Zawartość strony
Bóle menstruacyjne nazywane również miesiączkami to częsta dolegliwość, którą kobiety odczuwają w trakcie menstruacji. Wspomniane bóle mogą pojawić się już znacznie wcześniej, gdy kobieta będzie jeszcze przed menstruacją. Charakterystyczny ból u kobiet jest wywołany ruchami mięśniówki macicy, gdzie w trakcie nabłonek ulega złuszczeniu. W ten sposób mięśniówka macicy próbuje usunąć niepotrzebny nabłonek, aby nie doszło do zapłodnienia.
Warto tutaj wspomnieć, iż bóle menstruacyjne pojawiają się regularnie. Intensywność takich bóli jest różnoraka i zależy od danej osoby. Bóle menstruacyjne to częsta dolegliwość, która dotyczy kobiet w młodym wieku. Kobiety znajdujące się w wieku rozrodczym często zaczynają odczuwać takie bóle, które są dla nich niezwykle nieprzyjemne. Lekarze używają tutaj terminu, gdzie menstruacja jest opisana zespołem bolesnego miesiączkowania.
Miesiączkowanie to zjawisko powszechne u kobiet i nie należy się go obawiać. Statystyki pokazują, iż bóle miesiączkowe pojawiają się aż u siedemdziesięciu pięciu procent kobiet w młodym wieku. Jednocześnie bóle miesiączkowe mogą pojawiać się dalej w starszym wieku. W przypadku dorosłych kobiet bóle są znacznie rzadsze, ale dalej zdarzają się w przypadku dwudziestu pięciu do pięćdziesięciu procent.
[mc4wp_form id=”468″]
Darmowe Wiadomości o Zdrowiu, Treningu, Suplementacji i Diecie na Twoją Skrzynkę Email!
W większości przypadków regularnie występujące bóle są znośne do wytrzymania i nie wymagają interwencji lekarza. Większość kobiet odczuwa jedynie niewielki ból, który trwa maksymalnie kilka dni. U niektórych kobiet ten czas może być wydłużony. W gorszej sytuacji znajdują się kobiety, gdzie następuje u nich nadprodukcja hormonów.
Przykładem takiego hormonu jest prostaglandyn, czyli hormon powodujący silne bóle menstruacyjne. Skurcze stają się wtedy intensywniejsze, a kobiet odczuwa w ich trakcie charakterystyczny ból. W sytuacji pojawienia się takich bólów menstruacyjnych należy zachować spokój. Badania pokazują, iż w trakcie takich pierwotnych bólów menstruacyjnych nie dochodzi do żadnych zmian w okolicy miednicy mniejszej. W przypadku młodszych kobiet o większej wrażliwości na ból mogą pojawić się problemy w prawidłowym funkcjonowaniu.
W przypadku takich kobiet wskazana jest wizyta u specjalisty, który podejmie odpowiednie kroki związane z leczeniem. Pojawienie się bólu menstruacyjnego uniemożliwiającego normalnego funkcjonowanie jest klasyfikowane jako choroba. Leczenia w takim wypadku jest niezwykle skuteczne i zazwyczaj obejmuje stosowanie odpowiednich leków. Należy tutaj nadmienić, iż bóle menstruacyjne są podzielone na różne rodzaje. Jednym z rodzajów są wtórne bóle menstruacyjne, które pojawiają się rzadziej, ale są równie nieprzyjemne. Pojawienie się tych bólów jest spowodowane tym, iż wynikają one z chorób, które dana osoba mogła przechodzić lub nieświadomie przechodzi.
Do najczęstszych chorób odpowiadających za ten charakterystyczny bój należy zapalenie miedniczy mniejszej, polip endometrialny, mięśniak macicy lub stenoza szyjki macicy. Nierzadko przyczyną występowania takich bólów menstruacyjnych są wrodzone zmiany anatomiczne narządu rodnego. Takie zmiany mogą istnieć już od najmłodszych lat lub pojawić się z czasem.
