Zawartość strony
Z roku na rok możemy zauważyć, że Polacy coraz częściej i chętniej uprawiają sport oraz zwracają uwagę na to co jedzą. Zdrowy tryb życia w obecnych czasach jest bardzo na czasie, co naprawdę bardzo cieszy. W sklepach półki powoli zaczynają uginać się od produktów zdrowych, bezmlecznych, bezglutenowych i innych.
[mc4wp_form id=”468″]
Darmowe Wiadomości o Zdrowiu, Treningu, Suplementacji i Diecie na Twoją Skrzynkę Email!
Czym jest dieta? Dieta to po prostu sposób odżywiania wybrany dobrowolnie przez człowieka bądź dieta, która została narzucona przez pewne nietolerancje pokarmowe.
Opiera się na węglowodanach o różnym indeksie glikemicznym. Podczas tej diety należy spożywać produkty bogate w cukry złożone oraz dodatkowo zdrowe źródła protein. Założeniem tej diety jest szybsza redukcja masy ciała bądź pomoc przy budowaniu masy mięśniowej. Podczas tej diety powinniśmy spożywać produkty węglowodanowe o niskim i średnim indeksie glikemicznym. Niewskazane są produkty o wysokiej zawartości tłuszczu, odrzucamy alkohol i żywność wysokoprzetworzoną. Unikamy smażenia w głębokim tłuszczu, gdyż po pierwsze jest to nie zdrowe, a po drugie bardzo kaloryczne, co przyczynia się do szybkiego przybierania na wadzę.
Są to na pewno takie produkty, jak: owoce, chude i półtłuste mięso, ryby, produkty mleczne, brązowy ryż, płatki owsiane, żytnie lub jęczmienne, warzywa, jaja, orzechy( w odpowiednich ilościach ze względu na dużą kaloryczność). Czy dzięki tej diecie schudniemy? Jeśli wartość kaloryczna produktów zjedzona w ciągu dnia będzie przekraczać nasze zapotrzebowanie to oczywiście, że nie schudniemy. Ważne jest aby kontrolować ilość spożywanego jedzenia i po prostu jeść rozsądnie.
Kolejną dietą, bardzo popularną w ostatnim czasie, jest dieta bezglutenowa. Polega ona na tym, że z diety eliminujemy spożywanie glutenu, który znajduję się m.in w pszenicy, życie, jęczmieniu oraz owsie. Pomimo wszystko dieta powinna dostarczać wszystkich potrzebnych składników ożywczych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Kto powinien stosować daną dietę? Jest ona przeznaczona tylko i wyłącznie dla osób z celiakią oraz dla tych, którzy cierpią na nietolerancję glutenu. Po spożyciu glutenu osoby z nietolerancją czują nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
Zmagają się między innymi z biegunkami, zaparciami, wzdęciami, bólami brzucha o różnym nasileniu, a nawet można zauważyć spadek masy ciała. Dolegliwości te skutecznie uprzykrzają życie i czujemy się przez nie niekomfortowo. Warto więc zwrócić uwagę, czy po spożyciu produktów zawierających gluten nie czujemy się źle. Być może również będziemy musieli ograniczyć niektóre produkty, bądź całkowicie wyeliminować je z diety, aby poprawić jakość życia. Produkty jakie powinniśmy i możemy spożywać podczas tej nietolerancji to ryż, gryka, proso, amarantus, komosa ryżowa, szałwia hiszpańska, siemię lniane, sezam czy suszone owoce, chude gatunki mięsa, ryby, jaja, oraz mleko i przetwory mleczne. Dieta ta niestety jest dość kosztowna i musimy liczyć się z tym, że wydamy więcej pieniędzy na produkty niż w przypadku diety zwykłej.
Bardzo popularną również dietą jest dieta bezmleczna.
