Zawartość strony
Migrena to rodzaj powtarzającego się bólu, który występuje w okolicy głowy. Najczęściej jest to charakterystyczny pulsujący ból, który pojawia się w danym miejscu na głowie. Ból w postaci migreny jest ciężki do pokonania i nierzadko trwa nawet do kilkudziesięciu godzin. W zależności od osoby poziom bólu może być różny, ale w niektórych sytuacjach potrzebna jest natychmiastowa konsultacja z lekarzem. Czynniki wywołania takiego bólu mogą być różne, zaczynając od nieodpowiedniej diety a kończąc na stresie. Niekiedy za ból w okolicy głowy odpowiada nadmierny wysiłek fizyczny. Podczas migreny pojawiają się charakterystyczne objawy, które utrudniają normalne funkcjonowanie. Wśród charakterystycznych objawów należy wymienić światłowstręt, nudności i wrażliwość na światło.
[mc4wp_form id=”468″]
Darmowe Wiadomości o Zdrowiu, Treningu, Suplementacji i Diecie na Twoją Skrzynkę Email!
Niektóre osoby podczas migreny są wrażliwe na intensywne zapachy. Niekiedy dochodzi do sytuacji, że przed pojawieniem się migreny osoby widzą charakterystyczną aurę. Jest to objaw, który pojawia się w dziesięciu procentach przypadków i utrudnia normalne widzenie. Osoba widząca wspomnianą aurę ma ubytki podczas widzenia w postaci mroczków. Badania prowadzone odnośnie migreny potwierdziły, że bóle migrenowe mogą być uzależnione od genetyki. Warto tutaj wspomnieć, iż migrena częściej pojawia się u kobiet, niż u mężczyzn.
W przypadku dorosłych kobiet problemy z migreną są ponad dwukrotnie częstsze. Niestety migrena to popularne schorzenie wśród współczesnych ludzi. Każdego roku od kilkunastu do kilkudziesięciu procent ludzi cierpi na bóle głowy. Charakterystyczne bóle głowy mogą pojawić się nawet u dzieci. W przypadku kobiet po okresie dojrzewania obserwuje się zwiększenie częstotliwości z występowaniem bólów głowy. Zmniejszenie objawów może nastąpić po menopauzie, gdzie obserwuje się spadek przypadków związanych z bólami migrenowymi. W starszym wieku bóle związane z migrenę występują znacznie rzadziej i pojawiają się jedynie wśród kilku procent populacji.
Obecnie wyróżnia się wiele rodzajów migreny, która może się pojawić. Poszczególne rodzaje charakteryzują się innymi objawami i mogą być zlokalizowane w różnym miejscu na głowie. Należy tutaj wymienić migrenę oczną, z aurą lub porażenna. W migrenie ocznej pojawiają się bóle, które są zlokalizowane w okolicy oczodołu i przedniej strony głowy. Osoba cierpiąca na migrenę oczną może mieć problem z wyraźnym widzeniem.
Niekiedy wraz z bólem w okolicy oka pojawiają się również nudności lub wymioty. Migrena z aurą to kolejny rodzaj bólu głowy, który może uprzykrzyć nam życie. W tym wypadku również dochodzi do zaburzeń widzenia, które mogą trwać do kilku godzin. Migrena trwa najczęściej nawet do trzech godzin, a podczas jej trwania może pojawić się paraliż rąk lub problemy z prawidłowym mówieniem. W przypadku migreny porażennej mamy do czynienia z bólem pulsującym. Każda migrena ma inne objawy i występuje w innym miejscu.
