Zawartość strony
Kompulsywne objadanie to problem natury psychicznej, gdzie człowiek nadmiernie spożywa pokarm. Spożywanie pokarmu w dużych ilościach staje się niekontrolowany i powoduje problemy zdrowotne. Osoby cierpiące na tą przypadłość potrafią zjeść olbrzymią ilość jedzenie w stosunkowo krótkim czasie. Kompulsywne objadanie zostało zakwalifikowane przez lekarzy jako zaburzenie odżywiania. Do częstych przypadłości z tej grupy można zaliczyć również bulimię.
Objawy wystąpienia bulimii charakteryzują się chaotycznym i nadmiernym jedzeniem. Osoby chorujące na bulimię czują ogromny wstyd w związku ze swoją przypadłością. Często powodują celowe wymioty, gdzie zwracają zjedzony chwilę wcześniej pokarm. Charakterystycznym objawem dla bulimii jest także biegunka.
Kompulsywne objadanie się jest problemem, który można efektywnie leczyć. Mając charakterystyczne objawy należy niezwłocznie udać się do lekarza rodzinnego.
Specjalista pokieruje dalszym leczeniem i wystawi potrzebne skierowania na ewentualne badania. Najczęściej objawy kompulsywnego objadania się są spowodowane problemami natury psychicznej. Konieczne będzie udanie się do psychologa lub psychiatry, który znajdzie przyczynę pojawienia się problemu z nieustannym objadaniem się. Niejednokrotnie będzie konieczne zastosowanie połączonej terapii, gdzie lekarz zastosuje farmakoterapię i psychoterapię.
Leczenie w ten sposób przynosi najlepsze rezultaty u chorego pacjenta. Uczęszczanie na psychoterapię pozwala przepracować problemy powodujące objadanie się i wspomoże proces wracania do zdrowia. Lekarze w leczeniu kompulsywnego objadania się przypisują niekiedy leki antydepresyjne. Zauważone powiązanie pomiędzy pojawieniem się stanów depresyjnych, a sięganiem po pokarm. Jedzenie wywołuje u ludzi chwilową przyjemność, która może poprawiać nastrój. Niestety jest to błędne koło, gdzie po chwilowej euforii najczęściej następuje spadek energii.
Darmowe Wiadomości o Zdrowiu, Treningu, Suplementacji i Diecie na Twoją Skrzynkę Email!
Pomocne w leczeniu nieustannego objadania się bywają również leki, które oddziałują na ośrodek sytości. U człowieka ośrodek sytości odpowiada za pojawiające się uczucie głodu. Ośrodek sytości znajduje się w podwzgórzu, które reguluje sygnały trafiają do mózgu. Wpływ leków na ośrodek znajdujący się w podwzgórzu może sprawić, że uczucie głodu będzie mniej odczuwalne.
Istnieją charakterystyczne objawy, które występują przy problemie związanym z kompulsywnym objadaniem się. Zauważenie tych objawów w swoim zachowaniu powinno wzbudzić obawy, które nie należy lekceważyć. Podjęcie szybkiego leczenia pomoże zatrzymać rozwijający się problem, który często ma olbrzymie konsekwencje dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Jednym z charakterystycznych objawów dla kompulsywnego objadania się jest jedzenie w pośpiechu. Osoby spożywają pokarm w łapczywy sposób, który nie wygląda naturalnie.
Spożywanie pokarmu powinno odbywać się w spokoju i bez pośpiechu. Jedzenie powoli pozwala lepiej przeżuć pokarm i następnie łatwiej go przetrawić. Kolejnym objawem występującym u ludzi cierpiących na kompulsywne jedzenie jest przejadanie się. Jedząc zbyt wiele często doprowadzamy się do stanu, gdy czujemy się przepełnieni. Pokarm znajdujący się w brzuchu powoduje ociężałość i nieprzyjemne uczucie sytości.
Często u osób chorujących na kompulsywne objadanie się występuje podjadanie pomiędzy posiłkami. Zbyt często sięganie po pokarm prowadzi do niepotrzebnego pobudzania układu pokarmowego i jego wytężonej pracy. Dietetycy zalecają jedzenie o stałych porach, które nie powoduje nadmiernego przesycenia.
Niestety podjadając nieustannie pomiędzy posiłkami możemy doprowadzić do nadwagi. Niezwykle niebezpieczne jest jedzenie niezdrowych przekąsek, które są przepełnione nieodpowiednimi tłuszczami, cukrem lub solą. W ten sposób nie wiele będzie nam brakować do sytuacji, gdy pojawią się pierwsze poważne choroby. Sięgając po słodkie przekąski bazujące na cukru rafinowanym dostarczamy jedynie puste kalorie do organizmu.