W takim wypadku również konieczne jest podjęcie natychmiastowego leczenia. Specjalista najczęściej szuka przyczyny pojawienia się bólów menstruacyjnych, które wynikają z źródła nabytej choroby lub innego schorzenia. Celem leczenia jest wyeliminowanie źródła problemu, które odpowiada za pojawianie się charakterystycznego bólu w okolicy miednicy mniejszej. Kolejnym rodzajem jest omawiany wcześniej pierwotny ból.
Wspomniane pierwotne bóle menstruacyjne najczęściej dotyczą młodej grupy kobiet. Bóle występują wtedy regularnie i najczęściej pojawiają się w cyklu miesięcznym. U młodych kobiet bóle mogą się pojawić już w okresie dojrzewania, gdy pojawi się pierwsza miesiączka. Pojawienie się bólów w tym okresie nie jest warunkiem, a niekiedy znacznie odwlecze się to w czasie. W większości przypadków bóle pojawią się w przeciągu dwóch lat od pierwszego miesiączkowania. Jeśli bóle będą się długo spóźniać, a ich pojawienie się przeciągnie, to warto wybrać się do lekarza. Niekiedy bóle mogą wynikać z przyczyn wtórnych. Badania pokazują, iż najwięcej kobiet skarży się na bóle menstruacyjne w przedziale od dwudziestu do dwudziestu pięciu lat. W tym okresie bóle menstruacyjne są najbardziej intensywne i sprawiają największy dyskomfort. Ciekawostką jest, iż niektóre dziewczynki karmione mlekiem sojowym mogą odczuwać większe dolegliwości w przyszłości. Z tego powodu zaleca się, aby odpowiednio się odżywiać i uważać na spożywane produkty. Niektóre produkty są w stanie zmniejszyć dolegliwości związane z miesiączkowaniem. Przykładem są tutaj produkty bogate w białko, jak wybrane nasiona, rośliny strączkowe lub orzechy. Lista produktów jest znacznie dłuższa i najlepiej wybrać się w tym celu do dietetyka, który zaplanuje nam odpowiednią dietę. Spożywanie produktów bogatych w białko i zawierających przeciwutleniacze, może znacząco zmniejszyć dolegliwości. Niektóre z produktów są w stanie redukować prostaglandyny, które odpowiadają za dotkliwe bóle menstruacyjne.
Bóle menstruacyjne są zapoczątkowane charakterystyczny skurczami, które są zlokalizowane w okolicy dolnej partii brzucha. Skurczające się intensywnie mięśnie wywołują ból, który następnie może promieniować w okolic kręgosłupa. Najczęściej bóle pojawiają się w momencie, gdy dochodzi już do krwawienia. W większości przypadków kobiety odczuwają już kilka dni wcześniej mniejsze lub większe bóle związane z miesiączkowaniem.
Charakterystyczny ból może trwać od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu godzin, co znacząco utrudnia normalne egzystowanie. Niektóre kobiety w trakcie takiego bólu nie są w stanie normalnie funkcjonować. Niekiedy konieczne może okazać się udanie się do lekarza i poproszenie o zwolnienie z pracy. Intensywne krwawienie pojawiające się w czasie miesiączkowania może dodatkowo wzmagać występujące bóle. Warto tutaj wspomnieć, iż bóle menstruacyjne mogą pojawiać się nagle.
W zależności od cyklów miesiączkowych takie bóle mogą mieć różną postać, która najczęściej jest stała. Do listy charakterystycznych objawów związanych z miesiączkowaniem należy zaliczyć problem z układem pokarmowym lub sercowo-naczyniowym. Najczęstszymi objawami związanymi z bólami menstruacyjnymi są wymioty, przewlekłe zmęczenie, zawroty głowy, gorsze samopoczucie, nudności lub biegunka.
