Zawartość strony
Dieta wysokobiałkowa polega na dostarczaniu do organizmu dużej ilości białka. Jest to dieta często stosowana przez sportowców i osoby, które regularnie trenują. W przypadku osób czynnie uprawiających sport białko jest niezbędne do prawidłowej pracy ich organizmu i budowy mięśni. Dieta wysokobiałkowa opiera się w większości na produktach mięsnych i takich, które zawierają potrzebne białko.
W diecie mniejsze znaczenia mają węglowodany i tłuszcz, która należy ograniczać. Dieta bogata w białko najczęściej jest powiązana z regularnymi treningami, które wspierają budowę mięśni. Osoby decydujące się na dietę białkową w większości spożywają mięso, ryby i nabiał. Często w diecie znajdują się również jaja kurze. Z mięs w diecie białkowej największe znaczenie ma kurczak, indyk i wołowina. Każdy z wymienionych produktów posiada duże ilości białka zwierzęcego.
[mc4wp_form id=”468″]
Darmowe Wiadomości o Zdrowiu, Treningu, Suplementacji i Diecie na Twoją Skrzynkę Email!
Wśród sportowców regularnie trenujących upowszechniło się jedzenie piersi kurczaka z ryżem i różnymi dodatkami. Mięso z kurczaka nie należy jednak do tych, które mają najwięcej białka. Przykładowo odrobinę więcej białka znajdziemy nawet w mięsie z indyka.
Warto tutaj wspomnieć, iż mięso z indyka jest znacznie zdrowsze i dostarcza liczne witaminy do organizmu. Indyk jest również traktowany jako mięso, które jest lepsze jakościowo i zdrowsze niż wspomniany kurczak. W mięsie z indyka znajdziemy liczne witaminy z grupy B i minerały.
Z witamin należy wymienić tutaj cynk, selen, potas, miedź i magnez, który w przypadku sportowców uchroni ich przed niepotrzebnymi skurczami mięśni. W mięsie z indyka znajduje się również żelazo, które jest potrzebne w organizmie do tego, aby prawidłowo przetwarzać białko. Żelazo umożliwia w organizmie pobieranie z krwi potrzebnego tlenu. W ten sposób osoby spożywające mięso bogate w żelazo mogą lepiej chronić organizm przed ewentualnym niedotlenieniem mięśni. Dostarczając do organizmu żelazo w pokarmie przyspieszymy regenerację po treningu i sprawimy, iż nasz organizm będzie znacznie wydajniejszy. Trenując regularnie sport należy zadbać o to, aby planując dietę dostarczyć do organizmu potrzebne żelazo.
W ten sposób wysiłek fizyczny będzie przyjemniejszy, a my osiągniemy lepsze wyniki w sporcie. Mięso z indyka w przypadku diety wysokobiałkowej to jeden z najlepszych wyborów. Dietetycy zaznaczają tutaj, iż w mięsie indyka znajduje się więcej potrzebnego białka niż w wołowinie lub kurczaku. Wołowina to kolejny produkt, który jest ważny w przypadku diety wysokobiałkowej. Mięso wołowe posiada przyswajalne żelazo, witaminy B, A, D i E. Spożywając mięso wołowe dostarczamy do organizmu olbrzymią dawkę energii. Porównując jednak mięso wołowo do kurczaka lub indyka musimy liczyć się z tym, iż znajduje się w nim mniej białka. Najlepszą partią mięsa jest tutaj polędwica wołowa, która dostarczy do organizmu najwięcej białka.
Mięso to podstawa diety wysokobiałkowej, która powinna być należycie prowadzona. Decydując się na dietę wysokobiałkową najlepiej wcześniej skonsultować się z dietetykiem. Specjalista oceni naszą sytuacją i zaplanuje nam należycie dietę. Wprowadzenie diety bogatej w białko może przynieść liczne korzyści dla naszego ciała. Należy jednak pamiętać, iż dieta wysokobiałkowa to nie tylko same zalety, ale również wady. Z przypadku wad musimy liczyć się z tym, iż dieta wysokobiałkowa opiera się głównie na białku. W ten sposób nasz mózg może nie otrzymywać odpowiedniej ilości glukozy, która znajduje się w innych produktach.