Rodzajów migreny jest wiele i nierzadko ciężko je prawidłowo zdiagnozować. Wśród przyczyn migreny można wymienić liczne czynniki, które powodują charakterystyczne bóle głowy. Problemy z bólami głowy mogą być zależne od hormonów, zażywania niektórych leków, pokarmów, zmian pogodowych, przebywania w hałasie lub głodu. Ogromne znaczenie na występowanie bólów głowy ma sen. Każda osoba powinna dbać o prawidłowe wysypianie się, aby odpowiednie zregenerować swój organizm. Podczas snu mózg uspokaja się i może pozbyć się toksyn. Badania potwierdzają, iż mózg w trakcie spania usuwa szkodliwe substancje, które mogą powodować występowanie niektórych chorób.
Pozbycie się szkodliwych substancji z mózgu wspiera pracę neuronów. Wysypiając się możemy uniknąć pojawienia się choroby Alzheimera, Parkinsona, problemów z sercem, ciśnieniem i zmniejszyć ryzyko wystąpienia nadczynności tarczycy. W walce z migreną nieoceniona może się okazać odpowiednie dieta. Wpływ diety ma znaczenie na stan naszego zdrowia i prawidłową pracę mózgu. Dieta przy migrenie powinna bazować na naturalnych produktach, gdzie zrezygnujemy jednocześnie ze spożywania przetworzonej żywności.
W zmniejszeniu objawów migrenowych może pomóc odpowiednie nawodnienie, zrezygnowanie z produktów zawierających sól lub substancje konserwujące. Podczas odwodnienia organizmu może dojść do sytuacji, że bóle głowy się zwiększą. Warto tutaj wspomnieć, iż dieta w migrenie nie zawsze przyniesie ulgę. Nawet prowadzenie najbardziej restrykcyjnej diety nie gwarantuje, iż uciążliwe bóle głowy ustaną. Niektóre produkty mogą jednak wzmagać problem, więc należy ich unikać w codziennym jadłospisie.
Dieta przy migrenie powinna bazować na świeżych i naturalnych produktach. W pierwszej kolejności powinniśmy zrezygnować z produktów, które są przetworzone i glutaminian sodu. Wspomniany glutaminian sodu możemy spotkać w licznych produktach, które najczęściej są już gotowe. Na glutaminian sodu trafimy w konserwach, przyprawach, zupach instant i gotowych sosach. Omawiana substancja jest również nierzadko dodawana do gorszych jakościowo produktów mięsnych. Nierzadko glutaminian sodu znajdziemy w pasztetach, wędlinach lub parówkach. Niestety wspomniany organiczny związek chemiczny znajdziemy także w daniach typu fast food.
W tym wypadku glutaminian sodu jest traktowany jako przyprawa i służy do wzmacniania smaku przygotowywanych potraw. Osoby zmagające się z bólami głowy powinny całkowicie zrezygnować z produktów zawierających omawiany związek chemiczny. Glutaminian sodu może wywoływać napady migrenowe i zwiększyć ich częstotliwość.
Niestety wspomniana substancja niekorzystnie oddziałuje również na serce, powoduje zawroty głowy, zwiększa potliwość i osłabia organizm człowieka. Warto tutaj wspomnieć, iż wspomniana przyprawa jest często dodawana do dań, które są charakterystyczne dla kuchni chińskiej. Ilość produktów mogących powodować wystąpienie bólów głowy jest znacznie większa. Kolejnym związkiem, który może powodować migrenę jest tyramina. Wspomniana tyramina należy do grupy amin biogennych, które wpływają na naczynia krwionośne znajdujące się w mózgu. W ten sposób ten organiczny związek chemiczny może wpływać na bóle głowy.
Tyramina jest obecna w niektórych rodzajach serów żółtych. Związek znajdziemy w serze cheddar, brie lub camembert. Wśród produktów zawierających omawianą tyraminę znajdują się również pomidory, kapusta, awokado i banany. Warto tutaj wspomnieć, iż tyramina znajduje się również w alkoholu. W tym wypadku powinniśmy ograniczyć picie piwa i wina. W przypadku wina stężenie tyraminy nie jest wysokie, ale znajdziemy ją zarówno w winie białym, jak i czerwonym.
