Zawartość strony
Dieta paleo, czyli inaczej określana dieta jaskiniowca sięga do najstarszych czasów, gdy ludzie zupełnie inaczej się odżywiali. Dieta paleolityczna nawiązuje do czasów epoki kamienia, gdzie ludzie w większości spożywali pokarm, który opierał się na mięsie. Jest to dieta, która nawiązuje do pokarmów, które były spożywane w epoce Paleolitu.
W diecie paleolitycznej głównym produktem jest mięso, ale w mniejszej ilości można spożywać warzywa, owoce i orzechy. Wymienione produkty były spożywane przez ludzi z dawnych czasów, którzy słynęli ze zbieractwa. W diecie paleolitycznej nie ma natomiast miejsca na produkty, które zawierają cukier, opierają się na ziarnie i mleku.
Niedopuszczalne jest również spożywanie produktów przetworzonych, picie alkoholu i kawy. Warto tutaj wspomnieć, iż w dawnych czasach wymienione produkty były niedostępne, a pradawni ludzie nie spożywali alkoholu. Naukowcy są obecnie w stanie określić, jak wyglądała dieta pradawnych ludzi. Kwestie związane ze sposobem odżywiania pradawnych ludzi są badane również przez historyków. Ważną personą, która spopularyzowała dietę paleolityczną był Walter Lyle Voegtlin.
[mc4wp_form id=”468″]
Darmowe Wiadomości o Zdrowiu, Treningu, Suplementacji i Diecie na Twoją Skrzynkę Email!
Był to amerykański naukowiec, który z wykształcenia był gastroenterologiem i wypromował dietę paleo. Kolejną osobą był inny amerykański naukowiec, który napisał książkę pod tytułem „Dieta paleo”. Autorem książki był Loren Cordain, który jest specjalistą od odżywiania i należy do grupy zwolenników przebywania na diecie paleo. Książka jest jedną z pierwszych, która szerzej omówiła temat związany z dietą paleolityczną i sposób odżywiania nawiązujący do dawniejszych czasów. Obecne badania nie potwierdzają w pełni, iż dieta paleolityczna opiera się w większości na mięsie. Pradawni ludzie często sięgali po produkty, które mogli znaleźć, jak warzywa, owoce lub niektóre nasiona.
Dieta paleo posiada licznych zwolenników, którzy zalecają jest zastosowanie w celu poprawienia swojego zdrowia. Istnieją potwierdzone dowody na to, iż dieta paleolityczna może pozytywnie wpłynąć na ciało i poprawić metabolizm. W szczególności dieta przynosi pozytywne rezultaty u osób, które prowadziły typowy styl życia charakterystyczny dla osób żyjących w krajach wysokorozwiniętych. Osoby żyjące w krajach wysokorozwiniętych nierzadko swoją dietę opierają na produktach przetworzonych, opierających się na mące, mleku i zawierających cukier. Dieta paleolityczna wyklucza wymienione produkty i może przynieść pozytywne zmiany.
Warto tutaj nadmienić, iż pomimo pewnych zalet u niektórych osób podczas stosowania diety mogą się pojawić niepożądane objawy. Najczęstszym negatywnym objawem spotykanym podczas diety paleolitycznej jest ogólne osłabienie organizmu, bóle głowy i pojawienie się biegunki. Stosując dietę paleo możemy narazić swój organizm na niedobór niektórych minerałów.
Ze względu na ograniczoną liczbę produktów u niektórych osób może pojawić się niedobór wapnia w organizmie.
Dieta paleo wzbudza u niektórych osób kontrowersję, gdyż opiera się w większości na mięsie. Omawiana dieta stała się popularna dopiero w ostatnich latach za sprawą kilku naukowców i Internetu. Już w dziewiętnastym wieku pojawiły się osoby, które promowały styl życia oparty o dietę paleolityczną. Jedną z takich osób amerykański biznesmen i lekarz, który promował dietę paleo jako odpowiednią dla zdrowia. Emmet Densmore był popularnym zwolennikiem diety paleolitycznej i nie szczędził pochlebnych słów na jej temat.
