Zawartość strony
Depresja jest chorobą cywilizacyjną, która coraz częściej przytrafia się osobom młodym. Choroba obejmuje zaburzenia psychiczne, które wymagają leczenia psychiatrycznego. Objawy depresyjne najczęściej dotyczą zaburzenia nastroju, gdzie osoba staje się przygnębiona i nieszczęśliwa.
Pojawiający się smutek towarzyszy w życiu codziennym i nawet najmniejszych problemach wynikających z napotykanych trudności. Często u osób chorych na depresję pojawia się niska samoocena, która dodatkowo wzmaga problem i utrudnia walkę z nim. Leczenie depresji wymaga udania się do lekarza, który jest specjalistą od chorób na tle psychicznym. Najlepiej udać się w razie problemów do psychologią lub psychiatry. Niekiedy będzie konieczne dłuższe leczenie farmakologiczne połączone z psychoterapią.
W problemach z depresją najważniejsze jest uświadomienie sobie problemu i zwrócenie się o pomoc. Nieoceniona może się okazać pomoc bliskiej rodziny lub przyjaciół. Walkę z depresją warto wspierać poprzez ziołolecznictwo. Niektóre zioła wykazują pozytywny wpływ na samopoczucie i mogą odrobinę złagodzić dolegliwości. Jednym z niezwykle pomocnych ziół w walce z zaburzeniami depresyjnymi jest dziurawiec.
Ta niezwykła roślina obejmuje aż kilkaset gatunków. Dziurawiec występuje najczęściej w miejscach, gdzie jest klimat umiarkowany. Roślina lubi lasy i mokradła, ale spotkamy ją również w górach. W Polsce najpowszechniej występuje dziurawiec zwyczajny, który traktowany jest jako roślina pomagająca w problemach zdrowotnych.
[mc4wp_form id=”468″]
Darmowe Wiadomości o Zdrowiu, Treningu, Suplementacji i Diecie na Twoją Skrzynkę Email!
Dziurawiec zwyczajny może być stosowany u osób, które cierpią na problemy z depresją lub bezsennością. Jego działanie łagodzi skutki choroby, ale nie pomoże nam całkowicie poradzić sobie z problemem. Depresja to poważna choroba, która wymaga niekiedy leczenia farmakologicznego i dłuższej psychoterapii. Picie naparów z dziurawca lub suplementacja tą rośliną w postaci tabletek, może pomóc złagodzić problemy i polepszyć samopoczucie chorej osoby.
Warto tutaj wspomnieć, iż ziele dziurawca jest także nieocenione w przypadku problemów z układem trawienia i wątrobą. Dziurawiec zwyczajny wykazuje działanie żółciopędne, co pomaga w leczeniu niestrawności. Osoby wydzielające zbyt mało żółci mogą pobudzić z pomocą dziurawca jej wydzielanie. Żółć jest niezwykle istotna podczas trawienia tłuszczów spożytych z pokarmu.
Należy jednak pamiętać, aby podczas stosowania dziurawca zachować ostrożność. W przypadku niektórych osób ziele dziurawca może powodować niepożądane objawy. Stosowania dziurawca nie należy łączyć w przypadku zażywania jednocześnie leków przeciwdepresyjnych. Najlepiej przed zastosowaniem dziurawca skonsultować się wcześniej ze swoim lekarzem. Specjalista oceni wówczas, czy ziele może być bezpiecznie stosowane nie powodując zagrożenia dla zdrowia.
Kiedy zastosujemy ziele o nazwie dziurawiec depresja może zacząć się nieznacznie wycofywać. Ziele to jednak musi być stosowane z umiarem, aby nie powodować szkód w organizmie. Dziurawiec zwyczajny możemy znaleźć w aptekach pod postacią tabletek lub używać jego suszu do przygotowywania naparów. Jeśli wybierzemy tabletki z dziurawca, to sposób dawkowania ich powinien znajdować się na opakowaniu lub dołączonej do niego ulotki. Kupując ziele dziurawca w postaci tabletek najlepiej wcześniej skonsultować się ze swoim lekarzem. Oceni on potrzebę stosowanie danego suplementu i ewentualne jego dawkowanie.
Podczas stosowania suplementacji dziurawcem istotny jest również czas. Najczęściej terapie trwa około kilku tygodni, ale pierwsze efekty pojawią się najwcześniej po około dwóch tygodniach. Czas stosowania tabletek z dziurawca także najlepiej uzgodnić ze swoim lekarzem prowadzącym, gdyż o długości terapii może decydować wiele czynników. Warto tutaj wspomnieć, iż dziurawca nie należy łączyć z substancjami, które najczęściej znajdują się w lekach na depresję. Dziurawiec wykazuje właściwości łagodzące objawy depresji, ale możemy go stosować jedynie wówczas, gdy aktualnie nie leczymy się farmakologicznie.