Do grupy związków powodujących ból głowy musimy zaliczyć wspomnianą wcześniej tyraminę, fenyloetyloaminę, metyloksantynę, histaminę i teobrominę. Ilość substancji wpływających na pracę naszego mózgu i wywołujących bóle głowy jest naprawdę liczna. Mając intensywniejsze napady migrenowe należy udać się do stosownego specjalisty. W tym wypadku takim specjalistą będzie kompetentny neurolog, który pomoże w zdiagnozowaniu problemu i wdroży odpowiednie leczenie. Niekiedy potrzebne będzie wykonanie licznych badań, które pozwolą określić stan danej osoby i przyczynę wywołującą ból. Wśród podstawowych badań zlecanych przy bólach głowy jest tomografia komputerowa. Osoby cierpiące na bóle głowy powinny dbać o siebie i swój sposób odżywiania.
Niezależnie od wyników badań wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych powinno przynieść wymierne korzyści dla zdrowia. W pierwszej kolejności z codziennej diety należy usunąć glutaminian sodu, aspartam i produkty zawierające tyraminę. Mózg jest wrażliwy na toksyczne substancje, które dostarczamy w pożywieniu do organizmu.
Aktualnie dostęp do ekologicznej żywności stał się trudny, a większość produktów posiada różne dodatki nieprzyjazne zdrowiu. Niezdrowa dieta pogorszy nie tylko stan naszego mózgu, ale także innych narządów. Dbając o swoje zdrowie musimy zrezygnować z niezdrowych produktów i zamienić je na właściwe. W ten sposób skutecznie zwiększymy szansę na pozbycie się migreny lub zmniejszenie jej objawów.
Picie codziennej kawy to ulubiony punkt dnia dla wielu osób. U niektórych osób rozpoczęcie dnia bez małej filiżanki kawy nie wchodzi w grę. Niestety złą informacją dla osób mających bóle głowy jest fakt, iż picie kawy może powodować natężenie ich problemów. Potwierdzają to badania, które były wykonane u osób skarżących się na migrenę. W ich przypadku wypicie większej ilości kawy powodowało natężenie bólów głowy. Za pojawiające się bóle głowy w tym wypadku odpowiada znajdująca się w kofeinie kawa.
Jest to organiczny związek chemiczny, który znajduje się w ziarnach kawy i kilku innych roślinach. Kofeinę odkrył niemiecki naukowiec Friedlieb Ferdinand Runge w 1819 roku. Związek o nazwie kofeina odpowiada za zwiększenie produkcji adrenaliny, serotoniny i dopaminy. W ten sposób w organizmie człowieka dochodzi do pobudzenia jego układu nerwowego. Jednocześnie naczynia krwionośne zaczynają się powiększać, a serce przyspiesza swoją pracę. Kawa to popularny napój, którego działanie można przyrównać do wypijanych energetyków.
Warto tutaj wspomnieć, iż badania odnośnie wpływu kawy na bóle głowy są niejednoznaczne. Niektóre wyniki pokazują, iż picie kawy w mniejszej ilości może mieć pozytywny skutek przy bólach migrenowych. W przypadku często występujących bólów głowy czynników zapalnych możemy dopatrywać się w najróżniejszych substancjach.
Dla jednych osób picie kawy jest niewskazane, ale niektóre osoby bez dostarczenia kofeiny do organizmu czują się gorzej. Picie kawy potrafi poprawić przepływ krwi, gdzie komórki w organizmie stają się lepiej dotlenione. Działanie to ma przełożenie na kondycję fizyczną i zmniejszenie uczucia zmęczenia. Inną zaletą picia regularnie kawy jest jej wpływ na przyspieszenie metabolizmu i pracy układu trawiennego. Jeśli częste picie kawy wzbudza u nas wątpliwości, to najlepiej skonsultować tą kwestię z lekarzem pierwszego kontaktu. Występujących często bólów głowy nigdy nie należy ignorować, gdyż mogą odpowiadać za poważniejsze choroby.