Amerykański lekarz promował pogląd, iż to pieczywo jest niebezpieczne dla zdrowia ludzi. Z czasem przybywało coraz więcej zwolenników diety, który propagowali jej założenia. W 1975 roku wspomniany wcześniej gastroenterolog Walter L. Voegtlin opisał w swojej książce dietę pradawnych ludzi i zalety jej stosowania. Większość zwolenników diety paleo nawiązuje do tego, iż ludzie żyjący w epoce kamienia łupanego spożywali głównie mięso i jednocześnie cieszyli się dobrym zdrowiem.
Obecnie żyjący ludzie mają łatwy dostęp do produktów bogatych w cukier i zawierających węglowodany. Niestety produkty bogate w cukier i węglowodany spożywane w nadmiarze, odbijają się negatywnie na zdrowiu. W organizmie dochodzi do pewnych zaburzeń, a człowiek nie jest w stanie poradzić sobie z nadmiernie dostarczanymi kaloriami. W konsekwencji na przestrzeni ostatnich lat popularne stały się choroby, jak cukrzyca i otyłość.
W krajach wysokorozwiniętych otyłość jest problemem, który coraz częściej dotyka osoby w młodym wieku. Niestety pojawienie się otyłości odpowiada za kolejne problemy zdrowotne, które ujawniają się z czasem. Wprowadzenie diety paleolitycznej może ograniczyć przyrost masy ciała, a nawet powodować chudnięcie. Aktualnie w Internecie można znaleźć liczne treści, które omawiają temat związany z wprowadzeniem diety paleolitycznej w swoim życiu. Dostęp do Internetu pozwolił zwolennikom promować założenia diety poprzez swojego strony internetowe, media społecznościowe i fora tematyczne.
Ilość dostępnych produktów podczas stosowania diety paleo jest ograniczona, gdyż podobnie sytuacja wyglądała u pradawnych ludzi. Osoby żyjące w epoce kamienia miały ograniczony dostęp do pożywienia i musiały wykazać się sprytem przy jej pozyskiwaniu. Podstawą diety ludzi żyjących w epoce kamienia było mięso, gdyż większość z nich uczęszczała regularnie na polowania. Mięso jest w stanie dostarczyć do organizmu liczne składniki odżywcze, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania.
Spożywając mięso wzmacniamy swój organizm, siłę i pracę układu immunologicznego. Osoby jedzące mięso cieszą się lepszą kondycją fizyczną i psychiczną. Warto tutaj wspomnieć, iż w mięsie znajdziemy bogactwo witaminy B12 i wspomożemy produkcję krwi. W ten sposób mięśnie staną się silniejsze, co jest niebywale istotne w przypadku sportowców. Dawni ludzie potrzebowali mięsa do tego, aby mieć siłę do przetrwania. Jedzenie mięsa pomagało im dostarczyć do organizmu odpowiednie ilości białka, co wspierało mięśnie, pracę wątroby i mózgu. Kolejnym związkiem chemicznym, który znajdziemy w mięsie jest kwas dokozaheksaenowy.
Wspomniany kwas dokozaheksaenowy należy do grupy wielonienasyconych kwasów tłuszczowych i jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Spożywając regularnie mięso dostarczymy także taurynę, która jest związkiem chemicznym z grupy aminokwasów. Jest to inny związek niż aminokwasy białkowe, ale jej działanie pozytywnie wpływa na metabolizm tłuszczów w organizmie i chroni pracę wątroby.
Jednocześnie tauryna zawarta w mięsie wpływa korzystnie na pracę serca, co poprawia wydolność organizmu. Dostarczając do organizmu taurynę możemy zmniejszyć znacząco ryzyko na pojawienie się cukrzycy i pogorszenie wzroku. Jedzenie mięsa przynosi szereg korzyści dla ludzkiego organizmu, co jest tutaj niepodważalne. Kwestią sporną jest ilość spożywanego mięsa i jego jakość, która w obecnych czasach nie zawsze jest odpowiednia.
Dieta paleolityczna skupia się na mięsie, które ma dostarczyć do organizmu potrzebne składniki odżywce i poprawić kondycję danej osoby. Ilość produktów dostępnych podczas diety paleolitycznej jest nieznacznie większa i możemy je uwzględnić. Na liście produktów znajdują się jajka, wybrane nasiona i orzechy. Jajka stanowią ważny punkt w diecie paleolitycznej oraz są w stanie dostarczyć do organizmu liczne witaminy, minerały i białko.