Inną substancją niekorzystnie oddziałującą z dziurawcem jest interferon, czyli substancja charakterystyczna dla leków stosowanych podczas leczenia wirusowego zapalenia wątroby. Ilość substancji niekorzystnie reagujących na ziele dziurawca jest znacznie szersza.
Ziołolecznictwo od wieków było stosowane w leczeniu najróżniejszych chorób. Często zioła łagodziły problemy zdrowotne, a nawet potrafiły całkowicie uzdrawiać. Zioła po dziś dzień są wykorzystywane w leczeniu, a często wspierają organizm człowieka podczas powrotu do dawnej formy. W leczeniu depresji również wykorzystuje się działanie roślin, które mogą wykazywać właściwości uspokajające.
Wśród ziół najczęściej stosowanych podczas leczenia depresji należy wymienić melisę lekarską, chmiel zwyczajny, kozłka lekarskiego, dziurawca zwyczajnego i lawendę. Melisa lekarska to roślina, która już od lat znajduje się na półkach w wielu domostwach. Picie herbaty z melisy skutecznie łagodzi stres, który w dzisiejszych czasach jest niezwykle częsty. Uspokajające właściwości melisy dobrze oddziałują na osoby, które walczą z depresją. Dodatkowo roślinie przypisuje się działanie przeciwbakteryjnie i przeciwzapalne. Kolejną przydatną rośliną łagodzącą objawy depresji jest kozłek lekarski. Jest to bylina, która powszechnie występuje w całej Eurazji. W Polsce jest to roślina, którą często spotkamy na łące lub w lasach. Ciekawostką może być fakt, że roślina jest lubiana przez koty, które zwracają uwagę na jej słodki zapach. Kozłek lekarski wykazuje działanie korzystnie wpływające na układ nerwowy człowieka.
Skutecznie redukuje poziom stresu i łagodzi napięcie. Niektóre osoby piją herbatę z kozłka lekarskiego przed snem, aby w ten sposób ułatwić sobie zasypianie. Roślina wykazuje działanie podobne do środków nasennych i może wzmocnić mocny sen. Pijąc herbatę z kozłka lekarskiego przed zaśnięciem prawdopodobnie obudzimy się rano bardziej wyspani. Inną rośliną stosowaną w leczeniu zaburzeń związanych z depresją jest chmiel zwyczajny.
Roślina jest obecnie uprawiana w praktycznie całej Eurazji, gdzie występuje cieplejszy klimat. Podobnie jak poprzednie zioła chmiel zwyczajny wykazuje działanie uspokajające i jest pomocny w zasypianiu. Działa rozkurczająco, poprawia trawienie i wzmacnia apetyt. Na bazie chmielu produkuje się często suplementy diety i środki uspokajające. W aptekach z łatwością kupimy środki pomocne w walce z bezsennością zawierające chmiel, które dostaniemy bez recepty. Chmiel może być przydatny w stosowaniu u osób, które bywają drażliwe i zestresowane. Tym samym roślina będzie łagodzić objawy, które występują u osób z depresją.
Picie herbaty z dziurawca zdecydowanie uspokaja organizm człowieka i powoduje u niego zredukowanie poziomu stresu. Dziurawcowi przypisuje się działanie antystresowe, co jest niezwykle cenne dla osób prowadzących napięty styl życia. Osoby pijące herbatę z dziurawca zwyczajnego obserwują często u siebie poprawę ogólnego samopoczucia i zmniejszenie stanów lękowych. Picie herbatki z dziurawca może być korzystne nie tylko ze względu na jej właściwości wyciszające. Herbatę z ziela dziurawca zaleca się pić osobą cierpiącym na niestrawność. Warto tutaj poruszyć kwestię związaną z częstotliwością picia herbatki z dziurawca zwyczajnego.
W ciągu dnia najbezpieczniej herbatę z dziurawca pić maksymalnie trzy razy. Jeśli będziemy chcieli, aby herbata działała uspokajająco i ułatwiła nam sen, to warto wypić ją wieczorną porą. Dziurawiec zwyczajny to niezwykła roślina, która przyniesie nam liczne korzyści. Często ludzie zapominają o właściwościach roślin, które były już stosowane od czasów starożytnych. W przypadku ziela dziurawca możemy skorzystać z jego działania przeciwbakteryjnego, moczopędnego, uspokajającego, obniżającego ciśnienie lub łagodzącego objawy depresji.
Co myślisz o dzisiejszym wpisie? Może chcesz coś dodać od siebie?
Napisz w komentarzu!
Cześć,
przygotowałem dla Ciebie fitness QUIZ!
Zobacz jaki plan najlepiej pasuje do Twojej sylwetki: quiz
Cześć,
przygotowałem dla Ciebie fitness QUIZ!
Zobacz jaki plan najlepiej pasuje do Twojej sylwetki: quiz