Zażycie tabletek na ból głowy potrafi przynieść błyskawiczną poprawę. Niestety stosowanie regularnie tabletek może przynieść niepożądane objawy, które negatywnie wpłyną na ogólny stan zdrowia. Z tego powodu wskazane jest, aby spróbować poprawić swój stan poprzez zastosowanie innych metod. Istnieje kilka skutecznych sposobów na to, aby zmniejszyć, a nawet całkowicie usunąć bóle głowy. Pierwszą kwestią jest regularne nawadnianie organizmu. Odwodnienie organizmu powoduje zwiększenie bólów głowy i może pogłębić stany migrenowe. Każda osoba mająca bóle głowy powinna codziennie wypijać odpowiednią ilość płynów. Najlepiej nawadniać swój organizm poprzez picie zwykłej wody mineralnej lub źródlanej.
Wodę należy pić na spokojnie, drobnymi łykami, gdy jest chłodna. Każdego dnia dorosły człowiek powinien wypić przynajmniej dwa litry wody. Jeśli regularnie uprawiamy sport, to ilość wody wypijanej w ciągu dnia powinna być większa. Odrobinę więcej wody zaleca się pić w przypadku mężczyzn, gdyż ich zapotrzebowanie na płyny jest większe. Zmniejszenie bólów głowy może nastąpić również poprzez zwiększenie aktywności fizycznej. U osób skarżących się na migreny wskazane jest regularnie spacerowanie. Każdego dnia w miarę możliwości powinniśmy wybrać się na krótki spacer, który dotlenia nasz organizm.
Podczas spaceru należy brać głębokie oddechy, które poprawią pracę mózgu i wpłyną na jego biochemię. Badania pokazują, iż głębokie wdechy podczas spaceru powodują wydzielanie niektórych hormonów. Podczas spaceru zaczyna być wydzielana dopamina i oksytocyna. W ten sposób automatycznie obniża się poziom kortyzolu, który odpowiada za stres w naszym organizmie. Wspomniane hormony szczęścia wpływają korzystnie na samopoczucie i zmniejszają ryzyko pojawienia się depresji. Umiarkowany wysiłek fizyczny w postaci spacerów, biegania lub pływania, to idealna propozycja dla osób zmagających się z migreną. Kolejnym czynnikiem wpływającym pozytywnie na pojawiające się migreny jest ciepła kąpiel. Posiadając wannę możemy każdego dnia nalać gorącej wody do niej, aby następnie się zrelaksować. Podczas kąpieli odprężymy się i zmniejszymy poziom stresu.
Warto tutaj wspomnieć, iż do kąpieli możemy dodać różne olejki eteryczne. W ten sposób skorzystamy z dobroczynnych skutków aromaterapii. Wspomniana aromaterapia to kolejny punkt na liście czynników, które mogą zmniejszyć dolegliwości związane z bólami głowy. Aromaterapia wykorzystuje aromatyczne olejki eteryczne, które są produkowane z najróżniejszych roślin. Z pomocą olejków można poprawić ogólne samopoczucie i stan psychiczny. Jest to idealna alternatywa dla medycyny konwencjonalnej, która skupia się na leczeniu z pomocą farmakoterapii.
W łagodzeniu migreny z pomocą aromaterapii poleca się stosowanie oleju lawendowego, miętowego lub eukaliptusowego. Ilość dostępnych metod przy leczeniu bólów głowy jest przeogromna i każdy powinien samodzielnie próbować korzystać z nich, aby wybrać najlepszą dla siebie. Zmniejszenie objawów migreny możemy uzyskać także poprzez akupresurę, zimne okłady przykładane w miejsce bólu, picie herbat ziołowych, odpowiednią dietę lub moczenie stóp w chłodnej wodzie.