Glukoza jest niebywale istotną substancją dla naszego mózgu. Jest to organiczny związek chemiczny, który zalicza się do grupy cukrów aldehydowych. W przypadku ludzi związek ten pełni istotną rolę w tym, aby nasz organizm posiadał energię do życia. Jest to rodzaj potrzebnego paliwa dla ciała i mózgu. Dieta wysokobiałkowa może poniekąd ograniczyć dostarczanie potrzebnej glukozy dla mózgu. Niestety brak glukozy jest niewskazany i w konsekwencji może doprowadzić do zaburzeń. Ludzkie narządy stają się mniej wydajne i gorzej wykonują swoją pracę. W nadmiarze glukoza może być szkodliwa, ale organizm potrzebuje jej w normalnej ilości. Decydując się na dietę wysokobiałkową powinniśmy na bieżąco obserwować swój organizm i pamiętać o regularnych badaniach. Najlepiej dietę prowadzić pod czujnym okiem dietetyka, który będzie obserwował nas i reakcję organizmu.
Dieta wysokobiałkowa potrafi przynieść liczne korzyści dla organizmu i poprawić ogólny wygląd ciała. W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, iż w diecie wysokobiałkowej znajdują się głównie produkty, które są syte i skutecznie zaspokajają głód. Spożywając produkty bogate w białko będziemy czuli się syci i dostarczymy mięśniom więcej paliwa do pracy.
Mięśnie będą szybciej się regenerowały, a organizm znacząco się wzmocni. Jest to niezwykle ważne w przypadku osób, które są aktywne fizycznie lub regularnie trenują sport. Posiłki z dużą zawartością białka dadzą siłę do regularnych treningów, które stają się wydajniejsze. Kolejną kwestią jest tutaj szybszy przyrost tkanki mięśniowej. U osób spożywających duże ilości białka można z czasem zaobserwować większe mięśnie, które lepiej się prezentują. Warto tutaj wspomnieć, iż sama dieta wysokobiałkowa nie zdziała tutaj cudów. Decydując się na dietę białkową należy połączyć ją z regularnymi ćwiczeniami.
Dopiero w ten sposób sprawimy, iż mięśnie zaczną się uwidaczniać. Sportowcy dbający o swoją kondycję często stosują specjalne odżywki białkowe, które poprawiają dodatkowo ich wygląd i możliwości organizmu. Aktualnie stosowanie odżywek sportowych stało się znacznie częstsze. Po specjalne odżywki najczęściej sięgają osoby trenujące na siłowni lub sporty walki. W przypadku tych dyscyplin siła mięśni odgrywa często znaczącą rolę. Specjalne odżywki białkowe są dobre dla każdego, kto chce poprawić wydolność mięśni. Stosując takie odżywki można każdego dnia dostarczyć do organizmu odpowiednią ilość białka.
Jest to również rozwiązanie wskazane u osób, które w swojej codziennej diecie nie spożywają mięsa. Przykładem są tutaj osoby, które przebywają na diecie wegańskiej lub wegetariańskiej. W przypadku tych osób ilość białka spożywanego w pokarmie jest niska i należy je suplementować.
Do zalet diety wysokobiałkowej należy również zaliczyć ograniczenie spożywania węglowodanów. Niestety w ostatnich latach można zaobserwować, iż węglowodany często stanowią znaczą część diety współczesnych ludzi. Nadmierne spożywanie węglowodanów może przynieść liczne skutki uboczne, które są widoczne po czasie.
Najgorsze są tutaj węglowodany, które pochodzą z produktów przetworzonych i szkodliwych dla zdrowia. Do takich produktów zawierających puste kalorie można zaliczyć słodycze. Jedzenie takich produktów prowadzi w konsekwencji do otyłości, co wywołuje kolejne choroby. Jednocześnie osoba spożywająca słodycze pozbawia swój organizm potrzebnych składników odżywczych, które decydują o jej zdrowiu.
Kolejną kwestią jest tutaj fakt, iż węglowodany to główny czynnik do tego, aby w organizmie zaczęła odkładać się tkanka tłuszczowa. Jest to niewskazane dla osób, które mają problemy z utrzymaniem prawidłowej wagi. Obecnie ludzie często zapominają, iż nasz organizm nie jest w stanie przetworzyć takiej ilości energii, która pochodzi z węglowodanów w pokarmie. Ludzie często spożywają nadmiernie dużo węglowodanów w stosunku do białka lub zdrowych tłuszczy.