Z czasem przyczynimy się w ten sposób do pojawienia się stłuszczenia niektórych narządów. Niezwykle niebezpieczne jest stłuszczenie wątroby, które długi czas może przebiegać bezobjawowo. Charakterystycznym objawem dla osób objadających się w niekontrolowany sposób jest poczucie wstydu. Osoby objadające się wstydzą się swojego zachowania i chcą je ukryć. Często podjadają będąc w miejscu, gdzie nikt ich nie widzi.
W ten sposób nie czują się zagrożone i mogą jeść bez poczucia, że ktoś ich ocenia. Niestety ukrywanie problemu nie pomoże w jego rozwiązaniu. Mając problem należy zwrócić się o pomoc, aby lepiej z nim sobie poradzić. Ostatnią kwestią która należy poruszyć, to jedzenie pomimo faktu, że nie czujemy się głodni.
Organizm człowieka działa w ten sposób, że jeśli odczuwa zapotrzebowanie na pokarm do daje sygnał do mózgu. Jest to naturalny proces, który zachodzi u każdego zdrowego człowieka. Jedzenie pomimo głodu powinno być dla nas ostrzeżeniem, że może to być jednym z czynników większego problemu. Jeść należy jedynie wówczas, gdy organizm się tego domaga.
Niekontrolowane objadanie się jest spowodowane problemami z psychiką. Większość osób sięga po jedzenie w momencie, kiedy czuje spadek nastroju. Niestety poprawianie swojego humoru w ten sposób jest niebezpieczne. Problemy emocjonalne wymagają pracy nad nimi i zajadanie ich zdecydowanie nie pomoże. Jest to jedynie chwilowe rozwiązanie, które pobudzi ośrodek przyjemności w mózgu. Najbardziej uzależniająco działa tutaj pokarm, który bazuje na tłuszczu lub cukrze. Szczególnie uzależniający jest cukier, który pobudza w mózgu produkcję dopaminy.
Jest to hormon, który wpływa na odczuwanie przez człowieka przyjemnych emocji. Osoby cierpiące na napadowe jedzenie często w stresowych sytuacjach sięgają po przysmaki zawierające cukier. Dodatek ten jest niezwykle niebezpieczny dla zdrowia przy regularnym stosowaniu. Osoby jedzące zbyt duże ilości cukru mogą doprowadzić do otyłości, która dodatkowo obniża samoocenę. Napadowe jedzenie wymaga podjęcia leczenia u psychologa lub psychiatry. Problemy życiowe nie należy zajadać i trzeba podjąć walkę z nimi. Jeśli będziemy odczuwali potrzebę sięgnięcia po przekąskę, to warto wybrać coś, co korzystnie będzie oddziaływać na stan zdrowia. Świetną propozycją dla osób odczuwających chwilowy głód jest sięgnięcie po bakalie. Wiele cennych minerałów i witamin zawierają w sobie orzechy.
Najbardziej popularne są orzechy włoskie, nerkowca lub ziemne. Jedząc orzechy dostarczamy do organizmu nienasycone kwasy tłuszczowe, błonnik i białko. Błonnik jest niezbędny do tego, żeby układ pokarmowy działał jak należy, a jelita lepiej radziły sobie z przetrawionym pokarmem. Wśród witamin i minerałów w orzechach znajdziemy duże ilości witaminy B, E, fosforu, żelaza, potasu, cynku i magnezu. Wspomniany magnez wpływa na poziom insuliny we krwi i reguluje przemiany zachodzące w układzie kostnym. Każdy rodzaj orzechów różni się w ilości korzystnych właściwości, ale zazwyczaj będą one dobroczynne dla zdrowia.
Jedzenie powoduje u ludzi przyjemne odczucia, które poprawiają nastrój. Z tego powodu w ciągu dnia często ciężko odmówić sobie ulubionych przekąsek, które oddziałują na podniebienie i kubki smakowe. Człowiek jedząc pokarm może zapomnieć o czekających na niego obowiązkach i odprężyć się. U niektórych osób może to jednak doprowadzić do sytuacji, gdy nie będą potrafiły odmówić sobie przyjemności. Sięganie po ulubiony pokarm stanie się znacznie częstszy i nieuzasadniony. Warto zatem pamiętać, aby nie jeść w sytuacji, gdy tego nie potrzebujemy.
Najlepiej w ciągu dnia mieć stałe pory, kiedy będziemy jeść konkretny posiłek. Dla ułatwienia możemy wykupić dla siebie plan dietetyczny, gdzie będziemy mieli już rozpisane dokładne pory jedzenia i potrawy. Jeśli nasze fundusze na to pozwolą, to możemy rozważyć wykupienie cateringu. Skorzystanie z cateringu dietetycznego jest niezwykle korzystne dla osób, które nie przepadają za gotowaniem lub nie mają na to czasu.