Ziołolecznictwo pomaga w najróżniejszych dolegliwościach, które mogą przytrafić się człowiekowi. Jedną z tych dolegliwością są uciążliwe migreny, które mogą skutecznie uprzykrzyć nam życie. Lista ziół redukujących objawy związane z migrenami jest długa i można stosować je w postaci naparów. Wśród ziół polecanych przy migrenie znajduje się rumianek, melisa, i krwawnik.
Do niektórych przygotowywanych herbat można dodać imbir, który również pomaga zmniejszyć bóle głowy. Rumianek to roślina, która jest w stanie wpłynąć na migrenę i zmniejszyć jej objawy. Pijąc rumianek w postaci herbaty wpływamy na naczynia krwionośne, które ulegają zwężeniu. Rumianek pospolity działa przeciwzapalnie i może łagodzić różne stany chorobowe w naszym organizmie. Jest to powszechnie występująca roślina, która występuje praktycznie w całej Europie.
Spotkamy ją również w Azji Mniejszej, Afganistanie lub Indiach. W Polsce rumianek pospolity jest traktowany jako roślina lecznicza i uprawia się ją powszechnie na terenie całego kraju. Rumianek pospolity możemy posadzić samemu w swoim ogrodzie lub z łatwością kupić w sklepie zielarskim. Podobną rośliną do rumianku jest wrotycz maruna. Działania tej rośliny jest podobne do rumianku i również powoduje zmniejszenie naczyń krwionośnych.
Pijąc wrotycz maruna w czasie migreny możemy skutecznie zmniejszyć jej objawy i zredukować ból. Jest to znana roślina, która występuje w okolicach basenu Morza Śródziemnego, uprawiana jest w Europie, Azji, Ameryce Północnej i niektórych krajach Ameryki Południowej. Przygotowanie naparu jest proste i możemy do zrobić wsypując jedną łyżkę ziela do szklanki z gorącą wodą. Następnie przygotowany w ten sposób napar należy odłożyć na przynajmniej trzydzieści minut.
Napar można pić nawet do czterech razy w ciągu dnia. Kolejnym ziołem na liście jest melisa, która działa uspokajająco. Melisę lekarską stosuje się najczęściej w przypadkach rozdrażnienia i nadmiernego pobudzenia nerwowego. W ten sposób melisa może zredukować poziom stresu w organizmie i uspokoić daną osobę. Stres jest jednym z tych czynników, który powoduje uciążliwe migreny. Pijąc melisę zmniejszymy stres i jednocześnie zwiększymy szansę na uniknięcie migreny.
Warto tutaj wspomnieć, iż melisa pomaga w zasypianiu, co jest ważne u osób mających bóle głowy. Sen jest niezbędny do tego, aby mózg się zregenerował i odpoczął po ciężkiej pracy w ciągu dnia. Stosowanie herbat ziołowych warto połączyć z innymi metodami wpływającymi korzystnie na migreny. Przygotowywanie naparów można połączyć z odpowiednią dietą, co zwiększy szansę na zmniejszenie częstotliwości pojawiania się migren.
Dieta przy migrenie powinna być bogata w zielone warzywa. Jedząc warzywa dostarczymy do organizmu potrzebne witaminy i minerały, które wspomagają pracę mózgu. Z warzyw dietetycy zalecają spożywanie tych, które należą do grupy zielonych. W szczególności poleca się spożywanie szpinaku, który może zredukować stan zapalny i zmniejszyć poziom stresu. Warzywem wykazującym podobne właściwości jest także jarmuż. Jest to jedno z najzdrowszych warzyw, które możemy włączyć do swojej codziennej diety.
W jarmużu dostarczymy do organizmu błonnik i witaminy z grupy B. Z minerałów znajdziemy w jarmużu magnez, cynk, fosfor, żelazo, potas i wapń. Jarmuż wykazuje również działanie antyoksydacyjne, a odpowiada za to zawarty w nim sulforafan. Jest to siarkoorganiczny związek chemiczny, który przynosi korzystny wpływ przy usuwaniu z organizmu toksyn.