Dieta wysokobiałkowa ogranicza spożywanie węglowodanów i dostarcza do organizmu potrzebne składniki odżywcze. Warto tutaj wspomnieć, iż w diecie wysokobiałkowej znajdziemy produkty, które są powszechnie dostępne na rynku. Każdego dnia z łatwością zaopatrzymy się w potrzebne produkty mięsne, jaja lub ryby. Wymienione produkty będą stanowiły trzon naszej diety, ale oczywiście to nie wszystko, co będziemy spożywać w jej trakcie. Kupując mięso i ryby musimy zawsze pamiętać o tym, aby produkty były świeże.
Kolejną kwestią jest kupowanie produktów sprawdzonych, które są wysokiej jakości. Najlepiej kupować mięso u sprawdzonych dostawców lub lokalnych hodowców. Niestety w niskiej jakości mięsie znajdziemy często szkodliwe substancje, które mogą mieć negatywny skutek na nasze zdrowie. Wśród najczęściej dodawanych substancji do mięsa znajdziemy karageny, fosforany lub skrobię. Wspomniany karagen najczęściej spotkamy w parówkach, najróżniejszych konserwach lub niskiej jakości pasztetach. Substancja jest również dodawana do innych produktów oprócz mięsa, jak napoje roślinne, pieczywo lub lody.
W mięsie niskiej jakości możemy trafić również na nadmierne ilości soli lub różne dodatki. Niektórzy producenci do produkowanego mięsa dodają tłuszcz lub zmielone kości. W ten sposób mięso się staje znacznie cięższe, co pozwala producentowi więcej zarobić. Niestety nie przekłada się to na właściwości zdrowotne takiego mięsa i korzyści dla zdrowia. Decydując się na dietę wysokobiałkową powinniśmy pamiętać, aby wybierać jedynie sprawdzone produkty. W innym wypadku często będziemy spożywać szkodliwe substancje i nadmierne ilości tłuszczu. Omawiając zalety stosowania diety wysokobiałkowej nie możemy zapomnieć o jej wpływie na regenerację mięśni. Dieta wysokobiałkowa przyśpiesza regenerację mięśni po treningu i ich prawidłowy wzrost. Tkanki szybciej się zrastają, a mięśnie mają potrzebny budulec.
Dieta wysokobiałkowa to idealne rozwiązanie dla osób, które pragną schudnąć i poprawić swoją sylwetkę. Spożywając większe ilości białka możemy doprowadzić do szybszego spalania tkanki tłuszczowej. Jednocześnie jedząc głównie produkty bogate w białko sprawimy, iż na ciele nie będzie okładaj się zbędny tłuszcz. W ten sposób nasze mięśnie staną się lepiej widoczne, a jednocześnie przyspieszymy utratę zbędnej masy. Warto tutaj wspomnieć, iż białko ma ogromny wpływ na to, jak radzi sobie nasz układ trawienny.
Spożywając produkty białkowe sprawimy, iż nasza przemiana materii ulegnie poprawie. Nasze ciało zacznie szybciej spala niepotrzebne kalorie, które wcześniej magazynowały się w formie tkanki tłuszczowej. Białko dostarczane w diecie ma wpływ na niektóre hormony i ich prawidłowy transport we krwi. Organizm ludzki potrzebuje białko do tego, aby jego układ hormonalny prawidłowo wykonywał swoja pracę. Do hormonów białkowych jest zaliczana prolaktyna, insulina, glukagon lub hormon wzrostu.
Dieta wysokobiałkowa jest w stanie poprawić funkcjonowanie naszego organizmu i przywrócić prawidłową wagę. Spożywając produkty wysokobiałkowe możemy efektywnie obniżyć poziom glukozy we krwi. Ludzki mózg potrzebuje glukozę do prawidłowej pracy, ale niekiedy organizm posiada jej za wiele. Obniżając stężenie glukozy możemy sprawić, iż będziemy w mniejszym stopniu odczuwać głód. Jest to ważne w przypadku osób, które mają skłonności do objadania się i nieustannie podjadają różne smakołyki.
W przypadku spożywania dużej ilości węglowodanów często w organizmie następuje chwilowe uczucie sytości i gwałtowny skok cukru we krwi. W przypadku diety wysokobiałkowej posiłki są bardziej syte i dłużej dają człowiekowi potrzebną energię do działania. Osoby przebywające na diecie wysokobiałkowej rzadziej sięgają po przekąski i dłużej czują się najedzone po posiłku. Dieta oparta na białku często w większości eliminuje lub przynajmniej znacząco ogranicza spożywanie produktów roślinnych.