Ten popularny produkt spożywczy może stać się podstawą dla licznych potraw, które będziemy mogli przygotować. Spożywając jajka dostarczymy do organizmu potrzebne białko, które odpowiada za przyrost masy mięśniowej i sprawność fizyczną. W żółtku od jajka znajdziemy liczne witaminy i minerały, gdzie w większej ilości trafimy na fosfor, potas, sód, wapń, miedź, selen i cynk. W witamin najwięcej znajdziemy witaminy z grupy B, E, K i A. Dieta paleolityczna nie precyzuje, które jajka powinniśmy spożywać.
Bez zastanowienia możemy sięgnąć po popularne w Polsce jaja kurze i inne. Dla urozmaicenia możemy sięgnąć po jaja kacze, gęsie, indycze lub przepiórcze. Poszczególne jaja mogą różnić się od siebie walorami smakowymi, co będzie dla nas urozmaiceniem w diecie paleolitycznej. W diecie paleo wskazane jest spożywanie jaj nie częściej, jak co drugi dzień. Osoby stosujące dietę paleolityczną mogą spożywać także owoce morza i najróżniejsze ryby. Wspomniane owoce morza są źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, gdzie w przewadze znajdują się kwasy z grupy omega-3. W mniejszości znajdują się z kolei kwasy tłuszczowe nasycone, gdzie jest ich proporcja jest idealne względem kwasów omega-3. Dostępne w owocach morza kwasy tłuszczowe mogą skutecznie obniżyć poziom ciśnienia krwi, co wpłynie korzystnie na pracę serca.
Warto tutaj wspomnieć, iż spożywanie kwasów tłuszczowych zmniejsza ryzyko pojawienia się arytmii serca. Wśród ryb wybór w diecie paleolitycznej mamy naprawdę duży. Podczas stosowania diety możemy sięgnąć po pstrąga, dorsza, halibuta, flądrę, łososia, śledzia, sardynki lub tuńczyka. Ryby powinny stanowić ważny element diety, gdyż dostarczają do organizmu liczne składniki odżywcze.
Ludzie żyjący w epoce kamienia łupanego mieli dostęp do zbiorników wodnych, gdzie mogli trudnić się połowem ryb. Spożywając ryby dostarczymy do organizmu wysokiej jakości białko, które należy do łatwo przyswajalnych. Białko pochodzące od ryb jest lekkostrawne i układ trawienny bezproblemowo sobie z nim radzi. Oprócz białka spożywając ryby trafimy na kwasy tłuszczowe z grupy omega-3, witamin i minerały. Wśród minerałów zawartych w rybach trafimy na jod, który jest istotnym minerałem odpowiadającym za stan zdrowia każdego człowieka.
Jod dobroczynnie wpływa na gospodarkę hormonalną człowieka i chroni go przed licznymi chorobami. Jest to minerały, który organizm potrzebuje do produkcji tyroksyny i trójjodotyroniny. Hormony T4 i T3 są niezbędne dla prawidłowej pracy tarczycy, syntezę białek i funkcjonowanie organizmu.
Dieta paleo przynosi liczne korzyści pod warunkiem, że przestrzegamy jej zasad. Wśród korzyści zastosowania diety paleolitycznej należy wymienić jej wpływ na mikrobiotę jelitową.
Wspomniana flora jelitowa to bakterie, które są przyjazne naszemu układowi trawiennemu. Bakterie probiotyczne żyją w jelitach i mają znaczący wpływ na ich pracę. Badania pokazują, iż bakterie probiotyczne odpowiadają za odporność organizmu przed różnymi infekcjami.
W przypadku osób spożywających w nadmiernych ilościach cukier i węglowodany dochodzi do sytuacji, gdy ich flora bakteryjna jest zaburzona. Przechodząc na dietę jaskiniowca mamy możliwość odbudowania swojej flory bakteryjnej w jelitach. Dieta paleo wykazuje znacznie więcej zalet, które należy tutaj wymienić. Wprowadzając dietę paleolityczną świadomie rezygnujemy z produktów przetworzonych, bogatych w cukier biały i zawierających nadmierne ilości węglowodanów.