Zmniejszenie poziomu stresu oksydacyjnego jest ważne w przypadku migreny, gdyż wpływa na jej częstotliwość. Oprócz warzyw w diecie przy migrenie powinny znaleźć się również owoce. Wśród owoców zalecanych przy migrenach znajduje się arbuz. Jest to wspaniały owoc, który potrafi skutecznie nawodnić organizm. Arbuz jest uprawiany w Afryce oraz niektórych regionach Azji i Europy. W przypadku Europy na arbuza trafimy w południowych regionach tego kontynentu. W Polsce łatwością kupimy arbuza w sklepach spożywczych, ale problem z jego dostępnością może pojawić się w okresie zimowym. Jedząc arbuza dostarczymy do organizmu duże ilości magnezu, który jest niezbędny dla prawidłowej pracy mózgu.
Badania potwierdziły, iż zawarty w arbuzie magnez może ochronić nas przed napadem migreny. Jeśli nie będziemy mogli kupić w danym czasie arbuza, to dobrym pomysłem jest suplementacja magnezem. W przypadku osób cierpiących na migreny zaleca się suplementację magnezem, koenzymem Q10 i ryboflawiną. Spożywając posiłki każdego dnia należy pamiętać o tym, aby nigdy się nie przejadać. Wskazane jest spożywanie pięciu posiłków w ciągu dnia, które są w regularnych odstępach czasu.
Mając bóle głowy nie możemy zapominać o zjedzeniu śniadania. Jest to najważniejszy posiłek w ciągu dnia, który dostarczy nam siły do działania. W zanadrzu powinniśmy mieć smaczne przekąski po które sięgniemy w razie potrzeby. Idealnie jako przekąski sprawdzą się migdały lub owoce. Rozpoczęcie dnia z pustym żołądkiem jest niewskazane i może zwiększyć szansę na wystąpienie migreny.
W walce z migrenę najlepiej skupić się na regularnym nawadnianiu organizmu. Każdego dnia powinniśmy wypić odpowiednią ilość płynów, co wpłynie korzystnie na pracę narządów. Idealnie do nawodnienia organizmu sprawdzi się woda mineralna, która dostarczy nam potrzebne mikroelementy.
Niektórym osobom w złagodzeniu objawów związanych z migrenę pomaga mała filiżanka kawy. W tym wypadku są różne opinie na ten temat, gdyż kawa wypijana w większej ilości może nawet pogorszyć stan danej osoby. Bezpieczną opcją jest picie herbat ziołowych, które łagodzą objawy migreny. Zioła mogą okazać się skuteczne w walce z migreną i wzmocnią nasz organizm. Niektóre osoby stosują na migreny nabój, który bazuje na świeżo wyciskanej cytrynie. Napój przygotowuje się z wyciśniętej cytryny, gdzie następnie jej sok miesza się z dwiema łyżeczkami soli. Składniki trzeba dokładnie ze sobą wymieszać, a następnie dolać do nich przegotowaną wodę.
Dodana woda powinna mieć letnią temperaturą, aby nie wpłynąć na składniki zawarte w przygotowanym napoju. W ten sposób przygotowany napój można wypić, aby poczuć natychmiastową ulgę. Jest to idealny napój w sytuacji, gdy pragniemy od razu zmniejszyć objawy związane z migreną.
Dieta przy migrenie może zawierać pieczywo, ale należy przy jego spożywaniu zachować rozwagę. W diecie stosowanej przy migrenie w pierwszej kolejności powinniśmy spożywać produkty, które są naturalne i krótko przechowywane. W przypadku produktów długo przechowywanych dochodzi do sytuacji, gdy wzrasta w nich ilość zawartych tyraminy.