Jak sama nazwa wskazuje polega ona na wyeliminowaniu z diety mleka oraz jego przetworów. Tak jak w przypadku diety bezglutenowej, po spożyciu mleka bądź jego przetworów pojawiają się takie dolegliwości, jak wzdęcia, bóle brzucha, biegunki, przelewanie się w jamie brzusznej, częstsze oddawanie gazów, a w najgorszym przypadku nudności oraz wymioty. Dla osób, które uwielbiają mleko i jego przetwory będzie to ciężka zmiana, praktycznie całkowicie trzeba odstawić mleko, jogurty, sery twarogowe oraz żółte, lody i różnego rodzaje desery mleczne. Są jednak osoby, które nie tolerują mleka, natomiast po spożyciu jogurtu czują się dobrze.
Ważne jest, aby przetestować swój organizm i sprawdzić jak bardzo jesteśmy uczuleni na dane produkty spożywcze, bo być może nie będzie trzeba eliminować wszystkich produktów mlecznych, a jedynie jakąś część.
Najczęściej alergia na białka mleka występuje u małych dzieci. W diecie bezmlecznej mogą znaleźć się takie produkty jak: kasza, pieczywo francuskie, warzywa, owoce, sorbety, domowe budynie ze skrobi kukurydzianej, galaretki, kisiele owocowe, różnego rodzaju przyprawy. Należy pamiętać, że w takich produktach jak czekolady mleczne, cukierki toffi, kremy, batony również znajduje się mleko i należy uważać.
Po zjedzeniu jednego małego cukierka żadnych objawów być nie powinno, jednak po zjedzeniu garści dolegliwości ze strony układu pokarmowego mogą się pojawiać. Ważne jest sprawdzanie etykiet danego produkty i upewnianie się, czy aby na pewno w danym produkcie nie znajduje się mleko.
O diecie lekkostrawnej słyszał chyba każdy. Często możemy usłyszeć o konieczności jej wdrożenia po wyjściu ze szpitala po przebytej operacji bądź zabiegu obejmującego przewód pokarmowy. Polega ona na wyeliminowaniu ciężkostrawnych posiłków, a wprowadzenie lekkostrawnych. Jest ona po to, by odciążyć przewód pokarmowy, poprawić stan zdrowia lub złagodzić dolegliwości pojawiające się ze strony układu pokarmowego.
Jedząc posiłki ciężkostrawne, nasz żołądek pracuje na pełnych obrotach, jest przeciążony, przez co czujemy się zmęczeni, ospali i zamiast mieć energię do życia, tą energię tracimy. Dieta ta tak jak już było wyżej wspomniane, jest dla osób po zabiegach obejmujących przewód pokarmowy oraz dla osób zmagający się z problemami ze strony żołądka czy jelit. Jednak tak naprawdę dieta ta jest odpowiednia dla każdego.
Warto odciążyć swój przewód pokarmowy, karmić go zdrowymi i lekkimi posiłkami, dzięki czemu będziemy czuć się zdrowiej i lżej. Przy diecie lekkostrawnej powinniśmy skupić się na takich produktach, jak mleko i produkty mleczne, jaja na miękko, mięso (kurczak, indyk, chuda wołowina) ryby (dorsz, sandacz) warzywa w dużej ilości, gotowane, przetarte bądź zmiksowane, owoce, produkty zbożowe( jasne pieczywo, biały ryż, drobne makarony).
Spotkać się można też z określeniem dieta niskobiałkowa. Białko to podstawowy składnik pożywienia. Zadaniem tej diety jest zapobieganie wytwarzaniu się w organizmie człowieka szkodliwych produktów przemiany białek. Dietę tą stosuje się przede wszystkim u osób z problemami niewydolności nerek i wątroby. Jest więc ona dietą leczniczą, która polega na ograniczeniu produktów białkowych.
W jakim stopniu ograniczone jest spożywanie białka zależy od stopnia tolerancji przez organizm chorego. U jednego będzie to ograniczenie w małym stopniu, u drugiego człowieka w bardzo wysokim. Ważne jest, aby wykonać odpowiednie, szczegółowe badania. Podczas stosowania tej diety powinno się ograniczać takie produkty jak: jaja, mleko oraz jego przetwory, mięso, ryby czy wędliny.