W trakcie menstruacji często towarzyszą temu intensywne bóle głowy, kolkowe lub niestabilny nastrój. Wielogodzinne dolegliwości często wpływają na ogólne samopoczucie, co wymaga zrozumienia ze strony bliskich osób. Kobiety w czasie pojawiających się bólów potrzebują odosobnienia i spokoju, aby lepiej poradzić sobie z dyskomfortem związanym z menstruacją. Warto tutaj wspomnieć, iż bóle menstruacyjne często są poprzedzone zespołem napięcia przedmiesiączkowym. Wspomniany zespół napięcia przedmiesiączkowego może być zwiastunem do tego, iż bóle menstruacyjne przybiorą intensywną formę.
Często zespół napięcia przedmiesiączkowego jest poprzedzony bólami piersi lub ich obrzękiem. W czasie występującego napięcia przedmiesiączkowego kobiety stają się nadmiernie pobudzone i skarżą się na stany depresyjne. Pocieszającą informacją może być fakt, iż z wiekiem bóle menstruacyjne zaczynają słabnąć. Miesiączkowanie staje się znośniejsze, a objawy mniej odczuwalne. W przypadku starszych kobiet bóle menstruacyjne pojawiają się sporadycznie. Ciekawostką jest, iż wiele kobiet odczuwa poprawę związaną z bólami menstruacyjnymi w sytuacji, gdy urodzi dziecko. Niestety urodzenie dziecka nie jest warunkiem do tego, aby bóle menstruacyjne zniknęły.
Miesiączkujące kobiety często zadają sobie pytanie, co na bóle menstruacyjne? W przypadku intensywnych bólów menstruacyjnych najlepszym rozwiązaniem jest wybranie się do lekarza. W tym wypadku odpowiednim specjalistom jest ginekolog, który będzie w stanie zbadać nasz przypadek. W celu przyśpieszenia wizyty najlepiej wybrać się prywatnie, aby nie oczekiwać w długiej kolejce do specjalisty na Narodowy Fundusz Zdrowia.
Specjalista najczęściej wprowadzi leczenie farmakologiczne, które w tym wypadku najszybciej łagodzi intensywne objawy związane z miesiączkowaniem. Przykładem takich leków pomagających w bólach menstruacyjnych są inhibitory syntezy prostaglandyn. Wspomniany leki należą do grupy przeciwzapalnych i są podawane w formie doustnej. Skuteczność takich leków jest niezwykle skuteczna i osoba cierpiąca szybko odczuwa ulgę po ich zażyciu. Aktualnie jednym z najbardziej popularnych niesteroidowych leków działających przeciwzapalnie jest ibuprofen.
Oprócz wspomnianego ibuprofenu można wymienić tutaj również nimesulid oraz deksketoprofen. Działanie takich leków szybko trafie w miejsce bólu i powoduje jego złagodzenie. Działanie takich leków polega na hamowaniu syntezy prostaglandyn, czyli mięśni zlokalizowanych w na dnie miednicy. W wyniku podania niesteroidowych leków przeciwzapalnych następuje zmniejszenie skurczów macicy.
Intensywne bóle menstruacyjne ulegają zmniejszeniu, ale nie zawsze znikną od razu po ich zażyciu. Warto tutaj wspomnieć, iż skuteczność tych leków jest największa w przypadku bólów menstruacyjnych mających podłoże pierwotne. Zdecydowanie gorzej sytuacja może wyglądać w sytuacji, gdy bóle są spowodowane innym czynnikiem. Należy tutaj pamiętać, aby podczas wizyty u lekarza poinformować go o innych chorobach. W niektórych przypadkach stosowanie wyżej wymienionych leków może być niewskazane.
