Zawartość strony
Choroba Hashimoto dotyczy niepoprawnie działającej tarczycy, gdzie najczęściej pojawia się stan zapalny. Choroba ma podłoże autoimmunologiczne i często występuje razem z innymi schorzeniami.
Najczęstsze objawy choroby to wypadanie włosów, nieustanne zmęczenie, obolałe mięśnie, problemy z pamięcią, brak koncentracji i niewłaściwy poziom cholesterolu. Osoby cierpiące na chorobę wymagają długiego leczenia, które zatrzyma objawy chorobowe. Problemu nie należy bagatelizować, gdyż choroba potrafi być groźna dla zdrowia.
Jest też niebezpieczna dla kobiet w ciąży, gdyż zagraża płodowi. Dziecko może urodzić się mając poważne uszczerbki na zdrowiu. Hashimoto oddziałuje na całościowe funkcjonowanie organizmu i pracę jego narządów. Niestety funkcje organów mogą zostać zaburzone i pojawią się odczuwalne dolegliwości dla człowieka.
[mc4wp_form id=”468″]
Darmowe Wiadomości o Zdrowiu, Treningu, Suplementacji i Diecie na Twoją Skrzynkę Email!
Choroba po raz pierwszy została zdiagnozowana na terenie Niemiec przez japońskiego lekarza Hakaru Hashimoto. Nazwa choroby pochodzi od jej diagnosty. Przypadki zachorowań zdiagnozowano u kobiet, które były już w wieku średnim. Warto tutaj wspomnieć, iż Hashimoto jest chorobą najczęściej występującą u kobiet.
W przypadku kobiet zachorowalność może być nawet kilkukrotnie większa. Charakterystyczne jest też występowanie tej choroby najczęściej u starszych osób. Zapalenie tarczycy Hashimoto powoduje u chorych niebezpieczne zwłóknienia. Funkcje tarczycy stają się upośledzone i zaburzają pracę organizmu. Niekiedy guzy występujące w okolicy tarczycy mogą spowodować nawet bóle szyi lub duszność. Jednym ze sposobów leczenia choroby jest stosowanie odpowiedniej diety. Produkty w diecie na Hashimoto muszą być regularnie spożywane, aby zmniejszyć objawy choroby.
Niektóre produkty będą musiały całkowicie zniknąć z naszej lodówki. Specjalną dietę stosowaną w trakcie choroby najlepiej uzgodnić z dietetykiem. Specjalista przygotuje dietę pod nas i dobierze produkty, które nie będą nam zagrażały.
Dieta podczas choroby zapalenia tarczycy Hashimoto powinna bazować na zdrowych produktach. Warto na początkowym etapie pozbyć się produktów, które dotychczas mogły nam szkodzić. Bezwzględnie z diety należy wyrzucić produkty, które są przetworzone, zawierają duże ilości cukru białego i mogą mieć konserwanty.
Niestety słodziki zawarte w pożywieniu mogą przyczynić się do zwiększenia stanu zapalnego w tarczycy. Oprócz wspomnianego cukru białego należy unikać również jego pochodnych. Wymienić warto tutaj syrop glukozowo-fruktozowy, cyklaminian sodu lub aspartam. Substancja słodząca o nazwie aspartam jest w tym wypadku gorsza od cukru. Jest to chemiczna substancja, która może być nawet kilkaset razy słodsza od zwykłego cukru.
Cyklaminian sodu to kolejna substancja słodząca, która nie powinna się znaleźć w spożywanej przez nas żywności. Badania pokazały, że spożywanie tej substancji w żywności może powodować bóle brzucha, biegunkę, reakcje alergiczne i problemy z koncentracją. U niektórych osób po spożyciu cyklaminianu sodu pojawiają się także wymioty. W konsekwencji jedzenie tego słodzika w nadmiarze przyczyni się do powstania zaburzeń metabolicznych.
Będąc przy niezdrowych produktach należy wspomnieć o fast-foodach. Osoby cierpiące na chorobę Hashimoto zdecydowanie powinny w swojej codziennej diecie unikać potraw, które zawierają zbyt dużo szkodliwego tłuszczu. Kwasy tłuszczowe zawarte w fast-foodach należą do grupy trans i przyczyniają się do nieprawidłowej pracy tarczycy. Dieta dobra dla osób z problemem dotyczącym ich tarczycy nie powinna zawierać także produktów nabiałowych i soi. W przypadku soi zauważono jej związek z niewłaściwym wchłanianiem leków stosowanych podczas leczenia niedoczynności tarczycy.