Warto tutaj pamiętać, iż z dietą wysokobiałkową są związane pewne kontrowersje i niekiedy możemy odczuć jej negatywne skutki. W najgorszym przypadku zdarzają się sytuację, iż nabawimy się kamicy nerkowej lub pogorszy się nasz stan zdrowia. Z tego powodu należy pamiętać, aby w codziennym jadłospisie znalazły się wszystkie niezbędne produkty, które dostarczą nam potrzebne składniki odżywcze. Podczas stosowania diety wysokobiałkowej nie możemy zapomnieć o spożywaniu warzyw o niektórych owoców. Każdego dnia warzywa powinny być nieodłącznym elementem naszej diety. W przypadku owoców musimy pamiętać, iż niektóre z nich mogą zawierać duże ilości cukru.
W diecie wysokobiałkowej znajdziemy liczne produkty, które są powszechnie dostępne i łatwe do kupienia. Dieta wysokobiałkowa skupia się w większości na produktach bogatych w białko, przy jednocześnie znacznym ograniczeniu węglowodanów. Podstawą diety bogatej w białko są różne rodzaje mięsa, jaja, wybrane produkty mleczne, rośliny strączkowe i ryby. Dopuszczalne jest również spożywanie niektórych zbóż i orzechów. Decydując się na dietę wysokobiałkową w pierwszej kolejności musimy wyrzucić niektóre produkty ze swojej lodówki.
Niedopuszczalne jest spożywanie produktów przetworzonych, które zawierają konserwanty i są źródłem niezdrowych tłuszczy. Do listy takich produktów możemy zaliczyć fast foody, różne rodzaju konserwy, parówki, chipsy lub ciasta. W przypadku parówek możemy pójść na odstępstwa pod warunkiem, że ich jakość będzie na odpowiednim poziomie. Wybierając parówki powinniśmy dokładnie sprawdzić ich skład i substancje użyte podczas produkcji. Im więcej w parówkach znajdziemy mięsa, tym lepiej to świadczy o ich jakości. Każde dodatkowe substancje w parówkach będą niepotrzebnym dodatkiem, które niekorzystnie wpłynie na nasze zdrowie.
Podczas diety wysokobiałkowej będziemy musieli zrezygnować ze spożywania słodyczy. Niestety wszelkiego rodzaju ciasta, cukierki lub ulubione batoniki będą przynosiły jedynie negatywne rezultaty dla naszego zdrowia. Słodycze nie dostarczą nam potrzebnych składników odżywczych i jednocześnie spowodują wzrost tkanki tłuszczowej. Dodatkowo słodycze to węglowodany, które podczas diety wysokobiałkowej są niewskazane.
Z mięs najlepiej postawić na wołowinę, kurczaka, kaczkę lub indyka. Mięso z kaczki oraz indyka jest uważane za jedno z najlepszych jakościowe. W przypadku popularnego w Polsce mięsa wieprzowego musimy zachować odrobinę ostrożności przy jego spożywaniu. Niestety w mięsie wieprzowym znajdziemy duże ilości tłuszczu, co niekoniecznie będzie wskazane podczas diety wysokobiałkowej.
Tłuszcz znajdujący się w takim mięsie wieprzowym powinniśmy uwzględnić podczas przeliczania kalorii. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby podczas stosowania diety bogatej w białko spożywać mięso wieprzowe. Warto tutaj wspomnieć, iż dieta wysokobiałkowa nie należy do najtańszych. Osoby decydujące się na taką dietę muszą pamiętać, aby każdego miesiąca przeznaczyć określoną kwotę na zakupy. Kupno odpowiedniego jakościowo mięsa to niemały wydatek, który będziemy musieli ponieść każdego miesiąca. Rozwiązaniem może być wybieranie tańszego mięsa, które również jest bogate w białko. W tym wypadku najbardziej opłacalne jest mięso kurze, które zawiera podobne ilości białka do wołowiny. W przypadku mięsa z indyka lub kaczki spotkamy wyższe ceny, ale często wiąże się to z lepszą jakością. Do grupy produktów wysokobiałkowych należy również zaliczyć rośliny strączkowe. Wspomniane rośliny strączkowe stanowią cenne źródło białka i minerałów.