Dieta paleo opiera się na zdrowych produktach, które kiedyś stanowiły podstawę dla diety ludzi żyjących w czasach prehistorycznych. Dawni ludzie nie wiedzieli czym jest cukier rafinowany, który obecnie jest pochłaniany w ogromnych ilościach. Wyeliminowanie poszczególnych produktów może przynieść korzyści, ułatwić spalanie tkanki tłuszczowej i pomóc w regeneracji organizmu. Kolejnym produktem, który nie istniał w czasach prehistorycznych była sól. Ludzie w epoce kamienia łupanego nie korzystali z soli, która współcześnie jest powszechnie używana. Dostęp do soli stał się na tyle powszechny, że wśród ludzi pojawiły się negatywne skutki jej nadużywania.
Nadmierne sięganie po sól może doprowadzić do udaru mózgu, zwiększyć ryzyko pojawienia się demencji i spowodować nadciśnienie krwi. Sól stosowana w dużych ilościach odpowiada za niewydolność serca, osteoporozę, problemy z żołądkiem, nerkami, a nawet niektóre nowotwory. Podczas diety paleolitycznej musimy zrezygnować z soli, a przynajmniej znacząco ograniczyć jej spożycie. Warto tutaj zaznaczyć, iż zrezygnowanie całkowicie z soli również nie jest korzystne dla naszego zdrowia.
Światowa organizacja Zdrowia sugeruje, iż człowiek nie powinien przekraczać w ciągu dnia spożycia sześciu gramów soli. W krajach wysokorozwiniętych wspomniana ilość jest najczęściej przekraczana. Kolejną zaletą przejścia na dietę jaskiniowca jest ograniczenie spożywania produktów, które należą do ciężkostrawnych i mają wysoki indeks glikemiczny. Większość produktów w diecie paleolitycznej jest lekkostrawna, co ułatwia pracę układu trawiennego. Niski indeks glikemiczny jest z kolei istotny z punktu widzenia osób, które mogą mieć problemy z cukrzycą. Produkty mające niski indeks glikemiczny nie powodują gwałtownego skoku cukru we krwi.
Poziom cukru rośnie stopniowo, co jest lepsze dla organizmu. Jedząc posiłek oparty na produktach z niskim indeksem glikemicznym nie dochodzi do drastycznego wyrzutu insuliny. W ten sposób jest to idealne rozwiązanie dla osób, które mogą mieć problemy z cukrzycą lub nadwagą. Organizm człowieka preferuje produkty, które nie zaburzają jego pracy i nie powodują gwałtownego skoku cukru we krwi.
Dieta paleolityczna może niektórym osobom przypominać popularną w ostatnim czasie dietę ketogeniczną. Obie diety różnią się jednak od siebie produktami, które dana osoba może spożywać. Kluczową różnicą pomiędzy obiema dietami jest to, iż w diecie paleolitycznej dopuszcza się spożywanie owoców. W przypadku diety ketogenicznej jedzenie owoców jest drastycznie organiczne.
W szczególności podczas diety ketogenicznej nie należy jeść owoców, które mogą zawierać węglowodany. Do takich owoców wliczają się jabłka, mango, winogrona, brzoskwinie, daktyle lub banany. Każde z wymienionych owoców zawierają węglowodany i cukry, które są zabronione podczas przebywania na diecie keto. W diecie paleolitycznej zaleca się zwiększone spożycie warzyw, które mają na celu dostarczyć błonnik. Wspomniany błonnik odpowiada za prawidłowe wchłanianie cholesterolu. Podczas diety ketogenicznej spożywanie tłuszczy jest najważniejsze i kluczowe do osiągnięcia stanu ketozy.
Dieta keto wygląda zupełnie inaczej, niż typowy jadłospis dla większości ludzi. U ludzi w krajach żyjących w krajach wysokorozwiniętych węglowodany stanowią większość codziennej diety. W tej kwestii sytuacja wygląda jednak inaczej w przypadku obu diet. Zarówno w przypadku diety paleolitycznej i ketogenicznej mamy do czynienia z ograniczeniem węglowodanów. Obie diety nie dopuszczają także spożywania produktów zawierających cukier biały.
