Zawartość strony
Odchudzanie to dość skomplikowany i złożony proces, którego celem jest nie tylko utrata zbędnej tkanki tłuszczowej, ale również poprawa ogólnego stanu organizmu. Odchudzanie powinno opierać się na kształtowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych i formowaniu nowych, zdrowych przyzwyczajeń.
[mc4wp_form id=”468″]
Darmowe Wiadomości o Zdrowiu, Treningu, Suplementacji i Diecie na Twoją Skrzynkę Email!
Zdrowe i mądrze przeprowadzone odchudzanie wymaga sporego nakładu czasu i pracy. Bez wysiłku i sporej dozy cierpliwości niemożliwym jest osiągnięcie widocznych, a przede wszystkim trwałych efektów. Wszelkie diety czy preparaty oferujące błyskawiczną utratę wagi powinny wzbudzić naszą czujność i ostrożność – utrata wagi to długi proces pełen wyrzeczeń, w którym liczy się przede wszystkim stała motywacja do odchudzania i samodyscyplina.
Jednym z najważniejszych elementów skutecznego odchudzania jest stosowanie zdrowej, zbilansowanej diety. Odchudzanie, choć często kojarzy się z ogromem wyrzeczeń, wcale nie musi być straszne i nieprzyjemne. Katowanie się rygorystycznymi dietami zazwyczaj przynosi sporo szkód, przyczyniając się między innymi do wystąpienia tak zwanego efektu jojo.
Osoby chcące zrzucić zbędne kilogramy nie powinny zapominać o zwiększeniu aktywności fizycznej. Regularne ćwiczenia i odpowiednio ułożona dieta pozwolą nie tylko na pozbycie się zalegających fałdek tłuszczu, ale dodatkowo wzmocnią również nasze mięśnie i pomogą zachować zdrowie i dobrą formę organizmu.
Niezwykle skuteczną pomocą podczas odchudzania może okazać się również zmiana złych nawyków żywieniowych – nieregularne spożywanie posiłków lub wypijanie zbyt małych ilości wody może prowadzić do problemów z nadwagą. Zadbania o odpowiednie nawodnienie organizmu i pilnowanie grafiku posiłków pomoże we wprowadzeniu pozytywnych zmian i skutecznej utracie wagi.
Dieta odchudzająca może przynieść naszemu organizmowi wiele pożytku. Przejście na zdrową, zbilansowaną dietę bardzo często wiąże się z rozpoczęciem spożywania produktów, które do tej pory znajdowały się poza naszym jadłospisem, a które mogą mieć zbawienny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Produkty takie jak warzywa i owoce powinny na stale zagościć na naszym talerzu i bardzo często to właśnie przejście na dietę sprawia, że decydujemy się na wprowadzenie do naszych posiłków zdrowych i pełnowartościowych składników.
Poza tym w skrajnych przypadkach, u osób cierpiących na dużą nadwagę lub otyłość, dieta to jedyny sposób na powrót do zdrowia i normalności. Zmniejszenie spożywania szkodliwych produktów takich jak sól czy tłuszcze, przyczynia się do znacznego zminimalizowania ryzyka wystąpienia zawału oraz poprawia stan układu krążenia. Odpowiednio dobrana dieta pomaga również w lepszym kontrolowaniu chorób takich jak cukrzyca – ograniczenie spożywania cukru ma duży wpływ na zmniejszenie ryzyka wystąpienia cukrzycy typu 2.
Zdrowa dieta to także sposób na uniknięcie wielu innych, poważnych powikłań związanych z dużą, niekontrolowaną wagą ciała. Osoby cierpiące na nadwagę zdecydowanie częściej skarżą się na dokuczliwe bóle pleców czy nóg. Dodatkowe kilogramy obciążają stawy i zwiększają ryzyko wystąpienia kontuzji.
Niektóre diety odchudzające, szczególnie te bardzo restrykcyjne, mogą przyczynić się do wystąpienie niepożądanych i szkodliwych skutków ubocznych. Najbardziej niebezpieczne mogą okazać się nieprzemyślane, ułożone na własną rękę diety, które opierają się na niewielkiej liczbie mało zróżnicowanych składników.
Wiele diet odchudzających opiera się wyłącznie na spożywaniu określonej grupy pokarmów, eliminując przy tym lub znacznie ograniczając inne – bardzo popularne są na przykład diety wykluczające spożycie tłuszczów lub węglowodanów. Całkowite wykluczenie danego składnika może prowadzić do niedoboru witamin potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Niektóre diety mogą mieć również bardzo negatywny wpływ na nasz system nerwowy i hormonalny.