Niestety tyraminy są niewskazane do spożywania przy problemach z bólami głowy. Tyraminy mogą odpowiadać za nieprawidłowy poziom ciśnienia tętniczego, gdzie w konsekwencji dochodzi nawet do krwawienia śródczaszkowego. Najczęściej omawiamy związek odpowiada za bóle głowy, które pojawiają się w różnych miejscach. Niekiedy przy bólach głowy dochodzi jednocześnie do pogorszenia widzenia. Decydując się na pieczywo przy diecie na migrenę najlepiej postawić na chleb żytni robiony z zakwasu.
Jest to chleb, który zawiera więcej błonnika i jednocześnie ma niski indeks glikemiczny. Przy problemach z migreną wskazane jest spożywanie tych produktów, które posiadają niski indeks glikemiczny. Z węglowodanów można spożywać również brązowy ryż lub makaron pełnoziarnisty.
Migrenę mogą powodować najróżniejsze czynniki. Zaczynając od spożywania nieodpowiednich produktów spożywczych, leków, stresu, a kończąc na zaburzeniach snu. Każda osoba mająca problemy z migreną powinna obserwować swój organizm, aby znaleźć idealne rozwiązanie przynoszące ulgę. Należy jednak pamiętać, że migreny występujące przez długi czas mogą doprowadzić do pogorszenia naszego stanu. Niektóre odmiany migreny mogą powodować uszkodzenie mózgu, co jest bardzo niebezpieczne. Walcząc z migreną najlepiej udać się do specjalisty, który przepada nas i wskaże odpowiednie postępowanie.
Zazwyczaj uciążliwe bóle głowy są spowodowane drobniejszymi czynnikami. Niekiedy za pojawienie się migreny mogą odpowiadać niektóre zapachy. Przykładem są tutaj owoce cytrusowe, jak pomarańcze, grejpfruty lub mandarynki. Intensywny zapach tych owoców może wzmóc migrenę. Dzieje się to za sprawą zawartych w nich substancji, która po dostaniu się do ludzkiego organizmu powoduje wydzielanie noradrenaliny.
Wśród czynników znajdziemy również gwałtowne zmiany pogody, przebywanie na dużych wysokościach, alkohol, problemy z hormonami lub intensywne światło. Przebywając na diecie migrenowej należy unikać alkoholu, który zawiera omawiane wcześniej tyraminy. Walcząc z migrenę powinniśmy zawsze dbać o stan swojego organizmu. Wskazane jest wysypianie się, odpoczynek po pracy, rozluźniająca kąpiel, regularny wysiłek fizyczny i odpowiednia dieta. Przy migrenie może także pomóc odpowiednia suplementacja niektórymi witaminami. Warto tutaj wspomnieć, iż na bóle głowy ogromne znaczenie ma pozycją, która posiadamy podczas snu. Kładąc się do łóżka należy zwrócić uwagę na ułożenie swojego ciała, aby w ten sposób uniknąć problemów z bólami głowy.
Najlepszą pozycją do snu jest ułożenie się na plecach, gdyż wtedy organizm człowieka pracuje w prawidłowy sposób. Pokonanie migreny to trudna droga, ale stopniowo niwelowanie czynników wywołujących problem może przynieść wyleczenie jej. Droga do całkowitego pokonania migreny jest długa, ale wprowadzenie odpowiednich zmian w życiu z pewnością nie zaszkodzi. Dieta przy migrenie skupia się na produktach, które są świeże, bogate w witaminy i zawierają niski indeks glikemiczny.
Podczas diety decydujemy się na rezygnację z niezdrowego alkoholu i przetworzonej żywności. Wprowadzenie tych zmian wpłynie korzystnie na pracę naszego mózgu i funkcjonowanie organizmu.
Co myślisz o dzisiejszym wpisie? Może chcesz coś dodać od siebie?
Napisz w komentarzu!
Cześć,
przygotowałem dla Ciebie fitness QUIZ!
Zobacz jaki plan najlepiej pasuje do Twojej sylwetki: quiz
Cześć,
przygotowałem dla Ciebie fitness QUIZ!
Zobacz jaki plan najlepiej pasuje do Twojej sylwetki: quiz