Lekarz w trakcie badania powinien zapytać nas o istniejące choroby i poinformuje nas o przeciwwskazaniach do zażycia niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Wśród przeciwwskazań do użycia takich leków znajduje się astma oskrzelowa, problemy z nerkami, wątrobą lub układem trawiennym. Stosowanie takich leków nie zaleca się także kobietom, które znajdują się w ciąży lub laktacji. Ostrożność powinny również zachować te kobiety, które stosują aspirynę. Niestety lek ten może być niewskazany i powodować intensywniejsze objawy związane z miesiączkowaniem. Aspiryna w najgorszym wypadku może spowodować większe krwawienie w czasie miesiączkowania. Niekiedy lekarze w celu złagodzenia objawów związanych z miesiączkowaniem zalecają stosowanie zabezpieczenia w formie doustnej antykoncepcji hormonalnej.
Leczenie farmakologiczne okazuje się najskuteczniejszym i najszybszym rozwiązaniem przy bólach menstruacyjnych. Jest to jednak tylko jedno z rozwiązań, które możemy wdrożyć chcąc złagodzić menstruacje. Kobiety chcące zmniejszyć dolegliwości związane z bólami menstruacyjnymi mogą stosować ciepłe okłady w okolicach podbrzusza. Kojąco na intensywne bóle menstruacyjne mogą również zadziałać ciepłe kąpiele. Warto tutaj wspomnieć, iż podczas kąpieli możemy zastosować różne olejki eteryczne, które wykazują pozytywne działanie w zmniejszaniu dolegliwości z menstruacjami.
Wśród dobroczynnych olejków eterycznych należy wymienić rumianek, szałwię, miętę pieprzową lub lawendę. Idealnie sprawdzi się także olejek z cyprysa, geranium lub sandałowy. Wspomniane olejki eteryczne są często stosowane w ramach aromaterapii. Aktualnie coraz więcej osób docenia lecznicze właściwości roślin, które skutecznie łagodzą bóle menstruacyjne. Kobiety chcące zmniejszyć bóle menstruacyjne powinny również pilnować tego, aby niepotrzebnie nie wywoływać stresujących sytuacji. Nadmierny stres to jeden z tych czynników, który może wpłynąć na zwiększenie bólów menstruacyjnych.
Dodatkowo w trakcie intensywnego miesiączkowania znacząco pogorszy się stan psychiczny takiej osoby. Unikanie stresu to warunek konieczny do tego, aby lepiej przechodzić przez okres miesiączkowania. W celu złagodzenia stresu idealnym rozwiązaniem może być wybranie się do masażysty. Profesjonalny masażysta rozluźni nasze mięśnie i skutecznie zmniejszy bóle. Warto tutaj wspomnieć, iż w zmniejszeniu bólu często okazują się skuteczne różne techniki relaksacyjne. W tym celu warto popracować nad oddychaniem, aby brać pełniejsze wdechy i wyrównać pracę serca. Praca nad oddechem potrafi przynieść ulgę i uspokoić cały organizm. Jest to najprostsza metoda do tego, aby złagodzić nieprzyjemności związane z miesiączkowaniem. Omawiając najróżniejsze techniki relaksacyjne nie można zapomnieć o medytacji.
Wspomniana medytacja jest już od dawna znana i stosowana w wielu krajach. W ostatnich latach o dobroczynnych właściwościach związanych z medytacją przekonali się także mieszkańcy Polski. Medytacja to jeden z najskuteczniejszych sposobów do tego, aby zrelaksować się i zredukować stres. W trakcie medytacji dla spotęgowania efektu można zacząć stosować różne olejki eteryczne, kadzidełka lub świece zapachowe. Stres to główny czynnik do licznych chorób, które spotykają współczesnych ludzi. Walka ze stresem można pomóc nie tylko w złagodzeniu bólów menstruacyjnych, ale również leczeniu innych dolegliwości. W celu złagodzenia objawów najlepiej pamiętać o odpoczynku.