Nie należy stosować tej diety bez powodu, jeśli nasz stan zdrowia jest dobry, nie borykamy się z problemem z wątrobą bądź wydolnością nerek nie jest wskazane unikanie białka. Białko w diecie jest bardzo ważne, gdyż odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie organizmu i zapewnia odpowiedni wzrost.
Jeśli była mowa o diecie niskobiałkowej, należy również wspomnieć o wysokobiałkowej. Jak sama nazwa wskazuje podczas tej diety pochłaniamy dużej ilości białka. Stosowana jest ona najczęściej na redukcję masy ciała, czyli wtedy gdy chcemy utracić zbędne kilogramy. Białko w diecie sprawia, że długo jesteśmy nasyceni, przez co rzadziej sięgamy po jedzenie i nie dostarczamy sobie zbyt dużej ilości kalorii w diecie.
Dieta wysokobiałkowa jest stosowana przez sportowców, przez osoby po udarach, operacjach, przez osoby z nadczynnością tarczycy lub po prostu przez osoby, które mają problem z przyswajaniem węglowodanów. Dzięki niej utracimy kilka kilogramów, rozbudujemy masę mięśniową, nasza skóra zregeneruje się, a po operacjach szybciej wrócimy do zdrowia i pełni sił. Gdzie powinniśmy szukać wysokiej ilości białka? Przede wszystkim w mięsie, jest to prawdziwa skarbnica białka. W warzywach strączkowych oraz warzywach gotowanych również znajdziemy go w dużych ilościach.
Niestety na dietę wysokobiałkową muszą uważać osoby, które mają problemy z nerkami, gdyż dieta ta bardzo je obciąża.
Jedną z coraz częściej stosowaną diet jest dieta owocowo- warzywna. Podczas diety jemy wyłącznie warzywa i owoce, w różnej postaci i formie. Ma na celu oczyszczanie organizmu z toksyn. Jest to na pewno dieta, której nie powinno stosować się długofalowo ze względu na bardzo niską kaloryczność. Dieta zarówno oczyszcza organizm z toksyn, jak i pomaga zrzucić zbędne kilogramy. Dietetycy polecają zastosować tą dietę chociażby raz do roku, aby pozbyć się z organizmu toksyn oraz nabrać wigoru i więcej sił do życia. W trakcie tej diety faktycznie czujemy się lekko, zdrowo i mimo tego, że spożywamy mało pokarmów mamy dużo energii i siły. Jednak nie wszystkie owoce i warzywa możemy podczas tej diety spożywać.
Na pewno wybierajmy warzywa niskoskrobiowe, takie jak: marchew, buraki, cebula, brokuły, pomidory, papryka. Jeśli chodzi o owoce, wybierajmy te niskocukrowe takie jak: jabłka, cytryny, grejpfruty czy jagody. Wybieramy tylko takie owoce i warzywa, które mają niski indeks glikemiczny. Dieta warzywno-owocowa ma zbawienny wpływ na schorzenia układu krążenia, oddechowego, pokarmowego, choroby skóry oraz reumatyczne. Warto więc choć raz do roku postawić na taką dietę i pozwolić swojemu organizmowi pozbyć się toksyn.
Jak można zauważyć, każda z diet jest inna i każda polecana jest dla kogoś innego. Niektórzy mają to szczęście, że sami mogą wybrać sobie dietę na którą przechodzą, gdyż nie mają żadnych alergii pokarmowych.
Niestety wiele osób dietę ma narzuconą ze względu na swoje problemy zdrowotne. Jedno jest pewne, aby nie zrobić swojemu organizmowi krzywdy należy udać się do dietetyka i po badaniach oraz szczegółowym wywiadzie to lekarz decyduje, jaka dieta jest dla danej osoby najlepsza. Rodzajów diet jest mnóstwo i aby się w tym wszystkim nie pogubić, warto udać się do specjalisty o pomoc.
Cześć,
przygotowałem dla Ciebie fitness QUIZ!
Zobacz jaki plan najlepiej pasuje do Twojej sylwetki: quiz
Cześć,
przygotowałem dla Ciebie fitness QUIZ!
Zobacz jaki plan najlepiej pasuje do Twojej sylwetki: quiz