Jednym z najczęstszych skutków ubocznych stosowania nieprawidłowych, zbyt rygorystycznych programów odchudzających jest powszechnie znany efekt jojo. Szybki powrót utraconych kilogramów – bardzo często ze sporą nadwyżką – to zmora wielu osób korzystających z szybkich i obiecujących cudowne efekty diet. Należy pamiętać, że proces odchudzania polega przede wszystkim na ukształtowaniu i zachowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych, a różnego rodzaju cudowne rozwiązania są zazwyczaj mało skuteczne, co więcej, mogą zagrażać zdrowiu naszego organizmu.
Dobrze zaplanowana dieta to jedno, jednak żeby odchudzanie przyniosło szybkie i trwałe efekty, należy wzbogacić je o zestaw odpowiednio dobranych ćwiczeń fizycznych. Przy doborze aktywności fizycznej trzeba wziąć pod uwagę nie tylko nasze możliwości i predyspozycje, ale także i nasze upodobania – uprawianie nielubianej dyscypliny sportu może bardzo skutecznie zniechęcić do podejmowania jakiejkolwiek aktywności fizycznej.
Jednym z najpopularniejszych i najczęściej wybieranych sposobów na pozbycie się nadprogramowych kilogramów jest rozpoczęcie treningu na siłowni. Trening na siłowni to dość obciążająca aktywność, która wymaga sporej dozy samozaparcia i dyscypliny – początki na siłowni mogą być niezwykle trudne, a bolesne zakwasy są w stanie zniechęcić nawet najbardziej zdeterminowane osoby. Dodatkowo ćwiczenia siłowe powinny być wykonywane w dokładny i poprawny sposób – niedoświadczone osoby powinny udać się po pomoc do specjalisty, który pomoże w doborze idealnego zestawu ćwiczeń, a także zaprezentuje poprawną technikę ich wykonywania.
Kolejna popularna forma aktywności fizycznej to uprawianie sportu na świeżym powietrzu. Jazda na rowerze czy regularne bieganie pozwalają na zrzucenie wagi i poprawę możliwości wydolnościowych naszego organizmu. Sporty takie jak bieganie wymagają jednak odpowiedniego przygotowania – treningów nie warto rozpoczynać od prób przebiegnięcia maratonu, bowiem przeforsowanie nieprzygotowanego organizmu może zakończyć się bolesną i długotrwałą kontuzją.
Wśród osób chcących poprawić wygląd swojej sylwetki znajduje się również bardzo wielu zwolenników treningu interwałowego. Trening interwałowy opiera się na zastosowaniu krótkich, naprzemiennych serii ćwiczeń o wysokiej intensywności, trwających około 30 sekund, połączonych z interwałami o niższej intensywności, które trwają zazwyczaj mniej więcej 120 sekund. Przykładem treningu interwałowego może być przeplatanie biegu marszem. Wielu zwolenników ćwiczeń interwałowych potwierdza, że przy ich pomocy można nie tylko skutecznie i szybko pozbyć się niechcianych kilogramów, ale dodatkowo wzmocnić wytrzymałość i ogólną sprawność organizmu.
W odchudzaniu, oprócz diety i ćwiczeń, niezwykle ważną rolę odgrywa również motywacja. Motywacja do odchudzania to kluczowy element całego procesu, bez którego niemożliwym byłaby skuteczna i długotrwała utrata wagi.
Jednym z najważniejszych aspektów, który pozwala utrzymać stały, wysoki poziom motywacji jest postawienie sobie realnych celów. Zbyt wygórowane, niemożliwe do spełnienia oczekiwania mogą odbierać chęci i bardzo często stanowią główny powód porażki. Postawione cele powinny być dopasowane do naszych możliwości – na nic zdadzą się nawet najlepsze chęci, gdy brakuje nam siły i wytrzymałości fizycznej.
Wiele osób poszukujących motywacji decyduje się na rozpoczęcie ćwiczeń w grupie. Ćwiczenie w większym gronie to według wielu początkujących sportowców najlepsza motywacja do odchudzania. Zapisanie się na grupowe zajęcia na siłowni lub wspólny trening z przyjaciółką to idealne rozwiązanie dla tych, którzy miewają problemy z samodyscypliną i silną wolą.
Dobrym pomysłem dla osób poszukujących skutecznej motywacji do odchudzania może okazać się również utworzenie szczegółowego planu i rejestrowanie obserwowanych postępów. Nic tak nie mobilizuje do działania jak widoczne gołym okiem rezultaty – mniej centymetrów w talii czy mniej kilogramów na wyświetlaczu wagi – dla wielu osób to właśnie one stanowią najbardziej skuteczną motywację do odchudzania.
Cześć,
przygotowałem dla Ciebie fitness QUIZ!
Zobacz jaki plan najlepiej pasuje do Twojej sylwetki: quiz
Cześć,
przygotowałem dla Ciebie fitness QUIZ!
Zobacz jaki plan najlepiej pasuje do Twojej sylwetki: quiz