Podczas diety wysokobiałkowej wskazane jest spożywanie fasoli, grochu, soczewicy, soi, bobu lub ciecierzycy. Dla urozmaicenia z fasoli możemy przebierać wśród jej rodzajów. Ciekawą propozycją może być fasola mung, tyczna lub czerwona. Fasola to źródło przeróżnych mikroelementów i witamin, które wspomogą nasz organizm. W fasoli znajdziemy duże ilości błonnika, ryboflawinę, kwas foliowy, niacynę, tiaminę i witaminę A. Jednocześnie fasola zawiera minimalne ilości cukrów prostych. Z fasoli można przygotować przeróżne dania, które będziemy mogli spożywać podczas stosowania diety wysokobiałkowej. Najbardziej popularnym posiłkiem jest zupa fasolowa, smalec bazujący na fasoli lub sałatka z jej dodatkiem.
W przypadku sałatki w prosty sposób przygotujemy ją z białej fasoli, suszonych pomidorów i natki pietruszki. Przygotowana sałatka będzie idealnie smakowała po polaniu jej oliwą z oliwek. Kolejnym produktem wysokobiałkowym są jaja, które stanowią ważne element diety. W ostatnich latach dietetycy odrobinę zmienili podejście do jajek i zalecają ich częstsze spożywanie. Aktualnie dietetycy pozwalają na spożywanie jednego lub nawet dwóch jajek w ciągu dnia. Jedząc jajka możemy dostarczyć do organizmu cenne składniki odżywcze i potrzebne białko. Najwięcej witamin i potrzebnych minerałów znajdziemy w żółtku. W jajku znajdują się takie witaminy, jak A, E, D i B2. Spożywając jajka znajdziemy w nich także potrzebną dla naszych oczu luteinę i zeaksantynę. Wspomniana zeaksantyna posiada działanie przeciwnowotworowe i może pomóc w uniknięciu licznych chorób. Zeaksantyna wspiera także regenerację skóry, gdzie jednocześnie skutecznie spowalnia procesy starzenia się.
Podczas diety wysokobiałkowej musimy pamiętać o spożywaniu potrzebnych dla zachowania zdrowia owoców i warzyw. W przypadku warzyw idealnie sprawdzi się tutaj szpinak, który zawiera mało węglowodanów i jest bogate w liczne mikroelementy. Szpinak to świetny dodatek do najróżniejszych dań i sałatek. Ze szpinaku z łatwością przygotujemy przepyszny omlet, naleśniki lub pierogi. Omawiane warzywo jest bogate w kwas foliowy, wapń i żelazo. Dodatkowo w szpinaku znajduje się kwercetyna, która odpowiada za zwalczanie wolnych rodników.
Wspomniana kwercetyna wykazuje działanie przeciwzapalne, które jednocześnie skutecznie hamuje działanie cytokin prozapalnych. W ten sposób jedząc szpinak możemy ochronić organizm i swój układ nerwowy przez negatywnymi czynnikami. Podczas diety wysokobiałkowej możemy spożywać także brokuły, brukselki lub kukurydzę. Wymienione warzywa zawierają potrzebne aminokwasy i mogą być świetnym uzupełnieniem dla diety bogatej w białko. Zdrowym i jednocześnie zawierającym białko warzywem jest jarmuż. To niezwykłe warzywo jest pełne potrzebnych mikroelementów, ale w nadmiarze może powodować wzdęcia.
Sporadyczne spożywanie jarmużu podczas diety wysokobiałkowej jest jednak jak najbardziej wskazane. W przypadku owoców musimy pamiętać o tym, aby zachować umiar podczas ich spożywania. Dietetycy zalecają tutaj, aby podczas diety wysokobiałkowej zdecydowanie więcej spożywać warzyw. Sporadyczne jedzenie owoców zdecydowanie nam nie zaszkodzi, a wręcz przyniesie pozytywne skutki.
Stosując dietę wysokobiałkową powinniśmy do jadłospisu dodać także produkty mleczne. Spożywając produkty mleczne dostarczymy do organizmu duże ilości białka i potrzebne do budowy kości wapń. W Polsce najczęściej spożywane jest mleko krowie, które jednak nie zawiera najwięcej białka w przeliczeniu na sto gramów. Najwięcej potrzebnego białka dostarczy nam mleko renifera, kozie lub owcze. W sklepach ciężko jednak trafić na ten rodzaj mleka.