Rozpoczynając dietę paleolityczną w pierwsze kolejności powinniśmy spojrzeć do swojej lodówki. Już na starcie możemy wyrzucić niektóre produkty, które nie mogą znaleźć się w codziennym jadłospisie. Pomocna na starcie może okazać się wizyta u doświadczonego dietetyka, który przygotuje dla nas plan żywieniowy i udzieli cenne porady.
Wśród produktów, które będziemy musieli wyrzucić z lodówki znajdują się produkty bazujące na mleku. Niewskazane jest spożywanie twarogu, śmietany, jogurtu lub lodów wyprodukowanych z mleka. Przerzucając się na dietę jaskiniowca musimy zrezygnować również ze słodyczy. Miłośnicy słodyczy będą musieli całkowicie z nich zrezygnować i produktów, które zawierają cukier rafinowany.
Podczas diety powinniśmy stronić od wypieków zawierających cukier, wafli, cukierków lub czekolady. Wyjątkiem od reguły może być czekolada, która w całości będzie z wyprodukowana kakao bez niepotrzebnych dodatków. Gorzka czekolada bez cukru może być spożywana na diecie sporadycznie w ramach wyjątku. Warto tutaj wspomnieć, iż dietetycy dopuszczają spożywanie gorzkiej czekolady nawet przez osoby chorujące na cukrzycę. Dieta paleo to również całkowita rezygnacja z szybkich przekąsek i fast foodów.
Przetworzony produkty zawierają liczne substancje, które negatywnie oddziałują na ludzkie zdrowie. W przypadku fast foodów ich niekorzystny wpływ jest widoczny coraz częściej wśród współcześnie żyjących ludzi. Regularnie spożywając fast foody możemy doprowadzić do sytuacji, gdy pojawi się u nas otyłość. Cierpiąc na otyłość zwiększymy ryzyko na kolejny choroby, które będą mogły się pojawić po czasie.
Badania udowodniły, że regularnie spożywanie fast foodów może doprowadzić do pojawienia się problemów z sercem. Jednocześnie wzrasta ryzyko na wystąpienie cukrzycy, depresji, nadwagi i różnych nowotworów. Dieta paleo nie dopuszcza jedzenia fast foodów, które są pożywieniem nadmiernie tłustym, głęboko przetworzonym i zawierającym cukier. Fast foody to kaloryczny pokarm, który dodatkowo zawiera duże ilości soli i różne sztuczne substancje nieodpowiednie dla ludzkiego zdrowia. Wspomniana sól to kolejny produkt, który w diecie paleo nie powinien się znaleźć. Znajdziemy jednak liczne produkty, które będziemy mogli wprowadzić do swojego jadłospisu.
Górować będzie mięso, które jest podstawą diety paleolitycznej. Wśród mięs będziemy mogli wybierać z dziczyzny, baraniny, kurczaka, królika, kaczki, indyka lub zająca. Najlepiej kupować mięso u sprawdzonych hodowców, którzy dbają o jego wysoką jakość. Idealnie sprawdzi się kupowanie mięsa bezpośrednio od hodowców, którzy otrzymują je z chowu pastwiskowego.
Mięso pochodzące z chowu pastwiskowego jest wysokiej jakości, a zwierzęta są hodowane w lepszych warunkach. Warto tutaj wspomnieć, iż w diecie jaskiniowca dużą rolę odgrywają podroby. Jedząc podroby możemy zaopatrzyć swój organizm w potrzebne składniki odżywcze. Wskazane dla osób przebywających na diecie paleo jest spożywanie wątróbki. Jedząc wątróbkę dostarczymy do organizmu olbrzymie ilości potrzebnego żelaza. Wątróbka jest niskokaloryczna, zawiera białko i liczne witaminy z grupy B.
Jest to idealny składnik najróżniejszych dań, które możemy w prosty sposób przygotować na obiad. Wątróbka idealnie komponuje się z najróżniejszymi warzywami, które możemy jest przebywając na diecie paleo. Danie z wątróbki możemy przygotować z marchewką, papryką lub cebulą. Świetnym pomysłem może okazać się przygotowanie z wątróbki przepysznego pasztetu lub gulaszu. Używki to kolejna rzecz, która nie powinna się pojawić w naszym życiu. Spożywanie alkoholu może nam zaszkodzić i jest niedopuszczalne w czasie przebywania na diecie paleolitycznej. Osoby chcące przejść na dietę jaskiniowca powinny zacząć od przeczytania licznej literatury na ten temat.