Niekiedy położenie się na łóżku i uspokojenie myśli może dać chwilową ulgę. Bóle menstruacyjne są nieprzyjemne, ale istnieje mnóstwo sposobów na to, aby sobie z nimi poradzić. Kolejnym sposobem łagodzącym bóle menstruacyjne jest aktywność ruchowa. W tym wypadku należy pamiętać, aby nie przesadzać z nadmierną aktywnością fizyczną. Umiarkowana aktywność zdecydowanie jednak pomoże w dolegliwościach związanych z miesiączkowaniem. Najlepiej pamiętać o tym, aby regularnie trenować każdego dnia. Wskazane jest regularne spacerowanie i dbanie o swoją kondycję fizyczną. Im lepszą będziemy mieli kondycję fizyczną, tym bóle menstruacyjne staną się mniej dotkliwe.
Podczas bólów menstruacyjnych idealnie sprawdzają się najróżniejsze zioła. Działanie różnych roślin pomaga w zmniejszeniu bólów menstruacyjnych i złagodzeniu przebiegu miesiączki. Jedną z takich magicznych roślin pomagających w bólach menstruacyjnych jest rumianek. Rumianek to roślina, która jest znana w ziołolecznictwie już od lat. Ziele rumianku wykazuje właściwości działające rozkurczowo na mięśnie gładkie. Dodatkowo roślina posiada działanie przeciwzapalne, co łagodzi różne choroby toczące się w organizmie.
Rumianek często stosuje się także w celu przyspieszenia gojenia ran, przeciwbakteryjnie i leczniczo w przypadku zapalenia żołądka lub jelit. Roślina jest znana również z tego, że można ją z powodzeniem stosować przy pojawienia się bólów menstruacyjnych u kobiet. W tym wypadku w zmniejszeniu dolegliwości pomaga działanie rozkurczowe, które wykazuje ta wyjątkowa roślina. Działanie to jest spowodowane flawonoidami, które znajdują się w roślinie i wydzielają podczas przygotowywanie z niej naparów. Pomocne przy dolegliwościach związanych z nadmiernych miesiączkowaniem mogą być liście malin.
Dobroczynnie na menstruacje działa specjalny napar, który przygotowuje się na bazie liści z malin. Podobnie jak w przypadku rumianku, liście malin wykazują działanie rozkurczowe. W ten sposób liście malin są w stanie skutecznie łagodzić nieprzyjemne objawy towarzyszące intensywnemu miesiączkowaniu. W celu przyrządzenia naparu z liści malin wystarczy jedynie je wcześniej zebrać a następnie zalać wrzątkiem. Liście malin można również wysuszyć i zostawić je na przyszłość w razie pojawienia się bólów menstruacyjnych. Lista dobroczynnych ziół pomagających przy menstruacjach jest długa i warto zagłębić się nad tym tematem.
Na liście znajdziemy takie rośliny jak melisę lekarską, kozłka lekarskiego, rutę zwyczajną, ziele krwawnika, jasnotę białą, kwiat nagietka lub niepokalankę. Każde z wymienionych ziół można rozważyć przy pojawieniu się problemów z menstruacją. Wcześniej należy jednak upewnić się, jak stosować daną roślinę, aby nie zaburzyć pracy swojego organizmu i nie wywołać negatywnych skutków. W łagodzeniu nieprzyjemności związanych z miesiączką świetnie radzi sobie melisa lekarska. Wspomniana melisa lekarska to roślina znana na całym świecie. Melisę określa się takżę mianem pszczelnika, matecznika, rojownika lub cytrynowego ziela.
Jest to gatunek byliny, którą zalicza się do grupy jasnotowatych. Melisę lekarską powszechnie spotkamy dziko rosnącą w Europie i na innych kontynentach. Roślina występuje również w Afryce Północnej i Azji, skąd nierzadko rozprzestrzenia się na inne tereny. Liście melisy lekarskiej były już powszechnie stosowane od lat w medycynie ludowej na terenie Europy. Najczęściej stosuje się tę roślinę w celach uspokajających lub wspierających sen. Osoby pijące herbatę z melisy szybciej zasypiają i mają lepszą jakość snu.