Najlepiej w tym celu pokusić się samodzielne znalezienie hodowcy, który dostarczy nam mleko kozie lub owcze. Potrzebne białko znajdziemy także w licznych produktach, które są produkowane na bazie mleka. Dużą zawartością białka może się tutaj poszczycić jogurt wysokobiałkowy. Przykładem takiego jogurtu jest skyr, czyli tradycyjny islandzki produkt wyrabiany prosto z zsiadłego mleka.
Jogurt ten posiada charakterystyczny smak i zawiera odtłuszczone mleko. W Polsce bezproblemowo znajdziemy ten rodzaj jogurtu, który możemy dodać do sałatek lub musli. W codziennym jadłospisie przy diecie wysokobiałkowej możemy również spożywać różne sery. Najlepszym wyborem będzie tutaj ser mozzarella, brie lub pochodzący z Holandii gouda. Wskazane jest również picie maślanki lub kefiru. Oprócz białka w maślane i kefirze znajdują się liczne bakterie probiotyczne, które działają korzystnie na układ pokarmowy. Jelita potrzebują takich bakterii probiotycznych do prawidłowej pracy.
Dieta wysokobiałkowa polega na znacznym ograniczeniu spożywania węglowodanów i tłuszczy. W ten sposób w organizmie dochodzi do szybszego spalania tłuszczu i tworzenia się tkanki mięśniowej. Niestety takie restrykcyjna dieta oparta na produktach bogatych w białko wiąże się z dużym obciążeniem dla organizmu. W dłuższej perspektywie czasu taka dieta może być niebezpieczna i stanowić zagrożenia dla zdrowia. Dietę wysokobiałkową najlepiej stosować pod czujnym okiem dietetyka lub trenera personalnego. Zaleca się, aby dietę opartą na produktach białkowych stosować nie dłużej niż cztery tygodnie.
Każdego dnia powinniśmy na bieżąco pilnować, aby nie przekroczyć zalecanego spożycia białka. Ilość spożytego białka w ciągu dnia powinna być zależna od masy ciała danej osoby. Nadmiar spożywanego białka może doprowadzić do sytuacji, gdy pojawią się zaburzenia związane z pracą układu trawiennego. Do najczęstszych objawów związanych z układem pokarmowym należy zaliczyć niestrawność, wzdęcia, zaparcia, bóle brzucha lub nudności. Niekiedy niekorzystne objawy mogą się pojawić na skórze.
W przypadku przebiałkowania może wystąpić trądzik, a zmarszczki staną się bardziej widoczne. Niektóre osoby obserwują u siebie wypadanie włosów lub osłabione paznokcie. Nadmierne proteiny mogą odpowiadać także za częstsze zmęczenie. W tym wypadku zmęczenie często może być normalnym zjawiskiem po intensywnym treningu. Warto tutaj wspomnieć, iż niektórzy specjaliści wiążą nadmierne spożycie protein z pogorszeniem pracy nerek lub problemami z układem kostnym.
W przypadku nerek negatywnie na ich stan wpływa metabolizm spożywanego białka. W trakcie metabolizmu do organizmu dostają się toksyczne pozostałości związane z przemianą materii. Wśród takich toksycznych substancji znajduje się amoniak. Innymi związkami wydzielanymi podczas przetwarzania białek przez nerki są ketokwasy. Nerki nie są w stanie całkowicie wydalić takie pozostałości, które potrafią gromadzić się w ciele. W konsekwencji jedną z chorób może być mocznica. Jest to przewlekła choroba nerek, która wymaga natychmiastowego leczenia. Dieta wysokobiałkowa przynosi jednak także liczne korzyści, o których nie należy zapominać. W przypadku osób z otyłością to często najlepsza dieta do tego, aby najszybciej zrzucić nadmierne kilogramy.
Białko powinno stanowić znaczną część zdrowej diety, która służy naszemu ciału. Wszystkie tkanki w organizmie człowieka potrzebują białka do tego, aby prawidłowo się rozwijać. Jest to podstawowy budulec dla mięśni, które potrzebują protein po każdym intensywnym wysiłku. W przypadku diety wysokobiałkowej wskazane jest zachowanie równowagi, aby nie przesadzić z nadmiarem białka w codziennym jadłospisie.