Na przestrzeni lat wydano wiele książek, które dokładnie opisują tematykę związaną z odżywianiem przez dawnych ludzi. Przykładową propozycją może być książka od Elisabeth Lange, która nazywa się „Dieta paleo dla początkujących”. Liczne książki w tematyce odżywiania opierającego się na diecie paleolitycznej wydał wspomniany wcześniej Loren Cardain.
Wśród pozycji napisanych przez Lorena Cardaina znajdują się książki pod tytułem „Dieta dla aktywnych: Paleodieta” oraz „Paleo dieta. Zrzuć kilogramy, zbuduj formę, pokonaj choroby”. Pierwszą książkę autor napisał wraz z Joe Friel, a drugą ze znanym biochemikiem Robb Wolf. Druga pozycja to idealna propozycja dla początkujących osób, które interesują się dietą paleolityczną. W książce autorzy przekonują, iż dieta paleo potrafi pomóc w zrzuceniu kilogramów, odzyskaniu dobrej formy i uniknięciu licznych chorób.
Autorzy przekonują, że dieta jaskiniowca może uchronić człowieka przed chorobą Parkinsona, Alzheimera, cukrzycy i nowotworami. Sięgnięcie po książki pomoże nam zrozumieć argumenty osób, które przekonują ludzi do wprowadzenia u siebie diety paleolitycznej. Nabędziemy w ten sposób potrzebną wiedzę do tego, aby właściwie podejść do diety. Trzymając się diety paleo możemy odnieść szereg korzyści, które zmienią nasze życie na lepsze. Wiedza z zakresu odżywiania jest tu jednak potrzebna do tego, aby nie popełnić niepotrzebnych błędów na starcie.
Dieta paleo oprócz warzyw dopuszcza również spożywanie owoców. Jedząc owoce możemy jednocześnie dostarczyć do organizmu węglowodany, które są potrzebne do pozyskania energii. Z owoców zawierających węglowodany należy wymienić banany, jabłka, bataty, marchewki i buraki. Ciekawą propozycją mogą być kasztany jadalne, które także zawierają węglowodany i mogą być spożywane w trakcie diety paleo. Kasztany jadalne to owoc, który rzadko jest spożywany w Polsce. Jedząc kasztany jadalne możemy dostarczyć potrzebne składniki odżywcze, jak kwas jabłkowy, lecytynę, witaminy z grupy B, witaminę C i kwas foliowy.
Ze względu na zawartość kwasu foliowego zaleca się spożywanie kasztanów jadalnych przez kobiety, które znajdują się w ciąży. Wśród owoców można swobodnie przebierać, gdyż dieta paleolityczna pozwala na ich spożywanie. W lecie możemy sięgnąć po owoce, które są łatwo dostępne i najlepiej smakują w trakcie sezonu. Świetną propozycją będą tutaj maliny, borówki amerykańskie, jagody, porzeczka, agrest lub truskawki.
Na świecie istnieje wiele diet, które można wprowadzić do swojego życia. Wybór odpowiedniej diety powinien być dobrze przemyślany, gdyż każda osoba ma odrobinę inny organizm. U niektórych osób pewne produkty będą niewskazane do spożycia, a to będzie się wiązało z wykluczeniem danej diety. Aktualnie za jedną z najzdrowszych diet uważa się śródziemnomorską. Wspomniana dieta to popularny sposób odżywiania, który nawiązuje do tradycyjnej kuchni występującej w krajach śródziemnomorskich.
W Europie do takich krajów zaliczyć możemy Hiszpanię, Włochy lub Chorwację. Dieta śródziemnomorska opiera się w większości na produktach, które są powszechnie dostępne w wymienionych krajach. W krajach śródziemnomorskich chętnie spożywa się produkty bazujące na zbożu, owoce, warzywa i oliwę z oliwek. Wspomniana oliwa z oliwek to produkt, któremu przypisuje się liczne dobroczynne właściwości dla zdrowia. Oliwa z oliwek będąca podstawowym składnikiem diety śródziemnomorskiej, swoje prozdrowotne właściwości zawdzięcza znajdującym się w niej kwasom omega-3.