Wykazana również, iż melisa prozdrowotnie wpływa na układ trawienny, gdzie reguluje jego pracę. Powszechnie uważa się, iż melisa lekarska pomaga w łagodzeniu objawów związanych z menstruacją. Napar z melisy lekarskiej zmniejsza bóle menstruacyjne i pomaga w wyregulowaniu jego cyklu. Warto tutaj wspomnieć, iż melisę lekarską z powodzeniem można uprawiać nawet we własnym domu. Wystarczy w tym celu odpowiednia doniczka, gdzie następnie wysiewamy melisę. Warunkiem jest jedynie podlewanie zasianej melisy lekarskiej i ustawienie doniczki w nasłonecznionym miejscu. W momencie gdy roślina urośnie, będziemy mogli zebrać liście i przygotować z nich herbatę.
Charakterystyczny ból w podbrzuszu towarzyszący miesiączkowaniu pojawia się cyklicznie. Praktycznie każdego miesiąca kobieta musi być przygotowana na to, iż taki ból się pojawi. Niekiedy w przypadku zaburzeń hormonalnych mogą występować pewne odstępstwa od tego, kiedy pojawi się dokładnie okres. Czas trwania okresu jest także zależny od danej kobiety.
Najczęściej okres intensywnego bólu i krwawienia występuje od czterech do maksymalnie siedmiu dni. Po tym czasie nieprzyjemne objawy powinny ustąpić. Każda zdrowa kobieta musi być przygotowana na to, iż pojawi się u niej miesiączkowanie. Bóle menstruacyjne pojawiają się już w okresie dojrzewania i trwają najczęściej aż do osiągnięcia dorosłości. W przypadku dorosłych kobiet objawy mogą się znacząco zmniejszyć lub całkowicie zniknąć. Najgorzej mają tutaj młode kobiety, gdzie bóle menstruacyjne są bardzo intensywne. Obecnie istnieją jednak skuteczne sposoby na to, aby znacząco zmniejszyć nieprzyjemne dolegliwości i bezboleśnie przejść przez czas występowania menstruacji.
Dieta posiada znaczący wpływ na intensywność występujących cyklicznie bólów menstruacyjnych. W pierwszej kolejności z diety należy wyeliminować te produkty, które zawierają nadmierne ilości soli. Obecnie w produktach spożywczych często znajduje się sól, która jest dodawana w ogromnych ilościach. Do takich przesolonych produktów można zaliczyć chipsy, paluszki lub inne przekąski.
Kobiety mające intensywne bóle menstruacyjne powinny również zrezygnować z jedzenia słodyczy. Zawarty w słodyczach cukier jest przyczyną licznych chorób, które występują w dzisiejszych czasach. Niestety do grona czynników zwiększających bóle menstruacyjne są zaliczane wszystkie słodycze. Zdecydowanie zaleca się zrezygnować z jedzenia ciastek, cukierków, batoników lub czekolady.
Warto tutaj wspomnieć, iż cukier jest niebezpieczny dla innych chorób, które są wywołane jego nadmiernym spożywaniem. Do najczęściej występujących chorób jest otyłość, która często występuje w krajach wysokorozwiniętych. Obywatele takich krajów mając łatwy dostęp do pożywienia często spożywają nadmierne ilości kalorii i dodatkowo zajadają je słodyczami.
Cukier jest również dostępny w różnych produktach, które z pozoru mogą wydawać się niegroźne. Przykładem takiego produktu jest ketchup, gdzie znajdziemy olbrzymie ilości cukru. Dietetycy zalecają także zrezygnowanie z picia kawy. Wspomniana kawa zawiera substancje, które mogą zwiększać odczucie bólu w podbrzuszu. Szczególnie niewskazane jest picie kawy podczas okresu. Rezygnując z niezdrowych produktów można znacząco zmniejszyć niekorzystne objawy towarzyszące intensywnemu miesiączkowaniu.