Potrzebne białko można błyskawicznie uzupełnić sięgając po przekąski w postaci orzechów. Wspomniane orzechy są idealnym źródłem białka, które jest potrzebne organizmowi. Wszystkie rodzaje orzechów zawierają białko, ale niektóre z nich mają go szczególnie dużo.
Olbrzymie ilości białka znajdziemy w orzeszkach ziemnych. Na sto gramów w orzeszkach ziemnych znajduje się około dwadzieścia sześć gramów białka. W przypadku orzeszków ziemnych musimy pamiętać, że ich jedzenie nie zawsze jest wskazane. Niestety badania potwierdziły, iż w orzeszkach ziemnych znajdują się niebezpieczne dla zdrowia aflatoksyny. Związek ten jest wytwarzany przez grzyby, które znajdują się na orzeszkach ziemnych. Niektóre związki zawarte w orzeszkach wykazują właściwości podobne do trucizny. Zdecydowanie lepszym i bezpieczniejszym wyborem będą migdały lub orzechy nerkowca. W migdałach znajdziemy odrobinę mniej białka, ale w zamian dostarczymy do organizmu liczne witaminy oraz minerały. Kolejnym sposobem na uzupełnienie białka w diecie jest spożywanie większej ilości ryb. Jedzenie ryb przynosi liczne korzyści zdrowotne i dostarcza ogromne ilości łatwo przyswajalnego białka.
W tym wypadku duże ilości białka znajdziemy nie tylko w rybach, ale także jedząc owoce morza. Z owoców morza najwięcej biała zawierają krewetki. Wspomniane krewetki to popularny przysmak, który jest uwielbiany na całym świecie. Na sto gramów tego produktu znajdziemy aż dwadzieścia cztery gramy samego białka. Oprócz potrzebnych protein jedząc krewetki poprawimy swoje libido. Badania udowodniły, iż spożywanie krewetek znacząco poprawia potencję, co jest spowodowane dużą zawartością cynku i selenu. Krewetki to również dobre źródło magnezu i wapnia, czyli minerałów niezbędnych do prawidłowej pracy mięśni. Z ryb świetnym wyborem będzie halibut, flądra, dorsz, tuńczyk lub mintaj. Ryby to idealne źródło białka, wartościowych tłuszczy i minerałów. Dodatkowo spożywając niektóre ryby dostarczymy olbrzymie ilości potrzebnych kwasów tłuszczowych z grupy omega-3. Ogromne ilości kwasów omega-3 znajdują się w makreli, łososiu lub tuńczyku.
Niedobór białka może wywoływać szereg niekorzystnych objawów. Jednym z najczęściej pojawiających się objawów jest gwałtowny spadek odporności organizmu. Spadek odporności jest spowodowany tym, iż białko bierze udział w licznych procesach zachodzących w ludzkim organizmie.
Niedobór potrzebnych protein zaburza pracę wybranych narządów i powoduje pogorszenie stanu zdrowia. Osoba z niedoborem białka jest narażona na częstsze infekcje, które pojawiają się sezonowo. W celu wzmocnienia układu immunologicznego zaleca się wprowadzenie produktów, które zaspokoją dzienne zapotrzebowanie na białko. Kolejnym objawem świadczącym o niedoborze białka jest nieustanne uczucie głodu. Produkty zawierające białko należą do bardziej sycących i dużej zaspokajają głód.
Człowiek ma więcej energii do pracy i nie myśli nieustannie o jedzeniu. Osoby z niedoborem białka częściej odczuwają głód lub zaspokajają go spożywając nadmierne ilości węglowodanów. Produkty bogate w białko łatwiej pozwolą zapanować nad częstym uczuciem głodu. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które mają problem z ciągłym podjadaniem. Takie osoby często walczą z nadwagą, a spożywane posiłki zawierające węglowodany i puste kalorie nie pomagają im w tym.
Niestety brak białka w codziennej diecie może również przyczynić się do osłabienia mięśni. Jest to w szczególności ważne dla osób przebywających na diecie roślinnej. W ich wypadku należy zadbać o to, aby białko dostarczać poprzez suplementację lub spożywanie odpowiednich roślin. Osoby przebywające na diecie wegetariańskiej lub wegańskiej powinny spożywać większe ilości roślin strączkowych, komosy lub orzechów. W ten sposób białko roślinne pozwoli mięśniom prawidłowo się rozwijać. Wśród innych objawów charakterystycznych dla niedoboru białka należy zaliczyć częstsze kontuzje, bóle mięśni, wypadanie włosów lub w przypadku kobiet zaburzenia związane z menstruacją.