W diecie śródziemnomorskiej znajdują się również ryby, rośliny strączkowe, jaja, produkty bazujące na mleku, mięso i czerwone wino. Aktualnie dietę śródziemnomorską traktuje się jako jedną z najzdrowszych na świecie. Omawiając przyjazne dla zdrowia diety nie może zabraknąć popularnej diety ketogenicznej. Jest to dieta, która poniekąd przypomina dietę paleolityczną.
Obie diety różnią się jednak od siebie i nie należ ich ze sobą łączyć. Dieta ketogeniczna w minimum ogranicza spożycie węglowodanów, a skupia się na tłuszczach. W tym wypadku dieta posiada licznych krytyków, którzy nie zalecają jej stosowania. Diecie ketogenicznej przypisuje się jej negatywny wpływ na wątrobę, nerki i trzustkę. Jest to dieta, którą zalicza się do ciężkostrawnych. Każda dieta powinna być wcześniej skonsultowana z kompetentną osobą, jaką jest dietetyk. Wśród interesujących stylów odżywiania można podać także przykład diety samuraja lub GAPS.
Dieta samuraja do propozycja dla osób, które przepadają za Japonią i są zainspirowani życiem dawnych rycerzy japońskich. Dieta samuraja nawiązuje do rycerzy japońskich, którzy odżywiali się w pewien charakterystyczny sposób. Samuraje sięgali jedynie po naturalne produkty, gdzie górowały warzywa, owoce, ryby, jaja, oliwa i mięso. Produkty były najczęściej wysokiej jakości, co dodatkowo sprzyjało zdrowiu dawnych wojowników.
Dieta GAPS skupia się z kolei na spożywaniu produktów, które sprzyjają zdrowiu jelit. W diecie GAPS znaczącą część stanowią produkty fermentowane, które zawierają bakterie probiotyczne. W ten sposób dieta ma pomóc uniknąć różnych chorób zależnych od stanu jelit, jak depresja, autyzm, otyłość lub insulinooporość.
Dieta jaskiniowca nie musi być nudna i warto eksperymentować z dostępnymi produktami. Osoby przebywające na diecie paleolitycznej mogą skorzystać z przykładowych jadłospisów, na które z łatwością trafią w sieci. Lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy dietetyka, który przygotuje dietę specjalnie pod nas.
Wśród produktów dostępnych podczas diety paleolitycznej znajdują się jajka. Jest to idealny produkt do tego, aby przygotować z nich przepyszną jajecznicę z różnymi dodatkami. Jako dodatki do jajecznicy świetnie sprawdzą się brokuły, cebula lub papryka. W przypadku diety jaskiniowca zalecane jest spożywanie mięsa, więc możemy do jajecznicy dodać boczek. Po śniadaniu wskazana jest przekąska, gdzie idealnie sprawdzą się owoce lub orzechy. W porze obiadowej możemy postawić na zupę, którą przygotujemy z cukinii.
Przygotowanie takiej zupy jest banalnie proste i wymaga pokrojenia cebuli, posiekania drobno czosnku i umycia następnie cukinii. Umytą cukinię należy pokroić w kostkę i włożyć do garnka. Pozostałe składniki musimy również włożyć do garnka i następnie zmiksować blenderem. Na kolację możemy przygotować danie z ryby lub coś mięsnego. Przebywając na diecie paleolitycznej powinniśmy eksperymentować w kuchni, aby nie znudzić się i nie zniechęcić. Lista produktów dostępnych podczas diety jaskiniowca jest liczna i powinniśmy w pełni z nich korzystać. Należy tutaj pamiętać, aby nie ograniczać się do spożywanie jedynie mięsa.
Organizm człowieka potrzebuje również warzyw, owoców i innych produktów, które są dostępne do wyboru w diecie paleo.
Co myślisz o dzisiejszym wpisie? Może chcesz coś dodać od siebie?
Napisz w komentarzu!
Cześć,
przygotowałem dla Ciebie fitness QUIZ!
Zobacz jaki plan najlepiej pasuje do Twojej sylwetki: quiz
Cześć,
przygotowałem dla Ciebie fitness QUIZ!
Zobacz jaki plan najlepiej pasuje do Twojej sylwetki: quiz