodą, dzięki której produkuje on parę wodną, która ostatecznie sprawia, że zwiększa się wilgotność powietrza.
Ten efekt jest odczuwalny nawet w trakcie grzejących kaloryferach ustawionych na maksymalną moc.
Stopień wilgotności w pomieszczeniu powinien być uzależniony przede wszystkim od potrzeb domowników. Niemniej ilość wilgoci w powietrzu w głównej mierze zależy od pory roku, aktualnej pogody oraz miejsca zamieszkania.
Niemniej ogólnie przyjmuje się, że stopień wilgotności jest znacznie wyższy w okresie letnim w porównaniu do okresu zimowego.
Ogólnie przyjęto, że idealna wilgotność w domu, przy której każdy organizm powinien dobrze funkcjonować, mieści się w przedziale od trzydziestu do pięćdziesięciu procent.
Warto sprawdzać, czy w danym pomieszczeniu wilgotność ta nie jest zbyt wysoka, ponieważ może również źle wpływać na człowieka. W pomieszczeniu, gdzie występuje bardzo wysoka wilgotność, jest bardzo duszno.
Para wodna zbiera się na ścianach i podłogach, co daje idealne warunki do rozwijania się szkodliwych bakterii, roztoczy, a nawet grzybów, co może doprowadzić do pojawienia się problemów z oddychaniem lub wywołać alergię.
W tym przypadku warto zaopatrzyć się w specjalne urządzenie, za pomocą którego na bieżąco będzie można sprawdzać aktualny poziom wilgotności, czyli higrometr. Swoim wyglądem przypomina termometr, ale nie mierzy temperatury.
Można go kupić w niemal każdym sklepie z narzędziami lub ze sprzętem AGD. Oczywiście można również kupić nawilżacz powietrza już ze wbudowanym higrometrem.
Zakup nawilżacza powietrza jest bardzo często związany możliwościami finansowymi oraz indywidualnymi potrzebami, Najtańszym rozwiązaniem jest pojemnik na wodę, który zawieszany jest na kaloryferze. Jest to najtańsza opcja spośród wszystkich zarówno w kupnie, jak i w eksploatacji.
Jedyne, o czym należy pamiętać to o regularnym uzupełnianiu brakującej wody oraz o czyszczeniu pojemnika. Podobny efekt można również uzyskać, ustawiając na parapecie miskę napełnioną wodą, która powoli parując, będzie stopniowa zwiększała wilgotność powietrza w pomieszczeniu.
Tego rodzaju nawilżacze niestety nie należą do najskuteczniejszych, ponieważ bardzo dużo czasu potrzebują do nawilżenia pomieszczenia, przy czym są w stanie nawilżyć tylko niewielki obszar. Niemniej można je doraźnie stosować w małych pomieszczeniach.
Innym znacznie lepszym rozwiązaniem, które sprawdzi się w większych pomieszczeniach, jest nawilżacz powietrza parowy. Jest to pojemnik, który uprzednio napełniany jest wodą i podłączany do prądu. Woda w tym pojemniku zostaje podgrzewana, a następnie cyklicznie uwalniana na zewnątrz w postaci mgiełki.
Ten nawilżacz oprócz swojej podstawowej funkcji, czyli nawilżania powietrza potrafi także je oczyszczać.
Ten typ nawilżacza jest szczególnie polecany do sypialni, pokoi dziecięcych oraz salonu, czyli pomieszczeń w domu, gdzie człowiek spędza najwięcej czasu, a więc powietrze tam powinno być jak najwyższej jakości niezależnie od panującej obecnie pory roku.
Nawilżacz powietrza to bardzo pomocne urządzenie, które zwiększa wilgotność powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy na co dzień. Dzięki jego funkcjom możemy poprawić swój komfort snu i funkcjonowania na co dzień. Dzięki nawilżaczom powietrza możemy także pozbyć się suchości skóry, dróg oddechowych, czy nawet wyeliminować chrapanie.
Trzeba pamiętać, aby nawilżacz powietrze nie był zbyt długo włączony, bo nadmiar wilgoci także nam nie służy. Przy zbyt dużej wilgoci stwarzamy idealne warunki do rozwoju grzybów, pleśni, czy bakterii. Optymalnie nawilżacz powinien pracować około 3-4 godzin na dzień. Tyle w zupełności starczy, żeby generować odpowiednią ilość wilgoci w pomieszczeniach.
Cześć,
przygotowałem dla Ciebie fitness QUIZ!
Zobacz jaki plan najlepiej pasuje do Twojej sylwetki: quiz
Cześć,
przygotowałem dla Ciebie fitness QUIZ!
Zobacz jaki plan najlepiej pasuje do Twojej sylwetki: quiz