Dieta Dukana stała się szczególnie popularna na przestrzeni ostatnich lat. Jest to popularna dieta proteinowa, która ma na celu spowodować gwałtowny spadek tkanki tłuszczowej. Dieta Dukana opiera swoje działanie na białku, które stanowi jej większą część. Jadłospis w tej diecie bazuje na produktach wysokobiałkowych. Jednocześnie osoby przebywające na diecie Dukana muszą w znacznym stopniu ograniczyć spożywanie węglowodanów i tłuszczy. Popularną dietę opracował słynny francuski lekarz, który nazywał się Pierre Dukan.
Wdrożenie diety bazuje na kilku etapach, które dana osoba musi przejść w jej trakcie. Najbardziej restrykcyjny jest pierwszy etap, gdzie dana osoba musi początkowo spożywać wyłącznie produkty białkowe. W trakcie pierwszego etapu konieczne jest picie dużej ilości płynów, aby w ten sposób usprawnić pracę nerek i poprawić spalanie tkanki tłuszczowej. Pierwszy etap podczas tej restrykcyjnej diety wynosi maksymalnie do dziesięciu dni. Podczas pierwszego etapu stosowania omawianej diety należy spożywać głównie mięso, jak chudą wołowinę, koninę, kurczaka, podroby lub indyka. W przypadku kurczaka wskazane jest spożywanie głównie piersi, które zawierają najwięcej białka i są chude. Na tym etapie wskazane jest także spożywanie owoców morza i ryb, takich jak dorsz, łosoś lub sola. W trakcie pierwszego etapu można również spożywać jajka i nabiał.
Dopiero w kolejnych etapach dopuszcza się jedzenie pieczywa, warzyw i owoców. Każdy z etapów ma określony czas, a celem diety jest wprowadzenie określonego stylu żywienia. Niestety dieta Dukana posiada licznych krytyków, którzy nie zalecają jej stosowania. Wśród najczęstszych przeciwskazań do jej stosowania pojawiają się choroby związane z nerkami lub wątrobą. Stosowanie diety wysokobiałkowej powinno być przemyślane i przedyskutowane z kompetentnym specjalistą w tym zakresie. Dieta Dukana to idealny przykład stylu odżywiania, gdzie spożywane proteiny znajdują się w przewadze. Białko to potrzebny budulec dla naszego organizmu. Spożywane proteiny tworzą nasze mięśnie, wspierają pracę narządów, wydzielanie hormonów i regulują przemiany metaboliczne. Badania pokazują, iż białko potrafi hamować u mężczyzn problemy związane z ich prostatą.
Innym przykładem pozytywnego wpływu białka jest praca układu odpornościowego. Proteiny skutecznie zwiększają odporność organizmu na najróżniejsze infekcje sezonowe, jak przeziębienie lub grypa. W przypadku diety wysokobiałkowej spożywanie produktów zawierających białko powoduje zmniejszenie masy ciała. U osób walczących z otyłością dieta wysokobiałkowa może uratować ich od znacznie poważniejszych problemów zdrowotnych. Często walka z nadwagą jest niebywale trudnym procesem, gdzie przez dłuższy czas nie widać żadnych efektów. Dieta wysokobiałkowa skutecznie przyspiesza walkę z otyłością i pozwala zrzucić zbędne kilogramy. Po zakończeniu restrykcyjnej diety można stopniowo powracać do wybranych produktów. Należy jednak unikać powrotu do złych nawyków żywieniowych, które pogorszą naszą sytuację. Ulubione słodycze najlepiej zamienić na proste przekąski jak migdały, które dostarczą nam potrzebne białko do organizmu.
Co myślisz o dzisiejszym wpisie? Może chcesz coś dodać od siebie?
Napisz w komentarzu!
Cześć,
przygotowałem dla Ciebie fitness QUIZ!
Zobacz jaki plan najlepiej pasuje do Twojej sylwetki: quiz
Cześć,
przygotowałem dla Ciebie fitness QUIZ!
Zobacz jaki plan najlepiej pasuje do Twojej sylwetki: quiz