Zawartość strony
Warto wiedzieć, że sam cholesterol jest związkiem, który musi występować w organizmie człowieka, aby można było normalnie funkcjonować. Produkowany jest w wątrobie, skąd przez krew produkowany jest do wszystkich komórek ciała. Cholesterol pełni bardzo ważne funkcje w organizmie człowieka.
[mc4wp_form id=”468″]
Darmowe Wiadomości o Zdrowiu, Treningu, Suplementacji i Diecie na Twoją Skrzynkę Email!
Bierze on udział w produkcji hormonów, buduje błony komórkowe. Jednak jego nadmiar może być zły dla organizmu człowieka.
Cholesterol dostarczany jest do organizmu również poprzez pokarmy. Rozróżnia się cholesterol dobry, jak i zły.
Cholesterol ldl podwyższony to tak zwany zły cholesterol. Rozróżnia się kilka norm cholesterolu. Nie powinien on przekraczać 130 mdl/dl. Warto wiedzieć, że cholesterol ldl to jedna z frakcji cholesterolu całkowitego. Dobra frakcja to cholesterol HDL. Gdy miało się przebyty udar bądź zawał albo cierpi się na chorobę niedokrwienną serca, to wtedy cholesterol ldl powinien wynosić około 100 mdl/dl. Jednak, gdy pacjent cierpi na cukrzycę to u niego taki cholesterol ldl, będzie zły jak już, przekracza 70 mdl/dl. Dobrze jest, by wykonywać takie badania regularnie.
Zachęca się, by przynajmniej raz w roku się badać. Podwyższony cholesterol ldl może towarzyszyć, przy chorobach takich jak cukrzyca, nadwaga, brak aktywności fizycznej, czy palenie papierosów lub picie alkoholu. Osoba z wysokim cholesterolem ldl jest zagrożona udarem, czy zawału serca.
Dzieje się tak, gdyż zbyt duże stężenie złego cholesterolu prowadzi do zwężenia światła naczyń. Wtedy także jest gorszy przepływ krwi i niedotlenienie narządów. Należy też dodać, że duży cholesterol może prowadzić do miażdżycy lub może rozwinąć się niedokrwistość serca.
Wysokie stężenie cholesterolu może objawiać się bólem nóg, niepokojem, dusznościami, złym samopoczuciem, czy mogą się także pojawiać wokół oczu żółte guzki podskórne. Są to pierwsze objawy, że coś niedobrego dzieje się w środku naszego organizmu. Warto jest już wtedy także udać się na wizytę profilaktyczną do lekarza pierwszego kontaktu, który pomoże nam zdiagnozować przyczynę podniesionego cholesterolu. Zapewne także lekarz wyśle na badania krwi, które pomogą w diagnozie cholesterolu.
Na takie badania należy przyjść na czczo. Przynajmniej szesnaście godzin przed nie należy spożywać żadnego posiłku. Trzeba także powstrzymać się od posiłków wysokotłuszczowych.
Sam przebieg badania nie jest długi. Zazwyczaj pobiera się krew z żyły łokciowej.
Czas oczekiwania na wyniki badania to przeważnie jeden dzień. Warto także wiedzieć, że przed wykonaniem tego badania, nie należy prowadzić intensywnych ćwiczeń na siłowni, co może wpłynąć na wynik badania. Również zaleca się przełożenie tego badania w przypadku infekcji lub choroby. Może to negatywnie wpłynąć na wyniki badania. Ważne jest też także to, by to lekarz odczytał wyniki badania. Nie należy interpretować wyników online. Dzięki temu, że to lekarz omówi wyniki badania, dobierze od razu odpowiednie możliwości leczenia.
Gdy zależy nam na obniżeniu złego cholesterolu to, należy przede wszystkim rzucić palenie, które powoduje jego podwyższenie. Również podwyższeniu cholesterolu sprzyja picie alkoholu.