Osoby cierpiące na chorobę Hashimoto powinny bazować na produktach, które wspomogą ich proces leczenia. Dieta wspierająca pracę tarczycy powinna opierać się o zdrowe kwasy tłuszczowe, które znajdziemy na przykład w orzechach. Potrzebne kwasy tłuszczowe wspierające pracę tarczycy możemy odnaleźć także w rybach morskich, olejach tłoczonych na zimno i ziarnach niektórych roślin. Korzystnie na tarczycę oddziałują ziarna lnu i pestki dyni. W pestkach dyni znajduje się potrzebny dla osób chorych na zapalenie tarczycy cynk. Minerał ten wpływa na prawidłowy metabolizm u człowieka i bierze udział w uwalnianiu insuliny.
Cynk jest potrzebny również do budowy kości i wspomaga usuwanie z organizmu metali ciężkich. Wśród ryb morskich warto spożywać w codziennej diecie łososia, śledzia, halibuta, makrele, mintaja lub dorsza.
Dobre dla osób chorych na tarczycę są owoce morza i rzadko jedzone w Polsce wodorosty. W Polsce jedzenie wodorostów morskich spotyka się jedynie sporadycznie u osób, które lubią kuchnię azjatycką. Wodorosty morskie są jednak niezwykle zdrowe dla organizmu człowieka i dostarczają mu liczne minerały. Należy wymienić tutaj magnez, miedź, mangan, żelazo, fluor, cynk i wapń, który potrzebny jest do budowy kości. Przygotowując dietę pod chorobę Hashimoto warto pamiętać, aby zadbać regularność posiłków. Dieta Hashimoto opiera się o jedzenie pokarmu o stałych porach.
Dietetycy nie zalecają stosowania głodówek, które mogą być niekorzystne dla zdrowia. Warto tutaj wspomnieć, iż dobre dla zdrowia i zapalenia tarczycy są warzywa oraz owoce. Powinniśmy jednak wcześniej sprawdzić, które warzywa i owoce będą nam sprzyjały. Wśród owoców dietetycy zalecają jedzenie tych, które bogate są w polifenole.
Związki te powodują uszczelnianie naczyń krwionośnych, które znajdują się w organizmie człowieka. Tym samym polifenole chronią serce przed wystąpieniem zawału serca. Należy tutaj zauważyć, że związki te poprawiają również pracę układu odpornościowego.
Zawarte w owocach polifenole wykazują działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Duże ilości tych związków znajdziemy w truskawkach, awokado, borówkach amerykańskich i malinach. Owoce te są jednocześnie mało kaloryczne, co nie powoduje odkładania się tłuszczu w organizmie. Truskawki bezpiecznie mogą spożywać nawet osoby, które cierpią na cukrzycę. Często truskawki spotkamy w diecie cukrzycowej, gdyż posiadają one niski indeks glikemiczny.
Osoby cierpiące na chorobę Hashimoto często zauważają u siebie pojawienie się nadmiernych kilogramów. Niekiedy odkładające się kilogramy na ciele powodują u takich osób otyłość, która jest niebezpieczna dla zdrowia. Tłuszcz zaczyna odkładać się wtedy na narządach i utrudnia ich sprawną pracę. Najlepiej zadbać wówczas o dietę, która będzie dopasowana do naszego stylu życia. Ilość kalorii powinna być dopasowana do wysiłku, który wykonujemy w ciągu dnia. Jeśli w ciągu dnia mało się ruszamy, to ilość kalorii powinna być mniejsza. Odpowiednią dietę najlepiej skonsultować ze swoim dietetykiem lub lekarzem.
Jeśli będziemy chcieli schudnąć, to zasady u osób cierpiących na chorobę Hashimoto są podobne do tych, które są zdrowe. Podstawą w procesie chudnięcia jest zmiana swoich nawyków żywieniowych na właściwe i prowadzenie sportowego stylu życia. Najlepiej regularnie zacząć biegać lub uprawiać inny sport, który pomoże nam spalić nadmierne kalorie. Odnośnie diety to należy zrezygnować ze spożywania produktów przetworzonych i bogatych w substancje słodzące.
Kluczem do udanego chudnięcia jest doprowadzenie organizmu do stanu, gdy zacznie on spalać tłuszcz. Efekt ten można osiągnąć jedynie wówczas, gdy spowodujemy deficyt energetyczny w organizmie. Podczas chudnięcia musimy zadbać o odpowiednie nawadnianie organizmu i regularne odstępy czasowe pomiędzy spożywanymi posiłkami. Dietetycy zalecają jedzenie nawet do pięciu posiłków w ciągu dnia, które będą mnie obfite. Pomiędzy posiłkami powinny występować równe odstępy czasu.
Decydując się na dietę Hashimoto można spożywać chleb, który nie będzie zawierał niektórych dodatków. Najbezpieczniejszy dla osób chorujących na zapalenie tarczycy jest jedzenie chleba, który nie zawiera gluten. Wiele piekarni na terenie kraju piecze taki chleb dla osób, które są uczulone na zawarty w zbożu gluten. Chleb ten jest najczęściej nieznacznie droższy do zwykłego. W codziennej diecie chleb nie powinien jednak odgrywać znaczącej roli. Produkty należy zróżnicować, aby dostarczyć do organizmu potrzebne składniki odżywcze i mikroelementy.