Szkodliwe produkty najlepiej zamienić na takie, które pomogą podczas miesiączkowania i wpłyną korzystnie dla zdrowia. Kobiety chcące zmniejszyć odczuwany ból i skurcze mięśni powinny spożywać więcej produktów, które zawierają magnez. Minerał jakim jest magnez od lat jest zalecany osobom, które regularnie trenują sport. Udowodnione, że magnez posiada działanie, które chroni sportowców przed pojawieniem się nagłych skurczów. W przypadku bólów menstruacyjnych równie dochodzi do intensywnych skurczów w okolicy dna miednicy. Olbrzymie ilości potrzebnego magnezu można znaleźć w wątróbce.
Spożywając wątróbkę dostarczymy do organizmu liczne witaminy i minerały. Wśród dobroczynnych pierwiastków znajdziemy w wątróbce witaminę A, D, E i C. Wątróbka to także bogactwo witamin z grup B. Jedząc wątróbkę dostarczymy do organizmu ryboflawinę, tiaminę i kobalaminę. Warto tutaj wspomnieć, iż wątróbką jest niskokaloryczna i nie zawiera zbędnego tłuszczu. Z tego powodu spokojnie mogą ją spożywać osoby, które przebywają na diecie odchudzającej. Największą zaletą jedzenia wątróbki jest bogactwo magnezu, czyli minerału pomagającemu w walce z bólami menstruacyjnymi.
Oprócz magnezu w wątróbce znajduje się także cynk, żelazo, fosfor, potas, miedź, chrom, mangan i selen. Kobiety skarżące się na intensywne miesiączkowanie powinny także spożywać takie produkty jak kaszanka, tofu, kasza gryczana lub szpinak. Wspomniany szpinak to niezwykłe warzywo, które zawiera ogromne ilości potrzebnego kobietom kwasu foliowego. Oprócz kwasu foliowego w szpinaku znajduje się żelazo, wapń i witamina K1. Warzywu przypisuje się również właściwości zwalczające skutecznie stres oksydacyjny i wolne rodniki. Nadmierny stres to kolejny czynnik, który może powodować zwiększone krwawienie i intensywne bóle w trakcie miesiączki.
Spożywanie produktów redukujących stres jest w takiej sytuacji wskazane. Najlepiej wybierać te produkty, które są zdrowie i nie zawierają niepotrzebnych konserwantów. Zdrowa dieta to pierwszy etap do tego, aby miesiączki przebiegały łagodniej. Niewskazane jest również spożywanie produktów, które zawierają nadmierne ilości tłuszczu. W szczególności kobiety skarżące się na bóle menstruacyjne powinny zrezygnować z fast foodów. Spożywając fast foody dostarczamy do organizmu szkodliwe tłuszcze, które pogorszą stan naszego zdrowia.
Paracetamol i ibuprofen to dwa najpopularniejsze leki, które są stosowane podczas intensywnego miesiączkowania. Ze względów bezpieczeństwa stosowanie tych leków najlepiej przedyskutować wcześniej ze specjalistą. W obu przypadkach występują pewne skutki uboczne, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Ibuprofen to niesteroidowy lek przeciwzapalny, który bez problemów dostaniemy w każdej aptece.
Jednym z popularniejszych leków jest tutaj Ibuprom Max, który stosuje jako lek przeciwbólowy. Paracetamol również wykazuje działanie przeciwbólowe. W tym wypadku na rynku powszechnie znany jest lek o nazwie Apap Extra. Lek jest jednak zalecany jedynie u osób, które mają w pełni zdrową wątrobę. Ze względu na substancją jaką jest paracetamol, chora wątroba może nie radzić sobie z jego przetworzeniem. W przypadku osób mających chorą wątrobę lepszym wyborem będzie ibuprofen.