Dlatego warto, jest ograniczyć wszelkiego rodzaju używki. Przyczyną podwyższonego cholesterolu mogą być także geny. Jeśli to geny są odpowiedzialne w dużej mierze za nasz cholesterol, to tym większą uwagę powinniśmy przykładać do diety i badać się regularnie. Na podwyższenie tego cholesterolu może także wpływać stres i zła dieta. Dlatego pierwszym krokiem, jakim trzeba zrobić, by obniżyć ten zły cholesterol, jest wprowadzenie aktywności fizycznej do swojego życia. Dobrze jest ćwiczyć przynajmniej trzy lub cztery razy w tygodniu.
Mogą to być ćwiczenia wykonywane po trzydzieści lub czterdzieści minut w zależności od tego, w jakiej jesteśmy formie fizycznej. Tak samo dobrze jest zminimalizować stres. Warto jest także wprowadzić dietę bogatą w warzywa i owoce, które pozwolą obniżyć cholesterol ldl. Dobrze jest także taką dietę wspomóc odpowiednią suplementacją. Można skorzystać z naturalnych suplementów diety, które pomogą w walce z cholesterolem.
Można także spożywać suplementy, które zawierają kwasy omega trzy i omega sześć, które pomagają w utrzymaniu odpowiedniego poziomu cholesterolu. Zaleca się także stosowanie olejów roślinnych. Warto także wprowadzić do swojej diety warzywa, które zawierają błonnik. Można wybrać marchewkę, seler, korzeń pietruszki. Na poprawę cholesterolu mają wpływ także owoce. Można wprowadzić do swojej diety owoce sezonowe. Najlepsze właściwości posiadają: jabłka, maliny, porzeczki, czy grejpfruty.
Warto także dodać, że oprócz błonnika, który pomaga w walce z podwyższonym cholesterolem owoce te, zawierają antyoksydanty, które normalizują profil lipidowy. Są to dobroczynne właściwości owoców i warzyw. Dobrze jest także wprowadzić do swojej diety jajka. Wcześniej były one zakazane. Jednak obecnie jest dopuszczalne zjedzenie od sześciu do dziesięciu jajek tygodniowo.
Chyba że lekarz lub dietetyk zaleci inaczej. Jajka zawierają bardzo dużo witamin, lecytynę, kwasy tłuszczowe, jak i składniki mineralne. W ten sposób redukują zły cholesterol. Dobrze jest jednak ograniczyć spożywanie sera żółtego, wątróbki, czy salami. Zawierają one w sobie za dużo ilość kwasów nasyconych, co może niekorzystnie wpłynąć na zły cholesterol. Dobrze jest także przestawić się na picie zielonej herbaty, które pomoże obniżyć cholesterol. Warto także spróbować dań, które zawierają soczewicę, groch, czy fasolę.
Pierwsze badanie kontrolne należy wykonać w ciągu czterech tygodni. W przypadku, gdy nie ma żadnej poprawy, należy wprowadzić leczenie farmakologiczne.
Tutaj może być zastosowana satyna, która pomoże zmniejszyć działania cholesterolu. Lekarz może także zalecić leki bądź suplementy, które zawierają wyciąg z karczocha. Karczoch wspiera hamowanie biosyntezy złego cholesterolu i jednocześnie pomaga zwiększyć frakcję dobrego cholesterolu.
Można także zastosować suplementy, które zawierają wyciąg z ostropestu plamistego. Suplement ten wspiera pracę wątroby. Dodatkowo wspiera działanie ochronne na komórki wątroby.
Regularnie przyjmowany suplement pozwala utrzymać prawidłowy poziom złego cholesterolu. Trzeba jednak wiedzieć, że podwyższony cholesterol nie zawsze, musi dawać o sobie znać. Dopiero gdy nagromadzi się go zbyt duża ilość, to dopiero wtedy może doprowadzić do różnych chorób.
Wtedy także jest dużo większy problem z wyleczeniem chorego pacjenta. Czasami jest potrzebna hospitalizacja. Jednak o wszystkim decyduje lekarz. Dobrze jest też wiedzieć, że najczęściej na podwyższony cholesterol chorują osoby po pięćdziesiątym roku życia. Jednak to też nie jest reguła, gdyż zdarzają się osoby przed trzydziestką, które mają problemy z podwyższonym cholesterolem.