Ziemniak to zdrowe warzywo, które dostarcza do organizmu potrzebną witaminę C i B. Zawarte w ziemniakach witaminy z grupy B dobroczynnie oddziałują na układ pokarmowy. Bulwy ziemniaka wbrew powszechnym przekonaniom nie są zbytnio tuczące. Problemem jest jedynie spożywanie ziemniaków wraz z dodatkami, jak masło lub śmietana. Osoby cierpiące na chorobę Hashimoto niestety powinny zrezygnować z jedzenia ziemniaków w codziennej diecie.
Ziemniaki należą do roślin psiankowatych, które działają niekorzystnie na tarczycę. Rośliny z tej grupy działają niekorzystnie na choroby autoimmunologiczne do których zdecydowanie należy omawiane Hashimoto. Ograniczenie spożywania roślin psiankowatych zaleca się także osobą, które cierpią na stwardnienie rozsiane, chorobę Leśniowskiego-Crohna, reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń, łuszczycę lub artretyzm. Wśród roślin należących do grupy psiankowatych zalicza się nawet kilka tysięcy gatunków. Jednymi z tych gatunków są pomidory, papryka lub bakłażan. Spożywanie ich może dodatkowo przyczynić się do podrażnienia układu pokarmowego, wzdęciami lub bólami brzucha.
Jedzenie słodyczy zdecydowanie należy ograniczyć. Naukowcy alarmują w ostatnich czasach, iż spożywanie cukru wśród ludzi znacząco wzrosło i powoduje niekorzystne objawy dla zdrowia. Niestety cukier jest niezdrowy, a szczególnie gdy mówimy o popularnym w Polsce cukrze buraczanym. Jego spożywanie powoduje otyłość i liczne choroby współistniejące. Warto tutaj wspomnieć, iż cukier przyczynia się do rozwoju w organizmie człowieka stanów zapalnych.
Cierpiąc na chorobę Hashimoto zdecydowanie należy ograniczyć spożywanie cukru. Mowa tutaj o cukrze rafinowanym i wszelkich słodzikach, które możemy spotkać w produkowanej obecnie żywności. Z dietetykiem możemy porozmawiać odnośnie spożywania zamienników dla cukru. Wśród najbezpieczniejszych zamienników dla cukru białego należy wymienić ksylitol produkowany z kory brzozy, erytrytol i stewię.
Spożywanie alkoholu podczas choroby Hashimoto jest niewskazane i może powodować powiększenie stanu zapalnego w tarczycy. Należy tutaj wspomnieć, iż alkohol jest odradzany w przypadku wielu chorób, które mogą się przytrafić człowiekowi. Zdecydowanie jego działanie jest niekorzystne i powoduje niewłaściwą pracę niektórych narządów. Jednym z niezwykle niebezpiecznych schorzeń występujących podczas spożywania nadmiernej ilości alkoholu jest marskość wątroby. Osoby cierpiące na marskość wątroby są skazane na skomplikowane leczenie i przeszczep tego narządu.
Choroba często latami rozwija się bezobjawowo i jest niezauważalna. Często problem zaczyna się już w czasie, gdy pojawia się stłuszczenie wątroby. Wiele osób bagatelizuje stłuszczenie wątroby, które jest jednym z czynników powodujących marskość.
Dbając o swoje zdrowie zdecydowanie warto przestawić się na picie herbat ziołowych lub zwykłej wody niegazowanej. Będąc przy napojach warto poruszyć temat picia kawy. W kawie znajduje się kofeina, która może zaburzać poprawne działanie leków, które przyjmuje się podczas leczenia choroby Hashimoto. Jeśli jesteśmy miłośnikami picia kawy, to najlepiej pić ją w większym odstępie czasu od spożycia wspomnianych leków na zapalenie tarczycy.
Zachowując odstęp czasu pomiędzy zażyciem leku i piciem kawy, może być ona sporadycznie dopuszczalna do wypicia. Zdecydowanie jednak nie powinniśmy być uzależnieni od picia kawy i łączyć ją z zażyciem leków.
Co myślisz o dzisiejszym wpisie? Może chcesz coś dodać od siebie?
Napisz w komentarzu!
Cześć,
przygotowałem dla Ciebie fitness QUIZ!
Zobacz jaki plan najlepiej pasuje do Twojej sylwetki: quiz
Cześć,
przygotowałem dla Ciebie fitness QUIZ!
Zobacz jaki plan najlepiej pasuje do Twojej sylwetki: quiz