Nasilające się bóle menstruacyjne wymagają jednak wybrania się do lekarza. Niekiedy bóle mogą wynikać z czynników wtórnych, które są poważniejszym zagrożeniem dla zdrowia. Lekarz przeprowadzi odpowiednie badania i oceni, które leki będą odpowiednie. W przypadku mniej dotkliwych problemów warto spróbować złagodzić bóle menstruacyjne poprzez stosowanie ziół, ciepłych kąpieli lub technik relaksacyjnych. Warto tutaj wspomnieć, iż niektóre leki dostępne w aptece mogą mieć niebezpieczny wpływ na wątrobę. Jednym z takich leków do niedawna był Nimesil, który został wycofany z obiegu.
Był to popularny lek, który działał przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Badania wykonane na leku potwierdziły, iż posiadał on niszczycielski wpływ na ludzką wątrobę. W wyniku badań stwierdzono, iż Nimesil mógł powodować trwałe uszkodzenie wątroby. Aktualnie lek jest już niedostępny i zostać wycofany z rynku. Stosując leki zawsze powinniśmy zapoznać się z przeciwwskazaniami na ulotce i skonsultować ze specjalistą przed ich zażyciem.
Kobiety skarżące się na silne bóle menstruacyjne powinny pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Poprzez odpowiednie nawodnienie można rozrzedzić krew menstruacyjną, która organizm łatwiej wydali. Najlepiej nawadniać organizm poprzez picie dużej ilości wody. Idealnie sprawdzi się tutaj zwykła woda mineralna, którą kupimy w każdym sklepie spożywczym. Picie wody pomoże także w przypadku skurczy, które staną się rzadsze i mniej intensywne. Picie wody mineralnej to przydatny nawyk, o którym zawsze warto pamiętać. W przypadku kobiet zaleca się, aby każdego dnia pić przynajmniej dwa litry wody. W przypadku silnych bólów menstruacyjnych zaleca się picie nawet trzech litrów wody dziennie. Dla urozmaicenia można pić również herbaty ziołowe, które korzystnie wpłyną na nasze zdrowie i występujące cyklicznie bóle menstruacyjne. W tym wypadku najlepszym wyborem będzie herbata przygotowana z rumianku lub melisy lekarskiej.
Bóle menstruacyjne są naturalnym zjawiskiem u kobiet, które zaczynają dojrzewać. Miesiączkowanie u kobiet nie powinno budzić niepokoju do momentu, gdy naturalny cykl nie będzie zaburzony. Niepokojące mogą być tutaj nie tylko zbyt częste miesiączki, ale również rzadkie. W przypadku rzadkiej miesiączki mówimy o sytuacji, gdy w ciągu trzydziestu pięciu dni do niej nie dojdzie.
Zbyt częste miesiączki dotyczą tych kobiet, które mają je częściej niż co dwadzieścia jeden dni. W takiej sytuacji wskazane jest wybranie się do specjalisty, którym jest lekarz ginekolog. Rolą lekarza jest przeprowadzenia badań i znalezienie przyczyny zbyt częstych lub rzadkich miesiączek. Każda kobieta powinna regularnie odwiedzać lekarza, aby przeprowadzić potrzebne badania. Jest to najlepszy sposób na to, aby uniknąć niepotrzebnych problemów. Inną kwestią jest także aktywność fizyczna i prowadzenie zdrowego stylu życia.
Dla zachowania zdrowia wskazane jest regularne ćwiczenie i właściwe odżywianie się. W ten sposób często bóle menstruacyjne są znacznie słabsze i kobieta lepiej je znosi. Aktualnie silne bóle menstruacyjne to problem, który można skutecznie pokonać. W walce z bólem skutecznie dają sobie najróżniejsze leki dostępne bez recepty w aptece, zioła, ćwiczenia relaksacyjne lub ciepłe kąpiele.
Co myślisz o dzisiejszym wpisie? Może chcesz coś dodać od siebie?
Napisz w komentarzu!
Cześć,
przygotowałem dla Ciebie fitness QUIZ!
Zobacz jaki plan najlepiej pasuje do Twojej sylwetki: quiz
Cześć,
przygotowałem dla Ciebie fitness QUIZ!
Zobacz jaki plan najlepiej pasuje do Twojej sylwetki: quiz