Warto też wiedzieć, że kobiety, które zażywają środki hormonalne, powinny się badać choć raz w roku. Leki zawarte w hormonach źle wpływają na wyniki badań.
Zaleca się także, by mężczyźni po pięćdziesiątym roku życia badali się przynajmniej raz w roku, a kobiety raz na dwa lata. Chyba że lekarz zaleci inaczej. Dzięki temu, że pacjent będzie badał się regularnie, pozwoli mu to uchronić się od innych chorób oraz obniży poziom cholesterolu ldl do normalnego.
Jest to szczególnie ważne dla osób po pięćdziesiątym roku życia, które są bardziej narażone na inne choroby lub zawał serca. Wprowadzając do swojego życia dietę, która pomoże obniżyć zły cholesterol nie, wolno zapomnieć także o napojach. Dobrze jest zlikwidować do minimum napoje alkoholowe, gazowane, czy słodzone. Cukier w dużej ilości negatywnie wpływa na nasz organizm i nie pomaga w walce ze złym cholesterolem.
Dobrze jest zastąpić takie napoje zdrowymi sokami, jeśli jest taka możliwość, to najlepiej zrobionymi własnoręcznie. Warto jest także wyeliminować cukier. Dobrze jest także zrezygnować z kawy, która może niepotrzebnie podnosić ciśnienie. Warto pamiętać, że cukier w dużej ilości zostaje w organizmie przekształcony w tłuszcz.
Można także wprowadzić do swojej diety leki farmakologiczne, które dodatkowo pomogą zmniejszyć poziom cholesterolu. Trzeba wybrać takie leki, które ograniczą wchłanianie cholesterolu i jego pochodnych z jelit. Warto jednak pamiętać, że leczenie podwyższonego cholesterolu może trwać bardzo długo.
Wszystko zależy przede wszystkim od podejścia pacjenta, od tego, czy będzie się stosował do diety, którą zalecił lekarz bądź dietetyk. Ważne są także geny. Tutaj tym bardziej trzeba uważać, jeśli w rodzinie są przypadku podwyższonego cholesterolu, to istnieje możliwość, że ta choroba dotknie kolejnego członka rodziny. Im wcześniej pacjent zacznie leczenie cholesterolu, tym szybciej odzyska sprawność fizyczną. Również wcześnie wykryty problem cholesterolu pomoże w zapobiegnięciu innym chorobom.
Nieleczony cholesterol może prowadzić do bardzo poważnych chorób niezależnie od wieku pacjenta.
W obecnych czasach bardzo często się zdarza, że na podwyższony cholesterol ldl cierpią także dzieci w wieku szkolnym. Dlatego tak ważne jest, by od małego prowadzić dobry tryb życia, dzięki czemu można uniknąć wielu chorobom. Jeśli jednak zdarzy się, że już dziecko w wieku szkolnym będzie miało problemy z cholesterolem ldl, to nie należy tego lekceważyć. Wcześnie wykryty może być szybko wyleczony, zwłaszcza gdy dziecko ma szybszą przemianę materii, niż dorosły. Dlatego tak ważne jest pilnowanie poziomu cholesterolu w organizmie oraz kontrolne badania. Co ważne wszystkie badania na cholesterol można wykonać na Narodowy Fundusz Zdrowia.
U lekarza pierwszego kontaktu dostaje się wtedy potrzebne zlecenie na badania i wykonywane są one za darmo.
Najlepiej jest wykonywać je rano, gdyż trzeba być na czczo. Dobrze jest też pilnować, tego, by regularnie powtarzać te badania. Nawet jeśli nasz organizm nie wydaje żadnych szczególnych oznak, że coś się źle dzieje, to nie oznacza to, że poziom złego cholesterolu może nie rosnąć. Takie badania są szybkie i bezbolesne więc warto, jest dbać o swój organizm już od najmłodszych lat. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych wizyt u lekarzy z innymi chorobami.
Cześć,
przygotowałem dla Ciebie fitness QUIZ!
Zobacz jaki plan najlepiej pasuje do Twojej sylwetki: quiz
Cześć,
przygotowałem dla Ciebie fitness QUIZ!
Zobacz jaki plan najlepiej pasuje do Twojej sylwetki: quiz