Korzystając z takiej opcji możemy wybrać produkty, które lubimy. Jeśli dany produkt będzie dla nas niewłaściwy, to możemy zaznaczyć, że w cateringu nie chcemy mieć przygotowywanych dań na jego bazie. Catering dietetyczny to jednak najczęściej oferta dla osób, które mieszkają w większych miastach.
W mniejszych miastach najczęściej nie ma firm, które zajmują się dowożeniem jedzenia do klientów każdego dnia o stałych porach. Koszt takiego cateringu dietetycznego jest zależny od diety, którą wybierzemy. Istnieją jednak różne opcje, który możemy dla siebie wybrać. Musimy jednak przygotować się na wydatek, który sięgnie nawet dwóch tysięcy złotych miesięcznie.
Leczenie objawów kompulsywnego jedzenia wymaga zmiany złych nawyków i znalezienia w sobie motywacji do działania. Najważniejsze w procesie leczenia problemu będzie wybranie się do odpowiedniego lekarze. Nieoceniona będzie psychoterapia, które pomoże przepracować problemy na tle psychicznym. Lekarz najprawdopodobniej przepisze nam jednocześnie leki, które będą działać antydepresyjnie i zmniejszać uczucie pojawiającego się nieustannie głodu. Kluczowy w leczeniu będzie jednak czas, który poświęcimy na przepracowanie pewnych kwestii.
W początkowym etapie leczenia należy przeanalizować, które sytuacje wywołują w nas potrzebę sięgnięcia po pokarm. Niekiedy możemy znaleźć zależność, że objadanie jest spowodowane pojawieniem się stresu lub negatywnych emocji. Wówczas należy usunąć z życia sytuacje, które powodują w nas złe emocje. Walcząc ze swoim problemem należy jednocześnie znaleźć w życiu rzeczy, które lubimy robić. Niezwykle przydatne może być znalezienie ciekawej pasji, która będzie odciągała nasze myśli od jedzenia. Warto poświęcić swój wolny czas na ćwiczenia w domu, długie spacery lub wypad z przyjaciółmi w ulubione miejsce. W ten sposób naładujemy się pozytywną energią i będziemy mieli lepsze samopoczucie. Dotleniony organizm ciała w zupełnie innych sposób i ma motywację do działania.
Jeśli jednak przyjdzie moment, że uczucie głodu będzie zbyt duże, to wówczas powinniśmy zjadać mniejsze porcję. Zjedzenie kostki czekolady z pewnością nie spowoduje takich szkód w organizmie, jak sięgnięcie po całą tabliczkę. Umiar w jedzenie z pewnością pozwoli nam kontrolować problem z objadaniem się. Mając problem z którym sobie nie radzimy, nigdy nie powinniśmy się go wstydzić. Zwrócenie się po pomoc do bliskich lub przyjaciół, może się okazać bardzo przydatne. U wielu osób napadowe jedzenie jest spowodowane samotnością, która ich przytłacza i wywołuje depresję.
Otwarcie się na rodzinę i przyjaciół pomoże poczuć się nam potrzebnymi. Rozmowa z innymi z pewnością rozładuje stres, który może być wywołany najróżniejszymi przeżyciami w życiu.
Podsumowując kompulsywne jedzenie jest możliwe do wyleczenia i należy podjąć walkę z problemem. Wymagać to będzie od nas tego, by zmienić całkowicie swój styl życia.
W problemie należy otworzyć się na innych ludzi, zmienić dietę i zacząć regularnie uprawiać sport. Potrzebne będzie pilnowanie stałych godzin, gdzie będziemy mogli przygotować dla siebie pokarm. Pomóc w tym procesie może doświadczony dietetyk, który przygotuje nam plan żywienia. Dzisiejsze metody leczenia są niezwykle skuteczne i pomagają łagodzić wszelkie zaburzenia odżywiania. W przyszłości powinniśmy jedynie nie stracić motywacji do tego, by trzymać się swoich dobrych nawyków i wprowadzonych zmian.
Co myślisz o dzisiejszym wpisie? Może chcesz coś dodać od siebie?
Napisz w komentarzu!
Cześć,
przygotowałem dla Ciebie fitness QUIZ!
Zobacz jaki plan najlepiej pasuje do Twojej sylwetki: quiz
Cześć,
przygotowałem dla Ciebie fitness QUIZ!
Zobacz jaki plan najlepiej pasuje do Twojej sylwetki: quiz